Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Căldura degajată de un monitor lcd

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dan_marius

dan_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.01.2007
Salutare,
Am un monitor Samsung 940 BF [R], Type No. GH19PS, exact așa scrie pe cutie.
Cam după o oră de funcționare este foarte cald, fierbinte, în partea de sus, adică pe rama exteioară. Este normal să se încălzească așa?
Am mai verificat la alte monitoare (DELL) și nu am observat să fie calde nici după 8-10 ore de funcționare.

Edited by dan_marius, 28 July 2007 - 15:21.


#2
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Si al meu e la fel.

#3
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 dan_marius, on Jul 28 2007, 16:20, said:

Salutare,
Am un monitor Samsung 940 BF [R], Type No. GH19PS, exact așa scrie pe cutie.
Cam după o oră de funcționare este foarte cald, fierbinte, în partea de sus, adică pe rama exteioară. Este normal să se încălzească așa?
Am mai verificat la alte monitoare (DELL) și nu am observat să fie calde nici după 8-10 ore de funcționare.
Eu am LG L1980Q vechi de un an si ceva si nici o problema de genul asta, de fapt nici o problema in nici o directie :) Normal nu prea trebuie sa sa incalzeasca asa rau. Poate risti sa ti se arda niste pixeli chiar dupa ce ti se termina garantia.

#4
dan_marius

dan_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.01.2007

 SnowWhit3, on Jul 28 2007, 16:22, said:

Si al meu e la fel.
Îl ai de mult timp?
Eu îl am cam de 6 luni și am observat faza cu căldura în mod întîmplător.

#5
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Am luat acu vreo saptamana un LG L206WTQ de 20, nu degaja deloc caldura. Azi, dupa cca 8 ore de functionare abia e caldut in oricare parte ma uit. La servici am un Benq de 17 si nici acela nu se incalzeste nici spre terminarea programului de lucru. Nu cred ca e un lucru normal ca un LCD sa degaje caldura mare.

#6
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
Am un Flatron L1753S, si am observat ca si acesta degaja caldura pe la margini, mai ales sus si jos. Mijlocul panel-ului e tot timpul la temperatura ambientala totusi.

#7
paulsap

paulsap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.07.2007

 toXXik, on Jul 31 2007, 17:28, said:

Am un Flatron L1753S, si am observat ca si acesta degaja caldura pe la margini, mai ales sus si jos. Mijlocul panel-ului e tot timpul la temperatura ambientala totusi.
scuze ca intru peste topicul acesta, dar sunt curios de monitorul LG L1753S-SF. Se merita sa il cumperi?

#8
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 dan_marius, on Jul 28 2007, 14:20, said:

Salutare,
Am un monitor Samsung 940 BF [R], Type No. GH19PS, exact așa scrie pe cutie.
Cam după o oră de funcționare este foarte cald, fierbinte, în partea de sus, adică pe rama exteioară. Este normal să se încălzească așa?
Am mai verificat la alte monitoare (DELL) și nu am observat să fie calde nici după 8-10 ore de funcționare.
Salutare,
Am verificat si eu 5 mitoareLCD la sv., diverse modele si nici unul nu se incalzeste excesiv . Desigur degaja foarte putina caldura prin orificiile de aerisire, mi se pare normal dar caldura degajata este aproape insesizabila.

#9
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

 dan_marius, on Jul 28 2007, 14:20, said:

Salutare,
Am un monitor Samsung 940 BF [R], Type No. GH19PS, exact așa scrie pe cutie.
Cam după o oră de funcționare este foarte cald, fierbinte, în partea de sus, adică pe rama exteioară. Este normal să se încălzească așa?
Am mai verificat la alte monitoare (DELL) și nu am observat să fie calde nici după 8-10 ore de funcționare.
Si apropo. un monitor poate sa mearga ore intregi, temperatura trebuie sa se mentina constanta. Daca nu este asa atunci sisrtemul de aerisire nu este bun.

#10
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Este normal sa se incalzeasca deoarece are in spate un ,,bec" si orice bec, pe langa lumina degaja si caldura. Daca se incalazese excesiv, zic eu, nu este bine. Cred ca depinde si pe cat este setata luminozitatea, deoarece daca o tii tot timpul mare nu cred ca este bine nici pentru monitor, nici pentri ochii tai. Al meu (Samsung 931 BF) dupa vreo 3,5 ore de mers este incalzit foarte putin in partea de aerisire (sus unde sunt gauri).

#11
dan_marius

dan_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.01.2007

 m3th0dman, on Aug 9 2007, 14:48, said:

Este normal sa se incalzeasca deoarece are in spate un ,,bec" si orice bec, pe langa lumina degaja si caldura. Daca se incalazese excesiv, zic eu, nu este bine. Cred ca depinde si pe cat este setata luminozitatea, deoarece daca o tii tot timpul mare nu cred ca este bine nici pentru monitor, nici pentri ochii tai. Al meu (Samsung 931 BF) dupa vreo 3,5 ore de mers este incalzit foarte putin in partea de aerisire (sus unde sunt gauri).
Da, ai dreptate intr-un fel...brightness e setata pe 30, ceea ce nu e mult...eram curios de raspunsuri de la posesorii acestui model, in special, pentru ca am sesizat alte modele care nu erau calde deloc dupa 8-10 ore de funcționare.

#12
victor.5286

victor.5286

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2007
By the way.... Am in oficiu un HP 1740 de 17" si lucreaza practic incontinuu... E normal ca se incalzeste catre margini.... Insa nu da urme de oboseala sau caldura n-are vre-un efect ceva... Totul e ok... In ce priveste Samsung, nu cred sa conteze prea mult faptul ca se incalzeste....

#13
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Si eu am un samsung se incalzeste destul de tare. Cat timp nu tii s-a topit plasticul, nu-i nimic rau.. sau tie tii ciuda ca-ti face caldura in camera pe canicula asta ?

#14
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
LG Flatron L1952S - se incalzeste destul de tare fata de monitorul meu de acasa (Philips 170 S6).

#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Am LG L1918S, se incalzeste destul de tare in partea superioara. Probabil ca e dependent de tipul de monitor, respectiv de cum sunt aranjate componentele care degaja caldura in interior si pozitia fantelor de aerisire.

#16
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Am tot un 940bf, de vreo 2 ani si 4 luni, si, desi in rest e ok, am aceeasi problema, se incinge cam tare in partea de sus, si abia recent am inceput sa realizez mai bine de unde vine caldura aia, mai mult de la monitor decat de la unitate, si e destul de enervanta. bag seama o fi o problema de proiectare sau ceva cu seriile produse in slovacia. Nu se poate face nimic ??  :( N-as prea vrea sa-l schimb doar pt asta.

PS daca aveti un 940bf la indemana, spuneti-mi va rog daca si la voi se incalzeste la fel dupa 1 h de utilizare sau mai mult. Incerc sa-mi dau seama daca e problema de model sau de loturi.

Edited by cornel001, 01 August 2009 - 15:52.


#17
crissvalicos

crissvalicos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.07.2009
Se pare ca este o problema cu seria 940BF (nu cu lotul). Incercati sa reglati la cat puteti suporta de minim "Backlight".
Aceasta functie micsoreaza tensiunea la "bec" cum zicea m3th0dman.
Caldura aceasta nu va afecta in timp ecranul si nu va duce la defectarea niciunui pixel.

#18
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Ce intelegi prin backlight ?
Luminozitatea si contrastul sunt ambele la 50. Mi se pare decent. Si Gamma pus pe 3, adica un pic si mai intunecat.
Caldura becului depimde doar de luminozitate sau si de constrast? Adica sa scad si mai mult luminozitatea si sa ridic constrastul. Insa initiatorul avea pe 30.. si tot nu-l ajuta prea mult.
Banuiesc ca nu exista un standard legal de caldura degajata pt categora asta de monitoare, ca sa am de unde sa-i iau de gat.

Edited by cornel001, 01 August 2009 - 19:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate