Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Favorit TV.

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006
Etno si Favorit, succes nebun pe banii invitatilor

Destinate exclusiv muzicii populare, Etno TV si Favorit TV au fost cele mai urmarite posturi muzicale in prima jumatate a anului. Iar cintaretii „cotizeaza“ ca sa apara pe sticla. Cele doua televiziuni se pot lauda cu medii lunare cuprinse intre 21.000 si 61.000 de telespectatori, semnificativ mai dolofane decit ale celorlalte posturi muzicale, care au inregistrat intre 7.000 si 30.000 de privitori.

Asadar, romanul nu se da in vint dupa muzica de la MTV, Kiss TV ori U TV, celelalte canale muzicale masurate de TNS-AGB International, si pare sa nu comute prea des nici pe VH1, Taraf TV, Noll TV, Cool TV, Mezzo si pe Music Max. Gusta, in schimb, muzica populara de la Etno si Favorit.

49.000 de telespectatori au urmarit lunar, in medie, emisiunile liderului Etno TV, post inregistrat cu o cota lunara medie de piata de 1,6% si un rating mediu la nivel national de 0,2 puncte. Sint sute de interpreti pe care publicul ii cere la Etno TV, sustine Manuela Dinu, directoarea postului.

„Nu dau nume, pentru ca nu vreau sa departajez... Important este mesajul cintecului interpretului. Si depinde de perioada in care ne aflam. Cei mai difuzati, intr-un anume moment, sint cei care au videoclipuri recente.“

Dar si cei care platesc. Pentru ca la Etno TV interpretilor li se percepe o taxa de 200 de euro + TVA pentru o ora de emisie. Si asta indiferent ca e vorba despre o celebritate in domeniu sau despre un debutant.

Pentru a nu lasa loc la subiectivism, conducerea nu a angajat nici un interpret de muzica populara pe post de moderator.

„Avem numai actori. Emisiunile interactive «Dimineti cu cintec», prezentata de Varu’ Sandel si Valentina Fatu, si «Cucurigii de Duminica», cu Puiu si Jul, fac cel mai bun rating.“

Audienta mai fac emisiunea medicala a lui Florin Condurateanu, dar si „Casa Etno-i primitoare“ ori „Dreptul la cintec“.

„Muzica populara e cea care ne reprezinta. Iar posturile tv care difuzeaza exclusiv aceasta muzica au aparut intr-un moment in care exista o singura emisiune de folclor, la TVR, iar cererea era mare“, explica Manuela Dinu priza pe care inca o are la public muzica populara.

Favorit TV, al doilea in clasamentul celor mai vizionate posturi muzicale, se afla in turneu de promovare in 17 orase mari din Romania si din Republica Moldova, cu caravana „Favoritii sinteti voi“, transmisa in direct, in fiecare duminica. Si, la fiecare oprire, stringe mii de oameni, spun reprezentantii postului.

Televiziunea se lauda cu vedetele Cristina Turcu-Preda, Raoul, Emilia Bubulac, Cornelia si Lupu Rednic si Florentina Satmari, consilierul artistic al Favorit TV, si cu emisiunile „Seara favorita, „Albumul National“, „La un pahar favorit“ si „Buna vreme, gospodari“.

Difuzeaza muzica din toate regiunile tarii, dar cele mai cerute ramin cintecele moldovenesti si cele oltenesti. „Numarul de mesaje de la romanii din strainatate difera de la o perioada la alta a anului, avind un maxim de sarbatori, cind se primesc mii de mesaje cu urari si cu dedicatii pentru cei dragi ramasi acasa. Cele mai multe vin din Spania.

Zilnic primim sute de mesaje de la romanii din tara“, spune Dorin Grama, director executiv la Favorit TV. Si aici se percepe o dijma, dar nu si pentru consacrati.

„Artistilor nu li se percep taxe pentru prezenta in emisiuni, dar platesc amortizarea costurilor de productie si de difuzare, acestea fiind practicate numai pentru artistii debutanti.

Costurile sint modice, nu vizeaza profit si oscileaza intre 20 si 40 de lei pe aparitie.“

Un articol de Anca Nicoleanu
Cotidianul, 03 aug 2007

#2
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,362
  • Înscris: 05.09.2005
Apropo de bani.

Sa va zic o intamplare

Unchiul meu a fost la o emisiune de la ora 20.00, nu stiu cum exact se cheama ... si a dat 800 de roni pe aparite. Toate bune si frumoase pana cand, a ajuns in studio si asa numita prezentatoare ( cand o vad nu pot sa o suport) ii mai ceruse : struguri, vin de tara , si oua:| Auzi la ea cat tupeu.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

 a_d_y, on Aug 3 2007, 09:11, said:

Apropo de bani.

Sa va zic o intamplare

Unchiul meu a fost la o emisiune de la ora 20.00, nu stiu cum exact se cheama ... si a dat 800 de roni pe aparite. Toate bune si frumoase pana cand, a ajuns in studio si asa numita prezentatoare ( cand o vad nu pot sa o suport) ii mai ceruse : struguri, vin de tara , si oua:| Auzi la ea cat tupeu.
Pai la ce te asteptai, doar e post romanesc si cei de acolo au metehne romanesti :death: Oricum e clar ca practicand sistemul asta vor rezista muuuuult timp de acum incolo.

Off-topic: oare Diaconescu si Zarzarus cand o sa faca publice preturile pe care le platesc cei care apar la 0tv? :ciocan:

LE: macar dau astia factura, ceva pentru aia 800 RON sau e spaga de-a dreptul?

Edited by pufonel, 03 August 2007 - 22:09.


#4
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Ieri seara pe ETNO TV se difuza o preluare a unei emisiuni de la B1 TV. Era vorba de Nasul ce il avea invitat pe Traian Basescu. De unde si pana unde n-am inteles...

#5
Ghepardi

Ghepardi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 23.02.2009
Din 26 octombrie, Etno TV a inceput sa prezinte si stiri. In plus, emisiunea Taifasuri a devenit "Taifasuri electorale" pe durata campaniei.

#6
SorinuIS

SorinuIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 20.07.2009
Vei vedea la Etno tot ce poate fi catalogat pro-Baselu. De rasul curcilor ieri la Cluj cand Boc flutura un steag de 5 ori mai mare decat el si toti il aplaudau.

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Daca ghiciti pe cine sustine ETNO TV aveti un premiu de la mine... !!!

#8
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 18.08.2009
ETNO si TARAF sunt pro Basescu si PD-L. Au dat imagini in direct din campania lor.

Edited by costiMembruAnonimita79, 15 November 2009 - 12:14.


#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Pai din moment ce patronul Prigoana e din PD-L normal ca Etno si Taraf tin cu Baselu. B1, Vox News+Etno si Taraf au cam ramas singurele Pro Basescu.  :P

Edited by Neaceasca85, 15 November 2009 - 12:35.


#10
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

 costi_ionita79, on 15th November 2009, 12:14, said:

ETNO si TARAF sunt pro Basescu si PD-L. Au dat imagini in direct din campania lor.
Si, dupa alegeri, in caz ca...o sa dea doine...de jale... :D

#11
madbusu

madbusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 21.12.2006
exista vreo posibilitate sa urmaresc favorit tv online sau cu ceva soft ?
...nu am in lista de programe ....si pt o emisiune nu se merita ...am gasit majoritatea programelor  sa le urmaresc online dar favorit nimic !

#12
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 14.01.2008

 madbusu, on 15th November 2009, 16:01, said:

exista vreo posibilitate sa urmaresc favorit tv online sau cu ceva soft ?
...nu am in lista de programe ....si pt o emisiune nu se merita ...am gasit majoritatea programelor  sa le urmaresc online dar favorit nimic !
...pbx telecom

http://www.pbxteleco...=download&lg=en

si achizitionezi credit doar pt o zi, credit pe care il folosesti in  ziua respectiva cand se transmite emisiunea

...e doar o idee

#13
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

 Neaceasca85, on 15th November 2009, 12:33, said:

Pai din moment ce patronul Prigoana e din PD-L normal ca Etno si Taraf tin cu Baselu. B1, Vox News+Etno si Taraf au cam ramas singurele Pro Basescu.  :P
Buna combinatia!  :lol:

#14
unGreu

unGreu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.05.2005
pe etno acum e preluare direct de pe noroc tv post din rep. moldova
www.noroc.tv

#15
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Noroc tv e Etno-ul moldovenilor. macar ala cred ca e mai interesant (au si ei curentul "etno", nu au doar populara). Cei care ati vazut, e altfel decat televiziunea lui Prigoana?
Ce face acum Etno cu programul de amesteca varza cu spanac nu-i bine.
Favorit n-am vazut pe RDS doar pe Dolce.

#16
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

 malmoth, on 21st December 2010, 00:22, said:

...
Favorit n-am vazut pe RDS doar pe Dolce.
Exista te asigur eu.

#17
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,455
  • Înscris: 09.03.2007

 malmoth, on 21st December 2010, 00:22, said:

Noroc tv e Etno-ul moldovenilor. macar ala cred ca e mai interesant...
E mult mai interesant. Am avut ocazia sa il vad pe iptv. Are un program muzical complex, unde vezi si topuri etno si topuri de muzica usoara.

#18
ciprax

ciprax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.11.2009
E mult mai interesant. Am avut ocazia sa il vad pe iptv. Are un program muzical complex, unde vezi si topuri etno si topuri de muzica usoara.
  


http://www.noroc.tv/live/index.htm

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate