Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

editorii DMOZ din romania

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006
Sunt satul de editorii DMOZ din Romania.
Niciodata nu aproba siteuri care sunt in concurenta cu siteurile lor.
Cand oare se va termina rahatul asta.
Editorii lu peste.
Si special pentru editorii din pitesti care au siteul dwd.ro si nu suporta concurenta, neaproband siteuri in dmoz.
Le aprobati doar pe bani??

Edited by mrcalex, 02 August 2007 - 19:33.


#2
GeizCity

GeizCity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 18.08.2005
in sfarsit a observat cineva si acest demers sau tehnica a romanilor de la dmoz B)
...pot paria cu tine ca unii romani fura la Google, fura la Microsoft, fura la DMOZ, fura in Parlament dar si la taraba din piata
Am intalnit unii romani care sunt de peste 30 de ani plecati din Romania, si fura de acolo de unde lucreaza.

...dar - sunt si romani cinstiti, iar pentru acestia nu am decat cuvinte de lauda.

Salutari

#3
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

View PostGeizCity, on Aug 5 2007, 20:56, said:

...dar - sunt si romani cinstiti, iar pentru acestia nu am decat cuvinte de lauda.
Bleah... aia sunt romani denaturati ....
Am patit-o si eu cu un site pe care la inceput nu am putut sa il inscriu ca cica nu erau editori pe zona respectiva, iar apoi dupa inscriere nu s-a intamplat nimic... acum nu zic de interese, poate sa fi fost vorba si de neglijenta in servici (alta caracteristica a neamului)....

#4
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Asa fac si editori de afara sau cer mita

Oricum Dmoz sux

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
la aceeasi concluzie am ajuns si eu dupa ce am incercat sa inscriu mai multe site-uri

#6
sovidiu

sovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2007
Totusi, ce site-uri ati inscris in ODP? Dati adresele URL aici si categoriile in care le-ati inscris. World/Romana e una dintre cele mai curate si actualizate categorii din ODP - puteti intreba oriunde / pe oricine, chiar daca sintem "editori români".

1. La [ http://report-abuse....=World/RomĂąnă ] puteti semnala abuzuri ale editorilor români.

2. Nu e indicat sa discutati fara a prezenta un caz concret de site refuzat.

3. Multe dintre site-urile propuse nu sint adaugate pentru ca au ZERO continut unic. Nu-i mare lucru sa faci un site cu cms si template joomla si sa pui pe el adsense + jocuri de pe miniclip. Site-urile care au continut unic (ceva specific, o informatie care nu se regaseste pe alt site) sint adaugate continuu. Faceti screenshot paginii [ http://www.dmoz.org/World/Română/ ] in fiecare zi si veti vedea ca numarul site-urilor publicate creste constant.

In plus, verificam si o serie intreaga de alte date, nu doar continutul de pe site. Daca textul de pe un site, de exemplu, se regaseste pe un altul, primul site nu va fi inclus.

Astept exemple dintre site-uri voastre, care nu au fost incluse in partea românească a catalogului ODP.

#7
sovidiu

sovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2007
Daca in 3 zile n-ati reusit sa-mi ziceti adresele site-urilor voastre, e destul de clar ca nu prea aveti de-a face cu site-uri cu continut unic. Hai sa nu mai vindem ardei gradinarului si sa nu vorbim fara rost. Bine? :rolleyes:

#8
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Postsovidiu, on Sep 18 2007, 04:00, said:

Daca in 3 zile n-ati reusit sa-mi ziceti adresele site-urilor voastre, e destul de clar ca nu prea aveti de-a face cu site-uri cu continut unic. Hai sa nu mai vindem ardei gradinarului si sa nu vorbim fara rost. Bine? :rolleyes:

Poate nu sunt fraieri sa faca asta. La asta nu te-a dus capsoru' inainte de a trage concluzii de cultivator de castraveti?

Edited by MariusCristian, 19 September 2007 - 16:05.


#9
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
eu am dat un site la inscriere de jumate de an si nici acum nu am primit raspuns !

#10
pancusb

pancusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 17.02.2007

View PostOnShop, on Sep 19 2007, 17:25, said:

eu am dat un site la inscriere de jumate de an si nici acum nu am primit raspuns !

u sti ce e aia dmoz? :))

#11
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
dmoz director mozila un director web cu situri care are un pr mare parca 8

#12
sovidiu

sovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2007

"MariusCristian" said:

Poate nu sunt fraieri sa faca asta.

Pai tocmai ca daca-mi ziceau adresele site-urilor lor, le-as fi verificat si adaugat.


"MariusCristian" said:

La asta nu te-a dus capsoru' inainte de a trage concluzii de cultivator de castraveti?

Nu, nu m-a dus capul, dar cind am sa primesc un cec gras de la AOL, am sa va dau explicatii vizavi de ceea ce fac in timpul liber, in ODP.

Otherwise, n-are rost sa comentati, mai ales ca e vorba de voluntariat si de un serviciu gratuit. Stii cum e cu treaba aia cu "muieti-s posmagii?"

#13
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Postsovidiu, on Sep 19 2007, 21:41, said:

Pai tocmai ca daca-mi ziceau adresele site-urilor lor, le-as fi verificat si adaugat.
Nu, nu m-a dus capul, dar cind am sa primesc un cec gras de la AOL, am sa va dau explicatii vizavi de ceea ce fac in timpul liber, in ODP.

Otherwise, n-are rost sa comentati, mai ales ca e vorba de voluntariat si de un serviciu gratuit. Stii cum e cu treaba aia cu "muieti-s posmagii?"

Unii se gandesc ca pot fi ulterior victima unor ranchiuni. Ca doar DMOZ-ul este bazat pe voluntariat, ce ar putea pati un editor daca face abuzuri?
Pe de alta parte trebuie sa recunosc ca acum pe mine nu prea ma duce mintea sa vad legatura intre cecul gras de la AOL si subiectul acestui topic. Se pare ca nu numai pe tine...  Ce-i drept nici nu cunosc mai in amanunt DMOZ-ul.
Ultima replica e tare. O concluzie ce emana profesionalism: n-are rost sa comentati ca sunteti la .... noastra, a noastra, a celor care o facem gratis.

#14
sovidiu

sovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2007
Nu e vorba de ranchiuna. Eu tocmai de asta am raspuns pe forumul de aici: vreau sa aflu care site-uri au fost sterse si, mai ales, motivul pentru care nu au fost adaugate. Daca e ceva in neregula, modificam imediat site-urile care au fost adaugate favorizant.

Daca un editor abuzeaza de categoria in care editeaza, contul lui este sters pentru totdeauna - au fost cazuri de editori români care au plecat din ODP pentru ca au adaugat doar site-urile lor si cele la care erau afiliati.

Pe forumul asta am venit doar pentru ca sint o serie de webmasteri care fac site-uri gen "clic -> gata site-ul", fara continut unic si care isi inscriu site-urile in 20 de categorii din DMOZ, nu doar intr-una. Ar trebui sa afle ca site-urile lor nici nu mai ajung la editori ci sint filtrate de sistemul antispam dintre interfata publica si panoul editorului. Culmea e ca tot ei sint cu gura pe sus ca DMOZ ar fi corupt, ca nu se adauga site-uri si asa mai departe. Cine are un site normal (nu conteaza aspectul ci continutul), poate sa spuna aici si aflam daca s-a sters sau s-a adaugat.


"MariusCristian" said:

Pe de alta parte trebuie sa recunosc ca acum pe mine nu prea ma duce mintea sa vad legatura intre cecul gras de la AOL si subiectul acestui topic.

Toti cer explicatii de parca am fi platiti pentru ceea ce facem. DMOZ e un catalog web in care oricine se poate inscrie ca editor voluntar. In momentul in care avem fiecare 15 min. libere pe zi, iar unul dintre noi sta pe forumuri, in timp ce celalalt sta si verifica tot felul de site-uri românești, cred ca nu e corect ca persoana de pe forumuri sa se agite de parca celalalt ar fi angajatul lui sau cine stie ce.

Treaba e simpla: ai un site, il inscrii, astepti. Eventual, ceri detalii de la editorul categoriei sau intrebi pe forumurile in care stau editorii ODP români. Eu tot timpul am adaugat site-urile care s-au vehiculat pe forumuri sau pe care le-au inscris webmasterii in categoriile in care editez; acelasi lucru il fac si ceilalti editori din World/Română, asa ca partea aia cu "dmoz e corupt" e destul de fumata.

Eu asta caut: exemple de site-uri sterse românești din ODP si de editori corupti din World/Română. Daca aveti asa ceva, hai sa le vedem si sa indreptam greselile.


"MariusCristian" said:

Ultima replica e tare. O concluzie ce emana profesionalism: n-are rost sa comentati ca sunteti la .... noastra, a noastra, a celor care o facem gratis.

Profesionalism tine de "profesie". Eu nu primesc nici un ban de la ODP; nici un alt editor nu primeste bani pentru ceea ce face in DMOZ. Concret e ca nu dam bani ca sa inscriem site-uri in dmoz si nici nu primim bani pentru ca editam acolo, deci daca e ceva in neregula, va puteti inscrie ca editori.

#15
nic01ae

nic01ae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 21.09.2007

View Postsovidiu, on Sep 19 2007, 21:41, said:

Pai tocmai ca daca-mi ziceau adresele site-urilor lor, le-as fi verificat si adaugat.
Nu, nu m-a dus capul, dar cind am sa primesc un cec gras de la AOL, am sa va dau explicatii vizavi de ceea ce fac in timpul liber, in ODP.

Otherwise, n-are rost sa comentati, mai ales ca e vorba de voluntariat si de un serviciu gratuit. Stii cum e cu treaba aia cu "muieti-s posmagii?"

Se pare ca asta e problema de fapt, si e generala, nu numai in ro. AOL nu mai este interesat de DMOZ.

#16
mr.cflorin

mr.cflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.09.2007
uite eu am un amic care incearca de trei luni sa-si inscrie siteul pe dmoz si nu reuseste. e un site de anunturi micapublicitate.net si nu se poate spune ca nu are continut unic. Oare de ce nu este inscris in director? Pentru ca nu este editor la sectiunea respectiva sau pentru ca editorul are si el un site de anunturi gratuite...??

#17
sovidiu

sovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2007
AOL e interesat de DMOZ - ai sa citesti mai multe pe blogul oficial DMOZ (inca nu e activ) si-ai sa vezi ca se face redesign site-ului dmoz.org.

Mr.cflorin, pe site-ul ala nu ai o sectiune "Despre noi". Dat fiind ca e un site din domeniul afacerilor, ar trebui sa ai date de contact clare si o sectiune de prezentare a firmei/persoanelor care administreaza acest site.

In imobiliare, inchirieri de autoturisme, anunturi, magazine online si in domeniul farmaceutic / medical, daca un site nu are date clare despre firma care-l administreaza si adresele de contact la care acea firma poate fi contactata, acel site nu poate fi adaugat pentru ca poate fi doar un site tip scam.

Colegul de la independentmedia.ro ti-a propus site-ul pt. inscriere in dmoz pe 30 august, nu acum trei luni ^_^

Edited by sovidiu, 21 September 2007 - 15:00.


#18
mr.cflorin

mr.cflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.09.2007

View Postsovidiu, on Sep 21 2007, 13:59, said:

AOL e interesat de DMOZ - ai sa citesti mai multe pe blogul oficial DMOZ (inca nu e activ) si-ai sa vezi ca se face redesign site-ului dmoz.org.

Mr.cflorin, pe site-ul ala nu ai o sectiune "Despre noi". Dat fiind ca e un site din domeniul afacerilor, ar trebui sa ai date de contact clare si o sectiune de prezentare a firmei/persoanelor care administreaza acest site.

In imobiliare, inchirieri de autoturisme, anunturi, magazine online si in domeniul farmaceutic / medical, daca un site nu are date clare despre firma care-l administreaza si adresele de contact la care acea firma poate fi contactata, acel site nu poate fi adaugat pentru ca poate fi doar un site tip scam.

Colegul de la independentmedia.ro ti-a propus site-ul pt. inscriere in dmoz pe 30 august, nu acum trei luni ^_^
Multumesc de sfaturi....obiectiile tale mi se par pertinente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate