Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre Termoizolare

- - - - -
  • Please log in to reply
575 replies to this topic

#19
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Daca si peretii sint drepti si nu trebuie (sau nu vrei) sa compensezi abateri de la verticala etc atunci pot folosi procedeul descris de tine.. Important este ca rostul dintre placile de gipscarton sa nu coincida cu rostul dintre placile de polistiren si nu vei avea probleme cu alinierea placilor (eventualele diferente de planeitate sint preluate de placile de gipscarton - este important ca imbinarea dintre placi sa se faca pe o zona dreapta).

#20
ar_logan

ar_logan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.03.2005
Si eu doresc sa-mi izolez peretii dar cu ampora de circa3cm cred ca este destul. Dar am o intrebare : are ceva daca renunt la "ciupercile" care vin in ampora??
Am lipesc ampora cu adeziv de faianta pt. exterior si apoi lipesc plasa tot cu acest adeziv si apoi glet, eu zic caci este de ajuns sa pot renunta la acele "ciuperci".

#21
dalliro

dalliro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.04.2005
Salutare! Un meserias care pune rigips si de care ati fost multumiti stiti?
(eventual pret, telefon).
Merci!

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsuri, on May 25 2004, 10:38, said:

in principiu ai trei variante:
1. izolare exterioara
executie : se face placind peretii exteriori ai blocului cu placi de polistiren expandat, disponibil in diferite grosimi (1, 2.5, 5 cm, cu cat mai gros, cu atat mai bine). acesta se lipeste pe peretele exterior cu un adeziv (similar cu montatul faiantei, daca vrei), se fixeaza din loc in loc cu niste suporti speciali, apoi totul se acopera cu o tencuiala de mortar.
avantaje :
  - peretele de beton este expus mai putin variatiilor de temperatura, fiind tot timpul la temperatura interioara (deci mai protejat in timp);
  - nu se pierde din spatiul interior al camerelor
dezavantaje :
  - mai greu de executat, mai ales daca nu locuiesti la parter sau etajul 1;
  - fatada arata nasol, cu un perete mai gros si eventual de alta culoare in dreptul apartamentului tau;
  - daca locuiesti la ultimul etaj nu poti izola si tavanul (sau este foarte scump sa refaci izolatia terasei cu una care sa tina de cald mai bine)
2.a. izolare interioara cu polistiren expandat
executie : similar ca mai sus, dar pe peretii interiori
avantaje :
  - se executa relativ usor si repede
  - nu se pierde foarte mult din spatiul camerei;
  - se poate izola si tavanul
dezavantaje:
  - nu corecteaza eventualele inclinari ale peretilor - in cazul meu peretii exetriori erau inclinati spre exterior cu 6 cm (la tavan) fata de verticala;
  - suprafata rezultata nu este foarte rezistenta - de exemplu daca vrei sa-ti pui un tablou pe perete trebuie sa folosesti un diblu foarte lung, care sa se sprijine exclusiv in peretele de beton;
  - de asemenea, daca vrei sa arate bine, trebuie sa misti si caloriferele spre interior, si din motivele expuse un pic mai sus trebuie sa folosesti niste dibloantze serioase (fi12 x 250 mm, gasesti la rocast - special pentru caloriferele clasice de fonta)
2.b. izolare interioara cu rigips SI vata minerala
executie: pe o 'grila' construita din profile speciale, rigidizata cu peretele in discutie, se montaza placile de rigips. inainte de fixarea placilor, intre perete si 'grila' de sustinere se fixeaza un strat de vata minerala (in metro, praktiker sau selgros gasesti o gramada de tipuri si producatori - eu recomand vata in placi si nu pe cea la sul, si daca ai bani, e bine sa fie cu folie de aluminiu, folie care se monteaza spre peretele de beton). neaparat trebuie pusa vata minerala, am vazut cazuri de placare simpla cu rigips in care peretii erau foarte reci, motiv pentru care in scurt timp a aparut igrasie pe rigips. dupa fixarea placilor, peste imbinari se aplica o banda adeziva (previne aparitia crapaturilor), apoi acestea se finiseaza cu glet de rigips.
avantaje :
  - de asemenea se executa relativ usor si repede; se poate izola si tavanul;
  - se pot corecta imperfectiunile de planeitate (verticalitate) ale peretilor;
  - tevile de la calorifer se pot masca in spatele peretelui (eu am refacut coloanele verticale si racordurile la calorifere cu pexal, plecand de la vecinul de dedesubt, pexal pe care l-am ascuns in spatele peretelui. e drept ca mi-a cam tremurat fundul vreo doua zile cand am reumplut instalatia de incalzire, dar se pare ca instalatorii au fost meseriasi);
  - de asemenea se poate reface (prin 'spatele' tavanului si a peretilor de rigips) instalatia electrica;
  - peretele este mai rezistent, chiar si doar in rigips se pot agata sarcini semnificative cu ajutorul diblurilor speciale - dace este ceva chiar greu se poate fixa in dreptul unui montant metalic vertical al 'grilei' de sustinere;
  - finisajul este de calitate si foarte rapid, cu foarte putin efort - practic, in afara de gletuirea cu simt de raspundere a imbinarilor dintre placi, doar dai cu lavabila, pentru ca peretele este plat prin natura placii de rigips.
dezavantaje:
  - se pierde din spatiul camerei (cca 7-8 cm pentru fiecare perete izolat cu profil de 30 mm, vata minerala de 50 mm si placa de 12,5 mm)
concluzionind, eu sunt adeptul rigips-ului. am si facut treaba asta intr-unul dintre dormitoare (locuiesc la ultimul etaj), placind si tavanul, iar castigul de comfort este semnificativ (un plus de cel putin 8-10 grade fata de 'inainte' - este drept, camera este pe colt, cu doi pereti si tavanul catre exterior) si in functie de timpul disponibil (citeste bani) intentionez sa continui si cu restul apartamentului.
daca mai vrei ceva sfaturi, putem discuta.

Mai ce fain. Pacat ca nu stai in Timisoara. Te-as fi platit sa-mi faci si mie, daca erai de acord. Eu nu cunosc lucratori din astia si atunci toti vor sa te fure.

#23
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
da' eu nu-s meserias. cand am spus ca 'eu asa am facut' m-am referit la faptul ca am angajat un meserias, i-am explicat ce vreau sa iasa si l-am pus la treaba. si fiindca nu a inteles din prima, in seara primei zile de munca, dupa ce mi-a aratat mandru ce lucrase o zi intreaga - scheletul de sustinere pentru doi pereti si vata minerala in spatele acestuia - am desfacut totul (cot la cot cu el) si l-am refacut (asemenea). abia atunci a inteles cum vreau sa iasa :D . si a iesit bine pina la urma.

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsuri, on Nov 23 2005, 11:48, said:

da' eu nu-s meserias. cand am spus ca 'eu asa am facut' m-am referit la faptul ca am angajat un meserias, i-am explicat ce vreau sa iasa si l-am pus la treaba. si fiindca nu a inteles din prima, in seara primei zile de munca, dupa ce mi-a aratat mandru ce lucrase o zi intreaga - scheletul de sustinere pentru doi pereti si vata minerala in spatele acestuia - am desfacut totul (cot la cot cu el) si l-am refacut (asemenea). abia atunci a inteles cum vreau sa iasa :D . si a iesit bine pina la urma.

Bine ca a vrut. Sint unii banditii care fac o falca in cer si una in pamant daca ii contrazici sau le spui cum vrei tu sa iasa.

#25
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
banii erau la mine ... :D

#26
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005
Salutare la toata lumea.
Vreau sa-mi izlolez si eu tavanul (stau la 4/4 pe colt) si nu stiu cu ce  - vata sau poliestiren. Mentionez ca peretele lateral (exterior) l-am izolat pe afara cu poliestiren de 5mm. Am un prieten ce face alpinism utilitar si care mi-a facut izolatia.
Am inteles ca la vata minerala este problema cu condensul. Un vecin de la parter si-a izolat peretele exterior cu poliestiren prin interior. Adeziv, poliestiren, montanti si rigips. Acum se plange de egrasie pe peretele respectiv.
Imi puteti da niste sfaturi si, daca se poate, si niste coeficienti termici.
As vrea ca peste izolatie sa pun rigips pentru a indrepta tavanul. Voi ce spuneti?
Va multumesc anticipat.

#27
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postiuliusdobre, on Nov 25 2005, 10:16, said:

Salutare la toata lumea.
Vreau sa-mi izlolez si eu tavanul (stau la 4/4 pe colt) si nu stiu cu ce  - vata sau poliestiren. Mentionez ca peretele lateral (exterior) l-am izolat pe afara cu poliestiren de 5mm. Am un prieten ce face alpinism utilitar si care mi-a facut izolatia.
Am inteles ca la vata minerala este problema cu condensul. Un vecin de la parter si-a izolat peretele exterior cu poliestiren prin interior. Adeziv, poliestiren, montanti si rigips. Acum se plange de egrasie pe peretele respectiv.
Imi puteti da niste sfaturi si, daca se poate, si niste coeficienti termici.
As vrea ca peste izolatie sa pun rigips pentru a indrepta tavanul. Voi ce spuneti?
Va multumesc anticipat.
Probleme cu mucegaiul apar si la polistiren , stai tu linistit. Nu materialul conteaza ci  solutia aleasa. Din prostie sau nestiinta unii sar peste bariera de vapori care trebuie pusa intotdeauna pe fata calda a termoizolatiei, zic "lasa domne ca merge si asa, stiu eu mai bine.."  si peste cateva luni le mucegaiesc hainele in sifonier... Oricum e simplu: daca iti pui termopane si termoizolatie fara bariera de vapori (folie), vaporii de apa nu vor mai putea iesi prin tamplaria de la geam cum se intampla la geamurile vechi comuniste prin care batea vantul... ci se vor condensa ori pe geam ori vor trece prin termoizolatie si cand se vor intalni cu fata peretelui (rece) se vor condensa=> un mucegai de toata frumusesea intre termoizolatie si perete ... de asta se pune folia la fata dinspre interior (calda) a termoizolatiei - pt a stopa vaporii de apa ...
In concluzie : daca vrei sa izolezi la interior OBLIGATORIU pune bariera de vapori, ordinea ar fi acam asa : perete, termoizolatoie, bariera de vapori, placi rigips

#28
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005

View Postrenderman, on Nov 25 2005, 10:35, said:

Probleme cu mucegaiul apar si la polistiren , stai tu linistit. Nu materialul conteaza ci  solutia aleasa. Din prostie sau nestiinta unii sar peste bariera de vapori care trebuie pusa intotdeauna pe fata calda a termoizolatiei, zic "lasa domne ca merge si asa, stiu eu mai bine.."  si peste cateva luni le mucegaiesc hainele in sifonier... Oricum e simplu: daca iti pui termopane si termoizolatie fara bariera de vapori (folie), vaporii de apa nu vor mai putea iesi prin tamplaria de la geam cum se intampla la geamurile vechi comuniste prin care batea vantul... ci se vor condensa ori pe geam ori vor trece prin termoizolatie si cand se vor intalni cu fata peretelui (rece) se vor condensa=> un mucegai de toata frumusesea intre termoizolatie si perete ... de asta se pune folia la fata dinspre interior (calda) a termoizolatiei - pt a stopa vaporii de apa ...
In concluzie : daca vrei sa izolezi la interior OBLIGATORIU pune bariera de vapori, ordinea ar fi acam asa : perete, termoizolatoie, bariera de vapori, placi rigips
Si bariera asta de vapori in ce consta (material, procedura etc.)

View Postrenderman, on Nov 25 2005, 10:35, said:

Probleme cu mucegaiul apar si la polistiren , stai tu linistit. Nu materialul conteaza ci  solutia aleasa. Din prostie sau nestiinta unii sar peste bariera de vapori care trebuie pusa intotdeauna pe fata calda a termoizolatiei, zic "lasa domne ca merge si asa, stiu eu mai bine.."  si peste cateva luni le mucegaiesc hainele in sifonier... Oricum e simplu: daca iti pui termopane si termoizolatie fara bariera de vapori (folie), vaporii de apa nu vor mai putea iesi prin tamplaria de la geam cum se intampla la geamurile vechi comuniste prin care batea vantul... ci se vor condensa ori pe geam ori vor trece prin termoizolatie si cand se vor intalni cu fata peretelui (rece) se vor condensa=> un mucegai de toata frumusesea intre termoizolatie si perete ... de asta se pune folia la fata dinspre interior (calda) a termoizolatiei - pt a stopa vaporii de apa ...
In concluzie : daca vrei sa izolezi la interior OBLIGATORIU pune bariera de vapori, ordinea ar fi acam asa : perete, termoizolatoie, bariera de vapori, placi rigips
Si bariera asta de vapori in ce consta (material, procedura etc.)

#29
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postiuliusdobre, on Nov 25 2005, 11:13, said:

Si bariera asta de vapori in ce consta (material, procedura etc.)
Folie de pvc  sau de aluminiu  suprapuneri de 10cm lipite etans cu banda autoadeziva speciala  sau cu adeziv special
Iti dau niste linkuri de la 2 producatori de termoizolatii
Ursa http://www.ursa.ro/_...eco_reduced.pdf
Rockwool : http://www.rockwool.ro/sw5750.asp

#30
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002

View Postiuliusdobre, on Nov 25 2005, 11:13, said:

Si bariera asta de vapori in ce consta (material, procedura etc.)
Si bariera asta de vapori in ce consta (material, procedura etc.)
hadeti sa va povestesc cum mi-am izolat eu 2 dormitoare (unul pe colt cu un perete spre nord care iarna era ud cu toata centrala termica)....si de 4 ani nu mai am probleme...iar izolatia am facut-o eu....
in perioada in care mi-am izolat dormitoarele cam toti meseriasii faceau bani in alte tarii ....materialele nu se prea gaseau (fata de oferta de atunci acum a crescut de 20 ori)...
stau la etajul 2 asa ca am ales izolatie pe interior astfel : perete,antifon, polistiren expandat 2,5 cm , rigips, var lavabil
- curatat peretii de var cu smirghel
- spalat peretii cu buretele si cu apa cu detergent
- dat pe perete o amorsa (apa cu aracet) sau din comert amorsa pt var lavabil
- in loc de profile de tabla am folosit leaturi de lemn (din cauza polistirenului care era de 2,5 cm grosime)...asa ca am fixat sipcile cu dibluri pe perete ...inainte de asta le-am dat cu antifon de masina ....
- am dat cu antifon de masina tot peretele ....am asteptat sa se usuce (30 minute) si am pus placile de polistiren (ca sfat lasati sa se usuce 1 zi ca sa mai dispara mirosul de diluant)
- am fixat placile de rigips
mi-am sacrificat jumatate de concediu...si am muncit ca sclavul...dar sunt multumit...

greseli de incepator : in prima camera am fixat placile de rigips rezemate de parchet => cand am bagat dulapul in dormitor...parchetul a flambat...fisura a aparu...minuscula dar a aparut...

Edited by dadosh, 06 December 2005 - 02:14.


#31
tembelutzu

tembelutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.07.2004
poate sa-mi spuna cineva pasii si materialele pentru realizarea unei hidroizolatii pe fundatie? Adica, linga casa vreau sa fac un garaj, iar dedesupt subsol (vreau sa bag bazinul 1000L+pompa) si restul sa ramina "beci". M-ar interesa ce materiale si modul de realizare pas cu pas (sapatura, cum se face turnarea-lipirea pe pereti a membranelor) si materiale mai ieftine. Mai nou am inteles ca exista membrane, dar sint mai scumpe?, inainte se folosea carton asfaltat si bitum. Cu membrane creste mult pretul? Si unde pot sa gasesc un ghid (cum se folosesc aceste membrane si  ce tip sa caut pt fundatii).
Nu inteleg cun se poate realiza hidroizolatia dedesupt(nu pe pereti).
MUltumesc

#32
rebelrobert

rebelrobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 15.11.2005

View Postmister_rf, on May 25 2004, 06:40, said:

Izolarea se face din interior? Cu placi din  polistiren, grosimea maxima de 1 cm. :)
In principiu, are o singura VARIANTA BUNA poliestiren extrudat de interior de 2 sau 3 eu stau pe colt si m avut si expandat-de interior- nu m-a ajutat cu nimic! dati cam 50 de mii in plus pe placa, dr merita, de obicei, cel verde, mult mai dur ca expandat-ul, nu stiu de ce postati eronat ptr cei care nu stiu, sau vor o solutie buna.Peste asta, se poate pune rigips verde de contra umezelii.BAFTA

View Postrebelrobert, on Dec 10 2005, 15:02, said:

In principiu, are o singura VARIANTA BUNA poliestiren extrudat de EXTERIOR de 2 sau 3 eu stau pe colt si m avut si expandat-de interior- nu m-a ajutat cu nimic! dati cam 50 de mii in plus pe placa, dr merita, de obicei, cel verde, mult mai dur ca expandat-ul, nu stiu de ce postati eronat ptr cei care nu stiu, sau vor o solutie buna.Peste asta, se poate pune rigips verde de contra umezelii.BAFTA


#33
tembelutzu

tembelutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.07.2004
E suficient un perete de 30cm BCA+5 cm polistiren? Sau ideal ar mai fi si o placare cu rigips si vata minerala pe interior?

#34
burghez

burghez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2005
Termosistemul este o solutie de izolare termica a constructiilor la exterior.

Pentru a realiza acest lucru se imbraca cladirea cu un strat de polistiren  de fatada F 16 sau polistiren extrudat, care se acopera cu un pachet armat de mortar

Avantajele sistemului:                                                                                                                                                                                                          

- izolare termica buna

- pierderile de caldura prin peretele cu termosistem sunt minime;

- termoizolatie exterioara - elimina pierderile de spatiu locativ;                                    

- are greutate redusa - nu incarca semnificativ elementele structurale ale cladirii, aspect important in cazul renovarilor;

- rentabilitate mare in timp

- economie de bani prin economie de energie;            

  - eliminarea puntilor termice;                                                                                                                                                                                                            

Elementele componente ale termosistemului                                                                                                                                                                                                          

1.- mortar adeziv - este un mortar pe baza de ciment imbunatatit cu dispersii sintetice, utilizat pentru lipirea polistirenului extrudat de suport si ca strat de baza pentru aplicarea plasei de armare din fibra de sticla;                                                                    

2.- placi din polistiren f 16de fatada - grosimea acestora se stabileste in functie de calculul termotehnic specific;                                                                                    

3.- plasa de armare din fibra de sticla - greutate specifica minim 145 g/m2;                      

4.- tencuiala de acoperire - este un mortar preamestecat in fabrica pe baza de var ciment. Contine pigmenti rezistenti la variatiile meteorologice si adaosuri de imbunatatire a calitatii si lucrabilitatii. In functie de granulatia tencuielii si modalitate                      

5.- profil pentru soclu;                                                                                                            

6.- dibluri pentru polistiren                                                                                        

7-profil de colt cu plasa

vezi pret si date tehnice .consumuri ,livrare gratuit in bucuresti
www.materiale-constructii.go.ro
www.mmce.go.ro

#35
tembelutzu

tembelutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.07.2004

View Posttembelutzu, on Dec 13 2005, 09:07, said:

E suficient un perete de 30cm BCA+5 cm polistiren? Sau ideal ar mai fi si o placare cu rigips si vata minerala pe interior?


Adica vreau sa spun daca pentru zona Bucuresti e suficient doar termosistemul extern (polistiren...etc), sau trebuie neaparat si un rigips cu vata minerala pe interior. Nu prea  ma mai tine punga si as face o tencuiala doar la interior.
Voi ce stiti, la termosistemul (polistiren, sapa,plasa,sapa,grund, tencuiala) aplicat pe exterior, mai este necesar si o folie anticondens? Eu stiu ca nu....dar am auzit o parere....de care nu stiu daca sa tin cont.

* Si mai am o dilema. Am auzit ceva de ventilatie. Incep problemele cu umezeala la un sistem inchis (termopane, izolatie)..etc. Cum trebuie sa se realizeze o ventilatie corespunzatoare? Nu inteleg

#36
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Posttembelutzu, on Dec 13 2005, 15:49, said:

Adica vreau sa spun daca pentru zona Bucuresti e suficient doar termosistemul extern (polistiren...etc), sau trebuie neaparat si un rigips cu vata minerala pe interior. Nu prea  ma mai tine punga si as face o tencuiala doar la interior.
Voi ce stiti, la termosistemul (polistiren, sapa,plasa,sapa,grund, tencuiala) aplicat pe exterior, mai este necesar si o folie anticondens? Eu stiu ca nu....dar am auzit o parere....de care nu stiu daca sa tin cont.

* Si mai am o dilema. Am auzit ceva de ventilatie. Incep problemele cu umezeala la un sistem inchis (termopane, izolatie)..etc. Cum trebuie sa se realizeze o ventilatie corespunzatoare? Nu inteleg

Termoizolatia cu polistiren & shit se face intotdeauna la exterior indiferent de zona in care stai. Doar in cazul in care nu e posibil sa pui termosistemul  la exterior (stai la bloc la et 9 ;) )  se recurge la termoizolarea la interior. Dar si atunci obligatoriu cu bariera de vapori (daca nu cumva iti place mucegaiul...)

Cat despre ventilatie... deschide geamurile cat mai des :) cum crezi ca poti ventila altfel? Sau poti cumpara o chestia de asta http://www.terax.ro/mwrg.htm (n-am idee cat costa)

p.s. Cititi si voi ce patesc cei care se iau dupa "mesteri"

http://www.misiuneac...opic.php?t=2152
http://www.misiuneac...opic.php?t=2221
http://www.misiuneac...topic.php?t=609
http://www.misiuneac...topic.php?t=772
http://www.misiuneac...topic.php?t=761

Sper ca nu vreti sa va alaturati listei de "norocosi"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate