Chirurgia spinală minim invazivă
Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical. Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale. www.neurohope.ro |
Harti GPS open source
Last Updated: Oct 17 2016 14:05, Started by
peter_k
, Jul 26 2007 22:25
·
0
#37
Posted 18 March 2008 - 15:44
Mai multe informatii gasesti aici: http://mapguy.wordpr.../openstreetmap/
Daca ai intrebari la care nu gasesti raspuns poti sa le scrii aici. Am sa incerc sa le raspund. |
#38
Posted 20 March 2008 - 15:51
Salut.
Sunt proaspat posesor de GPS cu Garmin XT (pe un N95-8GB). As vrea sa contribui si eu. Mi-am facut cont pe OSM, dar deocamdata cel putin nu prea am vazut cum s-ar folosi asta. Si mai ales cum salvez in Garmin drumurile facute de mine si le pun pe aceasta harta. Oricum, am vazut cu surprindere ca este trecuta si strada pe care locuiesc eu, dar cu surprindere si mai mare am observat ca este trecuta doar pe jumatate. Sper sa ma prind cum se adauga drumurile, si dupa aceea o sa stau numai cu GPS-ul deschis |
#39
Posted 21 March 2008 - 10:33
Bine ai venit in cadrul proiectului OSM!
Din ce zona a tarii esti? Pentru informatii despre cum poti contribui la proiect, vezi posturile de mai sus. |
#40
Posted 21 March 2008 - 17:06
Bine te-am gasit!
Din Bucuresti. Inca sunt in stadiul de documentare, dar progresez repede! |
#41
Posted 21 March 2008 - 17:51
galex, on Mar 20 2008, 15:51, said: Salut. Sunt proaspat posesor de GPS cu Garmin XT (pe un N95-8GB). As vrea sa contribui si eu. Mi-am facut cont pe OSM, dar deocamdata cel putin nu prea am vazut cum s-ar folosi asta. Si mai ales cum salvez in Garmin drumurile facute de mine si le pun pe aceasta harta. Oricum, am vazut cu surprindere ca este trecuta si strada pe care locuiesc eu, dar cu surprindere si mai mare am observat ca este trecuta doar pe jumatate. Sper sa ma prind cum se adauga drumurile, si dupa aceea o sa stau numai cu GPS-ul deschis |
#42
Posted 24 March 2008 - 13:57
2 intrebari:
- cum trimit un PM/e-mail unui user de OSM care nu este in proximitatea de 3-4km de own-user? Se inmultesc highway:trunk in Romania si JOSM ii arata username-ul. - Se pot sterge mesajele din inbox-ul OSM? Cum? TNX |
#43
Posted 24 March 2008 - 14:04
owene, on Mar 24 2008, 13:57, said: - cum trimit un PM/e-mail unui user de OSM care nu este in proximitatea de 3-4km de own-user? Se inmultesc highway:trunk in Romania si JOSM ii arata username-ul. Cat m-am chinuit sa fac asta . E simplu, schimbi adresa in browser: http://www.openstree.../user/nume_user Bineneteles inlocuiesti nume_user cu ce trebuie owene, on Mar 24 2008, 13:57, said: - Se pot sterge mesajele din inbox-ul OSM? Cum? Inca nu stiu sa existe o modalitate de a sterge mesajele din Inbox. O sa mai intreb si eu... |
#44
Posted 26 March 2008 - 01:42
subarufan, on Mar 21 2008, 17:51, said: Salvarea in GM XT este simpla...Pornesti record track in Manage My data, il pui pe most often si cu asta basta. Cand ai chef sau cand se apropie de limita salvezi, dai export GPX tot in My Data, conectezi tel la calculator si cu MapSource salvezi in format GPX - apoi importi in OSM GPX-ul Am incercat sa salvez din Garmin. Am activat salvarea track-urilor. Am observat ca se aduna ceva date pe acolo, de ex. acum a ajuns la vreo 10%. Apoi, din Manage Data, am incercat sa salvez "current track". Acolo insa nu m-a intrebat unde sa salveze, si in ce format. Si nici nu am gasit pe nicaieri unde s-a salvat fisierul cu trackuri. Am conectat si telefonul la computer, si din Mapsource am incercat sa "trag" Route si Tracks din telefon. Si nu a mers decat sa-mi transfere "routes", a zis ca nu am nici un track salvat in GPS. Ce pas mi-a scapat oare? Pana acum am folosit cu foarte mult succes Nokia Sports Tracker, am expoertat direct din el mai multe trackuri direct in GPX. |
#45
Posted 26 March 2008 - 10:02
Salut.
Pentru o mai buna inchegare a comunitatii openstreetmap din Romania propun infiintarea unui canal irc pe care sa intram si sa schimbam opinii, sa punem intrebari, etc. Deocamdata am intrat pe undernet pe canalul #osmromania, va astept si pe voi, eventual cu alte propuneri pentru numele canalului. Ar mai fi de discutat utilitatea infiintarii unei liste de discutii, de exemplu pe "Google Groups". |
#46
Posted 26 March 2008 - 10:05
Putem cere un forum separat pentru Romania pe forum.openstreetmap.org
Un canal de chat nu e o idee rea, din pacate eu nu sunt un fan al IRC-ului in general, dar pentru o cauza nobila... |
|
#47
Posted 26 March 2008 - 10:10
Nici eu nu sunt un fan al chatului dar m-am gandit ca astfel e mai usor sa implicam in actiune elevi care au foarte mult timp. E mai simplu sa le spui despre openstreetmap si sa intre pe irc. In felul asta unii vor intra si probabil 10-20% din ei vor fi convinsi sa se alature proiectului. E clar ca vor fi si multi care vor intra sa faca "misto" dar ce ne pasa de ei, important e sa ne atingem scopul.
|
#48
Posted 26 March 2008 - 10:36
galex, on Mar 26 2008, 01:42, said: Am incercat sa salvez din Garmin. Am activat salvarea track-urilor. Am observat ca se aduna ceva date pe acolo, de ex. acum a ajuns la vreo 10%. Apoi, din Manage Data, am incercat sa salvez "current track". Acolo insa nu m-a intrebat unde sa salveze, si in ce format. Si nici nu am gasit pe nicaieri unde s-a salvat fisierul cu trackuri. Am conectat si telefonul la computer, si din Mapsource am incercat sa "trag" Route si Tracks din telefon. Si nu a mers decat sa-mi transfere "routes", a zis ca nu am nici un track salvat in GPS. Ce pas mi-a scapat oare? Pana acum am folosit cu foarte mult succes Nokia Sports Tracker, am expoertat direct din el mai multe trackuri direct in GPX. |
#49
Posted 26 March 2008 - 19:37
Un link cu ortofotoplanuri util pentru pregatirea unor trasee offroad si multe altele
http://195.138.192.4...anien/index.asp Coordonatele afisate sunt pentru colturile NV respectiv SE ale hartii sunt in sistemul de proiectie Stereo70.Pot fi convertite in sistemul WGS84/ETRS89 cu ajutorul aplicatiei TransDat |
#50
Posted 26 March 2008 - 23:24
Stiu de site-ul oferit de ANCPI dar din pacate informatiile de acolo sunt sub copyright si deci nu pot fi folosite in cadrul proiectului nostru.
|
#51
Posted 28 March 2008 - 14:44
Cred ca este o idee mai buna cu un forum pe openstreetmap decat cu un chat.
|
|
#53
Posted 29 March 2008 - 18:20
Salutare tuturor! ma bag si eu. Sint din CONSTANTA. Daca mai e cineva, sa am ajute! Sint la inceput. Eu am un TOMTOM GO 710
|
#54
Posted 29 March 2008 - 22:43
Prima mea "opera" pe OSM a fost sa adaug niste alei in Parcul Tineretului. Mai vreau sa adaug si in Herastrau, dupa care adaug si restul de stradute pe unde am umblat in Bucuresti. Deocamdata am 8 GPX-uri uploadate.
|
Anunturi
▶ 0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users