Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Hrana potrivita pt pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
mama, in ce viteza scrieti  :D

so: pentru tartru exista pasta de dinti, insa pentru prevenirea, nu pentru indepartarea lui. cat o fi de adevarat, va zic peste un an - doi (desi s-ar putea sa fie efectul croantelor, nu a pastei de dinti). incearca insa mai intai sa speli pisica pe dinti (eu reusesc, da! dar le-am obisnuit de ici) si daca scapi intreaga s-ar putea sa ai o alternativa la detartrare.
de asemenea exista crantanele speciale pentru anti-tartru  :P  - de la Gimpet (sau o fi Beaphar? sau amandoua? v-am zis ca azi is obosita, nu?)

Diane, tu ti-ai facut vreodata un detartraj? de-ala adevarat, si sub gingie, tot tacamu'. eu, ca adult (cica) rational care s-a dus acolo de buna voie, si tot as musca-o din cand in cand pe tanti dentista  :lol:  crezi ca pisica se va abtine si va sta cuminte, stiind ca-i spre binele ei? ok, am citit pana acum de vreo doua pisici care stau cuminti la detartraj in mana stapanelor (sincer nu-s sigura ca erau doua, una stiu precis), dar despre una se spunea ca ar toarce si daca o legi cu coada de lustra, numa' s-o bagi in seama. ale tale corespund descrierii?  :rolleyes:

#20
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003
Si ph-controlul asta nu trebuie sa tina cont de niste particularitati metabolice ale animalului ? Exista o reteta universala de ph control pentru toate pisicile, rasele ? Mi se pare cusut nitel cu ata alba.

#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Diane, on Aug 5 2006, 02:00, said:

Si ph-controlul asta nu trebuie sa tina cont de niste particularitati metabolice ale animalului ? Exista o reteta universala de ph control pentru toate pisicile, rasele ? Mi se pare cusut nitel cu ata alba.


nu prea inteleg de ce. n-are treaba cu pisicile, rasele, ci cu oxalatii sau struvitii care se formeaza in urina.

nu e o reteta universal valabila, nici cu hrana asta nu te poti culca pe o ureche. periodic se face un sediment, iar daca se constata modificarea ph-ului se remediaza cu dieta.

apropos de asta, sunt multe cazuri in care pisic cu blocaj renal a fost vindecat cu hrana corespunzatoare. asta daca a avut noroc de un vet destupat la minte, ca multi sar cu cutitul pe el si taie ce gasesc si ei prin zona, cica sa rezolve urgenta. nu-s sigura ca a supravietuit vreun motan dupa ureterostoma, dar asta nu-i impiedica s-o practice.

#22
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 mianna, on Aug 5 2006, 02:07, said:

nu prea inteleg de ce. n-are treaba cu pisicile, rasele, ci cu oxalatii sau struvitii care se formeaza in urina.

Fireste ca pH-ul are legatura cu precipitatele care apar in urina, numai ca reglarea pH-ului se face diferit in functie de tipul de precipitat. Dupa pararea mea, corect ar fi ca genul asta de mancare sa sa dea dupa un control prealabil al urinii si nu la intamplare. Eu ma intreb care este motivul principal pentru care pisicile, hranite cu conserve, ajung sa sufere de insuficienta renala chiar de la varsta de 7-8 ani. Inclin sa cred ca motivele sunt legate in principal de toxicitatea directa a aditivilor, chiar daca sunt admisi de UE. Ca asa iti inchid gura : este admis de UE. Printr-un efect de cumulare este depasita capacitatea de epurare a aditivului si se ajunge efecte toxice. Am observat ca pe majoritatea conservelor nu sunt precizati concret aditivii folositi, firma producatoare se reduce la a spune ca respecta normele europene si cam atat. Am observat de asemenea ca mai toate au sulfat de cupru.

Sper sa nu ma insel, dar asa imi amintesc, pe un singur tip de conserva am vazut scris ca nu ar contine aditivi. Erau conserve italienesti cu eticheta "GranBonta", "preparati al forno" (pregatite la cuptor). Este clar ca o alimentatie sanatoasa nu se poate baza exclusiv pe conserve, dar atunci cand folosesti totusi conservele este bine sa aiba un continut minim in aditivi. Cum stau cu aditivii inclusiv crantanelele si minunatele "pH-controle-ere" ? Nu stiu, dar tare as fi curioasa sa aflu.

#23
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Diane, on Aug 5 2006, 04:26, said:

Fireste ca pH-ul are legatura cu precipitatele care apar in urina, numai ca reglarea pH-ului se face diferit in functie de tipul de precipitat. Dupa pararea mea, corect ar fi ca genul asta de mancare sa sa dea dupa un control prealabil al urinii si nu la intamplare. Eu ma intreb care este motivul principal pentru care pisicile, hranite cu conserve, ajung sa sufere de insuficienta renala chiar de la varsta de 7-8 ani.


pai ce ziceam mai sus? se verifica periodic ph-ul. ph controlul asta incearca sa-l mentina in limite normale. dar daca din varii motive o ia in sus sau in jos, se reglementeaza prin dieta.

de ce fac insuficienta renala? probabil din alte motive. ca exemplu, poate beau apa de la robinet.

#24
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006
mianna, te rog incearca sa explici pe pasi mecanismul de producere al insuficientei renale.
Si eu sunt interesata sa o evit la pisicile mele, de aceea ma intereseaza; doresc sa inteleg .

#25
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
foarte pe scurt: in exemplul de mai sus ma refeream la compozitia apei de robinet, care poate favoriza producerea calculilor.

despre insuficienta renala e enorm de mult de vorbit: in primul rand poate fi acuta sau cronica - asta cred ca-i clar ce inseamna.

in al doilea rand, poate fi de cauza:

- prerenala - cand e afectata vascularizatia rinichiului (hemoragii, afectarea vaselor de sange care iriga rinichiul etc)

- renala - cand e afectat rinichiul, de obicei in infectii cronice sau malformatii renale

- postrenala - in obstructii, respectiv litiaza.

(asta fireste c-am zis-o din medicina umana, dar presupun ca e valabila si la pisici. recunosc ca nu stiu nici macar structura rinichiului la ele, insa presupun ca e similara cu a noastra. n-am idee daca ele pot face hipertensiune de vreun fel, si mai specific de cauza renala. de asemenea nu stiu cat de frecvente sunt infectiile renale - gen glomerulonefrite, pielonefrite - la pisici. nu stiu daca ele fac diabet, si daca da, nu stiu daca poate ajunge in stadiul de nefropatie. cea mai frecventa cauza la ele cred ca ramane litiaza).

#26
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
am un ingeras de pisicuta (ma rog, arata ca un ingeras pt ca altfel e dracoasa) si la pet shop o fata care a spus ca este studenta la medicina veterinara mi s-a adresat tare cand am vrut sa cumpar wiskas:

  wiskasul nu e bun!


... am intrebat-o in gluma daca nu ii place ei ... ca sa o fac sa-si justifice afirmatia ... si mi-a spus ca este sutudenta la medicina veterinara si ca wiskas contine tot felul de substante nocive pt pisici .... si m-a indemnat sa cumpar altceva ... am luat ce mi-a recomandat ea .... gandindu-ma ca problema magazinului o fi ca oamenii cumpara prea mult wiskas si nu mai au vanzare la celelalte ... si ca sa vanda marfa mai motiveaza oamenii cu diverse idei....

eu am intrebat-o ... da dar pisicii ii place ... si mi-a raspuns .... pai si oeamnilor le place la mc donalds ... si recunosc aici avea dreptate

intrebarea mea este .... chiar e nociv wisakesul?
ce e recomandat mai bun pt o pisicuta?

e ok s amanance numai "clontalnele" asa cum mi-a spus fata respectiva? ca acolo are tot ce ii trebuie?
sau si bucati de carne de la masa mea? cateodata ii mai tai din pieptul de porc, din snitel, din salamul de victoria, chiar si din friptura ... cand am zis asta fata a facut o fata de parca i-as fi dat otrava ... cum sa-i dai friptura? domane fereste .... ea sustine ca acele "clantanele" sunt suficiente si ca are acolo tot ce ii trebuie ei, vitamine, minerale etc

acum ... pisica mea nu se multumeste cu ele si nici nu e o super mancacioasa, dar prefera pliculetele acelea wiskas si din mancarea pe care i-o dau eu, mai mannca si hrana aia uscata sau cum se numeste dar .... cateodata imi arata ca ii este foame desi clontanelele sunt la locul lor ...

odata cand uitasem sa-i pun mancare a luat farfurioara ei in gura si a venit cu ea la noi gola si a inceput sa miaune
a fost o scumpa ... lol

Edited by Ciprianzet, 05 August 2007 - 18:18.


#27
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 Ciprianzet, on Aug 5 2007, 19:16, said:

am un ingeras de pisicuta (ma rog, arata ca un ingeras pt ca altfel e dracoasa) si la pet shop o fata care a spus ca este studenta la medicina veterinara mi s-a adresat tare cand am vrut sa cumpar wiskas:

  wiskasul nu e bun!


... am intrebat-o in gluma daca nu ii place ei ... ca sa o fac sa-si justifice afirmatia ... si mi-a spus ca este sutudenta la medicina veterinara si ca wiskas contine tot felul de substante nocive pt pisici .... si m-a indemnat sa cumpar altceva ... am luat ce mi-a recomandat ea .... gandindu-ma ca problema magazinului o fi ca oamenii cumpara prea mult wiskas si nu mai au vanzare la celelalte ... si ca sa vanda marfa mai motiveaza oamenii cu diverse idei....

eu am intrebat-o ... da dar pisicii ii place ... si mi-a raspuns .... pai si oeamnilor le place la mc donalds ... si recunosc aici avea dreptate

intrebarea mea este .... chiar e nociv wisakesul?
ce e recomandat mai bun pt o pisicuta?

e ok s amanance numai "clontalnele" asa cum mi-a spus fata respectiva? ca acolo are tot ce ii trebuie?
sau si bucati de carne de la masa mea? cateodata ii mai tai din pieptul de porc, din snitel, din salamul de victoria, chiar si din friptura ... cand am zis asta fata a facut o fata de parca i-as fi dat otrava ... cum sa-i dai friptura? domane fereste .... ea sustine ca acele "clantanele" sunt suficiente si ca are acolo tot ce ii trebuie ei, vitamine, minerale etc

acum ... pisica mea nu se multumeste cu ele si nici nu e o super mancacioasa, dar prefera pliculetele acelea wiskas si din mancarea pe care i-o dau eu, mai mannca si hrana aia uscata sau cum se numeste dar .... cateodata imi arata ca ii este foame desi clontanelele sunt la locul lor ...

odata cand uitasem sa-i pun mancare a luat farfurioara ei in gura si a venit cu ea la noi gola si a inceput sa miaune
a fost o scumpa ... lol
Cel mai bine ar fi sa intri pe forumul de la Animale.ro
Mancarea de animale din comert nu este nociva. Este adevarat ca hrana uscata este mai consistenta decat cea umeda. Evita sa hranesti pisica cu carne de porc sau mezeluri. Pisicile nu manaca hrana condimentata, sarata, dulce. Daca vrei sa-i faci o bucurie, da-i o data pe saptamana putina carne de vita (vitel) cruda.

#28
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 edgrimex, on Aug 5 2007, 19:36, said:

Cel mai bine ar fi sa intri pe forumul de la Animale.ro
Mancarea de animale din comert nu este nociva.


nu? zici c-ai citit forumul ala. asta-i concluzia pe care-ai tras-o?

nu pricep daca esti sau nu de acord cu whiskas-ul. din moment ce si el e din comert, presupun ca da, si nu-l consideri nociv deloc. asa sa fie?

#29
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
deci pana la urma ce e mai bun pt ea? hrana uscata sau cea umeda?

pe cea uscata o refuza in general si vrea mereu pliculte wiskas etc ... inteleg ca e mai buna cea uscata?

#30
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 mianna, on Aug 9 2007, 15:56, said:

nu? zici c-ai citit forumul ala. asta-i concluzia pe care-ai tras-o?

nu pricep daca esti sau nu de acord cu whiskas-ul. din moment ce si el e din comert, presupun ca da, si nu-l consideri nociv deloc. asa sa fie?
Citesc acel forum din cand in cand. Sunt si informatii interesante pe langa scandalurile provocate de anumiti useri si acolitii lor. Parca esti moderator si acolo.
Ca sa pricepi: sunt de acord cu hrana de la Whiskas si nu o consider nociva. Daca ai dovezi clare ca ar fi nociva, te rog spune-le. Pe de alta parte sunt satul de opiniile acelor studenti sau medici ajunsi vanzatori in petshop-uri si a caror viata este o erata continua.

#31
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 Ciprianzet, on Aug 10 2007, 03:33, said:

deci pana la urma ce e mai bun pt ea? hrana uscata sau cea umeda?

pe cea uscata o refuza in general si vrea mereu pliculte wiskas etc ... inteleg ca e mai buna cea uscata?
Ti-am recomandat forumul de la animale.ro sau pisica.ro nu pentru a citi polemicile legate de produse, ci pentru a invata cateva trucuri de a hrani pisica. Poti sa pisezi sau sa rasnesti cateva boabe de hrana uscata si sa le amesteci cu sosul din plic. Asa se va obisnui cu gustul hranei uscate. Hrana uscata are mai multe avantaje decat hrana umeda. Incearca mai multe tipuri de hrana uscata, de la diversi producatori, eventual faci amestecuri. Lasa-i cateva boluri cu hrana uscata diferita, va manca alternativ din ele. Dupa cateva zile vei vedea care hrana este preferata. Pisica este un mamifer carnivor si are in gene aceasta informatie. Da-i saptamanal cateva bucatele de carne cruda (vita), nu te speria daca o mananca dupa cateva ore. O pisica poate manca hrana care-i place toata viata, fara sa se plictiseasca de ea.
In timp te vei intalni cu diverse probleme, va trebui sa administrezi pisicii diete sau medicamente. De aceea este recomandabil sa obisnuiesti pisica sa manace atat hrana umeda cat si hrana uscata.

#32
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 edgrimex, on Aug 10 2007, 09:09, said:

Citesc acel forum din cand in cand. Sunt si informatii interesante pe langa scandalurile provocate de anumiti useri si acolitii lor. Parca esti moderator si acolo.

nu, nu sunt. doar user care-a citit forumul ala din scoarta-n scoarta.

Quote

Ca sa pricepi: sunt de acord cu hrana de la Whiskas si nu o consider nociva. Daca ai dovezi clare ca ar fi nociva, te rog spune-le. Pe de alta parte sunt satul de opiniile acelor studenti sau medici ajunsi vanzatori in petshop-uri si a caror viata este o erata continua.

ca sa pricepi si tu - nu ma intereseaza ce spune vreun student sau veterinar care are comision de la vreo firma distribuitoare, ci doar ce spun cei cu experienta in cresterea pisicilor. parerea mea despre hrana am repetat-o de nenumarate ori in topicul despre pisici. aici - ca sa confuzam de tot pe cel care-a deschis topicul - spun doar ca ceea ce i s-a recomandat este foarte corect.

rezumat:
- da, whiskas-ul e nociv pentru pisica, exact pe principiul junk-food-ului; contine mult prea multi conservanti si mult prea putina carne; exista marci premium: Royal Canin, Biomil, Hills etc.

- da, hrana uscata e recomandata, cea umeda doar din cand in cand sau deloc; motivul - e mult mai sanatoasa pentru dintisori, impiedicand aparitia tartrului. si da, contine toate principiile alimentare de care are nevoie pisica, si influenteaza ph-ul urinar, impedicand aparitia unor afectiuni renale mutilante sau chiar potential letale.

- pe langa hrana uscata ii poti da si: unt, galbenus de ou, masline, carne de vita sau de pui fiarta, fara condimente, fara sare si fara ceapa, eventual cu orez si morcovi fierti. nu mezeluri sau carne de porc.

@ciprianzet, daca tie ti se pare logic sa decida pisica ce-i mai bun pentru ea, te priveste. daca te intereseaza sanatatea ei si odata cu asta linistea ta, poate esti de acord sa-i selectezi un pic hrana. tu decizi.

#33
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Am vazut azi un motan cu un gugustiuc in bot... aia hrana adevarata.

#34
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006

 Ciprianzet, on Aug 5 2007, 19:16, said:

....si la pet shop o fata care a spus ca este studenta la medicina veterinara mi s-a adresat tare cand am vrut sa cumpar wiskas:
wiskasul nu e bun!
... am intrebat-o in gluma daca nu ii place ei ... ca sa o fac sa-si justifice afirmatia ... si mi-a spus ca este sutudenta la medicina veterinara si ca wiskas contine tot felul de substante nocive pt pisici ....

Din experienta pe care o am, pisicilor le place sa manance hrana uscata si daca ar fi numai pentru pui (ma refer la marime) ar manca si cu mai multa placere pisicile mai mari de 1 an.
In privinta Wiskasului, cred ca foarte multi hranim pisicul cu aceasta marca de mancare uscata pentru ca s-a facut foarte multa reclama si a fost promovata ca fiind o mancare sanatoasa, ceea ce in mare parte este adevarat, dar merita sa incercati si cu alte marci, este posibil sa-i placa mai mult si sa fie si mai bune pentru sanatatea pisicii dvs.

Ultima data cand am luat Wiskas, medicul de la farmacie m-a informat ca nu-i foarte sanatos wishasul de peste (sau altele care contin peste) deoarece sunt predispusi la calcul renal  (in special motanii), asa ca mai bine sa variem cu felul de mancare.

Si in ultimul rand va dati seama daca este tipul de concentrate potrivit din atitudinea pisicii si din blanita. Sunt pisici care daca mananca ceva care nu le face bine sau nu digera foarte bine organismul sa fie abatute, mai bine zis manaca ca sa traiasca, dar daca este o mancare sanatoasa sa comporta mult mai vioi, au o atitudine de pradator; iar blanita este absolut relevanta, este influentata in mod direct (o alimentatie buna si pe placul pisicii se reflecta intr-o blana care nu naparleste si este lucioasa).

Edited by sezy, 27 August 2007 - 21:41.


#35
Batrânul

Batrânul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2007
Am impresia ca pisica mea este musulmana: nu vrea carne de porc si bauturi alcoolice...
On-topic: dintre mai multe feluri de mancare "pisiceasca", cel mai mult îi place Wiskas. Ii dau si uscata dar si umeda (la pliculete) si vad ca îi prieste. Are 5 ani (mâtza...).

#36
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Cu Wiskas si alte pet-food de calitate inferioara e la fel ca la oameni - poti trai doar din chipsuri, inghetata cola sau hamburgeri de la McDonalds, probabil daca ai noroc nu te vei inbolnavi un timp, dar asta nu inseamna ca sunt alimente recomandate sau sanatoase..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate