Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Termopan APLAST

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
iorga_ciprian

iorga_ciprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2005
In cateva zile vreau sa-mi pun termopan. M-am orientat catre Aplast pentru garantia de 5 ani si pentru faptul ca e o firma mare cu care pot discuta altfel in caz de probleme decat cu unul care face termopanele in curtea proprie. Ideea e ca nu prea ma pricep si am nevoie de sfaturi cu privire la profile si geam. In special diferentele principale intre tipurile: Basic, EURO 70, Brillant 70 si Thermo 60 (70). Multumesc!

#2
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
cuvânt cheie, termopaneeeee... :)

afară de cei care fabrică în curtea proprie, până la cei imenși care au investiții anuale numai în utiulaje de 70.000.000 euro, mai sunt cei care au încropit un atelier, cu utilaje strict necesare, într-un spațiu închiriat, o hală, o juma' de hală.  au angajați, se ocupă cu migală să producă calitate, singura care îi recomandă. Și-ar mai fi prețul diproporționant de mic, ceea ce chiar poate parea suspect. n-ai grijă, 5 ani tâmplărie, 3 ani sticla și feroneria, este arhisuficient drept garanții.


EURO 70 este o ștanță generică aplicată tuturor profilelor cu lățime de 70mm: gama Brillant, Thermo, etc.
Există și EURO 60, deci apare pe toate profilele care au lățimea de 60mm: gama Basic, Thermo (altul), etc.
Basic înseamnă că întrunește toate cerințele de izolație, fonică și termică. De ex profilul Basic Design, este 3cameral, se pretează fbine la locuințe și bugete moderate. Este ieftin și bun cât poate brandul să garanteze pt ele, iar Rehau sunt deja consacrați. Acest profil cuplat cu un geam termopan de calitate, respectiv LowE, izolează nemaipomenit.
Fiind și primul din ofertă ca preț și ultimul ca izolație, nu tb înțeles că este vreun răpciugos. Nu! Dimpotrivă! se achită onorabil de toate îndatoririle și este și f accesibil ca preț. Grosul configurațiilor cu acest tip de profil se realizează.
Sunt în greșeală cei care cred că are neajunsuri din cauza prețului scăzut. Mic-mic, da' harnic!

Pt cei care, ca și în viață, vor mai mult, tot din gama EURO 60, există profilul Thermo, 4cameral. După fișa tehnică este oleacă mai bun izolator, dar și mai scump. Abia cu acest profil este posibil și alte nuanțe de culoare. Tb cuplat musai tot cu un geam LowE, de preferat 4-16-4, de 24mm.
Tot Thermo există și în varianta E 70, deci este mai lat cu 10mm. La el se paote folosi și geam termopan în grosime de 32mm, deci încă un+ de izolație.

Pt cei care trăiesc în condiții vitrege de climă, sau poluare fonică excesivă, sau au un office și țin la etichetă, din gama E 70, există profilul Brillant, 5cameral.
Este ca in metoda reducerii la absurd: față de cel 4cameral este puțin superior, față de cel 3cameral și cu E60, este însă mai bun. Dar și mai scump. Dar tot așa, este cel mai aspectuos profil. denumirea de Brillant a fost inspirat aleasă și-o merită cu prisosință.
Pt cine dispune nelimitat, sau are vreo răfuială în mod expres cu agenții externi, sau are gusturi de design de satisfăcut, aceasta este varianta optimă. Poate fi procurat în mai multe nuanțe.  
Da fel, tb cuplat cu un geam LowE pt potențarea performanțelor. Cu geam termopan de 32mm este de-să-vâr-șit.

iorga ce va alege, sau cum va alege? care-i sunt criteriile?

#3
ciprian.cherciu

ciprian.cherciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.08.2007
Ma bucur sa vad pe forum discutii despre calitate si vreu sa vin in ajutorul consumatorilor cu informatii utile si cat se poate de obiective. Sunt unul dintre agajatii APLAST care a decis sa se implice activ in informarea si eventual in rezolvarea problemelor pe care le pot avea clientii. Am observat pe forumuri mesaje de lauda dar si mesaje cu critici.
Ce pot sa fac este sa va informez. In primul rand este vital cand alegeti o fereastra sa separati tipul profilului de compania care produce fereastra. Nu vreau sa va plictisesc dar e bine de stiut..... REHAU, GEALAN, TROCAL, VEKA...etc sunt producatori de profile iar profilul contribuie cu aproximativ 20% la calitatea unei ferestre. Puteti cumpara o fereastra cu profile REHAU foarte buna sau foarte proasta.... Interesati-va care este profilul cu care lucreaza dar si cum este executata aceasta fereastra.
Pentru o informare cat mai buna a clientului am realizat un film de prezentare in care sunt explicate in mare cele mai importante procese de productie. Puteti gasi aceste filmulete pe www.youtube.com (doar simplu cautati APLAST).
O fereastra are:
PROFIL
FERONERIE (extrem de importanta, deoarece o feronerie de proasta calitate care se defecteaza in timp poate duce la inlocuirea intregii tamplarii)
GARNITURI
STICLA (este de recomanda sa folositi cel putin sticla LOW-E + argon care reduce foarte mult transferul termic, iar diferenta de pret fata de sticla CLAR+CLAR nu este semnificativa)
MONTAJ
.....si cel putin la fel de important sunt utilajele cu care este construita fereastra.
Voi incerca sa raspund la orice intrebari care vor aparea pe forum.....cat se poate de obiectiv.
Astept provocari   :)

#4
Bassmann

Bassmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 12.08.2007
la T-uri...cavaloti interiori sau exteriori? :lol:
cei exteriori au capace?

glumesc :D

ce parere aveti de feroneria GU ?

#5
iuriee

iuriee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.04.2007

View Postciprian.cherciu, on Sep 17 2007, 15:31, said:

Ma bucur sa vad pe forum discutii despre calitate si vreu sa vin in ajutorul consumatorilor cu informatii utile si cat se poate de obiective. Sunt unul dintre agajatii APLAST care a decis sa se implice activ in informarea si eventual in rezolvarea problemelor pe care le pot avea clientii. Am observat pe forumuri mesaje de lauda dar si mesaje cu critici.
Ce pot sa fac este sa va informez. In primul rand este vital cand alegeti o fereastra sa separati tipul profilului de compania care produce fereastra. Nu vreau sa va plictisesc dar e bine de stiut..... REHAU, GEALAN, TROCAL, VEKA...etc sunt producatori de profile iar profilul contribuie cu aproximativ 20% la calitatea unei ferestre. Puteti cumpara o fereastra cu profile REHAU foarte buna sau foarte proasta.... Interesati-va care este profilul cu care lucreaza dar si cum este executata aceasta fereastra.
Pentru o informare cat mai buna a clientului am realizat un film de prezentare in care sunt explicate in mare cele mai importante procese de productie. Puteti gasi aceste filmulete pe www.youtube.com (doar simplu cautati APLAST).
O fereastra are:
PROFIL
FERONERIE (extrem de importanta, deoarece o feronerie de proasta calitate care se defecteaza in timp poate duce la inlocuirea intregii tamplarii)
GARNITURI
STICLA (este de recomanda sa folositi cel putin sticla LOW-E + argon care reduce foarte mult transferul termic, iar diferenta de pret fata de sticla CLAR+CLAR nu este semnificativa)
MONTAJ
.....si cel putin la fel de important sunt utilajele cu care este construita fereastra.
Voi incerca sa raspund la orice intrebari care vor aparea pe forum.....cat se poate de obiectiv.
Astept provocari   :)
Salut, eu sunt in Suceava si am vazut ca este APLAST si la noi in oras. Vreau sa pun termopane si ma intereseaza daca APLAST-ul din Suceava este acelasi cu cel de care vorbesti tu. Merci.

#6
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Stie cineva de vreun partener Aplast in Constanta? Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate