Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Vreau imprimanta sau o multifunctionala

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Numai aberatii pana acum pe aici. Canon = proaste - Va uitati numai la pret dar calitatea e la pamant
Si referitor la pretul unui HP foarte bun -AICI-
L.E cartusele au 17 ml

Edited by Doru_Neo, 08 August 2007 - 11:02.


#20
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
Doru_Neo daca tu ai HP aia nu inseamna ca HP sunt cele mai bune. De unde pana unde calitatea ii la pamant?

#21
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Cu scannerul de la multifunctional se poate scana si un film ?
Si sunt curios cam cat timp rezista cerneala aia fara sa se usuce? Se intampla sa am nevoie cateodata sa scot o groaza de pagini si altadata sa nu ma ating 2 luni de imprimanta sau chiar mai mult...

#22
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

 bugsiiy, on Aug 8 2007, 01:36, said:

depinde daca te intereseaza sa folosesti functiile de auto-fit si bla bla. Daca esti user normal, un MP180 ti-ar fi bun, chiar si MP160 ar merge.

160-ul meu stie autofit. I-am pus odata 3 poze da oarece distanta una de alta si mi-a scos 3 fisiere jpeg, perfect cropate. Am fost f surprins, ca nu stiam care e treaba.
Eu pana acum am avut 2 hp, f bune, insa m-am dat pe canon din ratiuni de... pret de moment- ati vazut de ce. Dar canon nu sunt deloc proaste. Bine, in comparatie cu acel HP - da, sunt varza. Insa si pretul dublu ar trebui mentionat.
O imprimanta trebuie sa functioneza macar o data pe saptamana, cateva randuri, macar, altfel se usuca tusul pe duze si bye-bye cartuse... E bine sa ai niste flacoane de refill (maxim 40 ron toate) pentru situatia in care ai o gramada de foi de scos la 12 noaptea si ti s-a terminat tusul. Si inca ceva: daca observati ca incepe sa scoata sters, nu mai incercati sa scoateti in continuare: ardeti capul de printare si adio cartus!!! Vorbesc din experienta!

#23
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
@bugsiiy - O spun din experienta, imprimantele astea in trec prin mana zi de zi.
Cand cumperi o imprimanta faci o investitie si te gandesti sa-ti ofere calitate cat o folosesti, nu schimbi imprimanta lunar.

Edited by Doru_Neo, 08 August 2007 - 12:40.


#24
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
M-am uitat pe net si pana acum doar 2 modele de multifunctionale care sa stie si filme 35 mm am gasit si alea scumpe.
Presupun ca la imprimatele laser nu mai e problema de uscat cerneala.
Ma gandesc daca ies mai ieftin cu o imprimanta laser a/n si un scanner separat

#25
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Multifunctionala laser color te rupe la bani ! Ar fi o varianta cea monocrom.
Mai folositi si google inainte de a posta ceva pe forum macat sa aveti habar cat de cat.

#26
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Ceea ce mi se pare deranjant la Hp e faptul ca au cartusele cu capurile pe ele, pe cand canon au separat. Un cartus canon color e aprox 15 ron, iar unul HP e 100 ron. Deci daca va luati Hp.. aveti mare grija de cartuse, nu le lasati in primul rand sa se goleasca complet si printati minim o pagina care sa contina si negru si color macar o data la 2 saptamani.
Cat despre calitatea imprimantelor HP...mi-am luat o imprimanta HP 5740 acum 2 ani...primul an nu a facut nici o problema, am ramas surprins placut de calitatea pozelor. Din al doilea an a inceput insa sa faca probleme, sa nu scoata culorile bine..pana la urma am reusit sa rezolv problema cu culorile pentru cateva luni cand problema a aparut din nou... Dupa aceea a inceput sa scoata un sunet ciudat. Din ceva problema de sincronnizare, nu stiu ce pisese sau lovit in interior, piese care nu se pot schimba. Practic imprimanta Hp s-a autodistrus dupa 2 ani :))  Mentionez ca nu am reincarcat cartusele decat de doua ori. Nu cred ca o sa imi mai iau Hp foarte curand...

#27
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Lucian M are dreptate intr-un post mai sus pe undeva. Sa nu cumva sa-ti iei (va luati) Lexmark...mi-am luat eu un 1270 (printer, scanner, copiator, si fax parca) dar e jalnica, cel putin la printat....
cartusul tine 100 de pagini fix, alb negru, si costa aproape 100 de lei
iar de tiparit, vai de capul ei, ti-e rusine sa te duci cu hartia aia undeva, o litera mai mica, una mai mare, una-n dreapta, alta-n stanga...groaznic...
din pacate eu cand am luat-o stateam prost cu banii necesari pentru asaceva si-mi trebuia una neaparat...altfel, e buna de dat la gunoi

#28
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Canon nu sunt deloc proaste, eu am avut experienta neplacuta cu HP ( banda de cauciuc care misca capetele de printare a inceput sa se corodeze dintr-un motiv pe care nu am reusit sa il aflu. In total am printat cu ea maxim 3000 de pagini pe parcursul a 2 ani - este drept model mai vechi dar si chipurile fiabil). Bineinteles banda de cauciuc costa cat imprimanta iar manopera nu era nici ea rezonabila la pret, asa ca am dus-o direct la tomberon.

Acum am 2 canon acasa, o PIXMA 4000, super imprimanta si un MP150 - asta pot sa zic ca este ca un tanc - l-am tinut numai din refilluri deci nu am schimbat deloc cartusele pentru ca in ultimul an (il am din aprilie anul trecut) am printat foarte multa documentatie - cca 17.000 pagini - cu aceleasi cartuse !!!

Edited by onlyone, 09 August 2007 - 11:35.


#29
koko_shocate

koko_shocate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.08.2007
dei se poate face refill la canon fara probleme? am auzit ca dupa refill o sa te "bazaie" l creieras tot felul de mesaje....

#30
koko_shocate

koko_shocate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.08.2007
eu acum am nevoie doar de printat...poate peste un timp am nevoie mare si de scanat...si daia intreb ce sa iau...mp180 sau 460...nu mai ma intrebati daca am nevoie de functiile mp460 pt ca nu stiu ce fac alea, de acea va si intreb:)

#31
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu te supara, insa cam ce ne intrebi pe noi? Spui ca acum vrei sa imprimi, acum vrei sa scanezi, te urci la o imprimanta scumpa, cobori la una laser+ un scanner- habar nu ai ce vrei. Ia-ti 160 ca are cam acelesi functii cu 460. Daca nu- vezi ca la flanco e o imprimanta hp la 132 ron- ia-o pe aia si gata. Apoi ai sa mai scoti 160 ron sa-ti iei scanner. Chiar iti place sa umpli biroul cu atatea troace?

Edited by Lucian_M, 09 August 2007 - 20:12.


#32
koko_shocate

koko_shocate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.08.2007
nu iau ma luciane de la flanco...astea nus magazine... ma nu stiu dc se supara lumea pe aici... dar eu am intrebat clar: ce recomandati intre mp 180 si mp460. Si primesc nu mai rasp care nu ma satisfac, in genul sa optez pt hpul z sau y...inca odata ce ziceti sa iau 180 sau 460...(nu clasificati dupa pret, ci dupa ce fac)... ma intereseaza refillul in mod special

se face sigur si fara prob, de cate ori se face, etc

#33
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Daca ai bani, 460. Daca vrei sa-ti ramana de tus- 180. E greu?

#34
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
koko_shocate noi nu suntem diviziuni ale creierului tau. Tu alegi ce ti se pare de cuviinta, noi iti dam sfaturi. Eu iti spun ca MP180 se poate incarca usor, si se poate reincarca de multe ori. Restul tu decizi.

#35
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu banuiesc, ca si 160 se poate incarca usor (mi-am luat deja tusul). Am antecedente cu doua hp-uri personale si cu mai multe imprimante ale unor cunostinte.

#36
koko_shocate

koko_shocate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.08.2007
bugsiiy, stiu, eu ceream pareri ca l o adik tot ca mn fac, dar si ce spuneti voi conteaza. Multumesc, de data asta chiar am primit un rasp concret. Dar era faza aia ca mai mult de 5 reincarcari nu poti sa ii faci la un cartus (postase cineva p ici), dar unul zicea k la el e la a16a oara :lol:  Pai si la cartusul PG-40 ce cerneala sa iau, lucian? Cam cate pagini ai tras?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate