Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Harti GPS open source

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#19
ovidiu_d

ovidiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.01.2005
Ma bag si eu cu musca-n lapte!

Cum naiba inregistrezi cu gps traseul. Eu am un mio a701, ce program trebuie sa am pe el sa inregistreze hartile si sa le salvez!

Edited by ovidiu_d, 06 February 2008 - 13:10.


#20
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003
La Igo e foarte simplu: din meniul disponibil de pa harta (nu meniul principal), la pagina Setari (sper ca nu ma insel, vorbesc un pic din amintiri), ai optiunea Administrare Jurnal Parcurs. Aici poti incepe inregistrarea unui traseu nou, oprirea inregistrarii, exportarea unui traseu in format .gpx. Tot aici poti sa setezi parametrii de inregistrare: recomand captura la 1 secunda, si setarea limitei fisierului cat mai mare. Sper sa iti fie de folos. Daca ai alte probleme nu ezita sa le expui pe aici, vor fi folositoare pentru toata lumea.

#21
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003
Am reusit in sfarsit sa public un prim tutorial despre cum se poate contribui la acest proiect. Tutorialul il gasiti aici: http://mapguy.wordpr...nline-potlatch/

#22
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
E foarte buna ideea. Dar cum am putea folosi hartile pe care le facem pe PDA-urile noastre?

#23
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003
Aici este partea cea mai "fragila" a proiectului. Din fericire in lumea open-source lucrurile se misca destul de repede asa ca au aparut diferite moduri de a utiliza hartile de pe OpenStreetMap, dar care fiind la inceput necesita ceva mai multa rabdare in instalare/utilizare. Sunt cateva pagini pe Wiki pe care gaseste informatii:

http://wiki.openstre...g_Openstreetmap
http://wiki.openstre...ndex.php/WinPDA
http://wiki.openstre....php/Neat_Stuff

#24
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007

View Postpeter_k, on Jul 27 2007, 23:16, said:

Dupa cum am promis, revin cu detalii. Ideea principala e urmatoarea:
- cei implicati in proiect isi salveaza traseele cu ajutorul unui GPS
- traseele exportate in format GPX se incarca in baza de date de pe server
- exista un tool cu ajutorul caruia se pot descarca / vizualiza  toate traseele salvate intr-o anumita zona geografica
- cu ajutorul acestui tool (JOSM) se pot desena segmente de drum / sosea / cale ferata / traseu montan / etc. pe baza traseelor existente in zona
- segmentele astfel desenate apar pe harta online, si pot fi folosite pentru rutare automata

Avantaje:
- harta e gratuita, fiindca nu se bazeaza pe date sub copyright
- se dezvolta pe baza colaborativa, adica fiecare are posibilitatea de a aduga / corecta detalii
- bazandu-se pe trasee salvate cu GPS, harta va fi mult mai precisa decat majoritatea celor comerciale existente in prezent (fara intentia de a face antireclama, incercati sa navigati prin tara cu ajutorul hartilor existente pe piata, si veti constata deseori ca va aflati "pe langa" harta  ;) )
- avem posibilitatea in orice moment sa descarcam cea mai recenta varianta a hartii
- orice modificare asupra unui drum (transformare in sens unic, reparatii, etc.) apare in cel mai scurt timp pe harta - e suficient ca orice utilizator care constata modificare sa modifice datele pe server
- proiectul nu se rezuma doar la sosele, ci acopera practic orice traseu (de ex. montan)
- nu in ultimul rand: e fun  ;) - apropos, creatorii proiectului ne avertizeaza: creaza dependenta! ;)

Dezavantaje:
- orice utilizator inregistrat are dreptul de a modifica baza de date -> lasa loc de abuzuri. Din fericire, exista backup.
- momentan exista putine posibilitati de utilizare a hartii. Offline se poate utiliza doar cu Garmin. Oricum, formatul hartii fiind public, practic se poate face conversie la orice alt format de date. si se poate folosi chiar si in aplicatii proprii. In paralel se dezvolta si un program de navigatie open-source, dar inca e intr-o faza de inceput.


Peter, ideea e superba m-am gandit de mai multe ori la asa ceva, caci nu mi se pare normal sa fie hartile atat de scumpe, si mai ales ca nu sunt updatate asa cum ar fi daca sunt online. Pagina indicata de tine nu prea imi place cum arata nu e destul de sugestiva si greoaie parca. Ar fi fain si liste mari de POI-uri mai ales pe Timisoara.
Vreau sa te intreb ceva, cum convertesc acele harti in psf, ai ceva idee de formatul asta PSF? E folosit la PNA-uri Falk? Vreau sa particip si eu, numa sa rezolvam problema cu conversia.

#25
benyKTM

benyKTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.01.2008
SALUTARI fratilor sint din cluj
as vrea sa contribui si eu Cu ceva salvari de trasee. IS SPECIAL MONTANE eu am motocicleta de teren si numa pe munti umblu
imi plac mult munti .Am mai inregistrat ceva trasee dar leam sters multe din ele ca nu am stiut ce sa fac cu ele  nu sint foarte expert sint mai incepator de aceia cine poate sa ma ajute cu informati  aveti id meu .. kobrabeny eu am un mio A701
poate ma ajutati  sa folosim traseele respective ca eu deocamdata nush ce pot face cu ele sa ma duca gps pe ele.VA MULTUMESC MULT

Edited by benyKTM, 18 February 2008 - 23:51.


#26
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003
Salutare benyKTM!

In primul rand sa iti spun ca traseele ale pot fi foarte folositoare pentru toata lumea, acesta fiind un avantaj al proiectului, faptul ca nu se limiteaza la o retea de strazi "clasice". Poti incepe cu prima parte a tutorialului scris de mine aici: Tutorial. In viitor sper sa avem la dispozitie si un tutorial bazat pe imagini. Daca ai nelamuriri poti sa ma contactezi pe acest topic, ca sa avem referinte in viitor pentru cei care vor dori sa contribuie. Spor si tinem legatura!

#27
owene

owene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.06.2007
azi am adaugat prima mea strada din Brasov, sper sa imi tina naravul :-)

#28
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003
Nu pot decat sa iti urez "La mai multe!", mai ales ca Brasovul duce lipsa de reprezentare in acest proiect. Spor la treaba si bine ai venit in comunitatea OSM!

#29
thanas

thanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.03.2003
Activitatea mea presupune mult sofat. Ma bag si eu cum primesc asus-ul (luni).

#30
meetzer

meetzer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2008
Salutare tuturor, mi-am luat sambata un Garmin Nuvi 200 (simplut) si azi am aflat intamplator de proiectul Openstreet.
M-am inscris si eu, sunt din Constanta, sunt incepator in ale GPS dar cred ca pot sa ajut.
Voi invata cum sa acumulez informatii si cum pot sa le transfer pe Harta cea mare si comuna.

Pe curand

#31
owene

owene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.06.2007
Dupa ce desenez strazile, pun POI si dupa ce zona se stabilizeaza, sa zicem peste o luna, e o idee buna sa sterg trace-urile?

Cand se aduna, cred ca deranjeaza la editare, primele oricum au fost niste rateuri, iar strazile vectoriale vad ca nu necesita trace-uri decat la editare.

Am reusit cate cate ceva in Brasov, putin, dar macar se poate nimeri centrul. Surprinzator cat de rapid merge. Impinsul caruciorului cu bebe devine cu adevarat productiva si te impinge sa schimbi parcul  :lol:  

PS: Azi am dat garminul inapoi pentru service, asa ca o vreme am sa fiu offline, insa deja nu mai sunt singur  :D

#32
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003
@meetzer: Din zona Constantei mai este si subarufan de aici de pe forum. Poti sa il contactezi si sa vedeti cum puteti colabora. Aveti si avantajul ca in acea zona sunt harti Yahoo! Satellite la rezolutie buna. Spor la treaba!

@owene: Ma bucur ca iti merge bine treaba! Atentie ca OSM da dependenta  ;) In ceea ce priveste trace-urile, nu cred ca este o problema sa ramana pe server. Ideea e ca daca sunt mai multe trace-uri in aceeasi zona, teoretic eroarea data de GPS poate fi considerata mai mica. Daca intradevar le consideri neutilizabile de catre altii le poti sterge.

#33
thanas

thanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.03.2003
Se mai ocupa cineva de Hunedoara?

#34
tipicul

tipicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.02.2008
Salutare

De strainatati se ocupa cineva?Eu urmeaza sa fac un drum Cehia-Romania si retur deci as putea face o treaba...


Zi buna!

#35
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003
@thanas: Din ce se poate vedea cel mai apropiat vecin declarat este prin Deva. Dar sunt convins ca daca prietenii o sa te vada lucrand pentru OSM, cel putin cativa vor fi interesati sa faca si ei cate ceva. Spor!

@tipicul: Poti sa iti aduci contributia asa cum poti. Nu cred ca utilizatorii din Ungaria si Cehia s-ar supara daca ii ajuti un pic :) Si eu am sa incerc sa contribui la nivelul Parisului dupa mica plimbare planificata in vara asta.

#36
tgg2k

tgg2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.04.2006
cine se mai ocupa de Cluj?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate