Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Blowup (1966)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ieri am auzit la un canal tv romanesc ca si Michelangelo Antonioni s-a ridicat in cer. Postul respectiv, cu nume de cultura, nu-i zic numele sa nu ii fac reclama, promitea ca joi seara va da "Blowup"..
Azi nu prea am timp si starea sa il (des)scriu, dar promit ca daca maine voi fi mai liber....
Sper ca macar sa starnesc curizitatea si dupa difuzare sa fim mai multi cei care il vom comenta. Vizionare placuta.
Daca respectivi vor da altceva, sper sa nu ma injurati prea tare...

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu vreau sa le fac reclama, ci doar sa va deschid apetitul. Am gasit o scurta descriere pe http://www.tvr.ro/fi...re.php?id=13593.
Recital de imagine. Incadrari, profunzime, lumina.
Dar pe mine m-a socat cel mai mult tacerea din film. Desi vantul e pus si el la treaba.
Actorii mai si vorbesc, se vede ca sunt oameni cu inteligenta si cultura peste medie, (replica cu integrarea elicii de avion in casa), dar totul tradeaza imposibilitatea gasirii unor valori comune- cand obtine chitara pt care fanii s-ar fi omorat, dar lui nu ii trebuia, asa ca o arunca- imposibilitatea comunicarii si integrarii intr-un grup,- finalul cand mimi ii arata ca trebuie sa iasa din jocul lor-.
Va previn ca va trebuie o stare speciala pt vizionarea si intelegerea filmului. Desi descrie o crima si are si ceva sex, nu e cu suturi la gioale, bors pe moaca, scartiti de cauciucuri, negri discriminati, droguri.
Va astept maine ca sa-l analizam impreuna. Vizionare placuta.

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am vizionat filmul.
Uitasem de secventa de la inceput, cu intrarea mimilor. Care, acum relizez, indicau ca totul e ceva de fatada, o aparenta poleita, afara e vopsit gardu', inauntru-i leopardu'. Oameni fara nici un tel sau scop in viata. Ce inseamna sa ai din ce sa traiesti, sa nu fi trebuiasca sa prestezi nici un fel de munca. Pt ca la orice job apar probleme de rezolvat, invidi, antipati, etc. Si atunci incepi sa iti bati capul, nu sa tragi pe nas sau ti-o bagi in vena, gura sau alta gaura.
Ma uitam ca si sexul era ceva asa, ca sa treaca timpul. Nu o emotie si bucurie reciproca. Azi mi-o trag cu asta, maine cu cine s-o nimeri...
Chiar, sa te plangi ca nu ai bani si sa te plimbi cu un RR (RolsRoyce). Se vedea pe fata tipului ca e superplin de el, ca stie ca e talentat, ca _castiga bani grei. Si de aia ii trata pe ceilalti ca niste funduri. Dar se mira ca i se raspunde la fel...
La un moment dat mi-am adus aminte de "Pe aripile vantului", scena cand Scarlet se duce la inchisoare la Rhet sa ii ceara bani. Dar evident nu sare pe el de la inceput cu adevaratul scop al vizitei, ci il ia ca la Ploiesti...Numai ca el, uns cu 1001 alifii, pardon, tatic de alifi, se prinde ca vizitatoarea lui are ochii unui duelist pe campul de lupta, nu de femeie care chiar tine la cineva aflat in pericol...
Imaginile au fost superbe. Si mi-au reamintit de clipele cand eram bucuros ca am bani de pelicula, evident alb negru. Chiar, nu am mai vazut de mult materiale pt AN.
Eu am inceput pe o Smena, apoi am luat un Zenit TTL. Dzeule, ce frumos era sa incadrez, privind chiar prin obiectiv. Praca te rupeai de lume.
Si cat de bucuros am fost cand am invatat sa prelucrez negativele si dupa care sa scot pozele. Ma chinuiam sa obtin si eu fotografii mari, de la A4 in sus, dar ma loveam de granulatia care incepeea sa se vada..Cum ma chinuiam sa imi procur  Rodinal, F04, N413. Si poze de nopate, fara sa atingi trepiedul....Apoi pelicula cinematografica..Si tacerea din laborator..
Mi s-a facut dor de aparatele vechi, care iti incercau si tehnica, nu numai incdrarea...Cu stupid boxurile astea, trebuie sa fi chiar cretin ca sa ratezi fotografia...Si paana il reglezi sa fie cum vrei tu, clipa fuge..
nu le acuz, ca si eu am aparate pline de electronica, dar zau, era mai fain cu ele vechi..Sunt un nostalgic..

#4
Stefan Andrei

Stefan Andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.07.2007
eu am vazut filmul mai demult la indemnul unui prieten si el cinefil si pasionat de foto ca si mine de altfel.. Ce sa spun, filmul e mult mai deep decat pare la prima vizionare, mesajele sunt ascunse in fiecare cadru,, absolut nimic din film nu e intamplator. La un moment dat cand personajul se plimba cu masina prin oras se spune ca una din cladirile pe langa care trece a fost vopsita integral la cererea lui Antonioni, nu mai sti parca portocaliu sau verde. Am spus la multi depre filmul asta insa putini s-au aratat interesati sau entuziasti in legatura cu el. Din cate stiu asta e unul din filmele lui mai comerciale, celelalte fiind mai greu de digerat.
(a si ca fapt divers la un moment dat apare in film si chitaristul de la Led Zeppelin, Jimmy Page, cantand cu formatia The Yardbirds)

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostStefan Andrei, on Aug 3 2007, 16:09, said:

eu am vazut filmul mai demult la indemnul unui prieten si el cinefil si pasionat de foto ca si mine de altfel.. Ce sa spun, filmul e mult mai deep decat pare la prima vizionare, mesajele sunt ascunse in fiecare cadru,, absolut nimic din film nu e intamplator.
Ura, mai exista si amatori de FILME. Iti multumesc pt comentariile tale. Ai perfecta dreptate. De aia am si incercat sa starnesc discutia ca sa aflu mai multe.. de vedere.

View PostStefan Andrei, on Aug 3 2007, 16:09, said:

La un moment dat cand personajul se plimba cu masina prin oras se spune ca una din cladirile pe langa care trece a fost vopsita integral la cererea lui Antonioni, nu mai sti parca portocaliu sau verde. Am spus la multi depre filmul asta insa putini s-au aratat interesati sau entuziasti in legatura cu el. Din cate stiu asta e unul din filmele lui mai comerciale, celelalte fiind mai greu de digerat.
Foarte interesant. Nu stiam amanuntele. Imaginati-va ce putere de convingere avea daca a reusit sa vopsesca o ditamai cladire.

View PostStefan Andrei, on Aug 3 2007, 16:09, said:

(a si ca fapt divers la un moment dat apare in film si chitaristul de la Led Zeppelin, Jimmy Page, cantand cu formatia The Yardbirds)
Uitasem numele chitaristului si al formatiei...Un alt atu privind exceptionala calitate a peliculei, pt J.P nu ar fi jucat intr-o pelicula a "manelistilor|..

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Statistica arata ca acest subiect a fost vizionat de 100 forumisti. Chiar nu are nimeni curajul sa isi expuna . de vedere? Pro sau contra...
Nu cred ca detin monopolul interpretarilor geniale, exceptionale si memorabile ale filmelor. Desi mi-ar place. (Sper ca imi remarcati modestia excesiva, chiar bolnavicioasa).
Oare de ce va este frica sa spuneti, domle, mie mi-a placut chestia asta...Asa gandesc/interpretez eu...
Sau, de ce nu, (daca esti atat de bun cat te dai,) ia explica si mie faza asta, ca eu nu am pricipit-o?  
Eu am invatat sa invat chiar si din discutiile in care am iesit pe locul doi. Pt ca cel de pe I mi-a luat boii de la bicicleta.
Da, altu' stie mai bine decat mine o chestie pe care a studiat-o. Asta e. Si ce daca. Pt ca daca il bag in domeniul meu favorit -la mine submarinele-, moare.
Asa mi-am facut "mana". Si numai in discutii.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Eu sunt Mephisto. Adica dracu' " Asa incepea un monolog al celui care a fost  Toma Caragiu. Eram un plod cand am vazut scheciul. Iar nea Tomita a ales sa coboare scarile...Asa s-a ridicat la cer in'77.
Dar atat de mult mi-a placut inceputul incat nu l-am uitat si il tot folosesc ca sa duc oamenii in ispita....

(Parca va aud gandurile. Ce  beep..indruga ala acolo? Saracu', e dus cu ubootul..)

Morala
Acum cateva minute am vazut pe FF (Fast Forward=repede inainte) "ZABRISKIE POINT". Cine l-a regizat  si de ce l-am bagat in cadrul discutiei despre "Blow-up", nu vreau sa va spui...
Pt ca sunt un drac foarte rau ..Si sofer pe deasupra. Asa ca va las sa aflati singuri.
Iar saptamana viitoare, dupa ce in acest weekend sper ca o sa-l (re)vad, dar pe viteza normala, o sa am ocazia sa mai monologhez ...
Sau te pomenesti ca o sa sara cineva cu  . lui de vedere?
PS. Coloana sonora e compusa de o formatie -cam necunoscuta- ce se cheama "Rozul Floyd". Nu mai stiu cum se traduce in cea engliceasca limba cuvantul "roz"..

PPS. Va place cum am luat-o pe la Ploiesti?

#8
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Eu zic ca nu exista (aici...dar parantezele pot fi si ignorate) fani BlowUp...
Eu unul nu l-am vazut si nu il am in agenda...de fapt m-am razgandit...fiindca n-am altceva in agenda :D

Dar ca fapt divers...acei 100 de useri pot fi usor injumatatiti deoarece unii au intrat in topicul asta de mai multe ori.
Asa ca mine...sa-i vad rostul.
Reclama pentru un film. :D

Edited by M0n0, 10 August 2007 - 22:27.


#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Recunosc ca am facut reclama unui film care mie mi se pare deosebit. Dar speram ca in urma "scandalului" iscat sa determin vizionarea lui si evident comentarea. Se pare ca nu am reusit.
Sunt sigur ca daca "bagam" "Bubuiala in Brox" si comentam cate labe in gura i-a carpit ala ciorii, si ai vaze frate cum cum ii curgea borsul pe muian, sau "ai auzit ba cum scartiau gumele de asfalt", etc, aveam mai multi participanti. Si evident admiratori...

#10
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Intr-un final, mai am un film vizionat la dosar...
BlowUp de Michelangelo Antonioni (nume predestinat?) ... un film, foarte, foarte, supra-apreciat, evaluat, etc...
Pai de ce...te astepti de la un mare cinematograf mare cu sarea...si aici nu e diferit. Astepti sa se intample ceva in filmu asta, si astepti...si culmea, ma pricep la asteptat la filme in general...dar filmul asta de 2 ore s-a transformat intr-un film de 3 ore jumate...ce-i drept si din cauza ca am fost deranjat de cateva ori de cate o treaba...dar si fiindca filmul asta nu incearca sa-ti capteze atentia...in nici un fel.
Fotograful, personaj principal, e mai mult ca sigur, un pustan rasfatat care a primit o camera foto de ziua lui si a inceput sa o foloseasca...chestia e ca a invatat s-o foloseasca bine...dar rasfatat tot a ramas. Cere perfectiunea din perfectiune...niciodata nimic nu e bine...nu din cauza ca modelele nu fac ce spun el ci fiindca el e superior lor. Prima ora (cred) cam asa-i...
Fotografiind natura, la un moment dat, pe parcursul filmului, intalneste un cuplu care simte el ca nu ar trebui sa fie impreuna...si are dreptate...ii urmareste obsesiv/paparazzi...La inceput pozele nu par decat a fi niste poze care ar destrama o familie...dar e mai mult de atat. Fotografu vede altceva, mult mai deranjant, dar ce conteaza? Au venit curvele la usa lui...Fu8k the pictures...mda, pustan, ce am zis...
Dar pentru cei care cred ca finalul face filmul, asta e tare de tot...meciul de tenis al mimilor e pur si simplu parca scos din alta lume, o lume fara griji, unde cuvintele nu conteaza.

Mai gasim cateva faze simbolistice...ca acel concert rock...unde toata lumea se uita ca la tablou, si innebuneste numai cand chitaristu distruge chitara si o arunca in public...chitara distrusa ajunge in mainile protagonistului si distrusii din public incep sa-l fugareasca parca pentru prima bucatica de rock adevarat...acesta eventual o arunca, o ridica altcineva si o arunca si acesta...mi-a placut :D

Cladirea aia de care se vorbeste mai sus, ca Antonioni o vopseste anume cred ca e aia de culoare albastra pe care Antonioni o urmareste parca atras de ea...ee, o vopsit si el o cladire ca e mare regizor...simbolism in aceasta secventa? Nu-mi vine acum, dar sunt sigur ca o sa-mi fie amintit...

8/10 ... nu e o mare opera de arta...poate nu-mi place mie Antonioni.

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
MOnO, iti multumesc pentru ca si pt ce ai scris. Sunt de acord cu multe din ..tale de vedere, evident nu cu toate. Dar se simte ca ai ceva de spus. Si o faci intr-o forma extrem de atractiva, interesanta si originala.
Asa ca te rog sa te mai implici si in alte discuti cinefile.
Pt restul
Ce o fi fost atat de greu sa va expuneti si voi parerile? Pro si evident contra..Nu cred ca o sa folosim pumnii ca sa ne impunem ideile, hi, hi..

#12
Pantaleon

Pantaleon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2008
Plictisitor. Nici n-am avut rabdare sa-l vad pana la capat. Actori slabi, dialoguri seci, teatru ieftin.

#13
xelro

xelro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.11.2008

View PostPrien, on 8th August 2007, 21:47, said:

Statistica arata ca acest subiect a fost vizionat de 100 forumisti. Chiar nu are nimeni curajul sa isi expuna . de vedere? Pro sau contra...
Nu cred ca detin monopolul interpretarilor geniale, exceptionale si memorabile ale filmelor. Desi mi-ar place. (Sper ca imi remarcati modestia excesiva, chiar bolnavicioasa).
Oare de ce va este frica sa spuneti, domle, mie mi-a placut chestia asta...Asa gandesc/interpretez eu...
Sau, de ce nu, (daca esti atat de bun cat te dai,) ia explica si mie faza asta, ca eu nu am pricipit-o?  
Eu am invatat sa invat chiar si din discutiile in care am iesit pe locul doi. Pt ca cel de pe I mi-a luat boii de la bicicleta.
Da, altu' stie mai bine decat mine o chestie pe care a studiat-o. Asta e. Si ce daca. Pt ca daca il bag in domeniul meu favorit -la mine submarinele-, moare.
Asa mi-am facut "mana". Si numai in discutii.


Citesc "discutii" despre filme si am dat de acest post si m-am amuzat pentru ca esti un om care ar vrea sa discute pro sau contra despre filme si, cel putin in acest subiect, nu prea ai avut cu cine.
Mi-e imi place sa citesc/ascult pentru ca nu ma pricep la "cuvinte" si mi-e greu sa-mi expun parerea (parerile mele sunt "mute" si nu as putea sa-ti spun de ce).
Imi plac filmele "bune" si incerc sa-mi fac o colectie, asa ca am sa caut si am sa vad Blowup si poate am sa te intreb de faze.

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Xelro
Iti multumesc pt cuvintele scrise.
Da, m-am cam obisnuit sa "urlu in desert/la luna".
Sunt convins ca uneori mai si gresesc si de aceea mi-ar face placere sa citesc si parerile contra. Evident pe cele justificate ..
Sincer, nu inteleg de ce nu ai curajul sa iti asumi anumite puncte de vedere si sa le mentionezi pe forum. Ce poti pati, in afara de mistourile unora care nu pot face altceva?
Intr-o alta discutie -despre muzica- am avut placerea sa aflu niste opinii foarte dragute e din partea unui "contra",  care doar dupa ce l-am starnit a "comis" ceva deosebit de interesant...
Asa ca dupa ce vezi filmul incearca-ti "norocul".
Eventual cu un pic de vitamina "tupeina" inainte.

#15
xelro

xelro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.11.2008

View PostPrien, on 23rd August 2009, 01:28, said:

Xelro
Iti multumesc pt cuvintele scrise.
Da, m-am cam obisnuit sa "urlu in desert/la luna".
Sunt convins ca uneori mai si gresesc si de aceea mi-ar face placere sa citesc si parerile contra. Evident pe cele justificate ..
Sincer, nu inteleg de ce nu ai curajul sa iti asumi anumite puncte de vedere si sa le mentionezi pe forum. Ce poti pati, in afara de mistourile unora care nu pot face altceva?
Intr-o alta discutie -despre muzica- am avut placerea sa aflu niste opinii foarte dragute e din partea unui "contra",  care doar dupa ce l-am starnit a "comis" ceva deosebit de interesant...
Asa ca dupa ce vezi filmul incearca-ti "norocul".
Eventual cu un pic de vitamina "tupeina" inainte.


Promit ca fac asta... zilele astea mi le-am omorat cu niste filme la retrospectiva Anonimul si imediat ce vad filmul scriu sau imediat dupa ce il savurez.
:) pentru starnit si comis... se trezesc spirite

#16
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Si eu m-am uitat la filmul asta dupa ce l-am vazut mentionat aici si laudat in mare parte. A trecut ceva timp de la vizionare dar stiu ca mi s-a parut un film mai altfel. Pe langa prezentarea stilului de viata al tipului, odata inceput subiectul principal al filmului incepe putin cate putin si suspansul. Si se aseamana nitel cu suspansul de Hitchcock, bineinteles nu la fel de intens, dar la fel de "natural". Si faza cu jocul de tenis al mimilor mi s-a parut si mie geniala... te face sa iti pui intrebarea tu ce ai face si ce ai gandi in posturi asemanatoare.

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
narcis_epm
Ma bucur ca ni te-ai alaturat. Ce ai scris mi se pare interesant.
Apropos de tenisul cu mimi, daca retin bine, nu-i asa ca si de aici era dat afara?
Mie Blowup-ul mi s-a parut un film al imposibilitatii de comunicare. Al unui om care intr-o epoca hightech-in acei ani un telefon mobil in masina, si ce masina, era ceva ca omu' in luna- nu poate vorbi cu semenii lui prin mijloace naturale si simple.
De aceea era maestru in fotografie, dar altfel
Contraziceti-ma, pls.

#18
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004

View PostPrien, on 30th August 2009, 12:29, said:

narcis_epm
Apropos de tenisul cu mimi, daca retin bine, nu-i asa ca si de aici era dat afara?

Eu din cate tin minte, in timp ce jucau mimii tenis, scapa mingea in directia lui. Si se opresc toti si se uita la el, asteptandu-l sa le arunce mingea inapoi. Si partea tare mie asta mi se pare... daca toti din jurul tau vad o minge in fata ta, te faci si tu ca o vezi (sau ca iti place, sau ca crezi in ea, etc), altfel esti "diferit". :)

Edited by narcis_epm, 31 August 2009 - 07:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate