Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Leul din Bacau

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
Salut! Situatia care o prezint este veche de vreo 2 -3 ani , daca nu si mai mult. Sper sa nu fie prea tarziu pentru a putea face ceva. Este vorba despre leul din parcul din Bacau. Initial, acum vreo 2-3 ani,  au fost 'donati' de catre Seche ( fostu primar) doi pui de lei, dar din pacate femela a decedat la vreo 6-7 luni . Leul sta intr-o cusca mica...cam 2 pe 4 m.....pe jos numai beton si vara sta numai in soare pentru ca nu are deloc umbra. Voi adauga niste poze , dar din pacate acum nu am acces la ele. Este destul de mizerie la el, apa uneori lipseste si etc. Saracul sta si se agita pe acolo si urla... dar oamenii vin si il privesc si pleaca mai departe...sau mai rau..il mai intarata din cand in cand.
Am vb cu oamenii care raspund de el.... dar ei zic ca nu are nici o problema... ca e bine ingrijit. Azi am vazut la tv ca leii din gradina zoologica( daca se poate numi asa) din Buhusi pleaca conform legii in Africa... as vrea ca si acest leu sa plece cu ei... sau macar intr-un loc mai bun.
As vrea niste sfaturi ....

#2
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006
Am inteles ca s-a rezolvat, nu?

"Astfel, cei trei lei din Buhusi, o femela si doi masculi, precum si Sindbad, leul care a trait in gradina zoologica improvizata in centrul Bacaului pe vremea administratiei Sechelariu, au plecat azi dimineata cu avionul spre Africa." - luat din: http://www.evz.ro/ar...hp?artid=316244 (31 iulie 2007)

#3
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
Eu initial am crezut ca este vorba doar despre leii din Buhusi, dar si leul din parc a fost luat. Am fost azi pe acolo :).

#4
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Urraaaaa!

#5
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
pentru cei care cunosc cazuri de Lei (Panthera leo) crescuti in captivitate si eventual in conditii improprii si nu numai, pot sa se adreseze organizatiei Vier Pfoten Romania (http://www.vier-pfoten.ro), ei au in agenda un program de relocare a Leilor captivi din .ro, intr-o rezervatie din Africa de Sud.

#6
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu am fost in decembrie la cota 1400 sinaia si acolo era adus un leu /leoaica ,sa faca lumea poze contracost desigur .parea destul de blanda adica nelegata n-a sarit pe cineva dar nu e un animal de casa ,totusi .cine o avea era cu o dacia papuc albastra si masina e CT 68 LEI .am si poze ,de departe si fara bani .in ziua aceea ceata se ridica si cobora ,ar fi fost destul de usor sa dispara leul .cine a mai fost de atunci ,l -ati mai vazut ? ,oricum cei de la restaurant ii cunostea de destul timp .

#7
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007

View PostHADE 61, on Aug 4 2007, 10:10, said:

eu am fost in decembrie la cota 1400 sinaia si acolo era adus un leu /leoaica ,sa faca lumea poze contracost desigur .parea destul de blanda adica nelegata n-a sarit pe cineva dar nu e un animal de casa ,totusi .cine o avea era cu o dacia papuc albastra si masina e CT 68 LEI .am si poze ,de departe si fara bani .in ziua aceea ceata se ridica si cobora ,ar fi fost destul de usor sa dispara leul .cine a mai fost de atunci ,l -ati mai vazut ? ,oricum cei de la restaurant ii cunostea de destul timp .
sa te ..corectez un pic.. nu este un singur pui de leu, ci doi, dar sunt folositi cu schimbu... probabil "proprietrii" s'or gandi ca au nevoie si ei de o mica pauza.. sau un pui este intr-un loc, celalalt in alt loc... <_<

#8
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
cei de la http://www.vier-pfoten.ro ar trebuii sa vina la timisoara la zoo sa vada starea leilor de acolo. am inteles ca vor fi eutanasiati din lipsa de spatiu. trist...

#9
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
[quote name='irinuks89' date='Aug 5 2007, 21:45' post='3194099']
sa te ..corectez un pic.. nu este un singur pui de leu, ci doi, dar sunt folositi cu schimbu... probabil "proprietrii" s'or gandi ca au nevoie si ei de o mica pauza.. sau un pui este intr-un loc, celalalt in alt loc... <_<
[/quote  tot mai sunt ? ca am mai fi mai fi vrut sa mergem dar asa renunt .cand masina era pe drum ,cobora de fapt spre 1400 ,incepuse o latraraie printre cainii din zona ca ziceai ca sunt turbati , mie nu mi-a placut prezenta animalului acolo si  nici ca era folosit spre prosperitatea aluia .pot sa recunosc ca era ingrijit si hranit bine ,dar ...locul lui nu e acolo

#10
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
in iarna leii erau la cota..2000 parca.. iar de paste i-am vazut pe drumul care coboara in oras. Adevarul e ca nici nu prea am inteles de ce stateau cu leii acolo(nu erau clienti), pentru ca masina era oprita in dreptul unei vile, iar cei doi barbati erau cu un leu afara, iar cel de-al doilea era in remorca. Apoi a inceput ploaia si au urcat leul in remorca, alaturi de celalalt si au plecat...

#11
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
am mai vazut un leu in captivitate..tot tinut pentru poze. Era pui. Asta in iasi anul trecut ... undeva prin toamna la una din 'sarbatorile' ce au loc. Poze nu am ... de atunci nu l-am mai vazut...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate