Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Topic DRIVERE - IBM/LENOVO

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#37
vali_c

vali_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2007
pana la urma am reusit sa instalez driver-ul de sunet. cum am facut? am dezinstalat xpsp3, am instalat UAA pentru sp2 si minune!!!...am reusit sa instalez driver-ul de la realtek...damn microsoft cu update-urile lor cu tot!

#38
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View Postonlinemagic, on Mar 29 2008, 19:26, said:

salut
Am un Imb Netvista MT-M8305-PGD
S/N   KKBPF8A .Imi trebue driverele placii video . are video onboard ,am cautat ore intregi si nu am gasit. Pc nu e al meu.
In pagina asta (primul rezultat google, daca ii dai search dupa "ibm netvista drivers"  B) ), gasesti modelul M42 (machine type 8305 de care ai tu), iar mai departe, poti cauta exact ce ai nevoie in functie de OS s.a.m.d.

View Postvalisiano, on May 2 2008, 11:08, said:

O problema am si eu si nu ii pot da de capat. Am un IBM R50, iar problema e in felul urmator. Nu stiu si nu pot sa imi activez wirelesu. Am luat drivere de pe pagina WWW.ibm.com  dar tot nimic. Dupa instalarea driverului ii dau tastele Fn+F5, pentru activare si imi apare urmatorul mesaj "No supported wireless adapters (802.11, WAN or Bluetooth) are installed in this system. "   dupa care, daca ii dau ok imi da o fereastra in care sa creez o conexiune. Tin sa mentionez ca pe cablu imi merge internetul. Probabil este o problema de setari, poate de drivere poate  <_<   . Poate a mai intampinat cineva aceasta problema  si ma poate ajuta in vre-un fel, mai ales ca nu ma prea pricep la retele de genul asta. Multumesc.
mess: danmasca1
In device manager, la network adapters iti apare placa de retea wireless?

Edited by Rigips, 17 July 2008 - 08:14.


#39
MissYvi

MissYvi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2008
buna

am primit cadou un lenovo 3000 n200 pe kre aveam vista basic , si imi mergea aiurea , mi-am downloadat driverele de pe siteul lor , mi-am pus xp si mi-am pus toate driverele. la inceput aveam prbleme cu sunetul si cu placa de retea , cu sunetul am rezolvat , mi-a ramas doar placa de retea nerezolvata . incerc sa- mi instalez driverul de la modem si tot ce mai scrie la instructiuni , dar nu imi recunoaste placa de retea din cate vad .
eu am instalat toate driverele de pe ibm , pentru ca asa mi-a spus cineva ca se face , desi nu prea cred , oricum sunt sigura ca era si driverul de la placa de retea dar nu functiona .

poate cineva sa ma ajute?

multumesc anticipat  ^_^

#40
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View PostMissYvi, on Sep 16 2008, 21:41, said:

..
poate cineva sa ma ajute?
..
Sunt 2 variante:
- nu ai downloadat driverul care trebuie;
- nu iti functioneaza corect placa de retea (f. putin probabil);
Pentru prima varianta:
- ai pe spatele laptopului un abtibild pe care scrie Lan MAC address, urmat de niste carcatere gen: 00 11 25 s.a.m.d.;
- noteaza pe ceva ce scrie acolo;
- cauta in pagina asta, folosind primele 6 caractere, scrise asa: 00:11:25 (bineinteles le vei scrie pe primele 6 care apar la tine);
- acum ca ai aflat vendorul placii tale de retea, intoarce-te pe pagina cu drivere a producatorului, cauta dupa modelul pe care il ai tu si downloadeaza driverul pentru vendorul placii tale de retea.
- daca intr-un final, tot nu ai reusit, mergi la service.

#41
cosmin123456789

cosmin123456789

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2008
Salut
Am primit si eu un laptop Lenovo 3000 N200 (model 0769) si nu gasesc driverele la sunet si la placa video se poate sa ma ajutati ?
MS

#42
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cosmin

Aici




MissYvi

Nu are treaba driverele de modem cu placa de retea. Ce model ai 0687 sau 0769?

Edited by xxvirusxx, 07 October 2008 - 13:34.


#43
cosmin123456789

cosmin123456789

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2008
xvirusx am luat alea da nu merg...uite asta e modelu la placa de sunet (Realtek ALC862 @ Intel 82801 HBM ICH8M - high definition audio controller - PCI ) si la placa video ( Model : Intel GMA x3100               Chipset : Intel GL960/GM965 )

#44
m1rCe4yah

m1rCe4yah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2008
va rog ajutor ... am un laptop lenovo 3000 n200 pe care am avut vista home si am instalat vista ultimate ... si acum nu mai gasesc drivere la placa de retea ...am luat driverele de pe site de la ibm dar nu am mers.am intrat si  pe site`u ala unde pui lan mac si mi-a dat vendor COMPAL INFORMATION (K .....si de aici am intrat in ceatza pls ajutor LAN MAC = 00:1E:EC

#45
cosmin123456789

cosmin123456789

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2008
Am rezolvat cu video da cu sunetu nu pot sa rezolv si mai e ceva cand dau Device Manager => System Devices la PCI Device imi apare senmu "!" . Ma poate ajuta cineva ?

#46
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View Postm1rCe4yah, on Oct 8 2008, 05:41, said:

va rog ajutor ... am un laptop lenovo 3000 n200 pe care am avut vista home si am instalat vista ultimate ... si acum nu mai gasesc drivere la placa de retea ...am luat driverele de pe site de la ibm dar nu am mers.am intrat si  pe site`u ala unde pui lan mac si mi-a dat vendor COMPAL INFORMATION (K .....si de aici am intrat in ceatza pls ajutor LAN MAC = 00:1E:EC
Mda.. ciudata treaba asta cu Compal; intr-un final am vazut ca este vorba tot de Broadcom care apare si pe site-ul oficial de la IBM, vers. 10.9.0.0.
Deci, descarca de aiciin functie de vers. de Vista pe care o ai (32/64). Confirma daca a mers sau nu.

#47
cosmin123456789

cosmin123456789

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2008
Deci ma rezolva si pe mine cineva cu sunetu ?

#48
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View Postcosmin123456789, on Oct 10 2008, 09:47, said:

Deci ma rezolva si pe mine cineva cu sunetu ?
Pai e relativ simplu: ai precizat exact modelul laptopului si ai primit exact locatia cu driverele; nu prea aveai ce sa incurci; eventual OS-ul, dar banuiesc ca stii daca ai Vista sau Xp, nu?
Ok, daca totusi nu merge, ar exista 2 variante:
- placa audio e defecta, dar e f. putin probabil;
- nu ai instalat corect driverele;
Pentru reinstalarea driverelor:
- incearca sa-i dai Update driver pe device-ul care iti apare cu ! si specifica-i calea catre C:\DRIVERS\WIN\Audio\, daca ai extras deja continutul fisierului downloadat de la IBM.
- daca tot nu merge, da-i un System Restore la momentul imediat instalarii Windowsului, inainte de a instala orice fel de aplicatie;
- instaleaza cu rabdare fiecare driver in parte: chipset, video, audio, lan etc. cu restart de sistem atunci cand il cere;

IBM este unul din putinele branduri care are un sistem excelent de organizare a driverelor pe site; in general daca esti atent la instalari si ai un pic de experienta, nu prea ai cum sa dai gres.

Edited by Rigips, 10 October 2008 - 10:04.


#49
cosmin123456789

cosmin123456789

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2008
Am reusit ..ms mult de ajutor

#50
h3llboy

h3llboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 02.06.2007
Va salut!
Ma ajuta cineva cu un link sau informatie, unde gasesc drivere pentru modelul meu de lonovo R60e 0657 LEG pentru Mac OS X?
Exista suport si pentru mac? sunetul imi merge, as vrea pentru video,placa de retea (wi-fi si lan)
va multumesc

#51
inimioara25

inimioara25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 29.01.2008
Buna
am un lenovo 3000 N500 pe care am instalat win Xp. Toate bune si frumoase..pana sa instalez driverul audio pt win xp luat de pe situl lenovo....nu imi da nici o eroare la instalare, dar nu imi merge sunetul deloc. Va rog ajutati-ma...multumesc. poate are cineva druverul pt placa de sunet

Multumesc




1 problema ta n-are nici o legatura cu aria pe care ai postat!
2 incearca sa rezolvi citind pe aici
3 ai instalat driverele in ordinea recomandata? respectiv intai placa de baza?
4 e posibil sa fie nevoie de instalarea unui driver special gen high definition bla bla inaintea driverului de sunet


si de unde as putea lua acest driver higj definition?

#52
inimioara25

inimioara25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 29.01.2008

View Posthubbabub1601, on Aug 13 2007, 02:02, said:

E un Conexant HD audio.
SI e destul de complicat sa-l faci sa mearga sub XP, dar nu imposibil.
O sa ai nevoie de doua executabile, amandoua de pe site-ul hp.com
Asadar, intri tu pe www.hp.com, Support and Downloads, Selectezi Notebooks..., Pavilion DV9000 CTO Notebook->Drivers Download-> Windows XP. Aici selectezi Audio si downloadezi ambele chestii d-acolo (driver-ul audio si patch-ul microsoft pt. sunet HD in windows XP)
Instalezi mai intai PATCH-ul de la Microsoft, restartezi si abia apoi instalezi si driver-ul
Daca driver-ul nu se instaleaza corect dat fiind ca este 'impachetat' pentru HP-uri, nu dispera!
In Device Manager te duci la Other Devices - Unknown Multimedia Device sau cum este trecuta placa ta audio nefunctionala,
ii dai Driver Update si selectezi de pe HDD folderul C:\SWSetup\SP34200.

Cam asta este tot si sper sa-ti mearga!


MULTUMESC DIN SUFLET...Am urmat pasii tai pentru un LEnovo 3000 N500 si a fost foarte bine...dupa ce in prealabil ma chinuisem f tare sa instalez placa de sunet. Cu explicatiile si indrumarile tale am reusit foarte repede sa rez aceasta probelema.....Super tare!

Multumesc mult

#53
SoReX

SoReX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.02.2007
Problema arata in halul urmator: Am luat toate driverele de pe site IBM, totul merge super ok, mai putin driver-ul wireless. Cand activez prin Fn+F5 imi da mesajul: No supported wireless adapters(802.11, WAN or Bluetooth) are installed in this system. Cand ma uit in Device Manager vede placa si scrie Cisco Systems PCI Wireless LAN Adapter, DAR arata un semnul exclamarii galben pe ea.

Ce-i de facut? Multumesc celui ce-mi acorda timp.

#54
MadKat

MadKat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 29.05.2004
ai luat driverele dupa model number?
oricum - fn + F5 nu activeaza decat BT-ul la T4x... incearca din network connections

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate