Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cazare in jurul Sibiului

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
hpukpl

hpukpl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2004
Intentionez sa merg in zona Sibiului pentru 2-3 zile. Stie cineva, din proprie experienta, o cazare rezonabila in Sibiu sau imprejurimi? Ma gindesc la ceva in jur de 70-100 RON/camera dubla. Multumesc anticipat.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
poti incerca la Paltinis (25km)
sunt cateva vile, conditii nu grozave dar ok, pe la 70-80 ron (cel putin asa era ep la sfarsitul lui iunie-inceput iulie)
pe drumul catre paltinis mai sunt cateva vile, poti intreba si acolo, dar banuiesc ca depasesc bugetul tau

#3
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Si eu tot la Paltinis m-a gandeam sa spun,insa preturile in luna asta,august,sunt destul de mari,in sensul ca nu cred ca vei gasi ceva care sa se incadreze dorintei tale.Spre exemplu:in iunie am stat la pensiunea Perla Paltinisului cu 120 ron camera si din 13 august vom sta cu 170 ron camera/noapte,iar apartamentul este 230 ron /noapte.Pensiunea asta e mai jos putin de statiunea Paltinis.Chiar in statiune sunt cateva vile fainute,destul de ieftine,insa conditiile nu-s chiar grozave,in sensul ca confort exista ,dar wc e unul pe culoar,cu dus cu tot,la comun.Mai sunt si altele,dar majoritare sunt 2 stele...si preturile cama mari pentru confortul oferit.Banuiesc ca,din moment ce in iunie la asta cerea 60ron pe noapte camera,acum pretul ar putea fi la 100 ron /noapte camera.
Incearca si in Rasinari,e localitatea prin care treci inainte sa intri pe soseaua de Paltinis....poate la particularii de acolo sa gasesti ceva,nu stiu preturi si,pe drumul catre Paltinis,inainte sa intri pe serpentine,sunt de-a lungul soselei o puzderie de vile....banuiala mea e ca sunt putine sanse sa gasesti cazare la ele....incearca totusi.Succes!
Si inca ceva:chiar in Drumbava Sibiului exista un hotel sau pensiune,nush ce e,fain...insa am inteles ca si acolo preturile sunt cam mari.
Da o googalire si sigur vei gasi info despre asta....
Uitasem:mai ai o pensiune super misto ,Lunca Sibielului se cheama,la vreo 30km de Sibiu,pe drumul de Sebes...
Vacanta faina!

#4
delahaye

delahaye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 19.03.2007
In rasinari exista cateva pensiuni la preturi acceptabile (70-100 RON). La una din ele am stat acum 2 weekenduri, dar am uitat numele :huh: Mi-am adus aminte: Otilia. De asemenea am mai vazut pensiuni pe la Cisnadioara. Cum e acuma nebunia asta cu Sibiul, de obicei iti trebuie rezervare, macar cu 2-3 zile inainte.

Oricum, e de preferat ocolirea intrarii principale in Sibiu dinspre valea Oltului, e o aglomeratie infernala, cel putin in zilele de lucru. Eu am facut stanga cu cativa km inainte de Sibiu pe ruta Cisnadie - Cisnadioara - drumul dintre Sibiu si Rasinari. Daca alegi aceasta ruta sigur vei gasi cateva pensiuni in drum sau indicatoare catre ele.  Pe cele de dupa Rasinari (spre Paltinis) nu le-am testat, dar de cate ori am trecut pe acolo aveau muzica pe terasa/piscina mult prea tare pentru gustul meu. Paltinis e ceva mai departe de Sibiu, mi se pare cam peste mana daca vrei sa mergi seara la diversele evenimente din oras. Succes!

Edited by delahaye, 13 August 2007 - 16:35.


#5
1Q_Giku

1Q_Giku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.03.2004
Poiana Soarelui, in Talmaciu 2. E la 15 minute cu masina, 80 ron camera, conditii destul de ok (singurul lucru deranjant e ca la baie are usa acordeon), cred ca relativ proaspat renovata.
Mancare foarte traditionala si buna :D

#6
delahaye

delahaye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 19.03.2007
Tot in Rasinari, de data asta am stat la pensiunea Siman, chiar peste drum de casa in care a locuit Cioran. Camerele nu-s cine stie ce, au peretii cam subtiri si se aude prin ei, instalatia electrica e trasa peste pereti, nu e TV in camera etc. In schimb, micul dejun e ok acolo, mananci pe saturate si gazdele sunt foarte simpatice. 100 RON camera.

#7
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Hm... preturile in zona sunt cam exagerate. Eu am stat aproape de Ocna Sibiului la Pensiunea Carelor. Patronii sunt niste tipi la vreo 35 de ani si a fost casa batraneasca pe care ei o aranjeza ca pensiune. Deocamdata e cam jumate gata  (vorbesc de amenajari). Am rezervat o camera cu baie si mi-au luat 800.000. Dar merge doar pentru cazare, in ideea de a vizita Sibiul, in rest n-ai ce vedea in zona, nici macar in Ocna Sibiului care e ca un orasel minier cu perioada de glorie acum 30 de ani. Merge doar pentru tratament.

In Paltinis am dat 1.600.000 la hotel iar conditiile nu erau prea bune, hotel de pe vremea lui Ceausescu in care doar baia era faiantata iar restaurantul aferent nu m-a incantat deloc, vorbesc de meniu si servicii, era tot ca in anii '80 cand am facut un revelion acolo.

Singurele preturi care mi s-au parut atractive au fost in zona Scarisoara, am dat 500.000 la Cabana Vartop cu baie in camera. Bine, era si in afara sezonului de schi.

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Am stat la 2 km de rasinari intr-o pensiune mare, unde am platit 150/noapte si mic dejun 25lei/pers. Auzi frate 25 lei micul dejun... Imi venea sa innebunesc cand am auzit pretul, bine inteles dupa ce am stat la masa. Vreau sa va spun ca la 4 margarete, undeva mai la vale micul dejun era 12lei/pers.
Dar asta e ... conditiile de cazare au fost foarte bune, nu va pot spune numele fiindca nu am vazut nimic pe cladire si nici nu am fost curios sa intreb.

pun o poza


Attached File  P1010313.JPG   658.94K   150 downloads

#9
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Oh... 25 lei ??? Am mancat cu 32 lei/2 persoane la o terasa de fite din Sibiu - friptura cu toate alea aferente + 2 sucuri.
Nu inteleg de ce sunt preturile astea in zona Sibiului in conditiile in care nu e o zona super-turistica. Am mai zis, in zona Scarisoara pretul e de 50 lei/camera cu baie cam la toate pensiunile din zona. Si daca nici acolo nu se inghesuie lumea...

#10
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 22.11.2006
Si eu merg wkd asta, dar n-am stat sa caut prea mult pe google. AM gasit ceva curatel in Sibiu 3 margarete 150 ROn cu MD. SUb 150 nu cred ca se gaseste ceva decent. si anul trecut am stat tot in Sept tot cu 150 la 5 min de centrul Sibiului.

#11
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
PERLA PALTINISULUI....4 km pana la Paltinis

Attached Files



#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdintimisoara, on Sep 12 2007, 16:07, said:

PERLA PALTINISULUI....4 km pana la Paltinis

E tare are patru margarete, aici era micul dejun 12 lei. Foarte frumos...

#13
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

View Postfloraur, on Sep 14 2007, 08:41, said:

E tare are patru margarete, aici era micul dejun 12 lei. Foarte frumos...


Sa sti ca chiar e tare si noi ne-am simtit excelent aici...am stat in iunie o noapte si in august 3 nopti...si sigur vom repeta o sedere aici si la anu'.... ;)

#14
iepurici

iepurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.07.2007
Pentru Ocna sibiului ce pensiuni recomandati? M-am uitat pe net dar sunt putine si cam modeste. Multumesc

#15
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postiepurici, on Jul 29 2008, 16:57, said:

Pentru Ocna sibiului ce pensiuni recomandati? M-am uitat pe net dar sunt putine si cam modeste. Multumesc
Incearca sa dai un telefon aici.

#16
iepurici

iepurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.07.2007

View PostMarius3k, on Jul 29 2008, 17:01, said:

Incearca sa dai un telefon aici.
Multumesc

#17
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Am fost in iulie 2008 in Sibiu si in august 2007:

In 2007 am stat la pensiunea Belascu si am platit 35 lei de persoana pentru ca am stat 4 persoane in camera (am renuntat de comun acord cu proprietarii la micul dejun ca sa ne lase 4 in camera). Pensiunea e noua si conditiile sunt foarte OK. Se afla pe Strada Turnisorului, mai exact cum se merge pe bulevardul ala al lor principal dinspre centru spre Ocna Sibiului, se trece de McDonalds si la un moment dat, ultima intersectie importanta din oras inainte de Metro si Aeroport este cu sens giratoriu. In sensul giratoriu se face dreapta iar pensiunea este cam la 500m pe stanga.

In 2008 acum 3 zile am stat la Pensiunea Laura. Pentru ca eram peste 10 si am luat mai multe camere am negociat cu persoana de acolo si a pretins 50 lei de persoana  cu 2 sau 3 in camera dupa caz, cu tot cu mic dejun. Pensiunea noua, amenajata OK, cu o structura interioara mai ciudata dar interesanta, si asa mai departe.

Pensiunea Laura este verde strident la culoare, si se afla cum se merge pe acelasi bulevard principal din Sibiu, de data aceasta spre iesirea Brasov, se face la stanga la un moment dat, intr-o intersectie T nesemaforizata, ultima sau penultima inainte de de a iesi din oras. Dupa ce s-a facut stanga se merge cam 300m iar pensiunea se afla pe partea dreapta.


Enjoy :-)

#18
iepurici

iepurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.07.2007

View PostStGermain, on Jul 31 2008, 00:37, said:

Am fost in iulie 2008 in Sibiu si in august 2007:

In 2007 am stat la pensiunea Belascu si am platit 35 lei de persoana pentru ca am stat 4 persoane in camera (am renuntat de comun acord cu proprietarii la micul dejun ca sa ne lase 4 in camera). Pensiunea e noua si conditiile sunt foarte OK. Se afla pe Strada Turnisorului, mai exact cum se merge pe bulevardul ala al lor principal dinspre centru spre Ocna Sibiului, se trece de McDonalds si la un moment dat, ultima intersectie importanta din oras inainte de Metro si Aeroport este cu sens giratoriu. In sensul giratoriu se face dreapta iar pensiunea este cam la 500m pe stanga.

In 2008 acum 3 zile am stat la Pensiunea Laura. Pentru ca eram peste 10 si am luat mai multe camere am negociat cu persoana de acolo si a pretins 50 lei de persoana  cu 2 sau 3 in camera dupa caz, cu tot cu mic dejun. Pensiunea noua, amenajata OK, cu o structura interioara mai ciudata dar interesanta, si asa mai departe.

Pensiunea Laura este verde strident la culoare, si se afla cum se merge pe acelasi bulevard principal din Sibiu, de data aceasta spre iesirea Brasov, se face la stanga la un moment dat, intr-o intersectie T nesemaforizata, ultima sau penultima inainte de de a iesi din oras. Dupa ce s-a facut stanga se merge cam 300m iar pensiunea se afla pe partea dreapta.


Enjoy :-)
Multumesc foarte mult, am sa ma interesez, acestea nu apar pe net.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate