Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Căldura degajată de un monitor lcd

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
crissvalicos

crissvalicos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.07.2009
Bun.
Hai sa lamurim cateva notiuni de LCD-uri.
In spatele ecranului la care privesti (corect Pannel), dar corp comun cu el, se afla 2 pana la 8 tuburi (functie de marimea ecranului) cu neon putin diferite de cele folosite pt. iluminat, in sensul ca la fiecare capat au un singur pin (nu au filamente).
Aceste lampi asigura lumina ecranului LCD si sunt alimentate in impulsuri de un montaj numit Inverter (in documentatia Anglo-Americana). Acest inverter este comandat On/Off, dar si in Intensitatea luminii Neoanelor, de catre procesorul Monitorului/TV-ului. La acest tip (Samsung 940 BF) functia care face acest lucru se numeste "Transparency".Vezi: http://safemanuals.c...AMSUNG/940BF-_W
unde gasesti User Manualul (in Norvegiana!!! altceva nu am gasit repede...).
Cand micsorezi valoarea de acolo Inverterul va da mai putina tensiune la neoane, deci el va lucra mai lejer, dar si neoanele.
Efectul este ca si cand micsorezi si Brightnes si Contrastul in acelasi timp, dar, daca aceste ultime doua reglaje nu aduc nicio reducere a consumului de energie, Backlight (pardon "Transparency") duce la variatia consumului de energie implicit a caldurii produse in interior. Termenul Backlight e folosit in documentatia din USA cu care sunt obisnuit prin natura profesiei.
Ce am observat totusi in User Manual: acest monitor are sus grilaj de racire mare dar in partea inferioara nimic. Concluzia: circulatia de aer in interior foarte deficitara.
Posibila rezolvare: crearea unor fante/gauri la capacul din spate in partea de jos (e din plastic)

Edited by crissvalicos, 01 August 2009 - 22:09.


#20
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
stiam ceva de acele neoane care dau luminozitatea, in principiu stiam ca ar fi doua unu sus si unu jos.
la ceva in genu sa se reduca tensiunea sau cum ii zice (implicit caldura disipata) ma gandisem si eu, dar nu stiam tehnic cum/daca se poate.
probabil nu va mai atinge luminozitatea maxima dar oricum n-o folosesc.
insa ce spui tu acolo de transparency, cred ca confunzi. in meniul osd transparency se refera la faptul ca face meniul transparent pe ecran si atat.
deci la ce te refereai de fapt ?
uite manualul in romana :
http://www.samsung.c...mp;menu2=detail

#21
crissvalicos

crissvalicos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.07.2009
Ai dreptate (m-am uitat la ala din Norvegiana si am crezut ca asta este functia).
Se pare ca nu are aceasta functie acest model. La cele industriale (folosite in industrie in panouri de comanda mai corect) fabricate in USA/Anglia au neconditionat.
Nu ramane decat solutia cu marirea circulatiei de aer in carcasa!!!

#22
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Da, o sa ma uit si la asta sa vad ce se poate face. Dar cred o sa sun si la service Samnsung sau de monitoare in general sa vad daca au ei vreo solutie legata de faza cu tensiunea, adica poate se poate umbla "prin spate". Oricum, multumesc pt informatii si idei.

#23
crissvalicos

crissvalicos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.07.2009
Circuitul din "Inverter" este comandat de proc.-ul monitorului prin pachet de date sau impulsuri cu durata variabila.
Nu e ceva ce poate fi rezolvat cu o rezistenta (simplu adica).
Incearca totusi la garantii (posibil Upgrade de placa interna Monitor).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate