Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

pretul abonamentului pentru internet prea mare?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Amorphous

Amorphous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 16.08.2007
pot sa spun ca este mult ..... cu mult mai putini bani poti lua de la altcineva ceva mult mai bun ... spre exemplu .... aveam anul trecut in mai abon la rds 360 ptr 768 Mbps .... upload, 1 Mbps, pot sa spun doar ca m am interesat la o alta firma, cu aceeasi bani imi dadea 4 Mbps, chiar daca la ei 4 Mbps sunt 540 euro, deci ar trebui sa intri tare in ei si la se pui pe fata, ca nu mai vrei net de la ei... eu cand  le am spus asta erau gata sa imi dea 12 Mbps pe 4 ip uri diferite ptr 360$ amarati ...... numai sa nu plec de la ei ..... rds = jeg pentru mine, nici nu vreau sa aud de ei .... prefer sa stau fara net decat sa iau de la ei ....bineinteles am inceput de un an de zile sa lucrez cu cealaltsa firma, nu iti dau numele pentru ca era ceva local, acum e in fuziune cu ilink .... preturile la net?? infime pentru niste abonamente foarte avatajoase ...... cel putin pentru gameri si downloaderi inraiti ??? as putea soune ca e raiul pe pamant.... ptr cei care folosesc YM ?? ramaneti oricunde in alta parte , e acelasi lucru... care vreti net de calitate mai bine fugiti de rds

#20
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.12.2001
lucrez la o firma "oarecare" si am avut in ianuarie o oferta de 1250 usd pt 4M garantat upto 8M, inca nu am apucat sa prospectez piata as avea optiuni (vodafone,rds,upc,fo comunicatii) cat credeti ca ar fii un pret normal pt uptime 100% sau ma rog down anuntat depreferat dupa ora 16 ?

#21
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
4 up to 8 :)...
Pretul mi se pare mare.
Nu exista uptime 100%
Dc vrei uptime 100% doua linkuri de la doi ISP diferiti ( adica unul de backup)

#22
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.12.2001
asta ma gandeam si eu la 2 linkuri, problema este ca ar trebui si 2 linkuri la clienti. oricum nu puteti sa-mi dati un pret aproximativ la 8mega. cu plata in plus pt seriozitate :)

#23
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
300 euro fara TVA pt 1M garantat e ok? sau se poate (mult) mai bine?

#24
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
e extrem de mult. se poate mult mai bine!

#25
inez

inez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.10.2007
upc-ul a lansat acum o noua ofera si am inteles ca au un abonament bussiness de 80 de euro(sau 60-nu sunt sigura) cu 20Mbps, viteza garantata.

#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postinez, on Oct 6 2007, 16:12, said:

upc-ul a lansat acum o noua ofera si am inteles ca au un abonament bussiness de 80 de euro(sau 60-nu sunt sigura) cu 20Mbps, viteza garantata.
S-a mai discutat aici diferenta ENORMA intre banda garantata si negarantata... mai reciteste threadul.

#27
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

upc-ul a lansat acum o noua ofera si am inteles ca au un abonament bussiness de 80 de euro(sau 60-nu sunt sigura) cu 20Mbps, viteza garantata.
yeah right. este imposibil ce zici tu aici.

ai idee cat costa o banda GARANTATA? ca sa-ti dai seama ca aberezi... nu stiu de unde ai auzit asta.

#28
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
Ideea e ca nu prea stim cat costa o banda garantata, deoarece furnizorii si-au scos ofertele de pe paginile de internet (acum 3 ani erau publice, la romtelecom cel putin).
Eu de exemplu nu stau prea bine cu negocierile (ca altfel ma ocupam de vanzari), iar daca pun pe cineva care se pricepe la negocieri dar nu are cunostinte tehnice, iar nu e bine.

Daca se poate sa dam cateva exemple de preturi de banda garantata (daca nu e legal sau nu e corect sa-mi spuneti, din cate stiu nu specifica in contract ca pretul e confidential).

La Romtelecom, serviciul IPFIX, vechime 3 ani (simplu, fara garantari tip silver, gold), tehnologie DSL:
- 512kbs: 200 euro fara TVA
- 1M: 300 euro fara TVA

Serviciul e ok, nu am avut caderi neanuntate in 3 ani, iar anuntate a fost una de 2 ore in timpul zilei si 3-4 anuntate noaptea (nu stiu cat de mult au tinut astea).

Daca mai pot posta si altii preturi ar fi de ajutor.

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
300 euro fara TVA e mult
la evolva de exemplu pe site ofera 1 mbps garantat la 170 euro + tva

#30
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
Mai stie cineva preturi de la romtelecom IpFix?

#31
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Si pe mine ma intereseza niste preturi de abonamente in Bucuresti (in general) sau in Baneasa (special) sau macar niste provideri care sa imi asigure 2 - 3 Mbps garantat.

#32
Ditzah

Ditzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 02.01.2007
Romtelecom - 2Mbps - GHDSL - 630 EUR
RDS - 6Mbps - Fibra - 700 USD

#33
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Care mai sunt abonamentele/preturile pt. diversi ISP ca sa-ti accepte sesiune BGP + tranzit ?
Ma refer pt. Bucuresti....

#34
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
Daca are cineva serviciul VPN de la Romtelecom (any2any sau hub&spoke, bronze), cam care ar fi timpul de raspuns (ping) intre 2 filiale?

Din cate am inteles serviciul este prin o retea separata de cea de internet si pentru abonamente silver si gold este o garantare pt intarzierea pachetelor, insa cred ca acestea sunt valorile maxime si nu normale.

De la vanzari mi-au confirmat ca se poate asigura si compresia datelor, dar nu sunt 100% sigur.

Mersi

#35
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

View PostIgnition, on Jan 23 2008, 10:45, said:

Care mai sunt abonamentele/preturile pt. diversi ISP ca sa-ti accepte sesiune BGP + tranzit ?
Ma refer pt. Bucuresti....

Ma cam indoiesc ca ofera cineva BGP fara tranzit  :) (prin tranzit banuiesc ca intelegi upstreamurile acelui ISP)
Ca preturi ca deobicei, primesti ceea ce negociezi, insa fiecare ISP (nu retea de cartier) are un abonament minim pentru care iti face BGP ; suni / trimiti mail si intrebi.

Edited by justasking, 20 March 2008 - 20:44.


#36
pcmanbv

pcmanbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.03.2008
Pachete Conexiune Externa

Mbps garantat / Pret pe Mbps / Pret total (EURO).

5 55 275
10 50 500
15 47 705
20 44 880
25 40 1000
30 35 1050


Garantat prin SLA, acoperire nationala. BGP, VPN, pe echip Cisco.

Edited by pcmanbv, 08 April 2008 - 06:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate