Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Cheie protectie hard

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
adi

adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.08.2003
Salutari.
Vreau sa realizez o keie HASP pe seriala/paralel/usb. Pana acum am gasit o schema + program asm pentru un PIC12C508A-04/P.
http://fumil.freeser...m/dongle_ro.htm
Ideea este ca nu chiar toate calculatoarele au port serial, insa cele mai multe au usb. ma intereseaza si pe mine o schema + aproximari de cost pt varianta usb.
Piesele din schema pe care am gasit-o cred ca ajung la 3-3.5$. Se poate mai ieftin?  :D Si daca da, cum? :D
Aveti idee daca in comert se poate gasi asa ceva pana in 4-5$?
Cel mai iefin am gasit la 10$, dar daca se mai pune importul & taxe... :nu:

:cya:

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
cred ca ai sucit partea cu usb/serial... cred ca majoritatea au serial si nu usb ;) mai ales cele mai vechi :oK:

4$ ti se pare mult? :ciocan: cred ca nu stii ce vb... nu vrei moca? stiu eu pe cineva :drac:

#3
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
i0nutzb: exista si chei pe usb...

adi

nu stiu daca mai are rost o metoda de protectie de tipul asta... atat timp cat exista emulatoare de chei pe com sau usb. daca ii poti face ajustari... sa fie diferita de o cheie normala... ca sa nu existe emulator pt ea... ar mai fi ceva...

oricum daca poti crea simplu o astfel de cheie... cu cat ai vinde bucata?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu era vb ca exista sau nu chei pe usb... a spus ca "nu chiar toate calculatoarele au port serial"
in fine..

#5
adi

adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.08.2003
usb vs seriala: multe din calc noi nu au port serial (eu unu nu am :) ) iar daca au, acestea sunt putine si nu as vrea sa tin un port ocupat cand se poate o solutie mai eleganta. In fine, problema nu este cine este mai des intalnita..seriala sau usb-ul.
Ceea ce as vrea eu sa aflu este cum sa fac comunicarea pe usb. Pe seriala nu e mare lucru, dar pe usb...nu am nici cea mai vaga idee.
Cat despre protectie...cred ca totul sta in algoritmul pe care il implementezi in microcontroller. De exemplu, eu m-am gandit la un algoritm de tip DES sau Diffie-Hellman. Sunt convins ca se poate sparge pana la urma...  :mad:  
Cat despre vanzare...nu am de gand sa-l vand ca un produs separat, vreau sa-mi protejez o app sw. Motivul pt care vreau sa scot un pret f mic, este ca nu vreau ca 50% din valoarea de vanzare a softului sa fie cheia asta.  :ciocan:

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ia arunca un ochi aici: xwww.cesko.host.sk/IgorPlugUSB/IgorPlug-USB%20[/url](AVR)_eng.htm
sper ca te ajuta... device-uri pe usb&stuff ;)

#7
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
i0nutzb nu merge linku :(

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
scoate si tu X din fata link-ului... contine si spatii si nu il afiseaza corect forumul

#9
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
:)

#10
michidut1

michidut1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2006
Salutare.

Sunt sigur ca acest subiect nua mai fost accesat de multa vreme, dar am nevoie de un pic de ajutor din partea celor ce au postat pe acest topic.

Daca aveti uitate pe undeva prin calculatoare, cele doua scheme de chei cu pic si softul din ele as deveni foarte fericit. :D  :D

Daca gasiti asa ceva va rog in masura posibilitatilor sa le mailuiti si la mine pe adresa [email protected]

Va multumesc mult anticipat pentru efortul de a cauta prin fisierele si arhivele voastre

Miky

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate