Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Vreau sa-mi fac o mica afacere.(pub,cafenea)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
feelphones

feelphones

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare ...de curand parintii mi-au spus "gandestete la o afacere" Buun.. si eu m-am gandit la un pub sau la o cafenea...
Voi ce ziceti?Cam cati bani mi-ar trebui?

P.S nu sunt din Bucuresti

#2
exploziv_gbb

exploziv_gbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.01.2007
salut..

s-o luam simplu.. banuiesc ca parintii tai nu ti-au si spus sau dat de inteles ca te poti gandi la orice afacere, deoarece ai buget nelimitat.
ar trebui intai sa te gandesti bine sau sa-i intrebi pe ei la ce suma s-au gandit, apoi daca te ajung banii pt. un pub/cafe bar, urmeaza sa cercetezi piata, sa gandesti afacerea, investitiile. nu are rost sa vorbesti fara sa stii de ce bani dispui.

eu zic ca ti-ar trebui cateva zeci de mii de euro/usd pt asa ceva. suma scade daca ai deja spatiul, sau gasesti spatiul gata utilat pt. asa ceva. dar se intampla rar asta!

am trecut prin aceeasi faza ca tine, chiar de curand, nu a trecut mai mult de un an de cand parintii mi-au dat de inteles ca ar fi dispusi sa investeasca intr-o afacere a mea, dar numai si numai daca vin cu un plan bun. norocul meu e ca aveam deja planul facut in mare :)... am mai gandit niste detalii, am cautat spatiu (asta a durat cel mai mult..). acum mai astept sa se termine constructia spatiului comercial, sa obtin toate actele si autorizatiile si sa deschid un cafe bar/club-billiard, afacere pe care o gandesc si o planific de peste 3 ani.

pana acum totul a mers bine, dar investitia deja pare sa fie cel putin mai mare de 10 ori de cat o visam eu inainte sa iau in calcul toate detaliile. bineinteles eu vreau ceva mai mare si un design rafinat, dar si pe tine te va costa si cel mai simplu design, chiar daca il faci tu, ajutat de prieteni, destul de mult.

daca parintii tai nu au incredere in planul tau, mai dezvaluie-le cate un element "secret" din planul tau din cand in cand... adica arata-le ca te gandesti non stop la acest plan si ai ambitie!
si sa stii ca vor avea mai multa incredere in tine daca aduci si tu o parte din investitie, chiar daca asta inseamna ca muncesti la realizarea afacerii sau ca pui din banii tai o mica parte a capitalului necesar!

sper sa intelegi ce am scris aici, sunt foarte obosit acum, sper sa am ocazia sa mai revin asupra aceste discutii.
multa bafta!

#3
crazylegz

crazylegz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.02.2009
Dar in materie de autorizatii ce trerbuiesc obtinute, cam cate ar fi? Sa zicem pentru o cafenea?

#4
pancos24

pancos24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.05.2011

 crazylegz, on 23rd November 2009, 22:01, said:

Dar in materie de autorizatii ce trerbuiesc obtinute, cam cate ar fi? Sa zicem pentru o cafenea?

Am aceleasi intrebari, dar pentru a-mi deschide un PUB.
Ce capital de start ar trebui sa am si ce acte am nevoie; ex:autorizatii, acte intocmite la registrul comertului etc.?

Doresc un raspuns concret va rog de la cineva care stie sigur.

#5
claussyy

claussyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.06.2012
Daca esti din Bucuresti, investitia incepe undeva de la 80000 de euro daca vrei sa iti deschizi ceva frumos. Cu autorizatiile nu ar trebui sa te ingrijorezi, daca ai un avocat bun, dispus sa faca cateva drumuri pentru tine si sa dea cateva "cadouri", se rezolva totul. Daca esti din alt oras, nu ma pot pronunta in legatura cu investitia, deoarece un factor foarte important il reprezinta chiria. Este si o firma care se ocupa cu astfel de deschideri de cafenele si de promovare a acestora, se cheama Perfect Cafe. Daca mai aveti intrebari, nu ezitati sa le puneti, am o experienta de vreo 6 ani in domeniu si cred ca ma descurc :proud:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate