Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Despre Termoizolare

- - - - -
  • Please log in to reply
575 replies to this topic

#559
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare,
Vreau sa izolez si eu un perete care vine pe toata lungimea apartamentului.
In loc de adeziv la care sa stau sa il amestec cu apa,am inteles ca exista si niste silicon la galeti,il aplic pe placa de polistiren si gata.
Mentionez ca acel perete exterior este ferit de soare,ploaie,ninsoare deoarece,din motive de design al cladirii,podul care se afla deasupra se continua si pe lateralul cladirii.
Tocmai de aceea,nefiind la vedere,au zis sa faca econimie de polistiren si sa nu mai izoleze.

#560
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
Poate vrei sa spui adeziv poliuretanic pentru polistiren. Asta daca ai peretii drepti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_5-LNk8wKiQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#561
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
buna seara,am izolat tavanul din grinzi de lemn cu vata URSA sf38 acum 2 sapt,azi am vazut in dreptul geamurilor pe vata,si in vata niste fluturasi mici de vreo 2mm,stie cineva de la ce ar putea fi,si daca am sa am probleme ? multumesc

#562
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007
Buna ziua. Am izolat (in interior) un perete exterior al apartamentului cu polistiren de 50. Problema e ca pe acel perete, in partea de jos, sunt pozate tevile de pexal ale instalatiei de incalzire (centrala proprie pe gaz). Ce sa fac? Le las neacoperite? Trag izolatie si peste ele? Nu voi avea probleme ulterior din cauza ciclurilor incalzire-racire?

Edited by florin cfs, 01 December 2016 - 11:48.


#563
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Pexalul are coeficient de dilatare mic, merge si ca tub de incalzire in pardoseala. Mai ales in corpul polistirenului il poti baga linistit. Henco da 0.025mm/m pentru fiecare grad diferenta.

#564
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007
Multumesc Sebulbus. Mai ramane se vad cum lipesc polistirenul peste tevile alea Posted Image ...

#565
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Nu-l lipesti de tevi, scobesti polistirenul peste tevi si adeziv pui doar unde ia contact cu zidaria, ca tevile sa lucreze in legea lor. Ai grija la imbinari. Sunt 90% sanse sa nu fie fitinguri pentru montaj ingropat, ar fi bine sa fie vizitabile, sau daca trebuie musai sa fie in zid, ai grija sa fie de-alea bune bune si testate la presiune mai mare decat aia de lucru de zi cu zi.

#566
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Buna . Anul asta m-am mutat in casa noua construita din bca cu stalpi de beton si centura .Dat fiind ca inca nu e gata totul si pe afara am dat doar un "strop" de ciment pe bca din cauza diferentei de temperatura in zona stalpilor de beton si la centura a inceput sa se umezeasca.
Intrebarea mea este ,cum sa fac o izolatie mai buna si cu ce fel de material sa o fac ?
Multumesc

#567
klaudiu84

klaudiu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.03.2007
Am cumparat un apartament la parter, care se dovedeste a fi foarte friguros pe timp de iarna. As dori sa va intreb ce parere aveti despre izolatia in podea, daca merita sau nu.

Mentionez ca o sa fie si gresie si parchet prin casa, deci probabil izolatia va trebui pusa ori peste tot ori deloc pentru a nu produce diferenta de nivel. De asemenea, nu ma pot inalta foarte mult, caci ar insemna sa nu mai pot deschide usa de intrare, vorbim de 2-3 cm.
Are randament o izolatie de 2-3 cm de polistiren extrudat?

#568
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Buna seara,

Cum s-ar proceda cel mai corect pentru turnarea sapei de la mansarda? Ma gandeam sa folosesc granule de polistiren + fibre de polipropilena iar sapa finala sa fie de 5cm. Ar fi ok sa procedez in acest mod?
Ar mai fi si alte sfaturi de luat in calcul?

Edited by trigom, 04 January 2017 - 20:49.


#569
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Postklaudiu84, on 04 ianuarie 2017 - 18:41, said:

Am cumparat un apartament la parter, care se dovedeste a fi foarte friguros pe timp de iarna. As dori sa va intreb ce parere aveti despre izolatia in podea, daca merita sau nu.

Mentionez ca o sa fie si gresie si parchet prin casa, deci probabil izolatia va trebui pusa ori peste tot ori deloc pentru a nu produce diferenta de nivel. De asemenea, nu ma pot inalta foarte mult, caci ar insemna sa nu mai pot deschide usa de intrare, vorbim de 2-3 cm.
Are randament o izolatie de 2-3 cm de polistiren extrudat?


Are, dar nu e fezabil, pentru ca nu are rezistenta mecanica de care ai nevoie ca sa plachezi direct peste. Exista povestea cu autonivelanta armata cu plasa de fibra peste, dar eu as strange din fund la treaba asta, si nici n-am vazut prin agrementul tehnic la vreo autonivelanta ca permite solutia asta.
In concluzie, ia in calcul sa scoti sapa din toata casa,izolezi cu cat iti permite inaltimea totala tinand cont ca sapele flotante trebuie sa aiba macar 4cm grosime armate.
Daca nu rezulta o grosime satisfacatoare pentru izolant, mai ai ca solutie sa faci un caroiaj de dulapi de lemn pe una/doua directii, vata intre ei si osb de grosime suficienta deasupra. Pe osb poti pune direct parchetul in camerele de locuit, iar in bai asterni un betonyp si apoi o hidroizolatie lichida si poti placa cu ceramica. Retine ca solutia asta nu va suna asa plin sub picior ca sapa de la solutia anterioara.

Daca te hotarasti sa rupi pisica in doua, ia in calcul sa iti izolezi si peretii catre spatiile neincalzite. Cel mai simplu si nu scump ar fi cu rigitherm.

#570
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
La temperaura exterioara de -12 grade in casa am -1, -2 grade; nefiind izolata, fara tencuiala, doar la rosu, cu BCA de 25.

Poate aproxima cineva ce temperatura interioara as avea daca casa ar fi fost izolata cu vata bazaltica de 10?

#571
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
banuiesc ca nu sta nimeni inca in casa... in cazul asta vei avea in casa cat va fi afara => ai pus intrebarea gresit sau incomplet ;)

#572
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Pai ai citit cu atentie ce am scris eu? N-are importanta daca sta sau nu cineva. Eu am relatat temperaturile interioare si exterioare citite de mine pe termometre.

Astept un raspuns stiintific :D

#573
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Daca am dat prima mana cu masa de spaclu cu Adeplast Polistirol Premium e vreo problema daca vreau sa dau a doua mana cu Caparol? Mi s-a recomandat ca ar fi mai bun.

#574
Mr. Black

Mr. Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 11.09.2004
Salutare!
Ajutati-ma va rog sa ma hotarasc pentru varianta cea mai buna de izolare a tavanului pentru un apartament situat la etajul 4/4.
Am inteles ca polistirenul mucegaieste.
O alta solutie ar fi vata si rigips.
Altii spun ca nu se izoleaza pe interior, indifferent de solutia pe care as adopta-o, ci doar pe exterior (risc de aparitie a mucegaiului sau posibilitatea de a fisura placa/de a largi fisurile déjà existente, cand se gaureste pt montarea UD/CD-urilor si aparitia ulterior a infiltratiilor)…
Sau exclud izolatia pe interior si fac pressing la administratie pt anvelopare prin primarie?
Mentionez ca blocul nu este anvelopat.

Multumesc!

#575
sory4u2003

sory4u2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.11.2007
Buna ziua. Am si eu urmatoarea problema pe care vreau sa o rezolv complet la primavara:
Locuiesc la etajul 2 din 4 intr-un bloc neizolat termic. In sufragerie am 2 pereti exteriori (unul este placat cu rigips direct pe beton, celalalt are o scafa din rigips de aproximativ 15 cm adancime fara izolatie la interior, facuta doar pt spoturi). Asa au fost facuti peretii dinainte sa cumpar apartamentul.
Avand umiditate crescuta din cauza infiltratiilor de la geam si de la rosturile placilor din beton din care este format blocul, a aparut mucegaiul intre perete si tavan si pe peretele cu scafa din rigips(care este pe nord), mereu avand si miros de mucegai in camera.
Ce am facut pana acum:
1. Am astupat rosturile placilor pe exterior cu CM 17 sperand ca nu vor mai fi infiltratii din exterior.
2. Am achizitionat un dezumidificator electric si am scapat de umiditatea aerului(mirosul de mucegai a disparut, plintele parchetului nu mai sunt umede).
Ce vreau sa fac:
Decopertarea celor 2 pereti pana la placa, curatarea mucegaiului, uscarea peretilor si placarea acestora(maxim 3 cm peretele lateral unde am fereastra si caloriferul si maxim 10 cm cel de pe N), hidroizolarea la nivelul tocurilor ferestrei.
Intrebarile sunt:
1. Ce solutie imi dati pt termoizolarea interioara a acestor 2 pereti, fara a mai exista riscul aparitiei mucegaiului la nivelul termoizolatiei sau sub aceasta.
2. As fi vrut sa dau pe perete inainte de termoizolare cu o solutie antimucegai. exista asa ceva sau vreun aditiv care sa nu mai permita formarea mucegaiului?
3. As fi vrut sa dau intre perete si tavan si in jurul geamului cu o solutie hidroizolanta. Este inregula?
4. Tevile din cupru de la centrala care trec de-a lungul celor 2 pereti este bine sa le las pe exterior sau sa le bag in interiorul termoizolatiei?
Va multumesc. Atasez si cateva fotografii sa va faceti o idee cu rosturile exterioare, peretii si mucegaiul aparut

Attached Files



#576
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Salutare,

Aveti idee daca vata din poza se poate lipi pe tavane cu adeziv?
In descriere vad ca se foloseste si la tavane dar nu e trecut modul de aplicare si ma tem ca se pune intre profile + ca mi se pare cam moale.

As vrea sa izolez tavanele balcoanelor cu ea lipita direct pe placa de beton.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate