Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

LIMBA GREACA

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
Limba_greaca

Limba_greaca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2015
Cunsocator limba greaca. Cine doreste mai multe informatii sau sa i traduc cuvinte din melodii ma poate contacta sau intreba. O zi buna va doresc.

#56
muriel86

muriel86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2015

View Postirinuca8082, on 29 iulie 2007 - 04:33, said:

care greaca?

cea veche sau neo?

pt cea neo gasesti disponibile peste tot ghiduri de conversatie , cursuri si dictionare; cu cea veche e mai greu.
din cate stiu, nu exista inca un dictionar roman-grec si invers, atat de bine sta romanica la capitolul enciclopedii, dictionare, traduceri si restu, cu toate facultatile d eteologie si filosofie pe care le detinem. Posted Image
de cursuri fara profesor, ce sa mai vorbim?

singura cale, daca la varianta asta a limbii te referi, e sa incepi facultatea de clasice, sau sa asisti, de pe postul de 'intrus', la cursurile facultatilor de profil.

succes.

Salutare! As vrea si eu sa stiu daca vorbitorii de greaca moderna sunt oarecum multi sau mai degraba putini la noi in tara... Din cite stiam eu, e inca o limba rara dar cineva mi-a zis ca sunt relativ usor de gasit persoane vorbitoare. Bineinteles ca persoana respectiva nu lucra in HR deci nu avea informatii precise. Probabil ca afirmatia e adevarata in contextul in care o comparam cu o alta limba "exotica" dar nu in comparatie cu o limba latina. Anyway, voiam sa mai am o parere. Mersi!

#57
Vio19

Vio19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.01.2015
Vand curs practic neogreaca+CD-rom. Cartea este noua si costa 30 lei.
[ http://i57.tinypic.com/i58al4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
Flori-26

Flori-26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.03.2015
Buna!
Eu am de scris un referat destul de mare in greaca. Insa nu stiu cum sa fac cu literele. Daca intru mereu la “insert” si apoi “symbol” si iau litera cu litera dureaza un secol. Am auzit ceva despre o tastatura virtuala numai cu litere grecesti, dar nu m-am lamurit. Referatul va fi atat in romana cat si in greaca deci am nevoie in acelasi timp si de litere grecesti si latinesti. Stie cineva mai multe?
Multumesc!

#59
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmuriel86, on 23 februarie 2015 - 20:16, said:

Salutare! As vrea si eu sa stiu daca vorbitorii de greaca moderna sunt oarecum multi sau mai degraba putini la noi in tara... Din cite stiam eu, e inca o limba rara dar cineva mi-a zis ca sunt relativ usor de gasit persoane vorbitoare. Bineinteles ca persoana respectiva nu lucra in HR deci nu avea informatii precise. Probabil ca afirmatia e adevarata in contextul in care o comparam cu o alta limba "exotica" dar nu in comparatie cu o limba latina. Anyway, voiam sa mai am o parere. Mersi!
Moderna e rara? Cred ca este o greseala aici. Fata de cea miceniana, veche, sau fata de cea medievala este ...rara? Saracu Homer.

View PostFlori-26, on 17 martie 2015 - 09:29, said:

Buna!
Eu am de scris un referat destul de mare in greaca. Insa nu stiu cum sa fac cu literele. Daca intru mereu la “insert” si apoi “symbol” si iau litera cu litera dureaza un secol. Am auzit ceva despre o tastatura virtuala numai cu litere grecesti, dar nu m-am lamurit. Referatul va fi atat in romana cat si in greaca deci am nevoie in acelasi timp si de litere grecesti si latinesti. Stie cineva mai multe?
Multumesc!
Esti atent mai intii ce fel de Windows ai. http://gate2home.com/Greek-Keyboard

https://www.branah.com/greek

Sau mai multe
http://www.portalrom..._Tastatura.html

Si te duci pe Google.com sau ro, la pagina de start si acolo in dreapta iti apare tastatura virtuala.

#60
Flori-26

Flori-26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.03.2015
Multumesc mult de tot, Astro-Liv!!!

Mi-ai fost de mare ajutor!

#61
muriel86

muriel86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2015
irinuca8082, multumesc pentru urari. Vorbeam de neogreaca, poate m-am exprimat gresit.
Da, am facut rost si de un dictionar neogreaca-romana si invers, de la editura Demiurg. Am inteles ca era cel mai bun de pe piata si ca era cam ultimul exemplar.
Cursuri de neogreaca se tin la: Uniunea Elena, Fundatia Culturala Greaca sau la Ministerul Apararii- te poti inscrie ca persoana fizica. Sau la centrele de limbi straine.
Si Romania n-are nici o vina daca nu stim noi sa gasim sursele. :P In principiu am informatiile necesare, nu si timpul de studiu. :)

Astro-Liv, nu ma ajuta raspunsul tau. Mai ales cand e vorba de a raspunde cu o intrebare la alta intrebare.
Sa zicem ca n-am inteles si trebuie sa mi se explice clar: "Da, sunt multi." (in Romania, nu la mama lor, in Elada) sau "Nu." Eu stiu cu totul altceva decat ce ai scris tu aici dar mai caut pareri.

#62
Limba_greaca

Limba_greaca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2015
Flori 26 ca sa poti scrie referatul instaleaza ti tastatura in limba greaca adauga limba greaca EL la tastatura.

muriel 86 ma refeream la neogreaca. Da exista destule carti dictionare suporturi dar de preferat sa stii ce sa alegi si cum sa incepi sa studiezi limba neogreaca.

View PostFlori-26, on 17 martie 2015 - 09:29, said:

Buna!
Eu am de scris un referat destul de mare in greaca. Insa nu stiu cum sa fac cu literele. Daca intru mereu la “insert” si apoi “symbol” si iau litera cu litera dureaza un secol. Am auzit ceva despre o tastatura virtuala numai cu litere grecesti, dar nu m-am lamurit. Referatul va fi atat in romana cat si in greaca deci am nevoie in acelasi timp si de litere grecesti si latinesti. Stie cineva mai multe?
Multumesc!

Flori 26 ca sa poti scrie referatul instaleaza ti tastatura in limba greaca adauga limba greaca EL la tastatura.

Edited by Limba_greaca, 24 March 2015 - 14:43.


#63
Flori-26

Flori-26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.03.2015

View PostLimba_greaca, on 24 martie 2015 - 14:43, said:

Flori 26 ca sa poti scrie referatul instaleaza ti tastatura in limba greaca adauga limba greaca EL la tastatura.

muriel 86 ma refeream la neogreaca. Da exista destule carti dictionare suporturi dar de preferat sa stii ce sa alegi si cum sa incepi sa studiezi limba neogreaca.



Flori 26 ca sa poti scrie referatul instaleaza ti tastatura in limba greaca adauga limba greaca EL la tastatura.


Imi pare rau, dar nu inteleg. Cum adica sa adaug limba greaca EL la tastatura?

Si am uitat sa specific, referatul va fi in greaca veche, unde sunt mult mai multe caractere (accente si spirite, separate si combinate) decat in neogreaca.

#64
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Simplu. Intri in setarile tastaturii si reglezi de acolo.

#65
Flori-26

Flori-26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.03.2015

View Postpetit_christian, on 26 martie 2015 - 11:13, said:

Simplu. Intri in setarile tastaturii si reglezi de acolo.

Am incercat, dar imi apare un mesaj ca nu am alfabetul grec. Poate fi de la calculator sau de la word?

#66
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View PostFlori-26, on 26 martie 2015 - 11:23, said:

Am incercat, dar imi apare un mesaj ca nu am alfabetul grec. Poate fi de la calculator sau de la word?

Asta se refera la tastatura windo...acolo trebuie sa optezi ptr. alte limbi sau iti cere sa o instalezi. Chiar nu aveti greaca? Nu va apare optare si la litera G.,destule limbi ca:  greaca, galicisch georgisch, grönlandisch, gujarati, etc....sau cum aveti dvs. acolo? Daca nu aveti, atunci folositi virtuala.

Edited by Astro-Liv, 27 March 2015 - 19:13.


#67
Flori-26

Flori-26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.03.2015

View PostAstro-Liv, on 27 martie 2015 - 19:12, said:

Asta se refera la tastatura windo...acolo trebuie sa optezi ptr. alte limbi sau iti cere sa o instalezi. Chiar nu aveti greaca? Nu va apare optare si la litera G.,destule limbi ca:  greaca, galicisch georgisch, grönlandisch, gujarati, etc....sau cum aveti dvs. acolo? Daca nu aveti, atunci folositi virtuala.

Probabil nu ma pricep eu (sunt cam grea de cap). Am incercat sa setez greaca, dar cand vreau sa scriu tot litere din alfabetul latin imi apar.

#68
alecs1997

alecs1997

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.04.2010
Buna ,
Deși nu s-a mai scris de câțiva ani poate ca mai sunt persoane interesate de a învață limba greaca. Imi permit sa va adresez o întrebare. Cât de serioși sunt cei de la Khozamy-Centre din Bucuresti? Ce stiti despre ei? Se pare ca sunt singurii care la aceasta data încep cursurile ( 6-7.10). Sediul este pe str. Gen. N. Haralambie-sector 4. Va multumesc anticipat.

#69
magarusul

magarusul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.10.2022
Mai functioneaza acest forum ?
Nu stiu inca sa fac un nou topic, dar as dori sa ne ajutam reciproc la probleme legate de gramatica greaca, care este destul de grea.
De ex, am vazut o propozitie undeva :
Όταν ο Κώστας είδε την Άννα  να έρχεται μπρος αυτόν, είπε,,,unde να έρχεται se traduce "venind"
Prin analogie e corecta propozitia :
Η Άννα είδε τις τρείς πρότες γάτες να μπαίνουν μέσα στο κουτί αλλά δεν είδε την τέταρτη
Ana a vazut primele 3 pisici intrand in cutie dar n-a vazut-o pe a 4-a

Multumesc


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate