Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Cat de sigure sunt DVD-urile?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005
Incerc sa deschid acest subiect datorita multitudinii de reclamatii in sezonul actual de nunti. Foare multi beneficiari de servicii in materie de filmare si nu numai se plang asupra faptului ca se zgarie foarte repede disc-ul si risca sa piarda tot materialul spunandu-mi "domnule am caseta de 20 de ani si acum se vede si nu am avut probleme cu ea". Eu am tot incercat sa le explic sa faca copii sa se uite la copii si daca se zgarie si acelea sa faca iar copii si uite asa. Ei au spus "pai domnule trebuie sa facem mereu copii si sa stam cu frica ca o sa pierdem totul, caseta era mai buna". Oare din cele spuse de ei pe buna dreptate cat este adevar?

#2
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
zgiriatul ca zgiriatul... tine de cit de malac e baiatul ala. si banda poti s-o rupi.

dar durata medie de viata la cd/dvd e de 5 ani. si asta daca sunt tinute doar vertical si inregistrate la viteze mici.
exista unele scumpe cu straturi din aur sau nu mai stiu ce metale, se gaseau la Muzica facute de Sony care tineau 7-10 ani parca, oricum mai mult de 5.

de aia in medii profesionale se face backup pe banda. un tape drive incepe de la ~14mil la noi si o caseta e 400k.
nu stiu nimic despre durata de viata la bluray/hddvd insa.

#3
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005

 sorin79, on Jul 30 2007, 12:28, said:

zgiriatul ca zgiriatul... tine de cit de malac e baiatul ala. si banda poti s-o rupi.

dar durata medie de viata la cd/dvd e de 5 ani. si asta daca sunt tinute doar vertical si inregistrate la viteze mici.
exista unele scumpe cu straturi din aur sau nu mai stiu ce metale, se gaseau la Muzica facute de Sony care tineau 7-10 ani parca, oricum mai mult de 5.

de aia in medii profesionale se face backup pe banda. un tape drive incepe de la ~14mil la noi si o caseta e 400k.
nu stiu nimic despre durata de viata la bluray/hddvd insa.

ok...sunt de acord dar majoritatea au nenorocite de VHS care si acum se uita la ele. Sa inteleg ca mediul optic nu este un mediu foarte sigur. Ma gandeam la un mediu in care sa reziste in timp si sa-si pastreze si calitatea

#4
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
doar banda tine mult, fa-le o copie pe minidv/vhs pe linga dvd.

Edited by sorin79, 30 July 2007 - 11:35.


#5
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005

 sorin79, on Jul 30 2007, 12:34, said:

doar banda tine mult, fa-le o copie pe minidv/vhs pe linga dvd.

ok...sunt de acord dar multi nu au camere minidv de VHS nici nu mai vorbesc. Si vorbind din punct de vedere calitativ sa spunem ca la minidv este ok pe cand la VHS ia ne intoarcem la vremuri apuse?

#6
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005

 Planetvideo, on Jul 30 2007, 13:06, said:

ok...sunt de acord dar multi nu au camere minidv de VHS nici nu mai vorbesc. Si vorbind din punct de vedere calitativ sa spunem ca la minidv este ok pe cand la VHS ia ne intoarcem la vremuri apuse?

Sa inteleg ca tot banda este mai sigura? Dar care ar fisolutia? Sa fie oare un D-VHS?

#7
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
d-vhs?

#8
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005

 sorin79, on Jul 30 2007, 13:45, said:

d-vhs?

D-VHS is a digital video format developed by JVC, in collaboration with Hitachi, Matsushita and Philips. The "D" in D-VHS originally stood for Data VHS, but with the expansion of the format from SD to HD capability, JVC renamed it Digital VHS and uses that designation on its website. It uses the same physical cassette format and recording mechanism as S-VHS (but needs higher quality and more expensive tapes), and is capable of recording and displaying both standard definition and high definition content. The content data format is in MPEG-2 Transport stream, the same data format used for most digital television applications. The format was introduced in 1998.

#9
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
nu stiam de formatul asta.

eu ziceam doar ca banda in sine e mai rezistenta in timp decit cd/dvd. daca vrei sa tii ceva sa dureze asta e solutia, orice ar fi dat, dds, ait, minidv, vhs etc.

#10
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 Planetvideo, on Jul 30 2007, 13:38, said:

Sa inteleg ca tot banda este mai sigura? Dar care ar fisolutia? Sa fie oare un D-VHS?
Dar daca este stocat pe un HDD?Acum au ajuns la capacitati mari,iar raportul pret/capacitate este destul de convenabil.

#11
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Intr-adevar, sint foarte proaste DVD-urile. La cea mai mica belea clacheaza. Datorita densitatii foarte mari a informatiei, 'bit-ul' este mult mai mic etc. etc. etc. Si nu am observat diferenta (in acest caz) intre diverse marci. Daca-l zgirii/patezi.. tot da eroare. Diferenta apare in momentul in care se strica discul pur si simplu!! Nu-l mai citeste, desi tu l-ai tinut perfect, in cutie, la intuneric, racoare, vertical etc. etc.
Fa-le 2-3 copii de siguranta, sigileaza cutiile si le spui sa nu umble la ele decit in ultima instanta.
Fa-le si 2-3-5 copii pentru 'rulat' (prieteni rude etc.). Oricum, la 1 leu/dvd sint ieftine bine!
Fa-le si DivX, pe CD, tot copii de siguranta. Am avut CD-uri zgiriate pe covor/linoleu si tot le citea unitatea (cd writer sony, foarte buna, am scris cu el mii de cd-uri).

#12
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

 miron1947, on Jul 30 2007, 16:00, said:

Dar daca este stocat pe un HDD?Acum au ajuns la capacitati mari,iar raportul pret/capacitate este destul de convenabil.

e o idee, daca il tii intr-o rack extern si nu-l folosesti decit cind e nevoie.
eu am vazut un western digital de pe la inceputul anilor 90 sau asa ceva, are 250mb si nu s-a stricat nici azi, e fara nici un bad.

Edited by sorin79, 30 July 2007 - 15:11.


#13
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
S-a mai discutat ceva asemanator.
Daca ti se strica 1 DVD pierzi una/jumatate de nunta.
Daca ti se strica 1 hard, pierzi 50 de nunti (in cel mai nasol caz... da' se intimpla si din astea!!)

#14
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
cititi Chip-ul August 2007, are un articol exact pe tema asta.
De-abia ce l-am citit. Intradevar banda e cea mai rezistenta.

#15
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Dar daca le salvezi pe card? Oare cat ar tine?  :D

#16
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Cit coasta un card de minim 4389 Mb ?!
Atentie ca alea de 4 Gb NU au 4389 Mb, cit are un dvd ful!
Pentru asemenea scopuri (data storage) se calculeaza pretul $/Mb sau $/Gb. Cred ca asta iese cel mai scump !!!!

Edited by queensoft, 30 July 2007 - 18:30.


#17
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006
Si totusi de ce vertical trebuiesc tinute dvd-urile? Eu le tin orizontal si totul functioneaza ok (le folosesc doar la nevoie).
Ar fi bine sa facem un clasament cu marcile de dvd-uri care tin cel mai mult, sau mai bine care dau cele mai putine erori (in cazul in care nu exista deja un topic pe tema asta: top cele mai bune marci de dvd-uri).

#18
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

 queensoft, on Jul 30 2007, 17:53, said:

S-a mai discutat ceva asemanator.
Daca ti se strica 1 DVD pierzi una/jumatate de nunta.
Daca ti se strica 1 hard, pierzi 50 de nunti (in cel mai nasol caz... da' se intimpla si din astea!!)


pai cit de istet trebuie sa fii sa nu ai o copie la ce e pe hard???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate