Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

A facut cineva anestezie generala?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Salut,
Vreau sa-mi fac o gastroscopie, (endoscopia tubului digestiv superior) la o clinica privata care efectueaza aceasta investigatie si prin anestezie generala. Eu nativ nu suport senzatii de nici un fel in gat, chiar daca se face o anestezie locala in zona faringe, laringe, deci m-am hotarat sa fac asa ceva, cu anestezie generala. Cum e in timpul acesteia, simti ceva (ma rog foarte putin, ma gandesc) dupa anestezie sunt probleme, trebuie luate ceva precautii? Nu am probleme cu inima sau altele grave, sper, si vreau sa vad cum stau cu esofagul, stomacul si duodenul.
Multumesc

#2
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Am facut endoscopie recent. A fost folosita metoda de anestetezie locala, in gat. Nu vei simti nici o senzatie in gat ca va amorti. Oricum va fi o senzatie ciudata pana intra "furtunul" pe gat. Sfatul meu e sa respiri pe gura nu pe nas. La mine si la altii nasul sa infundat instantaneu si nu mai aveam cum respira. Pur si simplu incercam sa trag aer si nu intra, mi sa explicat ca pe nas trebuie , ma chinuiam ca atare si nu reuseam. Mi-a venit ideea sa incerc pe gura, a trebuit sa ma relaxez si sa respir pe gura. Si pe gura a mers respiratia fara nici o problema. Oricum totul se petrece destul de repede. Eu m-am temut de faptul cum va intra sonda fiindca am probleme cu inghitiul pastilelor de marime medie - mare. Mereu le rupeam in doua ca altfel ramaneau in gat.

Prin anestezie generala nu recoman (sotia mea a facut pentru operatia de apendicita recent) datorita datorita reactiilor adverse si faptului ca e mai bine sa fii constient si sa poti interactiona. Dupa anestezie locala poti pleca acasa dupa 10 minute dupa generala a doua zi.

Edited by wolfydRg, 27 July 2007 - 09:53.


#3
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
la anestezie generala mie nu mi-au dat voie sa mananc vreo doua zile, am stat numai cu perfuzii. si intr-adevar nu-ti da voie sa pleci in aceeasi zi. insa nu m-am simtit rau si nici n-am avut stari de voma.

#4
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Nu ar fi o problema sa stau 2 zile. Dar exista oare dozaje pentru timpul in care trebuie sa stai anesteziat? O endoscopie dureaza 10-15 minute. Ma gandesc ca nu te adoarme pentru 2 ore... Voi cat ati stat sub efectul anesteziei si ati simtit ceva cat de mic sau esti "lemn"?

Edited by Techno, 27 July 2007 - 11:59.


#5
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
sincer nu mai tin minte cat a durat operatia. eu m-am operat atunci la o pleoapa. nu am simtit absolut nimic si m-am trezit in patul meu de la spital. nici operatia nu imi aduc aminte sa ma fi durut dupa. parca...

#6
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Daca nu sunt indiscret, ce anume ai avut la pleoapa ca sa te anestezieze general? Eu am o pata de colesterol deasupra pleoapei (xantom) si as vrea sa o scot.
Merci

#7
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
daca as povesti tot mi-ar lua cateva pagini.
pe scurt: in clasa a cincea mi-a cedat muschiul de la o pleoapa. dupa investigatii, medicii mi-au spus ca e miastenie, ceva legat de nervi si au inceput sa ma indoape cu pastile puternice. boala n-are leac, asa mi-au spus, si trebuia sa extinda si la ceilalti multi. apoi timp de 8 ani nu s-a extins si am decis sa ma operez, in sensul sa tai din pleoapa, pentru ca altceva nu puteam face. deci e operatie estetica pana la urma. si la mine au fost niste probleme cu anestezia, in sensul ca medicii de la spitalul unde m-am operat (floreasca) banuiau ca diagnosticul meu e gresit si le-a fost frica atunci cand m-au anesteziat. dupa operatie am mai facut niste analize si intr-adevar n-am miastenie ci miopatie, tot ceva legat de nervi. ideea era ca m-am otravit 8 ani de zile cu pastile degeaba.

#8
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005

 Techno, on Jul 27 2007, 12:59, said:

Nu ar fi o problema sa stau 2 zile. Dar exista oare dozaje pentru timpul in care trebuie sa stai anesteziat? O endoscopie dureaza 10-15 minute. Ma gandesc ca nu te adoarme pentru 2 ore... Voi cat ati stat sub efectul anesteziei si ati simtit ceva cat de mic sau esti "lemn"?
Gresit total. Nu dureaza 10-15 minute.
La mine a durat maxim 60-90 secunde. Zic maxim. Doctorul a fost extrem de rapid.

#9
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
am facut eu acum 15 ani :) la o apendicita ... in 5 minute se invartea camera cu mine, si aveam senzatia ca ma sufoc (am astm), m-am trezit cateva ore mai tarziu cu dureri foarte foarte mari de cap, asa de rele incat nu puteam sa ma ridic pe spate macar ... desigur se schimba multe in 15 ani ... chiar si in Romania :), pe de alta parte tot cam acum x ani o colega a fost in aceeasi situatie dar au fost complicatii iar acum nu mai poate avea copii :( , trebuie sa urmeze nustiuce tratament, nu am cerut detalii ...

#10
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005

 wolfydRg, on Jul 27 2007, 13:39, said:

Gresit total. Nu dureaza 10-15 minute.
La mine a durat maxim 60-90 secunde. Zic maxim. Doctorul a fost extrem de rapid.
E super, dar nu trebuie sa se uite mai cu atentie, eventual sa recolteze tesut (biopsie) de helicobacter (eu am facut tratamentul si la ultima analiza din fecale a iesit negativ, insa am inteles ca cea din stomac prin biopsie e cea mai relevanta).
Tie ti-a facut ceva poze, sau se inregistreaza un filmuletz ceva (captura video)?

#11
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Pai exact pentru Helicbacter Pylori am facut si eu. Da, a avut timp sa inspecteze si a preluat si proba din stomac. De vazut inregistrare nu am vazut. Oricum el in timp ce examina era asistenta si nota. Doctorul a "trancanit" intruna.
Intradevar ce-a mai relevanta e cea prin biopsie dar mai e si metoda de analiza a anticorpilor din sange. Poti pur si simplu face analiza la sange, rezulta o anumita concentratie a anticorpilor. Dupa tratament , la 5-6 luni se mai poate face o analiza si teoretic numarul acestora ar trebui sa scada. Cel putin asa mi sa explicat.
De faza cu sangele am aflat dupa aceea, dar daca stiam faceam din prima analiza cu sangele.

Edited by wolfydRg, 27 July 2007 - 14:09.


#12
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Eu vreau sa fac mai mult pentru esofag si evidentierea sau nu a refluxului si a herniei hiatale.

#13
Lexutza

Lexutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2005
mie mi s-a facut anestezi totala pe la 13 ani cred si am reactionat foarte rau, nu mi-au facut analize inainte si nu stiau ca sunt usor alergica la asa ceva. Nu am adormit complet, am aiurat si m-am miscat mult de au trebuit sa ma lege.
In loc sa ma trezesc dupa jumtate de ora, m-am trezit dupa o ora jumate si tot eram ciudata, mi-a fost rau 2 zile, am varsat. A fost oribil. Mai buna este anestezia locala, nu simti decat cum iti lucreaza, fara durere.... cum este la stomatolog.

#14
Lexutza

Lexutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2005
Si mie la Medicover mi-au facut investigatii ca ma suspectau de infectare cu Helicobacter Pylori, dar mi-au luat sange. Acum realitatea cruda este ca nu este 100% sigur daca se depisteaza la analiza de sange, dupa cum mi-a explicat matusa mea medic. Singura analiza eficienta este proba din stomac.
Si inca ceva, asta cu Helicobacter Pylori este acum o isterie, mai ales la privati. Te omoara acolo si tu de fapt esti sanatos. In mine au bagat o frica sa nu am virusul acesta, ca am gastrita, ca am aer nu stiu unde in stomac, si de fapt lucrurile erau mai roz cand am mers la medicul de familie. Inventeaza si am spus ca de acum nu mai merg la privati, acolo te indoapa de medicamente aiurea si platesti niste bani fara sens. Mai ales ca am medicul de familie la spitalul militar, acolo medicii sunt la fel de buni, daca nu chiar mai buni si mi s-a dat un tratament ok, nu scump. Pe cand astia de la Medicover mi-au dat 2 medicamente de 600.000 si nu mai aveam nici pofta de mancare, m-au terminat.

Edited by Lexutza, 27 July 2007 - 15:52.


#15
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

 Techno, on Jul 27 2007, 10:30, said:

Salut,
Vreau sa-mi fac o gastroscopie, (endoscopia tubului digestiv superior) la o clinica privata care efectueaza aceasta investigatie si prin anestezie generala. Eu nativ nu suport senzatii de nici un fel in gat, chiar daca se face o anestezie locala in zona faringe, laringe, deci m-am hotarat sa fac asa ceva, cu anestezie generala. Cum e in timpul acesteia, simti ceva (ma rog foarte putin, ma gandesc) dupa anestezie sunt probleme, trebuie luate ceva precautii? Nu am probleme cu inima sau altele grave, sper, si vreau sa vad cum stau cu esofagul, stomacul si duodenul.
Multumesc
Nu citesc tot topicul, eu fac endoscopii 3-4 pe an de multi ani si e simplu relaxezi gatul si gata, respiri pe gura si nu pe nas, in gura o sa ai un calus. Am facut anestezii generale 3 pt alte probleme nu te sfatuiesc anestezia este un risc intotdeauna. Am stat si juma de ora, cu endoscopul pe gat pana mi-a prelevat 10 biopsii si ce era haios ca ii dadeam peste mana profului  ca sa pot vedea si eu pe monitor, la un moment dat m-a lasat pe mine si imi zicea mai baga mai scoate(nu aveau asistenta acolo si cel de-al doilea medic trebuia sa prelevese biopsii) :D. ai spasme ca atunci cand vomiti si lacrimezi nu ca te doare ceva ci involuntar. Nici anestezie locala nu e nevoie, de obicei se face gargara cu xilina, eu nu fac ca nu e nevoie. De fapt unde fac eu endoscopii nici nu se mai foloseste, e risipa.

Edited by PL_500, 27 July 2007 - 16:59.


#16
anne000

anne000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2007

 Techno, on Jul 27 2007, 09:30, said:

Salut,
Vreau sa-mi fac o gastroscopie, (endoscopia tubului digestiv superior) la o clinica privata care efectueaza aceasta investigatie si prin anestezie generala. Eu nativ nu suport senzatii de nici un fel in gat, chiar daca se face o anestezie locala in zona faringe, laringe, deci m-am hotarat sa fac asa ceva, cu anestezie generala. Cum e in timpul acesteia, simti ceva (ma rog foarte putin, ma gandesc) dupa anestezie sunt probleme, trebuie luate ceva precautii? Nu am probleme cu inima sau altele grave, sper, si vreau sa vad cum stau cu esofagul, stomacul si duodenul.
Multumesc


inainte de anestezie o sa-ti faca tot felul de analize, anestezia o face medicul anestezit care te supravegheaza in tot timpul interventiei. eu am ales anestezia totala la operatia de apendice, stiu cum m-au legat de maini mi-au facut ceva intravenoase apoi mi-au pus o masca pe gura si in acel moment am simtit ca alunec intr-un abis... si atat! m-am trezit -in salon- ca sa ma cert cu asistentele ca ma doare operatia, apoi m-am ridicat si am fost la baie ...iti da senzatie de voma anestezia dupa ce te trezesti, dar in rest ,eu una, n-am avut nimic rau. parerea mea este sa discuti cu medicul care iti face interventia, sa te lamureasca cum ti-ar fi mai bine , procedurile la anestezii, efecte, etc...

#17
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005

 PL_500, on Jul 27 2007, 17:51, said:

Nu citesc tot topicul, eu fac endoscopii 3-4 pe an de multi ani si e simplu relaxezi gatul si gata, respiri pe gura si nu pe nas, in gura o sa ai un calus. Am facut anestezii generale 3 pt alte probleme nu te sfatuiesc anestezia este un risc intotdeauna. Am stat si juma de ora, cu endoscopul pe gat pana mi-a prelevat 10 biopsii si ce era haios ca ii dadeam peste mana profului  ca sa pot vedea si eu pe monitor, la un moment dat m-a lasat pe mine si imi zicea mai baga mai scoate(nu aveau asistenta acolo si cel de-al doilea medic trebuia sa prelevese biopsii) :D. ai spasme ca atunci cand vomiti si lacrimezi nu ca te doare ceva ci involuntar. Nici anestezie locala nu e nevoie, de obicei se face gargara cu xilina, eu nu fac ca nu e nevoie. De fapt unde fac eu endoscopii nici nu se mai foloseste, e risipa.

Nu am eu curajul asta. Numai ideea ma infioara. Ai atasat si o poza... Deci se pot face si capturi de acest gen, digitale? Trebuie cerute sau se fac oricum? Ma gandesc sa merg la dl. Oproiu la o clinica particulara unde se face si anestezie locala si exista medic specializat in asa ceva. Am vazut ca il asista o asistenta pe dl. doctor.

#18
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

 Techno, on Jul 27 2007, 18:35, said:

Nu am eu curajul asta. Numai ideea ma infioara. Ai atasat si o poza... Deci se pot face si capturi de acest gen, digitale? Trebuie cerute sau se fac oricum? Ma gandesc sa merg la dl. Oproiu la o clinica particulara unde se face si anestezie locala si exista medic specializat in asa ceva. Am vazut ca il asista o asistenta pe dl. doctor.
Nu, poza e luata de pe net dar asa se vede pe monitor, in foto e un esofag afectat. Mos oproiu mi-a facut si el odata prin vara lu' 98 la Fundeni. Mai gandestete cu anestezia riscurile sunt enorme. Ce dreq n-ai vomitat niciodata!? Cam asta ar fi maximul senzatiei care o simti cand e tubul ala in stomac! E de rasul curcilor! eventual poate sa-ti faca un Dormicum ceva inainte, asa mi-a facut mie odata a prapadit seringa si fiola degeaba! :D  Si sa-ti dea cu un spray in gat. Iti faci prea multe probleme. la ce probleme am eu as prefera sa fac cate 5-6 chestii din astea pe zi numai sa nu ma mai supere nimic si sa nu mai iau medicamente. ai sa-ti spun una si mai tare! Nu e banc! Mi-a facut unul odata endoscopie fara sa mai ma intinda pe pat pe partea stanga :lol:  mi-a facut-o stand in fund pe scaun!!!!  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate