Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Topic DRIVERE - IBM/LENOVO

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
sasus63

sasus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007
Am primit un Laptop de curand dar problema ii ca cd-u cu drivere era foarte zgariat si nu am reusit sa recuperez nimic de pe el :(  
Nu gasesc date tehnice pe nici un site .. poate ma ajutati voi


Cu respect Sasu

Edited by ripper, 05 December 2007 - 11:59.


#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://www-307.ibm.c...ocid=MIGR-68104 era greu să te uiți pe site la Lenovo...

#3
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Pai a cautat pe Benq si HP si nu a gasit. A mai incercat si pe google dar erau server-ele astora oprite .... nu-i mai simplu sa cauta altcine in locul lui?

#4
sasus63

sasus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007
Am cautat peste tot .. si nu am gasit nimic .. pentru ca ce mi-ai dat u acolo nu seamna deloc cu ce tzi-am scris .. u m-ai trimis la lenovo 3000 Y410 si laptopu meu ii lenovo sunrise 410L .. 2 chestii diferite .. si nu am avut lene in a cauta .. Toate siteurile in care era lenovo sunrise 410L le-am citit si recitit .. a fost ultima obtiune cerere de sprijin din alta parte

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Omule, modelul așa cum ni l-ai prezentat tu nu apare în baza de date a celor de la Lenovo! Prin urmare nu vreau să mă gândesc unde este făcut și de către cine! Lenovo/IBM au printre cel mai bine pus la punct sistem de downloadat drivere, drept urmare nici nu mă miră că nu ai găsit pt modelul tău, pt ca nu există!
Totuși încearcă să le pui pe cele din link-ul de mai sus, vezi dacă merge vreunul!

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://www.google.ro...e...oogle&meta= asta e tot ce-am găsit despre modelul tău, nimic care să-mi dovedească contrariul presupunerilor mele!

#7
sasus63

sasus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007
M-am uitat pe google la toate lenovo care seamana cu laptopu meu .. si am downloadat foarte multe drivere si am tot incercat .. zis asa aleator ..
M-am saturat .. ca is o gramda de sisteme .. si de asta am cerut ajutoru pe forum .. ca altfel nu as fii facut asta

#8
sasus63

sasus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007
Am incercat cu sisoftware sandra si acesta imi spune la fel Manufacturer Lenovo     Model : Sunrise 410L    S/N LE306370B3CBNWN
Dar nu stiu d c nu imi arata partea hardware :(

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://www.softpedia...e-Edition.shtml încearcă cu Everest și vezi ce-ți zice!

Pe spatele laptop-ului trebuie să ai un serial, un nume al modelului, etc... încearcă să dai search pe Google cu acele serii vezi dacă găsești ceva!

#10
sasus63

sasus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007

View Postripper, on Aug 11 2007, 15:04, said:

http://www.softpedia...e-Edition.shtml încearcă cu Everest și vezi ce-ți zice!

Pe spatele laptop-ului trebuie să ai un serial, un nume al modelului, etc... încearcă să dai search pe Google cu acele serii vezi dacă găsești ceva!
Am cautat dupa P/N si dupa toate seriile si nimic:(.   Faza ii ca mi l-o adus cineva din China si eu presupun ca numa pe acolo s-o vandut ca pe siteuri din china am gasit o gramda de forumuri unde se discuta despre el dar eu nu intzeleg nimic :(


Pe spate scrie exact ce da si sandra .. adik model : sunrise 410L

Edited by sasus63, 11 August 2007 - 14:12.


#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
descarca CPU-Z si pune o poza aici cu captura la mainboard de la acel program sa vedem ce chipset are.

#12
sasus63

sasus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007
Dupa everest spune ca north bridge : intel calistoga i945gm/pm  si South Bridge: Intel 82801 GBM ICH7-M

Edited by sasus63, 11 August 2007 - 14:51.


#13
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postsasus63, on Aug 11 2007, 15:49, said:

Dupa everest spune ca north bridge : intel calistoga i945gm/pm  si South Bridge: Intel 82801 GBM ICH7-M
Superb pana acum!
1. www.intel.com -> Support/Downloads, Download Drivers, Chipset - Intel 945GM/GMS/950 Series
downloadezi Intel Inf Updater, Intel Chipset Driver si Intel GMA950 Integrated Graphics Driver

2. Bagi Everstul asa cum a zis si @ripper mai sus, te uiti la video adapter, vezi ce placa ai.
Daca este integrata 945GM, folosesti driverul pe care l-ai downloadat de la intel.com
Daca este altceva (ATI/NVIDIA) intri pe site-urile respective si downloadezi d-acolo

La fel faci si pentru placa de retea, bluetooth, wi-fi si ce o mai avea calculatorul tau prin maruntaie.

Inutil sa intreb daca ai cautat pe site-ul lenovo dupa P/N, nu?
Sheesh...

#14
sasus63

sasus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007
Imi cer scuze ca sunt asa stresant da inafar de placa grafica nu am gasit nimic :(  se poate sa mai detaliezi? mie imi scrie acum la audio adapter intel 82801 GBM ICH7-M
Si placa de retea broadcom netxtreme BCM4401-BO

Edited by sasus63, 11 August 2007 - 17:05.


#15
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postsasus63, on Aug 11 2007, 18:03, said:

Imi cer scuze ca sunt asa stresant da inafar de placa grafica nu am gasit nimic :(  se poate sa mai detaliezi? mie imi scrie acum la audio adapter intel 82801 GBM ICH7-M
Si placa de retea broadcom netxtreme BCM4401-BO
1.De aici downloadezi tot ce scrie in dreptul chipsetului tau (945GM) - ai driver pt chipset, ide si video
http://support.intel...b/CS-022034.htm

2.De aici downloadezi driverii pentru placa de retea. Selectezi arhiva corespunzatoare sistemului tau de operare:
http://www.broadcom....et_nic/4401.php

3.Pentru driverii placii audio va trebui sa cauti producatorul codecului AC97 (Realtek, ADI, CMI etc.)

Am gasit un link cu ceva care seamana cu laptop-ul pe care zici ca il ai:
http://www.trungviet...t...46&id_cat=2

Asta este?

#16
sasus63

sasus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007
Nu ii nici unu dintre astea ... cu ajutoru tau am reusit sa pun placa de retea si am intrat pe site la lenovo si nici macar ei nu au data de baze acest laptop .
Poti sa imi explici .. mai detaliat cum tre sa fac sa imi dau seama ce placa de sunet am .. sau incerc tot felu de drivere?

#17
sasus63

sasus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007
High Definition Audio
Audio Controller Type Intel 82801GB(M) ICH7
Codec Name Unknown
Codec ID 14F15045h
Codec Revision 00100100h



Detalii tehnice despre placa mea audio .. daca puteti sa ma ajutati raman recunoscator

#18
sasus63

sasus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007
Se pare ca pana la urma am reusit .. meri mult pentru ajutoru acordat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate