Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Masina blocata parcata in parcarea privata MC Donalds

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#19
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Ce sa-ti povestesc... Si daca suni la politie si spun ca nu e treaba lor. Si suni si la primarie si la fel. Atunci? Eu cred ca e clara situatia pe tablita explicativa din parcare si cat costa chiria acolo pe ora dupa cele 90 de minute gratuite. Ai vrea sa te lase sa pleci fara sa o platesti? Glumiti. De asta e tara plina de rahat... Ca sunt oameni tineri care gandesc ca voi.

Cel care a deschis topicul, avea un motiv probabil. Dar daca era om de omenie si civilizat, se trezea la 7 dimineata si explica problema frumos si civilizat celor de la McDonalds, platea eventuala chirie (desi ma indoiesc ca la 7 dimineata i-ar fi cerut cineva ceva, ar fi inteles toti) si isi muta masina pe domeniul public. Si apoi se culca la loc.

Vine la noi cu scuze penibile ca n-a avut unde parca si a lasat-o acolo, dar atentie "mult de 24 de ore". Adica noaptea urmatoare. Pai sa nu-i spargi capul? Eu as fi raportat la politie, chemam o platforma, o plateam (2 milioane), filmam toata operatiunea si sunam si la furturi auto. Si cand venea imbecilul care a lasat-o, ii ceream daune si plata tuturor facturilor ca sa-si ridice masina. Ce treaba are politia si primaria cu o chestiune de drept civil? De ce s-ar risipi bani publici pentru asa ceva? Si pe urma n-avea decat sa incerce sa ma dea in judecata in civil pentru toata tarasenia. Ca pe langa c-ar fi pierdut, ar fi platit si judecata si daune morale. Sa nu mai vorbim de taxe de timbru si alte nebunii. Cam scumpa parcarea acolo.

Si in tarile civilizate, sunt operatori privati care ridica masini de pe domeniul privat. Cine nu casca ochii, casca punga. Noi cascam gura si facem scandal. Halal tara. Si nu m-ar mira sa vina de la oameni de 50 de ani, care au alta educatie. Dar vine de la oameni tineri, care in loc sa admita greseala si sa incerce s-o rezolve amiabil, sunt tot ei cu gura mare.

Edited by devs.java, 04 August 2007 - 13:11.


#20
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Posttchoara, on Aug 4 2007, 14:00, said:

Corect! Blochezi garajul, blochezi parcarea - adio masina+ amenda si taxa de remorcare, COMPLET de acord! Dar astea sa fie efectuate de Politie, nu de justitiarii lu' peste, asta incerc sa exprim...

in strainatate serviciul de ridicare este concesionat de firme private.

amenda de stationare aiurea si pt neplata parcarii este data de angajatii primariei

#21
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la mine in fata blocului sunt vreo 40 locuri de parcare; o vreme a fost omor pe ele, apoi au fost date autorizatii de la primarie
subit a disparut orice fel de bataie, scandal, etc.
cateodata sunt si 6-7 locuri libere, la 12 noaptea, dar NIMENI nu se infige in ele, ba chiar urmaresc cum dau tarcoale blocurilor..deci se poate

tu parchezi pe proprietate PRIVATA si apoi tot tu faci gura; ce-ai zice daca de maine noi forumistii astia am parca pe la tine prin casa, cate 24h fiecare
ne-ai lua la suturi sau ai chema politia de fiecare data sa "discute" cu noi
in romania asta de kkt inca nu e clar ce e aia PROPRIETATE

ia mergi in america si fa asta; apoi cheama politia ca te-a ciuruit unul si vezi ce zice

#22
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostH725, on Aug 4 2007, 20:25, said:

in strainatate serviciul de ridicare este concesionat de firme private.

amenda de stationare aiurea si pt neplata parcarii este data de angajatii primariei

si in romania la fel...nu politia ridica masinile...

#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

View Postceoby, on Aug 3 2007, 19:49, said:

Pur si simplu nu cred ca au voie sa imi dea iei amenda si nici sa blocheze ei masina.Asta ar fi culmea, doar sa fi pus ei o plangere la politie, am sunat la politie sectia 7 si nu au fost in stare sa confirme daca imi pot sau nu bloca masina.
Poate a-ti fost vre-o data pe bd-ul colentina de cand au inceput constructiile, chiar nu mia sunt locuri de parcare intre doamna ghica si pod colentina, se lucreaza la borduri si nu poti parca nici pe trot bine ca nu prea ai pe unde sa iesi nici langa borduri , si asa e f ingust drumul din cauza lucrarilor la tramvai. am venit si eu noapte cu masina si am parcat unde am putut, asta e .

Pai amenda nu au voie sa-ti dea, dar iti pot percepe chirie pentru perioada pe care le-ai blocat proprietatea.

View Posttchoara, on Aug 4 2007, 14:00, said:

Corect! Blochezi garajul, blochezi parcarea - adio masina+ amenda si taxa de remorcare, COMPLET de acord! Dar astea sa fie efectuate de Politie, nu de justitiarii lu' peste, asta incerc sa exprim...

Daca eu vin la tine in casa, tu ma inviti sa plec peste 1 ora jumatate, eu refuz si ma instalez comod pe fotoliul pe care trebuie sa vina cineva cu care sa discuti o afacere, adica sa faci bani, ce faci? Imi dai una in cap sau suni la politie? Eu amandoua...in aceeasi ordine :D. E proprietatea mea, nu sunt justitiar incercand sa beneficiez de ea dupa bunul meu plac.

#24
toxicristi

toxicristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.12.2006
Dupa parerea mea, niciun avocat nu te mai scoate din asta. Ei nu ar face asa ceva daca nu sunt siguri. Dar au fost informati ca asa trebuie sa procedeze, iar cine i-a informat probabil stia ce zice (avand destul de multe puncte in romania, probabil s-au lovit de chestia asta de mai multe ori). Pentru minimum de efort/cheltuiala , ar trebui sa ajungeti la o intelegere, adica sa le platesti cat iti cer. Daca se ajunge la tribunal, am impresia ca vei plati si mai mult.

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
McDonalds lucreaza in sistem de franciza...deci punctele din tara sunt controlate individual, fiecare de patronul ei. Dar, iti dai seama ca stiu ei ce fac :).

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posttchoara, on Aug 4 2007, 14:00, said:

Corect! Blochezi garajul, blochezi parcarea - adio masina+ amenda si taxa de remorcare, COMPLET de acord! Dar astea sa fie efectuate de Politie, nu de justitiarii lu' peste, asta incerc sa exprim...
Intrarea in garaj si intrarea in parcare da, de catre Politie sau primarie. E domeniu public.

Dar daca ocupi ca smecherul garajul sau parcarea propriuzisa, proprietarul de ce sa nu-ti blocheze rotile?

Edited by don_dannielo, 07 August 2007 - 10:34.


#27
Lexutza

Lexutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2005
In mod normal daca iti blocheaza roata trebuie sa mergi la Ciclop, langa cinematograful Scala. Acum fiind o situatie mai delicata nu pot sa bag mana in foc daca ei ti-au blocat roata. Eu am patit-o cu ei la spitalul Coltea, ce este drept, parcasem pe interzis.
Incearca totusi acolo, ai un punct de plecare.

#28
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Sunt de acord cu cei care spun ca ai gresit si trebuie sa platesti. Imagineaza-ti un gard in jurul McDonald'sului si o intrare printr-o poarta. Si atunci ai considera ca e treaba politiei? Evident, amenda contraventionala sau penala nu vei primi, ci vei plati o chirie sau asa ceva.
Eu am lasat o singura data masina la un McDonalds pentru cca. 1/2 ora, dar am facut in asa fel: am parcat, am mers in restaurant impreuna cu sotia, ea a comandat ceva si pana a consumat, eu am rezolvat treaba. Nimeni n-a spus nimic, in afara faptului cand am intrat si am parcat un tip de la paza s-a apropiat de noi, probabil sa verifice daca chiar intram in restaurant sau nu.

#29
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
One thing, scrie undeva in parcarea aia ca nu ai voie sa stationezi mai mult de ̃ ore la Mc? Am stat in SB 3 ore jumate la Mc asteptand niste prieteni care au intarziat pe valea Oltului (am mancat vreo 3 inghetate si 2 shake-uri de mi s'a acrit :)). La cat eram de nervosi atunci daca imi punea vreunu fleoashca pe masina si zicea "ati depasit o ora jumatate" ii lasam fara geamuri la restaurant.

#30
toxicristi

toxicristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.12.2006
Probabil ca nimeni nu monitorizeaza treaba asta la minut, dar s-au trezit oamenii cu o masina lasata peste noapte!

In mod normal, daca parchezi, faci ceva consumatie, stai pe langa ea (chiar si daca pleci o ora de langa ea), nu te intreaba si nu iti face nimeni nimic, dar asa....

Edited by toxicristi, 07 August 2007 - 13:40.


#31
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
daca la wc este intrare cu codul de pe bon, ar putea la iesire sa puna bariera tot cu codul de pe bon...

Dar atunci chiar ar enerva clientii....

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAlexIP, on Aug 7 2007, 14:15, said:

One thing, scrie undeva in parcarea aia ca nu ai voie sa stationezi mai mult de ̃ ore la Mc?


Da...scrie. Cam in toate am vazut.

#33
ceoby

ceoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 24.08.2004
Gata am rezolvat. M-am dus din nou la MC au facut fite ca nu e acolo x care poate face deblocarea si nu mi-au deblocat masina. Dupa care am fost la politie , am depus plangere si in 30 min ma suna de la MC sa vin si sa iau masina, brusc aparuse x.
  Morala eu am gresit ca am last masina la ei prea mult, ei au gresit blocandu-mi o masina ilegal. Intr-un stat civilizat nu iti poti face singur dreptate. Vine x parcheaza in locul meu de parcare, eu cetatean model inzestrat cu una caracatita ( dispozitiv de blocat rotile )sar si il blochez. E corect ? greu de spus. Eu , daca se paote am drept la un loc de parcare , dar ce te faci cand vine cineva in vizita la tine in bloc, unde parcheaza, sau locurile de parcare insuficiente pentru nr de masini , fapt intalnit foarte des.
  Ca sa nu ma indepartez de la subiect, cei del MC, Mall,  nu au voie sa iti blocheze masina, sa iti dea amenda, etc. Ce pot face ei este sa depuna o plangere impotriva ta, lasand la latitudinea organelor abilitate pedepsirea, daca este cazul. In cazul Mc-ului de lang pod are 50 de locuri de parcare, iar blocul meu nu are autorizatie pt nici un loc de parcare pt ca nu exista loc. Pana una alta vom parca pe unde vom putea si va fi avantajat cel care va fi mai smecher , nu e corect dara asta e, fara sa vrem ne transformam in niste lupi care maraim pt orice rahat, usor , usor dispare omenia, mai ales cu locurile de parcare, trafic.

Edited by ceoby, 07 August 2007 - 19:47.


#34
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007

View Postceoby, on Aug 7 2007, 20:42, said:

Gata am rezolvat. M-am dus din nou la MC au facut fite ca nu e acolo x care poate face deblocarea si nu mi-au deblocat masina. Dupa care am fost la politie , am depus plangere si in 30 min ma suna de la MC sa vin si sa iau masina, brusc aparuse x.
  Morala eu am gresit ca am last masina la ei prea mult, ei au gresit blocandu-mi o masina ilegal. Intr-un stat civilizat nu iti poti face singur dreptate. Vine x parcheaza in locul meu de parcare, eu cetatean model inzestrat cu una caracatita ( dispozitiv de blocat rotile )sar si il blochez. E corect ? greu de spus. Eu , daca se paote am drept la un loc de parcare , dar ce te faci cand vine cineva in vizita la tine in bloc, unde parcheaza, sau locurile de parcare insuficiente pentru nr de masini , fapt intalnit foarte des.
  Ca sa nu ma indepartez de la subiect, cei del MC, Mall,  nu au voie sa iti blocheze masina, sa iti dea amenda, etc. Ce pot face ei este sa depuna o plangere impotriva ta, lasand la latitudinea organelor abilitate pedepsirea, daca este cazul. In cazul Mc-ului de lang pod are 50 de locuri de parcare, iar blocul meu nu are autorizatie pt nici un loc de parcare pt ca nu exista loc. Pana una alta vom parca pe unde vom putea si va fi avantajat cel care va fi mai smecher , nu e corect dara asta e, fara sa vrem ne transformam in niste lupi care maraim pt orice rahat, usor , usor dispare omenia, mai ales cu locurile de parcare, trafic.

Impresia mea despre ce ai spus pe aici (sper ca imi este permis sa imi spun o parere) ?
:bandit:
... adica te-as impusca pe tine si pe toti cei ca tine  :death:

Edited by Black Daniel, 07 August 2007 - 20:04.


#35
adic95

adic95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.03.2006
Ca sa nu ma indepartez de la subiect, McDonalds si aia cu mall-urile AU CUMPARAT TERENUL pe care se afla cladirea si PARCAREA, deci e PROPRIETATE PRIVATA. Asa ca au tot dreptul sa bage un somoiog inmuiat in motorina sub masina si sa ii dea foc, declarand ca  "NU STIU CE S-A INTAMPLAT" ca automobilul tau e doar table arse. Faptul ca blocu in care ai tu apartament nu are locuri de parcare trebuie discutat cu primaria de care apartineti.
Din pct. tau de vedere nu e corect ce ti s-a intamplat, dar daca eu unul as avea ceva teren PROPRIETATE PRIVATA unde mai am pus si semne ca PARCAREA PERMISA MAXIM 2 ORE si unu lasa de NESIMTIT masina peste noapte, as bloca-o si as cere daune foarte mari. Si l-as pune sa citeasca legile care zic ce se intampla cand parcheaza pe proprietati private pana ar putea sa-si ia masina inapoi.
"Ca sa nu ma indepartez de la subiect, cei de la MC, Mall, nu au voie sa iti blocheze masina, sa iti dea amenda, etc. " - da, dar dat fiind ca terenul e a lor, pot sa faca in asa fel incat sa nu mai poti iesi cu masina de acolo (o blocheaza cu alta masina - care are drept de parcare, peste noapte baga niste stalpi in pamant samd.).
Ba mai mult, puteai sa vorbeti cu d-l. X, ca blocu nu are parcare, sa sari in schema cu ceva bani sa-ti dea voie sa parchezi in Mc, da' nu, preferam sa fim "lupi" -de cacat - si sa ne plangem pe forumuri ca "Mc/Mall" suge ca nu m-a lasat sa parchez masina.
In Ro legile-s de cacat, dar oamenii de 5 ori mai mult.

#36
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View PostAlexIP, on Aug 7 2007, 14:15, said:

One thing, scrie undeva in parcarea aia ca nu ai voie sa stationezi mai mult de ̃ ore la Mc? Am stat in SB 3 ore jumate la Mc asteptand niste prieteni care au intarziat pe valea Oltului (am mancat vreo 3 inghetate si 2 shake-uri de mi s'a acrit :)). La cat eram de nervosi atunci daca imi punea vreunu fleoashca pe masina si zicea "ati depasit o ora jumatate" ii lasam fara geamuri la restaurant.
civilizat si moderat(or). da in ori ce parcare Mc scrie

nu sunt tampiti nici cei din Mc, au vazut ca ai comandat de la ei, au vazut ca aistat pe langa sau chiar in masina....
si nu in ultimul rand stia ca ai bani de amenda politiei si de geamuri :P

au procedat foarte corect cu blocarea masinii, trebuie sa intelegem: ori respectam reguli ori suportam consecintele

@Black Daniel ma alatur tie  :bandit:  :boxing:  :gunsmilie:  :raygun:
exact cu spunea si cei ce au postat mai sus PROPRIETATEA ESTE PROPRIETATE si trebuie respectata si nu in ultimul rand @ceoby imi este greta de oameni ca tine si de cei care gandesc ca tine

nu poti intelege? nu este un loc de parcare platit la primarie (daca stii ca asa se face sau si locul in care parchezi a doua masina este castigat tot cu tupeu jegos) este pamantul lor proprietatea lor.........
uf....nu cred ca poti intelege

Edited by dacadrean, 07 August 2007 - 21:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate