Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. I)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3784 replies to this topic

#37
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 ceacky, on Jan 31 2006, 21:48, said:

ANDA CALUGAREANU, care facea CLUB ANDA
mama cat m-am chinuit sa-mi amintesc cum se numea emisiunea :)
imi aduc aminte ca eram la mare cand am aflat ca a murit anda  :crying:, era una dintre emisiunile mele preferate. asta si abracadabra (aia veche, de la tvr) :D

#38
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
In primul scan, e programul din ianuarie '89 (de ziua tovarasului)
In urmatorul scan, puteti vedea primul proiect de grila TVRL, din ianuarie '90 (erau primele zile ''de normalitate'')
In ultimul scan, se vede grila din anul '92 (observati pe TVR 2 preluarile de la TV5, TVE, BBC World, Worldnet USA)

Attached Files

  • Attached File  89.jpg   67.78K   758 downloads
  • Attached File  90.jpg   61.66K   916 downloads
  • Attached File  92.jpg   134.83K   796 downloads


#39
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 05.01.2006

 rz, on Jan 31 2006, 23:29, said:

In primul scan, e programul din ianuarie '89 (de ziua tovarasului)
In urmatorul scan, puteti vedea primul proiect de grila TVRL, din ianuarie '90 (erau primele zile ''de normalitate'')
In ultimul scan, se vede grila din anul '92 (observati pe TVR 2 preluarile de la TV5, TVE, BBC World, Worldnet USA)
Si cand ma gandesc ca vroiam sa mentionez intre seriale DOAMNELE DE LA MALUL MARII, dar nu mai eram asa sigur ca asa se chema...am memorie buna... :w00t:

#40
Kukker

Kukker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004

 a21alex, on Jan 31 2006, 21:45, said:

Daca datele sunt corecte am vazut ca tvr dadea emisiuni in lb maghiara si in `71 ?!! Wuau... !

Da . Datele sunt corecte. Prima emisiune in lb. maghiara a fost transmisa in luna noiembrie 1968 (parca 15 noiembrie 1968 ..si era zi de joi )  si cam tot atuncia prima emisiune in lb germana. (atunci inca erau ap. 500000 de germani in Ro.) Stiu ca la prima emisiune de maghiara crainicii erau Sanda Taranu , Széles Anna si Florin Piersic....:)...atunci inca ap 90% era in direct.
Cam pana in 1972 emisiunile maghiare erau duminica (de la 11,00-13,00..daca nu era meci de fotbal ...dupa 13,00 incepea Studio A cu Topescu ...si altii)   si joi (17,30-18,30) Cam din 1973 emisiunea maghiara s-a mutat pe ziua de luni (15,30-19,00 ) , si cea germana era vineri (16,00-19,00) ..si asa au ramas pana in 1982....cand a inceput nebunia
In anii 70...emisiunea maghiara (ca si cea germana ) era (erau )foarte apreciata ca in afara de cele 20-30 de minute obligatorii de lauda regimului comunist , erau rubrici de diverstisment , documentare , si distractie....multe care astazi sunt  in videoteca de aur...cam din 1974-75 au fost subtitrarea in romana (la inceput nu exista technica )
Din 1982 emisiunile au fost reduse la 50-30 de minute ca dupa 4 ianuarie 1985 sa dispare complet , ca si emisiunile maghiare ale posturilor de radio Tg Mures si Cluj....
si asta e in istoria tvr-ului.... :)

#41
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 05.01.2006

 Kukker, on Feb 1 2006, 02:27, said:

Da . Datele sunt corecte. Prima emisiune in lb. maghiara a fost transmisa in luna noiembrie 1968 (parca 15 noiembrie 1968 ..si era zi de joi )  si cam tot atuncia prima emisiune in lb germana. (atunci inca erau ap. 500000 de germani in Ro.) Stiu ca la prima emisiune de maghiara crainicii erau Sanda Taranu , Széles Anna si Florin Piersic....:)...atunci inca ap 90% era in direct.
Cam pana in 1972 emisiunile maghiare erau duminica (de la 11,00-13,00..daca nu era meci de fotbal ...dupa 13,00 incepea Studio A cu Topescu ...si altii)   si joi (17,30-18,30) Cam din 1973 emisiunea maghiara s-a mutat pe ziua de luni (15,30-19,00 ) , si cea germana era vineri (16,00-19,00) ..si asa au ramas pana in 1982....cand a inceput nebunia
In anii 70...emisiunea maghiara (ca si cea germana ) era (erau )foarte apreciata ca in afara de cele 20-30 de minute obligatorii de lauda regimului comunist , erau rubrici de diverstisment , documentare , si distractie....multe care astazi sunt  in videoteca de aur...cam din 1974-75 au fost subtitrarea in romana (la inceput nu exista technica )
Din 1982 emisiunile au fost reduse la 50-30 de minute ca dupa 4 ianuarie 1985 sa dispare complet , ca si emisiunile maghiare ale posturilor de radio Tg Mures si Cluj....
si asta e in istoria tvr-ului.... :)
Este de apreciat intotdeauna, faptul ca avem pe cineva din "breasla tvr-ista" :D , care sa povesteasca aceste lucruri, in plus as fii curios si de celebrul SOTI TV, de care nu-mi mai amintesc decat ca emitea pe frecventa TVR2 (cel putin la Timisoara) cum TVT'89, emitea in weekend dupa TVR1

#42
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Wuau...sa nu uitam...dupa revolutie.......serialul revelatie ,,Sclava Isaura,,

#43
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 05.01.2006

 a21alex, on Feb 1 2006, 11:02, said:

Wuau...sa nu uitam...dupa revolutie.......serialul revelatie ,,Sclava Isaura,,
Da...atunci au prins romanii gustul telenovelelor, au mai fost apoi SI BOGATII PLANG...tragedie!!!  :D

#44
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Din cate imi aduc aminte, prima telenovela a fost pe vremea lui... ceasca, in anii '80
Pe atunci nu se cunostea termenul de telenovela astfel ca tot FILM SERIAL i-au spus... e vorba despre TELENOVELA aia cu sclavul Kunta Kinte (nu mai retin daca chiar asa s-a numit)

Edited by rz, 01 February 2006 - 11:28.


#45
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

 Kukker, on Feb 1 2006, 02:27, said:

Da . Datele sunt corecte. Prima emisiune in lb. maghiara a fost transmisa in luna noiembrie 1968 (parca 15 noiembrie 1968 ..si era zi de joi )  si cam tot atuncia prima emisiune in lb germana. (atunci inca erau ap. 500000 de germani in Ro.) Stiu ca la prima emisiune de maghiara crainicii erau Sanda Taranu , Széles Anna si Florin Piersic....:)...atunci inca ap 90% era in direct.
Cam pana in 1972 emisiunile maghiare erau duminica (de la 11,00-13,00..daca nu era meci de fotbal ...dupa 13,00 incepea Studio A cu Topescu ...si altii)   si joi (17,30-18,30) Cam din 1973 emisiunea maghiara s-a mutat pe ziua de luni (15,30-19,00 ) , si cea germana era vineri (16,00-19,00) ..si asa au ramas pana in 1982....cand a inceput nebunia
In anii 70...emisiunea maghiara (ca si cea germana ) era (erau )foarte apreciata ca in afara de cele 20-30 de minute obligatorii de lauda regimului comunist , erau rubrici de diverstisment , documentare , si distractie....multe care astazi sunt  in videoteca de aur...cam din 1974-75 au fost subtitrarea in romana (la inceput nu exista technica )
Din 1982 emisiunile au fost reduse la 50-30 de minute ca dupa 4 ianuarie 1985 sa dispare complet , ca si emisiunile maghiare ale posturilor de radio Tg Mures si Cluj....
si asta e in istoria tvr-ului.... :)

eheheee, imi amintesc si de emisiunile in germana si maghiara. dar eram mic si prost si nu avea cine sa-mi explice de ce vorbeau alta limba la televizor. pana cand am plecat cu ai mei la lacul rosu intr-un concediu. m-au trimis intr-o zi sa cumpar paine... si (offtopic) vanzatoarea mi-a mormait ceva de genu' "nem tudom". dupa intamplarea aia mi-au explicat ai mei de ce exista emisiunile alea. doar ca vanzatoarea mintise, iar eu aveam 5 ani. heartless

#46
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 a21alex, on Feb 1 2006, 11:02, said:

Wuau...sa nu uitam...dupa revolutie.......serialul revelatie ,,Sclava Isaura,,
nu cred ca e roman care sa nu se fi uitat la ea :)

#47
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

 rz, on Jan 31 2006, 23:29, said:

In primul scan, e programul din ianuarie '89 (de ziua tovarasului)
In urmatorul scan, puteti vedea primul proiect de grila TVRL, din ianuarie '90 (erau primele zile ''de normalitate'')
In ultimul scan, se vede grila din anul '92 (observati pe TVR 2 preluarile de la TV5, TVE, BBC World, Worldnet USA)

ce ma mai uitam la "Reflector" si ce generic primitiv avea :)

#48
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Roman foileton :))

#49
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,857
  • Înscris: 11.01.2006

 zuppy, on Jan 31 2006, 00:53, said:

probabil ca traim in dimensiuni paralele, pentru ca in universul meu troia a fost, si daca nu ma insel si sin city  :)
SIN CITY E productie 2005,nu are cum sa fie difuzat de HBo.O fi fost TRoia, DAR ALEXANDRU CEL MARE sigur nu!

#50
AxY

AxY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.05.2004
Din pacate, atunci cand am facut eu ochi, eram deja in era de economie de lumina...adica program de la 20.00-22.00 in timpul saptamanii, 2 ore la amiaza sambata si apoi de la 19.00-22.00, iar duminica parca de la 13.00 la 22.00.

Ar destul de multe de adus aminte...."Cantarea Romaniei" in fiecare duminica cu alt judet, celebrul telejurnal cu poza Guvernului in spate(ma insel?), cu Paul Soloc, Gheorghe Marinescu, Petru Popescu...Cu crainicele care anuntau programul( stiu ca Sanda Taranu nu mai activa, erau Delia Budeanu si...cineva sa ma ajute).
Imi aduc aminte genericul de la Album duminical(cel cu golul lui Boloni, din partida cu Italia), Cascadorii rasului, si programul de desene animate avea o denumire care acum imi scapa, Tezaur folcloric si genericul cu calul alb si muzica lui Dumitru Farcas daca nu ma insel. Mai era seara cu teatru televizat -parca lunea.
Despre filme si seriale...imi aduc aminte de filmele romanesti de pe 23 august - ce sarbatoare pe 23 August - program toata ziua in care erau o gramada de filme romanesti despre razboi si comunisti in ilegalitate, imi aduc aminte de serialul "Printesa din Sega" si de cel polonez "Nori negri"(am cautat si am adus muzica din generic - pentru cine vrea poate sa faca download de aici, imi mai aduc aminte si de un serial cu Cristofor Columb(cu Gabriel Byrne in rolul principal) si lista cred ca ar putea continua...

Stiu ca inainte de '89,am pus mina pe un ziar de prin '84 si am ramas siderat - existau TVR1 si TVR2, existau studiori teritoriale, program extins duminica si in fiecare zi, filme mult mai multe, programe de educatie duminica dimineata in care profesorii predau diferite materii...chiar as fi curios sa vad cum arata un program  dinainte de '85.

#51
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Vezi ca nu functioneaza link-ul.

#52
AxY

AxY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.05.2004

 mojook, on Feb 3 2006, 10:09, said:

Vezi ca nu functioneaza link-ul.
asa e..cred ca 3x nu permite r3f3rr3r la download, incercati sa scrieti linkul direct in browser http://asiz.3x.ro/download.php si enjoy it.

#53
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 05.01.2006
Tocmai mi-am amintit de un serial japonez ce se dadea imediat dupa 1989, se numea Oshin (1983) si era cu o fetita, eram si eu foarte mic pe atunci, dar il urmaream.

#54
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
50 de ani se implinesc în 2006, de când a fost lansata prima televiziune din România - Televiziunea Româna. (Astazi, audiovizualul românesc numara peste 20 de canale tv)

Explozia informationala adusa de dezvoltarea televiziunilor în lume în anii ‘30 (în America, primul program de televiziune s-a transmis profesionist în 1924, iar în 1928 Anglia începea transmisiile tv. zilnice) s-a produs si în România la jumatatea secolului XX. În timp ce în anii ‘50, în America, Anglia – cu celebrul BBC, devenit etalonul televiziunilor mondiale-, Olanda, Germania, se putea vorbi de o televiziune iesita din faza de pionierat, cu institutii puternice, la noi încep primele transmisii cu titlu experimental.

La 31 decembrie 1956, într-un studio improvizat din Floreasca, str. Moliere, nr.2, s-a transmis prima emisiune de televiziune din România – un film pe pelicula, care avea sa semneze actul de nastere al Televiziunii publice române. Ea a functionat pâna în 1992, ca structura organizatorica, într-o institutie comuna, Radioteleviziunea Româna, dupa modelul francez si englez.

Prima emisiune pe pelicula a fost urmata de alte transmisii de filme artistice (2-3 pe saptamâna) si, ulterior, de emisii din exterior, realizate cu carul de reportaj. Toate programele - piese de teatru, varietati, spectacole-maraton de revelion – se difuzau în direct, neexistând mijloace de înregistrare si de montaj. Baza tehnica era modesta, dispozitivele si aparatele erau construite cu forte proprii. Din 1958, a fost posibila redarea filmelor de 16 mm, iar din 1 septembrie 1958 s-a trecut la productia proprie de filme: primul subiect de actualitate filmat de operatorii studioului din Floreasca fiind festivitatea de deschidere a anului scolar.

Abia în 1968, s-a ajuns la un program zilnic, pe masura ce studiourile au fost dotate cu aparatura corespunzatoare.

În ciuda anilor dificili în care se constituiau bazele tehnice si se deschideau drumuri în productia de televiziune, studiourile Televiziunii publice au reprezentat o scena artistica pe care au evoluat marile valori ale culturii românesti si internationale– muzicieni de prestigiu reuniti de Festivalul George Enescu, Iosif Conta în fruntea orchestrei simfonice a Radioteleviziunii, actori de legenda ai teatrului românesc precum George Vraca, Lucia Sturdza Bulandra sau Maria Filotti, marii scriitori ai epocii, Mihail Sadoveanu, Tudor Vianu, Tudor Arghezi si multi altii, carora Arhiva Televiziunii le pastreaza imagini unice.

Printre emisiunile acelor ani se numara câteva ramase vii în amintirea telespectatorilor :
În 1957 se difuza:
„Agenda sportiva”,
„În jurul mesei rotunde”, „Recital de pian”,
„Interviu cu...”,
„Calatori si tarâmuri”,
„Buletin meteorologic”,
emisiuni dedicate copiilor-
„Drumetii veseli”,
„Aventurile echipajului Val Vârtej”,
emisiuni de interes general –
„Cronica evenimentelor”,
„Cu carul de reportaj prin capitala”.

În 1957, în primul an de emisie, Televiziunea realiza aproximativ 600 de ore de program, din care 25% erau transmisii cu carul de reportaj. În 1958, se ajunge la 1100 ore de program, în 1959 – 1230 de ore, în 1961 – 1369 de ore, în 1971 – 3161 de ore.

În 1958 apar emisiunile de informatii, cu evenimente interne si internationale –„Jurnalul Televiziunii” (cu Cleo Stieber si Carmen Dumitrescu), magazinul social-politic „Saptamâna”.

Mutarea în noul sediu din Calea Dorobantilor, în 1970, a însemnat foarte mult în evolutia televiziunii. Construit dupa modelul BBC-ului, noul centru era dotat cu cea mai moderna aparatura si era alcatuit din patru corpuri de cladire: Studiouri (doua studiouri de 600m patrati – astazi ele poarta numele a doi mari teleasti: Tudor Vornicu si Alexandru Bocanet-, un studio de 800m patrati si alte patru mai mici pentru stiri, proiectii cinematografice si un studio muzical) însumând o suprafata de 28000 m patrati fata de studioul din Floreasca de numai 460m patrati, Corpul Film, Ateliere si Tehnic-redactional. Acestea ofereau o baza de productie capabila sa asigure realizarea emisiunilor pentru doua programe simultan, la înalt nivel tehnic.

În 1968 s-a lansat cu titlu experimental Programul 2, difuzat în Bucuresti pe o raza de 70-80 de km si ulterior la Pitesti. În nucleele radiourilor locale s-au dezvoltat si Studiourile TV teritoriale: Cluj, Iasi, Timisoara, Craiova si Tg Mures.

În anii urmatori editorialul se diversifica tot mai mult:
în 1960 apare „Actualitatea internationala”,
în 1962 emisiunea-concurs „Dialog la distanta”,
în 1963 „Universitatea tehnica la Televiziune”,
în 1965 „Teleenciclopedia”, realizata pâna în ziua de astazi de Cornelia Radulescu, „Ora satului” cu Mihai Mereuta, „Clubul televiziunii” ( cu Ion Lucian), „Trei tablouri pe saptamâna” (cu Ion Frunzetti si Dan Haulica), „Teatrul de-a lungul veacurilor”, „Gong”.

Astazi, Televiziunea Româna emite la scara nationala prin cele patru canale: TVR 1, TVR 2, TVR Cultural, si TVR International, asigurând o emisie de 24 de ore din 24. Ele au o productie de peste 20.000 ore de program, carora li se adauga Studiourile teritoriale, cu o productie de peste 1000 de ore de program (evaluare la nivelul anilor 2001).

TVR International, lansat ca un post care se adreseaza tuturor românilor din lume, emite pe cele patru continente – în Europa, Orientul Mijlociu, Nordul Africii, prin satelitul Hot Bird 5/13 Est, si, începând cu 2002, pe întreg teritoriul Statelor Unite si al Canadei, prin satelitul Telstar 5 Vest . Prin programele Televiziunii publice, România îsi promoveaza imaginea în exterior, printr-o voce autorizata – aceea a postului TVR International. Toate televiziunile internationale din lume sunt televiziuni publice, si RAI, si Deutsche Welle, si BBC, si TVE.

TVR este membra cu drepturi depline a Uniunii Europene de Radio si Televiziune (UER/EBU) si a Euroviziunii, prin care realizeaza schimburi de programe si de stiri. Este membra a Universitatii Internationale de Radio si Televiziune (URTI) si a Organizatiei CIRCOM Regional (Asociatia Televiziunilor Regionale din Europa), a EGTA (European Group of Television Advertising ), Co.Pe.A.M.(Conferinta Permanenta a Audiovizualului mediteranean), CMCA (Centrul Euromediteranean al Comunicarii audiovizuale), Balkan TV Magazine (Grupul Televiziunilor publice din Balcani), BSEC (Organizatia Televiziunilor si Radiodifuziunilor din tarile Marii Negre), organizatii în cadrul carora TVR a fost prezenta cu programe deseori premiate.

Premii TVR
In 1965 - Premiul Academiei de Arta pentru tinerii creatori la Festivalul International de Televiziune de la Praga pentru filmul muzical coregrafic „Mens sana in corpore sano”, regia Valeriu Lazarov, tot în 1965 - Mentiunea speciala a Juriului la Festivalul International de Televiziune de la Monte Carlo pentru filmul muzical „Omul din umbra la soare”, regia Valeriu Lazarov;
Premiul Japonia – Tokyo 1968, pentru filmul „Regizorul”, regia Dan Necsulea, Marele Premiu si Trofeul Praga de Aur – categoria Documentar, pentru filmul ”Apa trece, oamenii ramân”, regia Vlad Bâtca;
în 1970 – Premiul si Trofeul pentru cea mai buna scenografie a unui spectacol TV, la Festivalul International al Teatrului de Televiziune- Bulgaria, acordat lui Vasile Rotaru pentru spectacolul „Discurs pentru o floare”, urmate de multe alte premii, consemnate într-un album editat cu ocazia celei de-a 45-a aniversari, „ TVR în competitii nationale si internationale, 1962-2001”.

Cronologie:

• La 31 decembrie 1956 a fost inaugurata Televiziunea Româna, având amenajate studiourile într-o cladire a cinematografiei din strada Moliere, nr. 2

• dupa debutul cu emisiunea din noaptea de revelion – un film pe pelicula-, Studioul din Floreasca va continua sa difuzeze filme artistice, de doua-trei ori pe saptamâna. Numarul orelor de emisie va creste treptat, iar din 29 aprilie 1968 se trece la programe zilnice

• 1957: în februarie a fost realizata prima transmisie exterioara în direct, efectuata cu echipament mobil de televiziune instalat pe doua autobuze, cu ocazia recitalului dat de Yves Montand la Sala Sporturilor din Floreasca

• 1957: la 5 mai are loc prima transmisie sportiva în direct, cu meciul de rugby Anglia-România

• 1957: la 1 iunie a fost transmisa prima emisiune pentru copii de la Teatrul Tandarica

• principalele evenimente interne si internationale sunt prezentate într-o emisiune zilnica intitulata „Informatiile dupa-amiezii”, devenita la 20 martie 1958 „Jurnalul Televiziunii” (* foto)

• 1958: din septembrie 1958 vor fi transmise toate manifestarile din cadrul Festivalului George Enescu, festival international la care TVR este în continuare coproducator (* foto)

• 1959: la 23 mai are loc prima transmisie a unui spectacol preluat în direct de la Teatrul National din Bucuresti

• 1960: baza de care de reportaj se extinde achizitionându-se al doilea car de reportaj, iar dupa doi ani înca doua care

• 1960: din 24 martie apare rubrica „Actualitatea internationala”

• 1965: în acest an, Televiziunea acoperea 40% din teritoriul tarii si avea 500.000 de abonati

• 1966: din 6 februarie, Jurnalul Televiziunii se va numi „Telejurnal” si va fi transmis în doua editii, una de seara si o editie de noapte

• 1966-1968: a fost construit noul centru al Televiziunii, pe un teren de 6,3 ha din Calea Dorobanti, nr.191, la vremea respectiva unul dintre cele mai moderne centre de capacitate medie din Europa. Proiectul de arhitectura a fost realizat de Proiect-Bucuresti, sub coordonarea arhitectului Tiberiu Ricci. Noul centru de televiziune dispunea de trei platouri principale pentru televizare, un studio de protocol si actualitati, un studio muzical si doua studiouri mici pentru crainic . (* foto) În aceste conditii, creste productia proprie a Televiziunii – pe lânga filmele documentare, se produc primele seriale de televiziune :”Urmarirea”, dupa Eugen Barbu, si „Musatinii”dupa trilogia lui Barbu Delavrancea

• 1968: în ianuarie sunt introduse în program primele lectii de limbi straine ( engleza, franceza, germana, spaniola si rusa)

• 1968: conditiile tehnice au permis deschiderea la 2 mai a celui de-al doilea canal al Televiziunii Române. La început, acesta emitea doar o zi pe saptamâna, joia, pentru ca de la 16 iunie sa difuzeze si duminica, iar din 20 iulie 1968 si sâmbata.

• 1968: Televiziunea devine organizator al Concursului international Cerbul de Aur, la care au participat pâna în 1971 nume sonore ale muzicii usoare : Gigliola Cinquetti, Dalida, Connie Francis, Juliette Greco, Enrico Macias, Rita Pavone, Amalia Rodriguez etc. Festivalul va fi întrerupt din 1971 pâna în 1993, ajungând în 2005 la a 15-a editie

• 1969: fiind unica televiziune nationala, lanseaza (în noiembrie) emisiunile în limba maghiara ( doua ore si 30 min. saptamânal) si în limba germana (1 ora si 45 de min. saptamânal)

• 1972: Canalul 2 începe sa emita zilnic câte doua ore, pentru ca în anii 80 sa atinga 35 de ore de program pe saptamâna, cu o arie de cuprindere în teritoriu de 15%

• 1981: se fac numeroase probe pentru trecerea la televiziunea color (la 23 august 1983, a fost realizata prima transmisie color din Piata Aviatorilor, completata cu imagini color din studio).

• 1985: Din 20 mai 1985, TVR 2 îsi întrerupe emisia, în virtutea acelorasi argumente – economia de energie electrica si mijloace de productie – pentru care Televiziunea avea sa-si continue emisia doar pe un canal si numai doua ore zilnic, între 20.00-22.00

• 1988: s-au achizitionat primele camcordere BETACAM SP

• 1989: Dupa evenimentele din decembrie, Televiziunea Româna proclamata Libera trece la program diversificat, cu emisiuni informative, divertisment, filme documentare si artistice. Televiziunea transmite, dupa o sintagma impusa de Mihai Tatulici, „revolutia în direct”. Imagini unice filmate de operatorii Televiziunii Române vor constitui materiale documentare pretioase pentru filmele despre Revolutie realizate ulterior.

• 1990: Pe 23 mai 1990, Programul 2 al Televiziunii îsi reia emisia integral, iar din toamna anului 2001 TVR2 trece la emisia de 24 de ore

• În intentia de a acoperi întreg teritoriul national si de a aduce informatii rapide din toate regiunile, Televiziunea lanseaza dupa 1989 Studiourile Teritoriale de Televiziune : Cluj – în 1990, Iasi – 1991, Timisoara – 1994, Craiova – 1998. In prezent se fac pregatiri pentru lansarea postului teritorial de la Târgu Mures

• 1993: a fost introdus pe canalul 1 al TVR serviciul de Teletext, sistem B. Informatiile disponibile ocupa 1100 de pagini, dintr-un total de 6500. Acum Teletextul este prezent pe toate canaleleTVR, atât pentru transmisia în analog cât si în digital.

• 1995: se trece la televiziunea digitala – au fost achizitionate în 1996 primul car de reportaj digital si primul sistem postproductie digital, iar în 1997 a fost dat în exploatare primul studio de productie digitala

• 1995: La 1 decembrie 1995 îsi începe emisia un nou canal al Televiziunii : TVR International, destinat comunicarii cu toti românii din diaspora. De la emisia pe un singur satelit pe trei continente, la sfârsitul anului 2002, TVR International emitea pe trei sateliti : Satelitul Hot Bird5/13Est, pentru Europa, Orientul Mijlociu si Nordul Africii;

Pe 20 ianuarie 2002 a fost inaugurata platforma digitala de la Cheia, care ofera posibilitatea ca TVR International sa emita în direct si pe Coasta de Est a Americii de Nord, prin satelitul Intelsat 903 Est. De la 1 august 2002, prin satelitul Telstar 5 Vest, se emite pe întreg teritoriul Statelor Unite si al Canadei

• 2002: a fost lansat si canalul TVR Cultural, ale carui programe sunt destinate promovarii culturii românesti si internationale. Începând sa functioneze sub deviza „redescopera-ti valorile”, TVR Cultural a muncit intens pentru a oferi publicului valorile culturale ale spiritualitatii românesti si universale -stiri culturale ( trei jurnale pe zi), documentare artistice, filme de arta. Postul si-a legat numele de participarea Televiziunii la festivale culturale internationale precum Eurovision Young Musicians, Eurovision Young Dancers, Festivalul Artelor.

• 2002: TVR International si TVR Cultural au trecut la emisia de 24 de ore din 24

• 2003: a fost inaugurat un nou studio – Studioul Pangratti, cu o suprafata de 2500m.p. alocata productiei si 4000m.p. alocata birourilor. Investitia a fost realizata exclusiv din fonduri proprii

• 2004: are loc schimbarea identitatii Televiziunii, cu sprijinul uneia dintre cele mai mari agentii de branding din Europa, English/Pockett, prin care Televiziunea a capatat o noua imagine pe piata audiovizualului românesc si international

(sursa TVR 50)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate