Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

pensia privata obligatorie, la cine o facem

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare la toata lumea, am aflat si eu ca dupa 1 august toti cei care muncesc, mai ales tinerii, vor trebui sa-si aleaga un fond de pensie obligatorie
Intrebarea mea este daca e asa de important pe cine alegem?
Eu personal cred ca as alege Allinaz, deoarece mie imi inspira siguranta...
O sa revin in curand cu mai multe informatii
Astept opinii de orice fel

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
s-a modificat termenul, vom alege prin septembrie.

#3
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003

View Post_Smiley_, on Jul 27 2007, 06:29, said:

s-a modificat termenul, vom alege prin septembrie.

August, septembrie tot acolo. Si pe mine ma intereseaza subiectul. Stiu ca 2% din impozitul platit la stat merge la compania de asigurari aleasa.
Ce ar mai fi de stiut ? Eu am primit o oferta de la generali.

#4
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
din 17 septembrie vor incepe cu pensiile private,iar la faza cu alesul firmei daca intr-adevar va intereseaza mai uitati-va prin topurile acestor firme si precedentul lor in Europa.

#5
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
personal m as interesa mai mult de o pensie suplimentara cu asigurare de viata... oricum, cei 2% vor creste la 6% in urmatorii ani, din cate stiu, asa ca nu ar fi rau sa alegi tu unde doresti de cat sa te trimita ei unde vor.

#6
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
O alegere cat de cat obiectiva poate fi facuta doar dupa ce fondurile de pensii obligatirii isi vor publica prospectul fondului, asa cum le obiga legea - nu stiu daca vreuna a facut asta, si oricum pana in septembrie legea le interzice sa faca actiuni de marketing..
Chiar si asa, de abia peste 3 ani se va emite legea care va reglementa cum se vor distribui banii la implinirea varstei de pensionare, asa ca deocamdata orice previziune referitor la nivelul estimat al pensiei (la o anumita contributie) e hazardata..

#7
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Mi se pare o mare marsavie sa fii obligat sa mai contribui la inca un fond de pensii.Se poate renunta la contributia de la stat?

#8
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postkos_funny, on Aug 8 2007, 17:02, said:

Mi se pare o mare marsavie sa fii obligat sa mai contribui la inca un fond de pensii.Se poate renunta la contributia de la stat?

nu dai nimic in plus, in loc sa ajunga la fondul de pensii de stat, ajunge la astea private.

Edited by zuppy, 08 August 2007 - 16:08.


#9
ciocoflendar

ciocoflendar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.05.2007
Din cei 9.5% se pun 2% pentru pensia privata si 7.5% pentru fodnul de stat
In 2016 o sa se ajunga in situatia: Pensie privata 6%
si la stat 3.5%

#10
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Va trebui sa semnez un contract pentru pensia privata. La cine sa o fac pentru ca nu am habar? Toate-s bune si frumoase dar nu pricep nimic. Care-s cei mai buni, mai siguri, mai avantajosi? Ma gandesc ca Allianz ar fi cea mai de incredere, ca e mare. Vad destui tentati de Ing. Personal nu-mi inspira incredere Ing. Prea agresiva campania lor. Simt ca ascund ceva. Sa ma indrept catre un fond de pensii romanesc? Dati-va si voi cu parerea. Poate mai multe pareri ajuta sa alegem corect!

Edited by TLGTLC, 20 September 2007 - 14:06.


#11
haaty

haaty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2007
STIE CINEVA DE CEVA COMISIOANE LA PENSIILE ASTEA?

#12
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Posthaaty, on Sep 20 2007, 15:28, said:

STIE CINEVA DE CEVA COMISIOANE LA PENSIILE ASTEA?
Valorile maxime ale comisioanelor sunt reglementate prin lege:
- max. 2,5% din valoarea contributiei lunare, inainte de convertirea in unitati de fond
- max. 0,05% lunar din activul net total al fondului de pensii
- max. 5% din activul personal in cazul trasferului la alt fond in primii doi ani

Valoarea exacta pentru fiecare fond de pensii o gasesti in prospectul fondului, publicat cel mai adesea pe web site-ul aferent..

#13
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
TLGTLC...daca ai fi mers mai ales prin nord...austria,germania,olanda,estonia n-ai mai fi spus de ING ca ascund ceva...publicitatea agresiva e folosita sa atraga cota de piata si la pensiile astea private cam publicitatea are un rol important.Oferta e cam aceeasi.Randamentele fondurilor se vor vedea peste 2-3 ani pana se vor strange niste bani acolo

#14
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005
....

PS. Moderatorului care sterge topicuri "dupa cum doreste muschii lui"; ai grija nene, sa nu ne intalnim in instanta, nu mai suntem pe vremea comunismului ca sa iti permiti sa stergi ce si cand vrei, nu mai cenzura dupa bunul tau plac !!!!!!!

Edited by endless, 21 September 2007 - 20:56.
hai nu mai spune ...cand te-ai inregistrat ai fost de acord ca posturile tale apartin SP si cum nu cred ca platesti ceva pentru reclama, data viitoare ai si-un ban


#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
@MDB: Faci reclama si nu e permis in aceasta arie. Este aria Bursa, unde iti poti face reclama in voie.
           Moderatorul a actionat corect, tu ai incalcat regulile forumului( le-ai citit inainte sa postezi, nu? )

  In plus, s-a intrebat de comisioanele luate pentru administrarea fondului, si nu de cele platite agentilor de vanzari a fondurilor de pensii private. Oricum, banii platiti agentilor de vanzari provin din banii oamenilor care participa la fondul respectiv asa ca un comision mare dat vanzatorilor inseamna ca mie mi se iau mai multi bani din pensie  <_<
  Vor fi, la inceput, 17 fonduri autorizate, care in 3 ani trebuie sa atraga minim 50000 de participanti. Inmultind cele 2 valori, obtinem un numar mult mai mare decat numarul angajatilor din Romania. Concluzia e ca, dupa 3 ani, vom asista la o gramada de fuziuni si vanzari-cumparari intre fonduri.
  Parerea mea personala, e ca numai firmele de asigurari cu istoric in Romania vor rezista( Aviva, ING, Interamerican, AIG, Generali, ... )

Edited by shiva, 21 September 2007 - 14:01.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMBD, on Sep 21 2007, 14:20, said:

.................
Personal, eu cedez din comisionul meu 40 RON pentru fiecare persoana care se inscrie prin intermediul meu, pentru ca oricum trebuie sa se inscrie prin cineva, asa ca de ce nu prin intermediul meu ?! ...............
din cate stiu eu, e ilegal sa oferi vreun beneficiu celor ce se inscriu. poate te alegi cu vreo reclamatie :)

View PostMBD, on Sep 21 2007, 14:20, said:

PS. Moderatorului care sterge topicuri "dupa cum doreste muschii lui"; ai grija nene, sa nu ne intalnim in instanta, nu mai suntem pe vremea comunismului ca sa iti permiti sa stergi ce si cand vrei, nu mai cenzura dupa bunul tau plac !!!!!!!
clar, da-l in judecata! si fa un topic in care sa povestesti toata aventura.
am auzit ca forumul daciaclub a fost reclamat de catre un utilizator la OPC :D

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMBD, on Sep 21 2007, 15:56, said:

:huh:  Mai informeaza-te !  ;)
  Poate va sosi si ziua in care te va cenzura si pe dumneata si apoi sa vedem daca iti mai arde de bascalie !  B)

m-am informat:
Legea nr.411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat

Art. 123. - (1) Administratorului, agenților de marketing și persoanelor afiliate acestora
le este interzis:
a) să transmită informații false, înșelătoare sau care pot crea o impresie falsă despre
fondul de pensii și administratorul acestuia;
B) să facă afirmații sau previziuni despre evoluția unui fond de pensii altfel decât în
forma și modul prevăzute în normele Comisiei;
c) să ofere beneficii colaterale în scopul de a convinge o persoană să adere la un fond
de pensii sau să rămână participant la acesta;
d) să acorde foloase pentru facilitarea aderării potențialilor participanți.


Deci, n-ai voie sa oferi nici un soi de folos sau beneficiu celor care adera la societatile de pensii private pe care le reprezinti.

Cat despre cenzurat, nu cred ca se va intampla prea curand, deoarece eu incerc sa respect regulamentul forumurilor pe care activez.

#18
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Eu am sa merg pe ALLIANZ.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate