Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Please log in to reply
2609 replies to this topic

#2233
utzi22

utzi22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.11.2007
Am luat cablul si termostatul de la romstal (nu e "de furat" daca asta insinuezi Posted Image ): https://www.romstal....r-c-p35964.html

Pagina producatorului : http://products.danf...alzire-efsic/#/

Firul negru de care povesteam ...cred ca e de fapt ecranajul cablului (care se leaga la impamantare ??? )

In concluzie eu trebuie sa leg un fir rosu la faza si celalalt fir rosu la nul (conform schemei date de tine).

Attached Files


Edited by utzi22, 17 December 2018 - 21:37.


#2234
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postutzi22, on 17 decembrie 2018 - 21:25, said:

A luat cablul si termostatul de la romstal (nu e "de furat" daca asta insinuezi Posted Image )
Uni se feresc sa puna link-uri si nu dau nume concret, ca sa nu se considere reclama. Insa cum sintem pe un domeniu tehnic, nu se prea poate fara nume exact si link-uri Posted Image

View Postutzi22, on 17 decembrie 2018 - 21:25, said:

Firul negru de care povesteam ...cred ca e de fapt ecranajul cablului (care se leaga la impamantare ??? )
Pai ala nu-i negru mai domnu' Posted Image Si nici nu-i fir :D
Ala este culoarea cuprului si intradevar este ecranajul Posted Image
Intradevar, tresa (ecranajul) se leaga la pamintare

View Postutzi22, on 17 decembrie 2018 - 21:25, said:

In concluzie eu trebuie sa leg un fir rosu la faza si celalalt fir rosu la nul (conform schemei date de tine).
Corect.

Intradevar, ai cablu monofilar Posted Image

Edited by florin71_skoda, 17 December 2018 - 22:12.


#2235
utzi22

utzi22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.11.2007
M-a indus in eroare faptul ca vine infasurat ca firul rosu (cand ma gandesc la ecranaj imi vine in minte imaginea unui cablu coaxial sau cablu ftp).
Vazadu.l infasurat ca un fir lițat ...am zis ..nah...o fi asta un alt mod mai "smecher" (sau o reducere de cost eventual) de a trage un fir.
Oricum stiu ce am de facut acum.

Mersi inca o data pentru rabdare si ajutor!



#2236
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

View PostChicetD, on 05 februarie 2018 - 13:39, said:

Buna ziua. As fi interesat sa aflu ce costuri de exploatare implica IPEL.
Am o casa in constructie (P+1+M, 100 mp amprenta la sol, izolata conform cerintelor) si nu am in apropiere gaz.
Rugamintea este adresata celor care au deja instalat un astel de sistem de incalzire principala: ce costuri ati avut in lunile de iarna si in ce conditii (izolatie, zona...)?
(Nu doresc sfaturi despre cum e mai bun gazul/lemnul decat curentul.... am tot citit pe aici si am inteles aceste aspecte.)
Multumesc!

In caz ca te mai intereseaza:) ...
La pagina 120 este un tip care si-a pus facturile de toamna pana primavara. Chiar avea facturi mici, dar are 110mp utili, iar tu ai acolo 100mp construiti si 3 nivele (hai sa zicem aprox 80mp utili). 80x3=240mp utili. inmultuesti cu 2 la ce a pus el si cam afli costurile :)
Eu personal tot IPEL de la imi pun de la amass. Dar si izolatia e de 20cm exterior si 8cm in pardoseala :) ar trebui sa fie bine. Iar pe viitor, daca ajuta Dumnezeu, am de gand sa pun o turbina eoliana :)

#2237
rosto

rosto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.07.2006
N-am mai scris pe softpedia de ani buni.
Imi doresc enorm sa avansam tehnologic si sa depasim nivelul de incalzire din evul mediu timpuriu, incalzirea prin arderea combustibilului. Indiferent de.

Nu am acces la gaz, asa ca de mai bine de 5 ani ma incalzesc cu lemne.
Imi da cu virgula consumul de energie electrica la cei ce spun ca locuiesc confortabil intr-o casa incalzita asa.
Factura mea la electrica e intre 350 si 450 de lei lunar si am doar becuri economice, 1 tv, 2 PC, 1 hidrofor, plita si cuptor electric si boilerul electric, dar care iarna se incalzeste de la centrala.

Cum puii mei le vine lor factura de 1000-1100 de lei, nu inteleg.

Si la Brasov nu e chiar iadul de pe pamant. O fi frig, dar nu bate vantul ca la campie. Si conteaza foarte mult.

Edited by rosto, 20 January 2019 - 18:01.


#2238
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

View Postrosto, on 20 ianuarie 2019 - 17:59, said:

N-am mai scris pe softpedia de ani buni.
Imi doresc enorm sa avansam tehnologic si sa depasim nivelul de incalzire din evul mediu timpuriu, incalzirea prin arderea combustibilului. Indiferent de.

Nu am acces la gaz, asa ca de mai bine de 5 ani ma incalzesc cu lemne.
Imi da cu virgula consumul de energie electrica la cei ce spun ca locuiesc confortabil intr-o casa incalzita asa.
Factura mea la electrica e intre 350 si 450 de lei lunar si am doar becuri economice, 1 tv, 2 PC, 1 hidrofor, plita si cuptor electric si boilerul electric, dar care iarna se incalzeste de la centrala.

Cum puii mei le vine lor factura de 1000-1100 de lei, nu inteleg.

Si la Brasov nu e chiar iadul de pe pamant. O fi frig, dar nu bate vantul ca la campie. Si conteaza foarte mult.
Nu am cunostinte prea multe in domeniu, de fapt, cunostintele mele in materie de electric se apropie de zero, dar daca e sa ma intrebi pe mine, eu m-as uita la boiler in primul rand si apoi la hidrofor. Nu vad ce altceva ti-ar putea consuma atata curent, desi, chiar si asa, mie mi se pare exagerat 450 lei/luna.

Intrebare: La etaj am inteles ca nu-i nevoie de polistiren asa de gros sub incalzire. Oare 3-4cm ar fi suficienti? Nu dati cu bota, doar intreb :)

#2239
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006

View PostGML, on 21 ianuarie 2019 - 12:55, said:


Nu am cunostinte prea multe in domeniu, de fapt, cunostintele mele in materie de electric se apropie de zero, dar daca e sa ma intrebi pe mine, eu m-as uita la boiler in primul rand si apoi la hidrofor. Nu vad ce altceva ti-ar putea consuma atata curent, desi, chiar si asa, mie mi se pare exagerat 450 lei/luna.

Intrebare: La etaj am inteles ca nu-i nevoie de polistiren asa de gros sub incalzire. Oare 3-4cm ar fi suficienti? Nu dati cu bota, doar intreb :)

este suficient, poti pune si o folie de  aluminiu daca doresti.Ideea e ca trebuie sa fie ceva, sa nu cedezi caldura unde nu este cazul(placa) ca sa fie rentabila treaba.

#2240
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013
Salut,
Am si eu o intrebare legata de finisajul pardoselii pentru IPEL, mai exact in dormitor.
Stiu ca gresia este cea mai indicata la incalzirea in pardoseala, dar sincer nu ma incanta prea tare ideea de a pune gresie in dormitor...
As dori sa stiu daca sunt persoane care au gresie in dormitor si ce parere au de asta?
Iarna se subintelege ca este ok, ca oricum este calda, dar vara? Nu este cam mare diferenta, ma refer la cat de rece este, fata de parchet?

Multumesc!

#2241
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Aceasta recomandare e doar pentru casele slab izolate. Parchetul nu poate fi incalzit la o temperarura mare iar daca izolatia e slaba nu va face fata sa mentina o temperatura buna. Eu am IPAT in toata casa iar gresie am doar in baie si bucatarie, rest doar parchet si merge foarte bine. Pune linistit parchet in dormitor ca doar vorbim de o casa de familie nu de hotel pe malul marii.

Edited by adi_stezar, 18 February 2019 - 07:40.


#2242
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Adi ce IPAT ai, sistem umed sau uscat ?  Parchetul e lipit ?

#2243
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Umed, parchet laminat flotant.

#2244
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013

View Postadi_stezar, on 18 februarie 2019 - 07:39, said:

Aceasta recomandare e doar pentru casele slab izolate. Parchetul nu poate fi incalzit la o temperarura mare iar daca izolatia e slaba nu va face fata sa mentina o temperatura buna. Eu am IPAT in toata casa iar gresie am doar in baie si bucatarie, rest doar parchet si merge foarte bine. Pune linistit parchet in dormitor ca doar vorbim de o casa de familie nu de hotel pe malul marii.

Da, nici eu cand am auzit la mai multe persoane ca mai recomandat ar fi gresia portelanata tip parchet, chiar daca arata exact ca parchetul, parca nu ma incanta asa tare ideea sa am gresie in dormitoare...si am zis sa intreb la oersoane care au deja IPEL sa vad daca sunt adevarate asa zisele zvonuri ca unde ai parchet fata de gresie creste consumul de energie electrica chiar si cu 30%.

#2245
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
La ipel cu siguranta nu creste consumul parchetul, nu are fizic cum. Doar la IPAT acest lucru poate fi valabil daca se folosesc surse de caldura cu temperatura joasa, gen centrala pe gaz in condensare sau pompa de caldura. Limitarea majora vine de la temperatura de lucru, daca incalzesti parchetul la un 30+ grade va avea viata scurta, insa acest lucru nu e nevoie decat daca ai izolatie foarte slaba. L amine cu izolatie standard temperatura parchetului nu depasea 25 - 26 de grade in zilele cu -15 afara.

#2246
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View Postadi_stezar, on 18 februarie 2019 - 15:02, said:

Umed, parchet laminat flotant.

Deci face fata instalatia chiar daca parchetul nu e lipit ?
Am inteles ca la sistemul umde e bine ca parchetul sa fie lipit de sapa...

#2247
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013
Eu o sa am sapa semiumeda, asa mi-au recomandat cei care pun instalatia, deci ma gandesc ca e ok parchet de un maxim 8-10 mm ca presupun ca in nici un caz mai gros.

#2248
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013
As mai avea va rog o intrebare, daca pun ipel si sapa semiumeda grosime 5cm cat timp este necesar uscarii pana sa pot monta finisajul? Presupun ca la gresie timpul de asteptare este mai mic sau? La sapa "normala" stiu ca timpul de uscare este aproximativ 21 de zile, dar ma gandesc ca la cea semiumeda neavand multa apa se usuca mai rapid si nu mai este nevoie de asa timp mare de asteptare si probabil la mintaj gresie scade si mai mult decat pentru parchet.
Multumesc!

#2249
gabush86

gabush86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2011
Salutare, am casa in constructie si ma gandesc sa pun IPEL -  pe o suprafata de aprox 85 mp  -  5 termostate, problema e ca nu prea gasesc firme si informatii in zona Iasi . Stie cineva niste firme in zona ?

Am gasit ceva in iasi si mi-a cerut 3000 euro cu tot cu manopera iar o firma din bucuresti imi trimite doar materialele cu 1350 euro ( montajul nu ar trebui sa fie atat de complicat zic ei )

Voi de unde va luati sistemele ? Ce recomandari aveti ?

#2250
NicuZN

NicuZN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.02.2019
Buna ziua,nu știu dacă aici trebuia să postez, insa am nevoie de ajutorul cuiva mai priceput în domeniul încălzirii electrice in pardoseala.La o casa de 110 mp intre parter și mansardă la care voi instala și un șemineu de cca 12-13 kw in salon la parter,ce tip de încălzire se recomanda având în vedere că nu am nicio reticenta fata gresie totala sau parchet laminat cabluri in sapa sau folie radianta.Scopul este sa am facturile lunare cat mai mici.Casa este noua,BCA 30 cm polistiren expandat 15 cm și 25 cm vata peste mansarda

Cineva cu IPEL din zona Covasna/Brașov?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate