Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Medicamente care nu se mai fabrica

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
whoknows

whoknows

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.11.2006
buna ziua,

Folosesc distonocalm de vreo 10 ani. Pot spune ca sunt dependent de acest medicament. La recomandarea medicului am incercat sa folosesc calmogen (un inlocuitor ....dar departe de adevar) ....care nu se compara cu distonocalmul datorita efectelor secundare (somnolenta, molesala..etc). Intrebarea mea este: Stie cineva de unde pot sa cumpar distonocalm??? ... mi sa spus ca momentan nu se fabrica.. ???? aceasta situatie este din luna iunie cand a disparut cu desavarsire din toate farmaciile . Va multumesc.

Edited by mianna, 08 August 2007 - 17:09.


#2
AxinTe

AxinTe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 13.08.2004
nu stiu daca il mai poti gasi pe undeva dar e o mare prostie sa nu se mai fabrice medicamente bune ca distonocalm si in curand propranolol..

#3
iasomie7

iasomie7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.08.2007
e foarte rau ca il folosesti de 10 ani, esti dependent. trebuie obligatoriu sa consulti un psihiatru! exista si alte medicamente, chiar mai bune, care pot fi folosite in locul distonocalmului (care oricum nu se mai fabrica) dar nu pot fi procurate decat cu reteta de la medicul psihiatru. sunt niste formulare speciale de prescriptii pt medicamentele care produc dependenta!!! atentie: dependenta de regula se insoteste de toleranta la medicament, adica necesita in timp cresterea dozei! de aceea trebuie luat un tratament la recomandarea psihiatrului nu a medicului de familie sau de alta specialitate.

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 whoknows, on Aug 3 2007, 19:24, said:

buna ziua,

Folosesc distonocalm de vreo 10 ani. Pot spune ca sunt dependent de acest medicament. La recomandarea medicului am incercat sa folosesc calmogen (un inlocuitor ....dar departe de adevar) ....care nu se compara cu distonocalmul datorita efectelor secundare (somnolenta, molesala..etc). Intrebarea mea este: Stie cineva de unde pot sa cumpar distonocalm??? ... mi sa spus ca momentan nu se fabrica.. ???? aceasta situatie este din luna iunie cand a disparut cu desavarsire din toate farmaciile . Va multumesc.

mai gasesti numai daca ai foarte mare noroc sa dai de vreo farmacie care inca nu si-a terminat stocul, chestie de care ma indoiesc. Calmogenul nu e mai prost, iar efectele lui secundare sunt mai slabe decat ale Distonocalmului, iar faptul ca ti se pare tie ca sunt mai urate indica o dependenta psihica de Distonocalm. Trebuie sa rezolvi aceasta problema. Ar trebui sa ne spui si pentru ce foloseai acest medicament (are mai multe indicatii), poate iti putem sugera in inlocuitor despre care sa-ti intrebi medicul. Deocamdata este singurul mod in care te putem ajuta.
Sunt ferm convinsa ca in maximum sase luni o sa apara din nou , eventual cu ambalajul schimbat si pretul cel putin triplat. Incep sa cred ca asta e o tactica la cei de la Sicomed, nu e singurul care "nu se mai fabrica" doar ca sa reintre pe piata mult mai scump.

#5
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 adadoi, on Aug 6 2007, 10:38, said:

mai gasesti numai daca ai foarte mare noroc sa dai de vreo farmacie care inca nu si-a terminat stocul, chestie de care ma indoiesc. Calmogenul nu e mai prost, iar efectele lui secundare sunt mai slabe decat ale Distonocalmului, iar faptul ca ti se pare tie ca sunt mai urate indica o dependenta psihica de Distonocalm. Trebuie sa rezolvi aceasta problema. Ar trebui sa ne spui si pentru ce foloseai acest medicament (are mai multe indicatii), poate iti putem sugera in inlocuitor despre care sa-ti intrebi medicul. Deocamdata este singurul mod in care te putem ajuta.
Sunt ferm convinsa ca in maximum sase luni o sa apara din nou , eventual cu ambalajul schimbat si pretul cel putin triplat. Incep sa cred ca asta e o tactica la cei de la Sicomed, nu e singurul care "nu se mai fabrica" doar ca sa reintre pe piata mult mai scump.
:disgust: Asa e, ai dreptate. Eu mi-am dat seama de aceste magarii din momentul in care nu s-au mai gasit pe piata celebrele injectii Aslavital si Gerovital. O farmacista spunea ca ele se produc in continuare, dar pentru export! Auzi cata idiotenie, sa-ti bati joc in halul asta de unul din simbolurile Romaniei, marea Ana Aslan si ale sale produse geriatrice!
Deci noi nu mai avem dreptul sa beneficiem de aceste produse, ci doar strainii, fiindca au bani mai multi!
Intregul sistem de sanatate este un sistem bolnav care nu poate fi tratat decat printr-o mana de fier, care sa stie sa gestioneze criza medicamentelor, a retetelor compensate si gratuite si multe alte probleme in relatia medic-pacient.

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 duculeana, on Aug 7 2007, 17:41, said:

:disgust: Asa e, ai dreptate. Eu mi-am dat seama de aceste magarii din momentul in care nu s-au mai gasit pe piata celebrele injectii Aslavital si Gerovital. O farmacista spunea ca ele se produc in continuare, dar pentru export! Auzi cata idiotenie, sa-ti bati joc in halul asta de unul din simbolurile Romaniei, marea Ana Aslan si ale sale produse geriatrice!
Deci noi nu mai avem dreptul sa beneficiem de aceste produse, ci doar strainii, fiindca au bani mai multi!
Intregul sistem de sanatate este un sistem bolnav care nu poate fi tratat decat printr-o mana de fier, care sa stie sa gestioneze criza medicamentelor, a retetelor compensate si gratuite si multe alte probleme in relatia medic-pacient.
cu aslavitalul si gerovitalul e alta poveste. Am inteles ca exista un proces privind drepturile de autor, de fabricatie si comercializare intre Institutul Ana Aslan, Sicomed-Zentiva, Farmec Cluj si parca si statul Roman, si pana se rezolva problema asta nici unul nu poate folosi ceva patentat de Ana Aslan. Nu mai pune si tu botul la toate barfele.

#7
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Amaratul de ser fiziologic produs de Sicomed (pentru necunoscatori apa cu sare) s-a scumpit cu 500%. Probabil reflecta pretul petrolului si IQ-ul romanului.
Multumim investitorului strategic :cursing:  ceh "Zentiva"

Edited by Franco222, 07 August 2007 - 17:16.


#8
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 Franco222, on Aug 7 2007, 18:10, said:

Amaratul de ser fiziologic produs de Sicomed (pentru necunoscatori apa cu sare) s-a scumpit cu 500%. Probabil reflecta pretul petrolului si IQ-ul romanului.
Multumim investitorului strategic :cursing:  ceh "Zentiva"
Cat mai costa o fiola de ser fiziologic? In unele spitale nici de-asta nu au si te pun sa il cumperi cu bani de la farmacia din colt. :confuzzled:

#9
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
distonocalmul a mai lipsit odata de pe piata, cand au trecut de la flacon la blister, bineinteles aducand pretul la nivelul real, acum vad ca au scos si cutia cu blistere din productie. probabil definitiv.

singura sansa a ta , este sa il gasesti pe la vreo farmacie care nu si-a epuizat stocul, incearca pe la farmaciile care duc lips de clienti.

acum fiola de ser este mult mai scumpa decat punga de ser :naughty:

#10
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
5 fiole ser fiziologic de 10 ml 0,9%-intre 20,7 si 27,7 ron...da, e cam scump pentru ce stie sa faca!

LE: cauta distonocalm pe site-urile www.sensiblu.com sau www.helpnet.ro, la sensiblu mi-a dat ca au in multe localitati, NU in Buc.! la helpnet am vazut ca sunt si farmacii din Buc.care au!

Edited by anknic, 07 August 2007 - 18:48.


#11
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Distonocalmul contine  propranolol. Poti cauta ,si sigur se gaseste,PROPRANOLOL.
Compoziție: Comprimate conținând 0,010 și respectiv 0,040 g propranolol; fiole a 5 ml cu 5 mg propranolol clorhidrat.

#12
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 ILoveMyBunny, on Aug 7 2007, 20:39, said:

Distonocalmul contine  propranolol. Poti cauta ,si sigur se gaseste,PROPRANOLOL.
Compoziție: Comprimate conținând 0,010 și respectiv 0,040 g propranolol; fiole a 5 ml cu 5 mg propranolol clorhidrat.
epurasule, citeste tot prospectul. Probabil propranololul e singura substanta din distonocalm de care n-are nevoie :P

#13
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
propranololul  e cea  mai importanta substanta din distonocalm..cum sa n-aiba nevoie? E o substanta folosita in tratarea hipertensiunii si primul beta blocant
Uitasem,poate cauta si INDERAL,fiole si comprimate

Edited by ILoveMyBunny, 07 August 2007 - 19:49.


#14
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 ILoveMyBunny, on Aug 7 2007, 20:46, said:

propranololul  e cea  mai importanta substanta din distonocalm..cum sa n-aiba nevoie? E o substanta folosita in tratarea hipertensiunii si primul beta blocant
Uitasem,poate cauta si INDERAL,fiole si comprimate
corect, propranololul e antihipertensiv, da' nu mai e de mult primul... prima alegere. Majoritatea oamenilor iau distonocalm pentru efectul calmant (dat de amital si de alcaloizii din belladonna), si nu pentru cel antihipertensiv. Whoknows pare a fi tanar, deci probabil nu tensiunea mare e problema lui.

#15
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

 adadoi, on Aug 7 2007, 21:02, said:

corect, propranololul e antihipertensiv, da' nu mai e de mult primul... prima alegere. Majoritatea oamenilor iau distonocalm pentru efectul calmant (dat de amital si de alcaloizii din belladonna), si nu pentru cel antihipertensiv. Whoknows pare a fi tanar, deci probabil nu tensiunea mare e problema lui.
  E o posibilitate

Edited by ILoveMyBunny, 07 August 2007 - 22:41.


#16
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 anknic, on Aug 7 2007, 19:44, said:

5 fiole ser fiziologic de 10 ml 0,9%-intre 20,7 si 27,7 ron...da, e cam scump pentru ce stie sa faca!
Pana de curand era 3 RON.
Chiar nu exista concurenta nici macar cand se produce saramura?

#17
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Acuma am primit 40 de cutii de Distonocalm deci nu abandonati sperantele......:)

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 gamezcdr, on Aug 8 2007, 18:58, said:

Acuma am primit 40 de cutii de Distonocalm deci nu abandonati sperantele......:)
te rog mult spune-mi si mie de la cine le-ai luat, pe pm eventual. Am o gramada de babute care mananca Distonocalm cu paine si se plang ca au efecte secundare de la altele sau ca nu-si fac efectul. Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate