Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Dihori

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
La tara casa este goala, tata se duce la 2 zile pe acolo ca sa aiba grija de gradina. a indraznit doar o noapte sa doarma acolo si...a descoperit ca avem dihori in pod! in noaptea aia nu a putut sa atipeasca deloc deoarece domnii dihori aveau chef de joaca si a fost jale.

Mie imi plac, sunt dragalasi rau...dar, noi nu avem gaini si alte animalute pe acolo (oricum mi s-a spus ca nu fura de unde stau) pe vecini i-au innebunit! le fura oua, gaini, pui...pisicile nici nu mai trec prin curtea noastra de frica lor! sunt vreo 5 sau 6 dar le merge bine si au inceput sa se inmulteasca :lol:

Tata le-a pus o capcana si a reusit acum 3 luni sa prinda unul. la a doua capcana a gasit doar sange, semn ca fusese unul prins dar a scapat si cum sunt foarte isteti...urmatoarele capcane au ramas goale forever!

nu se gaseste otrava pe nicaieri din cauza noilor directive europene, dar si asa mi-a spus un medic veterinar ca sunt prea isteti ca sa ii poti otravi pentru ca simt mirosul si nu se ating de mancarea otravita. mi-a dat idee sa ne ducem cu pusca cu substanta de adormit...dar cine naiba indrazneste sa urce in pod...plus de asta fug ei (desi tata a observat ca sunt din ce in ce mai tupeisti, deja stau pe casa la vedere si se uita la el cand trece prin curte :lol: )

deci, ce naiba facem sa scapam de ei? nu de alta, dar i-au innebunit pe vecini (si eu ii inteleg!)...mi-e ca ne dau vecinii foc la casa ca sa scape de dihori...

#2
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Nici un fel de otrava?  :huh:
Nu mai aveti ascunsa printr-un cotlon chiar deloc? Problema cu mirosul cred ca ar putea fi rezolvata daca le contaminati sursa de hrana ..aaaa.. ne-vie cu otrava respectiva. Sau dihorii mananca numai pasari?

Sau, neste oua plasate strategic, injectate cu ceva, daca le plac asa mult. Cat de dati naibii pot sa fie sa simta mirosul prin coaja pana sa haleasca oul?

#3
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
Cand eram mic la tara cainele alunga dihorii ce indrazneu sa se apropie de cotete.

#4
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cu otrava: in primul rand nu se gaseste pe nicaieri otrava, aceasta este strict controlata din cauza intrarii in UE si a presiunilor organizatiilor ecologiste (pe care le invit pe aceasta cale sa imi rezolve ei problema cu dihorii daca-s asa destepti)

si apoi, dihoreii nu papa decat oua si pasari vii, deci si daca as reusi sa fac rost de otrava ar trebui sa o injectez in ou, dar ei sparg oul si daca are un miros ciudat continutul nu il halesc (nu mananca de ex.oua stricate)

caine nu putem avea acolo pentru ca nu are cine sa ii dea sa manance zilnic.

momentan a facut frate-miu un aparat cu ultrasunete...poate fug...daca nu merge cu aparatul am sa platesc oameni de la gradina zoologica sa vina sa-i adoarma cu pusca cu tranchilizante (desi cred ca asta e cea mai complicata solutie ca ei fug cand se urca un om in pod :lol: )

#5
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
otrava....s-ar mai gasi pe ici pe colo dar problema e cum o mananca? indoapa si tu un pui mort cu raticide, dar nu cred sa merga, nici nu stiu daca mananca mortaciuni. In materie de otravuri s-au dus vremurile bune, aveam: furadan, DDT, verde de paris, karate(mai are tataie si acum), silicat de nu stiu cum, etc. oricum mai bine ca nu se mai gasesc, se intamplau o gramada de tragedii din cauza lor. Si soda caustica ar trebui interzisa pt gospodarii, sunt pline spitalele de otraviti cu asa ceva, cu esofagurile arse accidental sau intentionat.

Edited by PL_500, 27 July 2007 - 11:16.


#6
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Toarna spuma poliuretanica peste tot toate gaurilea astupate sa nu se mai poata ascunde pe nicaieri. Poate au locasuri chiar in pereti, pune ceva, stiu ca aia de la dezinsectie au spume de-alea de turnat prin gauri cotloane&stuff, si dupa aia umple, astupa tooot. Sa moara bestiile obraznice. :gunsmilie:

PS Cica se fac haine frumoase in dihor, sper ca nu e tzeapa.
PL_500: doar pasari vii, nu merge cu pui morti.

Edited by nile, 27 July 2007 - 14:30.


#7
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
PS Cica se fac haine frumoase in dihor, sper ca nu e tzeapa.
PL_500: doar pasari vii, nu merge cu pui morti.
[/quote]

Pe vremuri tataie prinsese si jupuise unul si ii intinsese pielea pe un placaj, batuta in cuie, probabil se foloseau la asa ceva ca doar nu o pusese la uscat degeaba.

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
...da...numai de haine imi arde mie cand ma gandesc ca-s vecinii atat de terorizati ca se uita chioras la noi...plus de asta nu mi-ar ajunge, ca la o estimare ochiometrica is vreo 5 sau 6 adulti (poate dupa ce cresc puii)  :lol: dar poate gasesc pe cineva dispus sa isi faca haina de blana si sa vina sa-i captureze!

spuma degeaba bag in cotloane si pereti, in primul rand ca la anul intentionam sa dam podul jos ca sa turnam placa si doi, ei stau pur si simplu in pod, degeaba le astup eu toate gaurile din pereti, podul e gol si pentru tiraj are un geam deschis tot timpul asa ca e lumea lor acolo, nu au intrat in casa sau cel putin nu a gasit tata nicio urma pe nicaieri!

PS: casa este nelocuita, cred ca de aceea au si ales-o, tata se duce acolo periodic (la 2-3 zile) ca sa ude gradina&stuff, dar nu doarme decat foarte rar in casa peste noapte...oricum, pana la vara cand intentionam sa turnam stalpi si placa ar fi indicat sa scapam de dihori...

#9
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

 anknic, on Jul 27 2007, 18:30, said:

...da...numai de haine imi arde mie cand ma gandesc ca-s vecinii atat de terorizati ca se uita chioras la noi...plus de asta nu mi-ar ajunge, ca la o estimare ochiometrica is vreo 5 sau 6 adulti (poate dupa ce cresc puii)  :lol: dar poate gasesc pe cineva dispus sa isi faca haina de blana si sa vina sa-i captureze!

spuma degeaba bag in cotloane si pereti, in primul rand ca la anul intentionam sa dam podul jos ca sa turnam placa si doi, ei stau pur si simplu in pod, degeaba le astup eu toate gaurile din pereti, podul e gol si pentru tiraj are un geam deschis tot timpul asa ca e lumea lor acolo, nu au intrat in casa sau cel putin nu a gasit tata nicio urma pe nicaieri!

PS: casa este nelocuita, cred ca de aceea au si ales-o, tata se duce acolo periodic (la 2-3 zile) ca sa ude gradina&stuff, dar nu doarme decat foarte rar in casa peste noapte...oricum, pana la vara cand intentionam sa turnam stalpi si placa ar fi indicat sa scapam de dihori...
pai daca sunt asa de terorizati vecinii astia ai tai de ce nu te ajuta sa tii un caine la curte, le mai lasi mancare sau bani si sa-l tina ei in viata cand nu esti tu acolo?

#10
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si cainele cum se va urca in pod?

#11
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 anknic, on Jul 30 2007, 08:10, said:

si cainele cum se va urca in pod?

foloseste ultrasunete! costa 120 lei un dispozitiv... la soareci si sobolani a avut efect!

#12
robertbalistu

robertbalistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2007

 carman, on Jul 30 2007, 09:17, said:

foloseste ultrasunete! costa 120 lei un dispozitiv... la soareci si sobolani a avut efect!
cu pusca !

#13
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 robertbalistu, on Jul 30 2007, 09:41, said:

cu pusca !
hmmm... sa tragi cu pusca in casa....bine ca nu sta la bloc!

#14
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

 anknic, on Jul 30 2007, 08:10, said:

si cainele cum se va urca in pod?
Te-ai gandit mult?

#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 PL_500, on Jul 30 2007, 15:07, said:

Te-ai gandit mult?

pe bune...mi-ai zis "ia un caine"...vecinii au caini si cu toate astea smecherii de dihori le fura oua si pui si gaini...cu ce ar rezolva problema un caine la noi in curte, atata vreme cat nu se poate urca in pod, iar dihoreii au cuibul in pod?

#16
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

 anknic, on Jul 31 2007, 11:29, said:

pe bune...mi-ai zis "ia un caine"...vecinii au caini si cu toate astea smecherii de dihori le fura oua si pui si gaini...cu ce ar rezolva problema un caine la noi in curte, atata vreme cat nu se poate urca in pod, iar dihoreii au cuibul in pod?
La noi la tara cainele era vecin cu cotetul de gaini. Asta nu inseamna ca nu mai si reuseste dihorul dar diferenta e maxima. Cat despre pod pur si simplu dihorii si cainii nu stau in acelasi loc, cu timpul isi iau taplasita. E ca si cum i-ai cere unei pisici sa coboare din copac in timp ce un dulau latra in permanenta la baza copacului.  :D  Orice animal se stabileste acolo unde este in siguranta si gaseste hrana. O casa nelocuita e ideala pt asa ceva. dar daca latra  nonstop o javra prin curte pe acolo lucrurile se schimba

#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sa stii ca am avut acolo demult o catea ciobanesc alsacian care prindea de toate :lol: i le punea bunicii pe prag ca sa o laude, numai ca saraca bunica, batrana, numai de laudat nu-i ardea cand iesea din casa si calca intr-un sobolan/soricel/porumbel/vrabie/gugustiuc! din pacate s-a prapadit si bunica (acum 1 an) si cateaua(acum 3 ani). :no:
Imi inchipui ca daca mai era Isaura (cateaua) prin curte nu mai aveau tupeu dihoreii :lol:

off, si catelul ar trebui sa fie mare deja...daca iau un maidanez, ala n-o sa stea cuminte in curte, daca iau pui...nu cred ca as avea tupeu sa-l las pe acolo singur cu dihorii...poate merge aparatul cu ultrasunete...ca daca nu...intru aici si va intreb de unde iau eu catel adult care sa stea cuminte in curte :P

Edited by anknic, 01 August 2007 - 21:07.


#18
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
News

am scapat de dihorei...au plecat pentru ca nu le-a placut aparatul luț frate-miu de ultrasunete   :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate