Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Camera video HD

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005
Ma intereseaza o camera video HD. Pret maxim 3.500 RON.

Am gasit o comparatie intre Canon HV20 , Sony HDR-HC7, Panasonic HDC-SD1 si JVC GZ-HD7 . Se pare ca HV20 este foarte bun, dar ma gandesc ca are 1 singur CCD in comparatie cu JVC care are 3 si se pare ca filmeaza in FULL HD. Ce inseamna asta, HV20-ul nu filmeaza full HD?

Ce model imi recomandati?

#2
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Canon HV20 e cel mai bun din lista.

Capteaza 1080x1920 cu un senzor 1/2 CMOS de 2.7 mil pixeli, asa  ca are aprox. acelasi nr. total de pixeli ca si intr-o camera HDV cu 1/3 3ccd doar ca sunt doua technologi diferite. Ca o diferenta foarte generala camerele cu 3ccd folosesc o prisma, filtre, si cate 1 senzor ccd ca sa capteze fiecare cate o lungime de unda (RGB), in timp ce CMOS, cum poate sti, ca in fotografie, ca sa genereza aceste 3 culori RGB in loc de 3ccd folosesc un singur senzor, in cazul asta unul de 1/2 de 2,7 mil pixeli, iar prisma din camerele cu 3ccd e inlocuita aici cu un "filtru" bayern pt fiecare culoare primara.
Nu e bine sa foloseti termenul de FULL HD, e o chestiune de marketing pt televizoare de plasma si lcd. Chiar daca camera capteaza 1080x1920 nu inseamna ca inregsitreaza "full hd" pe caseta. In realitate o s fi uimit ca HDV ca si norma nu are rezolutie fizica de HD, e doar un termen care se foloseste si sub care se vinde. E un subiect destul de complicat dar iti explic in alt saptiu daca vrei.

Are specificatii uimitoare pt o camera de gama asta. Poate ar trebui sa mai astepti pana cand in august Canon o sa scoata o alta versiune in AVCHD care e mai bun ca HDV si Apple suporta formatul asta care e o versiune AVC-Intra pt amatori bazat pe MPEG4.

Problemele cele mai marei o sa fie cand o sa reglezi latituniea maxima si editare in 24A.

Gabriel Bordas
[email protected]

Edited by VHS, 09 August 2007 - 01:04.


#3
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
VHS are dreptate...cu mentiunea ca hv20 are senzor de 1/2.7".Superioritatea 3ccd fata de camerele cu un singur senzor mare(>1/3") si filtru Bayern e 90% mit. E unanim recunoscuta superioritatea la lumina slaba a celor cu un singur senzor de cel putin 1/3" fata de camerele cu 3 senzori de pana la 1/4".
Cat despre full HD...da,codecul mpeg2 in care inregistreaza HD7 cat si codecul avcHD a majoritatii camerelor pe AvChd au  teoretic capacitatea de a merge pana la 1920x1080 insa rezolutia utila care poate fi debitata de dsp-ul acestor camere nu se ridica deloc la specificatiile codecului...poate peste 2 ani cand vor mai evolua lucrurile.Azi nu exista  nici o camera  care pretinde ca scoate full HD sa scoata o imagine mai detaliata ca un xh-a1 sau hv20. Vrei full HD veritabil? HV20 iti poate oferi asta prin HDMI daca ai o placa de captura ca Blackmagic Intensity.

Edited by andjar, 09 August 2007 - 09:52.


#4
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
...scuze, am postat in topicul gresit.

Edited by adipelcz, 09 August 2007 - 10:03.


#5
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
nu scoate full hd. rata de transfer la hv20 e ~120MB/s pe hdmi, asta nu ajunge pt 1920 rezolutie deci fie canon n-a pus cmos full hd fie face resize inainte de iesirea hdmi la 1440. ei baga aspect de 1.333 si pe hdmi si trag de ea. avantajul pe hdmi ramine spatiul de culori 422 in loc de 420 pe banda si ca e necomprimat. daca face resize probabil la modelul urmator o sa repare greseala, e f prosteasca sa pui o iesire necomprimata in alt loc decit direct dupa captura.

Edited by sorin79, 09 August 2007 - 10:35.


#6
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005
Sa inteleg ca de fapt filmeaza 720p(1280x720) si este interpolata la 1920x1024?

Stiu ca Panasonic HDC-SD1 filmeaza AVCHD, si cei de pe camcorderinfo nu au parut satisfacuti de calitatea inregistrarii, deoarece prin comprimare MPEG 4 totusi se mai pierd din detalii. In plus, filmeaza pe HDD sau card ...   Se poate compara formatul HDV cu AVCHD? Sau este aceeasi polemica, ca la miniDV vs. miniDVD/HDD?


Ma ingrijoreaza canonul, pt. ca filmeaza pe caseta, in cat timp dureaza codarea video? Am un core2duo E6300, 1 GB DDR 800 mhz Dual Chanel, Video 7600 GT OC(BFG).

Edited by alex-skater, 09 August 2007 - 11:14.


#7
joekid

joekid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007

 VHS, on Aug 9 2007, 00:01, said:

Canon HV20 e cel mai bun din lista.

Are specificatii uimitoare pt o camera de gama asta. Poate ar trebui sa mai astepti pana cand in august Canon o sa scoata o alta versiune in AVCHD care e mai bun ca HDV si Apple suporta formatul asta care e o versiune AVC-Intra pt amatori bazat pe MPEG4.
Salut!
Acest format poate fi redat pe playere DVD?
Se poate prelucra inregistrarea de pe HDD ( inregistrare AVCHD) camerei pentru a putea fi redata cu un player DVD? Cu ce soft?
Multumesc!

#8
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 sorin79, on Aug 9 2007, 11:28, said:

nu scoate full hd. rata de transfer la hv20 e ~120MB/s pe hdmi, asta nu ajunge pt 1920 rezolutie deci fie canon n-a pus cmos full hd fie face resize inainte de iesirea hdmi la 1440. ei baga aspect de 1.333 si pe hdmi si trag de ea. avantajul pe hdmi ramine spatiul de culori 422 in loc de 420 pe banda si ca e necomprimat. daca face resize probabil la modelul urmator o sa repare greseala, e f prosteasca sa pui o iesire necomprimata in alt loc decit direct dupa captura.
Ai citit pe vre-un forum sony? :)
E doar o teorie.Nu stie nimeni sigur ce se intampla cu adevarat cu semnalul in interiorul hv20-ului.Ca are senzor full HD asta e sigur...din totalul de 2,96 Mpixeli cat are cmos-ul sau , 2.07 Mpixeli sunt folositi pt inregistrarea video. Ca face upconvert la 1920 ...nu se stie.Unii spun ca da altii spun ca nu.Principalul motiv pt aceasta dezbatere  e ca rezolutia utila/reala obtinut din capturile 1920x1080 e foarte apropiata cu cea obtinuta din capturile 1440x1080.Insa un adevar pe care putini il iau in considerare  este acela ca videocamerele din ziua de azi nu au o procesare primara a imaginii atat de buna incat sa ofere plus de detaliu in urma debitarii  unui semnal full HD uncompressed  fata de output-ul la 1440 de ex.Ideea e ca o rezolutie reala 1440x1080 e o bariera de neatins pt camerele hd din ziua de azi.De mai mult de 650 de linii de rez. verticala nu e in stare nici una..de la hv10 la cinealta f900.Era unul cu un xh-g1 care nu a putut detecta plus de detaliu, facand captura prin SDI, intre materialul uncompressed si hdv.Ideea e ca "full HD" e apa de ploaie la ora actuala.

p.s. hdmi-ul suporta bine mersi transfer video de 1920x1080@60p.

Edited by andjar, 09 August 2007 - 12:09.


#9
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
nu ma. chiar pe forumul lor am citit si pe dvinfo mai era o discutie care plecase din prima. a si pe camcorderinfo in forum.

hdmi el merge mai mult nu asta e problema ci de valoarea "mica" de 120MB/s care apare din hv20 si care e mai mica decit la un video 1920. io n-am nimic pe hdmi nici video nici captura asa ca din partea mea sa fie sanatosi, mi-e indiferent.

Edited by sorin79, 09 August 2007 - 12:34.


#10
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 sorin79, on Aug 9 2007, 13:32, said:

nu ma. chiar pe forumul lor am citit si pe dvinfo mai era o discutie care plecase din prima. a si pe camcorderinfo in forum.

hdmi el merge mai mult nu asta e problema ci de valoarea "mica" de 120MB/s care apare din hv20 si care e mai mica decit la un video 1920. io n-am nimic pe hdmi nici video nici captura asa ca din partea mea sa fie sanatosi, mi-e indiferent.

Faza  cu limita120 Mb/sec e o tampenie ,nush cine a facut "marea descoperire". Am citit mereu nenumaratele topicuri legate de  captura prin hdmi de la hv20 si  e prima oara cand aud gogoasa.
Oricum,in sine ,bitrate-ul de 120mb/sec e imens, e mai mult decat suficient pt material 1920x1080 4:2:2...depinde in ce format il captezi..pt cineform Neo Hd , jpeg-avi,ProRes422 e suficient.Ca fapt divers,pt a captura  200 de Mb/sec ai nevoie de 4 hdd-uri in raid 0.
Toata lumea de pe dvinfo scoate din hv20 cu placi BM material 1920x1080@60i.

Edited by andjar, 09 August 2007 - 13:26.


#11
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
da... necomprimat mi se pare soneala, mjpeg-ul ala din e arhisuficient, nu strica 422. da ei scot 1920, asa raporteaza captura, insa astia de fac scandal zic ca daca bagi in BM un hdmi din orice sursa de 1920, gen bluray care pe hirtie ar fi trebuie sa scoata identic si ca bitrate si ca spatiu de culori, ai un bitrate mai mare, pe la 200+, si se scarpinau ei in cap oare de ce si concluzionasera ca probabil hv20 imediat din cmos il face 1440 (si pt banda si pt hdmi) iar pe hdmi intinde imaginea cu AR 1.333 sa scoata 1920 cum e standardul (seful la cercetari e userul "directore")

n-am stat sa fac un calcul daca 120MB/s impartit la 30 ce rezolutie iese in 422 si nici nu voi incerca. da-i incolo, oricum nu avem BM si nici nu mi-as dori pt ca io as filma pe teren, nu pot sa car calculatoare dupa mine.

Edited by sorin79, 09 August 2007 - 14:09.


#12
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
stampila cu resize-ul 1440-1920->hdmi a fost pusa,de mai marii de la dvinfo, pe cam toate camerele cu hdmi de pe piata(inclusiv sony fx7,v1)...dar e doar o speculatie,o admit si ei.Inca nu s-a dovedit nimic.Inteleptii spun ca si daca ar fi 1920 reali tot n-ar fi salt vizibil de detaliu/calitate..dupa cum am spus mai sus.
Mi-ar place o placa BM sa experimentez.Dar umbla o veste mare.S-ar putea ca in viitorul apropiat sa nu mai fie nevoie asa mare  de BM si sa putem  captura  1920@4:2:2 din hdmi prin placa de retea...Gigabit Ethernet..merge pana la 100 de mbps.Nu trebuie  pus la punct decat softul si un cablu/adaptor hdmi-lan .

#13
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
nu cre ca ajunge gigabitu, deci 1000mbps/8 adica 125MB, pe hirtie!
io am lan gigabit si prind cam 25MB/s pe cat5 in medie. maximul e 55-60 in conditii cam speciale din ce am citit pe net si daca te uiti la cel mai mare test din Sandra.
poate cu un adaptor de fibra ceva, cum sunt alea de la camerele in 444.

Edited by sorin79, 09 August 2007 - 14:24.


#14
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
eu totusi sper...:)

#15
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Salautare,

curios cum debateti tema "full hd". Ca deobiecei noi romanii incercam sa facem ca o dacie sa mearga sau sa para cu un BMW.

Camera capteaza progresiv 1080, (pixel activi in HDV sunt 2,07mil, in mod foto are 2,7mil) in DSP face downscaling si alte minuni si ajunge la 1440x1080 4:2:0, exact aceasta informatie este la iesire in HDMI, asac ca nu se poate capta 10 bit 1920x1080 fara compresie, asta e o carecteristica "speciala" pt o piata "speciala". Toate camere HDV inregsitreza 1440x1080, nu are importanta cum o face, ce senzor are, sau pe ce inregistreaza, nu se poate unul astepta sa inregsitreze full hd de la o camera hdv, sunt anumite standarde dictate de SMPTE. Toate camerele de consum incluse majorittaea semifprofesionale nu permit prin HDMI sa se inregitreze ful hd, pt cum am spus HDV nu e ful hd, si nici inregistrare in 10 bit. HDMI teoretic are caratcteristici umitoare dar difera pt fiecare produs si de cum este procesat semnalul la iesire. HV20 la iesire HDMI e un semnal cu aceiasi compresie ca pe caseta, HDMI e doar un mediu de conexiune pt tv si in cazul asta nu e diferenta de caliate intre caseta si HDMI. Devine util doar pt vizionat sau pt backup pe HDD. Pt transfer mai bine 1394. De asemenea nu stiu daca convertorul HDMI face conversie de la YUV la RGB, daca ta atunci sunt erori matematice (ce nu influneteaza la redare) chestie ce in cazul in care se inregitreaza pt o statie e o problema grasa.

aici casiti ceva informatii legat de camera, http://www.camcorder...Canon-HV20.html

"Ideea e ca o rezolutie reala 1440x1080 e o bariera de neatins pt camerele hd din ziua de azi.De mai mult de 650 de linii de rez. verticala nu e in stare nici una..de la hv10 la cinealta f900.Era unul cu un xh-g1 care nu a putut detecta plus de detaliu, facand captura prin SDI, intre materialul uncompressed si hdv.Ideea e ca "full HD" e apa de ploaie la ora actuala."


Ma simpt dator sa te contrazic, e un subiect atat de amblu ca se poate scrie o carte. HD 1080 exista. Full hd nu stiu ce naiba reprezinta, numele nu-mi spune nimic decat marketing pt plasme sony. HD are atatea formate ca ametesti. Iar camere cu CCD 1/4, 1/3, 1/2 HDV nu sunt cosiderate HD sunt camere SD, exceptie XDCAM. Se vand ca fiind HD, poveste lunga.

E o dezinformare totala sa spui ca nu s-a atins bariera de 1080, cand se lucreaza cu rezolutii de 4K! full hd inro camera mica hdv nu exista pt ca din start nu e considerata o camera hd e sd. Cu CINEALTA captezi 1080p si la iesire prin HDSDI fieca ca e sau nu dual se inregistreaza un full raster de 1920x1080, poti inregsitra pe unrecoredr extern cum ar fi SR1 sau fara compresie pe HDD. Toate filmele HD mari sau inregsitrat incepand de la 1920x1080 in sus, si fiecare pixel e nativ acolo.
In filmul Zodiac au inregistrat cu Viper, inregistrat pe HDD fara compresie, captare logaritmica, iar de Superman retunrn nu mai vorbsc ce diemnsiuni are frameul.

Gabriel Bordas

#16
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Un motiv pt care se prefera conexini HDSDI vs HDMI e ca HDSDI nu atinge semnalul de loc, si mai sunt cateva avaantaje
La HDMI esti la mila fabricantului, cine stie cum face conversiile la iesire, HDMI nu ar trebuie sa fie sinonim cu "fullhd".

HD-SDI: SMPTE 292M, 1.45 GB/s
Dual Link: SMPTE 372M, 2.23 GB/s (2 conexiuni BNC)
Single Link 3G SMPTE 424M, 2.97 Gbit/s
1080P60 baga 2.97 Gbps

Pt captare fara compresie la HV20 se poate doar prin iesiri component analogice. Iarasi e o necunoscuta daca e 8 bit sau 10 bit, dupa sau inainte de down si croos conversie, cu siguranta ca e 8 bit si toate celalate. E viabil o captarea la 10 bit fara compresie nu in termen de rezolutie ci mai bine zis daca unul ajunge la etalonare serioasa.

Edited by VHS, 09 August 2007 - 18:32.


#17
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

Camera capteaza progresiv 1080, (pixel activi in HDV sunt 2,07mil, in mod foto are 2,7mil) in DSP face downscaling si alte minuni si ajunge la 1440x1080 4:2:0, exact aceasta informatie este la iesire in HDMI,
de unde sti? N-ai de unde.Nu stie nimeni sigur ce s-a intamplat cu informatia video in hv20 pana sa ajunga la hdmi. Unii care au facut captura in format  Cineform NeoHD 1920x1080 spun ca e diferenta considerabila fata de conversia hdv-neoHD in post.

Quote

E o dezinformare totala sa spui ca nu s-a atins bariera de 1080, cand se lucreaza cu rezolutii de 4K!
Ai interpretat total gresit.Am spus ca nici o camera HD(V) nu scoate mai mult de 650..hai 700 de linii rezolutie verticala utila(in imatest) Zi-mi tu una.Dar nu 4k...am pomenit eu de 4k? Lucrurile vor evolua. Prima generatie hdv2 (fx1,z1,hc1) nu scoteau nici 490 de linii.

Quote

Iar camere cu CCD 1/4, 1/3, 1/2 HDV nu sunt cosiderate HD sunt camere SD, exceptie XDCAM. Se vand ca fiind HD, poveste lunga.
foarte interesant!

Stim sa facem diferenta intre hdv si hd. Da-mi exemplu de o camera HD in adevaratul sens al cuvantului.

Edited by andjar, 09 August 2007 - 18:37.


#18
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Adjar, primeste scuzele mele dar am interpretat gresit HD si HDV.

In legatura cu ce se intampla in HV20. Nu cunosc camera, nici macar nu am vazut-o, si deci nu am acces la nici un fel de informatie fizica sau test care sa justifice ce am spus, insa ce e foarte clar, ca nu este permis, ca un fabricant sa implementeze caracteristiic care in mod normal sunt destinate pt alta gama de produse. Asa se protejeaza annumite technologii si face ca daca unul vrea sa inregsitreza un semnal 1080 10 bit fara compresie si alte smecheri sa cheltuiasca cateva mii in plus. In plus ca nu e logic ca camera pt familie sa aibe optiunea asta, desi suna frumos. Alt indiciu e ca in lispa unei specificatii exacte si detailalte, anumite date sunt ascunse de producator, si nu e intamplator, e pt ca nu exista, e marketing.

Orice camera HDV cu captare nativa 1080 si cu iesire pe component fie HDSDI sau analogic se poate inregsitra intreg raster 1080. Sa nu confundam camera cu camcorder. Ma refer la o inregistrare externa fara compresie pe HDD de la blocul optic prin iesiriile corespunzatoare si nu ca o camera hdv inregistreza pe caseta fullhd. Tu probabil te-ai referit la rezolutia optica reala (MTF) de un frame de la o camera hdv inregistrat in hdv, atunci ai drepata abia daca trece de 750 linii.
Noi la firma am cumparat HVX200 pt nunti si are maxim 540 linii!

De ce nu se face un doua posturi una pt hd si alta pt hdv, ca majorittaea le confunda.

Gabriel Bordas
[email protected]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate