Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Transnistria vrea sa ceara alipir...

Defectiune masina de spalat vase ...

Orase de trait -Europa

Monstruoasa coalitie - PNL&PSD
 Fractura humerus+radius(cubitus)&...

Propuneti sigla PSDNL pentru euro...

Tencuiala tavane cu folie de plas...

A cunoaste DOAR limba engleza e u...
 Izolatie tavan?

Telefoane low end - generalitati

setare permanenta 16:10 in VLC?

Schimbare nume strada se schimba ...
 ¨Pentru ca ti-a placut Einstein &...

Produsele marca proprie ar putea ...

Slabire burta

Extender mikrotik

Cardio

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

keeekeeess

keeekeeess

Active Member

• Grup: Members
Tot am auzit lumea ca inainte de antrenament fac 15 minute de cardio. Este vreo diferenta ? Cu ce ma ajuta ca-mi fac inima sa bata mai repede ? Oricum ma odihnesc dupa. Mie mii cam lene sa pedalez la bicicleta 15 minute sau sa fug pe banda, da daca se merita le-as face si pe astea. Deci .. cu ce ne ajuta cardio fata de un antrenament de forta?

tweety09

tweety09

Junior Member

View Postkeeekeeess, on Jul 30 2007, 12:27, said:

Tot am auzit lumea ca inainte de antrenament fac 15 minute de cardio. Este vreo diferenta ? Cu ce ma ajuta ca-mi fac inima sa bata mai repede ? Oricum ma odihnesc dupa. Mie mii cam lene sa pedalez la bicicleta 15 minute sau sa fug pe banda, da daca se merita le-as face si pe astea. Deci .. cu ce ne ajuta cardio fata de un antrenament de forta?

cardio se face obligatoriu!!! dupa antrenamentul de forta... nu pot sa stau acum si sa explic de ce.. dar daca ai rabdare poti gasi si pe net..

alexvl

alexvl

Junior Member

cardio se face si inainte, pe post de incalzire, si dupa :D

keeekeeess

keeekeeess

Active Member

poi eu daca fac biceps cu ce ma incaleste ca dau din picioare si tin mainile pe ghidon ? mai vad lume care inainte de lucrat partea superioara ei fac incalzire de zici ca se duc la scrima.  :huh:

tweety poate poti sa explici mai tarziu de ce :)

Edited by keeekeeess, 31 July 2007 - 13:01.

alexvl

alexvl

Junior Member

View Postkeeekeeess, on Jul 31 2007, 13:58, said:

poi eu daca fac biceps cu ce ma incaleste ca dau din picioare si tin mainile pe ghidon ? mai vad lume care inainte de lucrat partea superioara ei fac incalzire de zici ca se duc la scrima.  :huh:

tweety poate poti sa explici mai tarziu de ce :)
ai auzit de bicicleta eliptica ? aia te incalzeste cel mai bine. daca sala la care mergi nu e dotata cu asa ceva, fa singur exercitii pentru incalzirea mainilor

keeekeeess

keeekeeess

Active Member

aa aia in care din si din picioare si la maini ? so stricat  :lol:

alexvl

alexvl

Junior Member

View Postkeeekeeess, on Jul 31 2007, 22:58, said:

aa aia in care din si din picioare si la maini ? so stricat  :lol:
mergi la alta sala! doar una aveau ? saracie mare in România ! :(

keeekeeess

keeekeeess

Active Member

Am mers pe bicicleta 7 minute (doar 70 de calorii scria acolo  :huh: ) si am transpirat mai mult decat am transpirat toata sala deci cred ca se merita  :lol:

adi185

adi185

Member

• Grup: Senior Members

View Postkeeekeeess, on Aug 1 2007, 18:34, said:

Am mers pe bicicleta 7 minute (doar 70 de calorii scria acolo  :huh: ) si am transpirat mai mult decat am transpirat toata sala deci cred ca se merita  :lol:
cardio se face minim 25--30 de minute, deabea dupa 12-13 minute incepi sa arzi grasime.. pana atunci arzi glicogenul din sange si ficat

allah2

allah2

Member

De azi inainte se pare ca voi merge cu un prieten la sala. El este de tip endomorf si vrea intai sa arda ceva grasimi, ca apoi sa puna si muschi. Este pentru prima data cand se apuca de acest sport, asa ca se bazeaza pe ce-i zic eu sa faca. Problema e ca eu nu stiu deloc cum e cu exercitiile cardio si cum le pot integra pe acestea in programul obisnuit de antrenament. Cand trebuie facut cardio in raport cu antrenamentul de forta propiu-zis? Inainte sau dupa? Si ar fi bine daca si el ar adopta acelasi program de antrenament ca al meu (de 4 zile, dar mai lejer totusi), doar ca inainte sau dupa antrenament sa faca si 30 min cardio?

Edited by allah2, 17 December 2007 - 14:29.

geopsi

geopsi

Senior Member

mai, degeaba faci cardio dupa un antrenament de forta ca mai rau ajungi! pai arzi glicogelul din muschi si vei transforma proteinele in glicogel in loc sa se depuna. mai bine faci o zi in plus cardio.
allah, daca vrea sa slabeasca sa alerge pe afara sau la un sport anaerob ca la sala e cam greu, nuprea esti motivat si plus ca te plictisesti sa tot invarti la o bicicleta/banda care sta pe loc.....

ciutacu

ciutacu

Active Member

View Postgeopsi, on Dec 18 2007, 22:32, said:

mai, degeaba faci cardio dupa un antrenament de forta ca mai rau ajungi! pai arzi glicogelul din muschi si vei transforma proteinele in glicogel in loc sa se depuna. mai bine faci o zi in plus cardio.
allah, daca vrea sa slabeasca sa alerge pe afara sau la un sport anaerob ca la sala e cam greu, nuprea esti motivat si plus ca te plictisesti sa tot invarti la o bicicleta/banda care sta pe loc.....
:roflmao:

Asta ▲ spune tot.  :rolleyes:

P.S. Ca sa iti dai seama cat aberezi, te instiintez ca "chestia aia in care se transforma proteinele" se numeste "glicogen" si nu "glicogel". :lol:

Edited by ciutacu, 18 December 2007 - 22:57.

geopsi

geopsi

Senior Member

in fine, substanta care e substituita de carbohidrati.....
io aberez mult, mai ales ca am pus 8 kg in 6 luni(cu 2 pauze) iar stratul adipos a scazut....

ciutacu

ciutacu

Active Member

View Postgeopsi, on Dec 19 2007, 07:49, said:

in fine, substanta care e substituita de carbohidrati.....
io aberez mult, mai ales ca am pus 8 kg in 6 luni(cu 2 pauze) iar stratul adipos a scazut....
Deci: daca mananci alimente compuse din destui carbohidrati si grasimi inainte de antrenament, nu arzi proteinele. Le arzi doar daca iei pudre proteice inainte de antrenament fara sa mananci altceva ( cine e atat de prost sa faca asa ceva ? ).

Rayden3000

Rayden3000

Member

View Postciutacu, on Dec 19 2007, 07:01, said:

Deci: daca mananci alimente compuse din destui carbohidrati si grasimi inainte de antrenament, nu arzi proteinele. Le arzi doar daca iei pudre proteice inainte de antrenament fara sa mananci altceva ( cine e atat de prost sa faca asa ceva ? ).
Crede-ma ca sunt.. ma tot cert eu cu unu ..ca el ia Whey Line Gigant Pro Mass inainte si dupa antrenament.. si inainte mai ia si aminoacizi..  :roflmaofast: El e mai mic ca mine..si ma ia de sus si-mi zice " bai baiatule, mai documenteazate " :))

Edited by Rayden3000, 19 December 2007 - 11:00.

ciutacu

ciutacu

Active Member

View PostRayden3000, on Dec 19 2007, 10:59, said:

Crede-ma ca sunt.. ma tot cert eu cu unu ..ca el ia Whey Line Gigant Pro Mass inainte si dupa antrenament.. si inainte mai ia si aminoacizi..  :roflmaofast: El e mai mic ca mine..si ma ia de sus si-mi zice " bai baiatule, mai documenteazate " :))
Daca inainte de antrenament mananca si altceva e bine, daca nu, nu e bine.

geopsi

geopsi

Senior Member

"( cine e atat de prost sa faca asa ceva ? )", vezi, ai si aflat raspunsul...
e greu sa cresti in muschi si sa scazi in grasime in acelasi timp....  mai bine pui pe tine cam cat vrei si apoi te definesti....

ciutacu

ciutacu

Active Member

View Postgeopsi, on Dec 19 2007, 17:02, said:

"( cine e atat de prost sa faca asa ceva ? )", vezi, ai si aflat raspunsul...
e greu sa cresti in muschi si sa scazi in grasime in acelasi timp....  mai bine pui pe tine cam cat vrei si apoi te definesti....

Nu cred ca ai inteles postul lui Rayden3000. Iti recomand sa il recitesti. Nu era vorba de definire, ingrasare etc. :) Ca tipul asta[ http://static.flickr.com/85/236640953_8dcf184a5d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], nu ?
Vezi ca poate iti pun forumistii gand rau de Craciun :naughty:

Edited by ciutacu, 19 December 2007 - 18:27.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate