Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Austrian Village - vi-l recomand cu caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Tot trebuie sa chemi vidanja...asa ca tot fosa se cheama. Ca ei vor sa-i zica sistem de canalizare propriu..........e altceva.

#20
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007

View PostBravegirl, on Jul 27 2007, 14:23, said:

Tot trebuie sa chemi vidanja...asa ca tot fosa se cheama. Ca ei vor sa-i zica sistem de canalizare propriu..........e altceva.

pai tocmai asta e diferenta... nu mai chemi tu vidanja pentru casa ta, ci dezvoltatorul va chema pentru o "cutie" colectoare unica pentru intreg complexul si care nu va fi in casa ta. de la mine va merge doar un canal colector instalat in underground catre acea cutie fara ca eu sa mai am acea grija. so... nu e nici pe departe acelasi lucru

#21
pge71

pge71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.08.2006
Stati putin, e vreun complex de vile in jurul Bucurestiului care e racordat la sistemul de canalizare al orasului si n-am auzit eu de el?
Daca asta e nivelul de dezvoltare si vointa autoritatilor, n-o sa stai la bloc pana trage primaria apa si canal. Si cand le va trage tu vei fi pe pozitie si te vei racorda, cu avantajul ca pana atunci ai stat la casa si eventual ai luat-o la 1/2 din pretul de peste 7-8 ani cand se va face canalizarea in minunata zona metropolitana.

#22
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Exista!
Dar de foarte putin timp si de aceea poate nu ai auzit!

#23
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postdantes87, on Jul 27 2007, 15:10, said:

pai tocmai asta e diferenta... nu mai chemi tu vidanja pentru casa ta, ci dezvoltatorul va chema pentru o "cutie" colectoare unica pentru intreg complexul si care nu va fi in casa ta. de la mine va merge doar un canal colector instalat in underground catre acea cutie fara ca eu sa mai am acea grija. so... nu e nici pe departe acelasi lucru
deci din 2 una:
1. toate complexele rezidentiale de langa bucale neracordate la reteaua de canalizare au "sistem de canalizare privat". daca nu au , locatarii pot sa sape o buda in fundu curtii si sa isi faca sistem de canalizare privat de privata.
2. complexu austrian viilage e racordat la sistemu de canalizare al orasului conform ultimului tau post.

hotarasta-te, si un sfat de la mine: cand cumperi o casa , nu prea te intereseaza unde se duce rahatu cat timp nu ramane la tine in casa. asa ca mai prezinta si alte avantaje ale complexului ca asta e motiv slab de reclama.

#24
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007

View Postturbo trabannt, on Jul 29 2007, 20:32, said:

deci din 2 una:
1. toate complexele rezidentiale de langa bucale neracordate la reteaua de canalizare au "sistem de canalizare privat". daca nu au , locatarii pot sa sape o buda in fundu curtii si sa isi faca sistem de canalizare privat de privata.
2. complexu austrian viilage e racordat la sistemu de canalizare al orasului conform ultimului tau post.

hotarasta-te, si un sfat de la mine: cand cumperi o casa , nu prea te intereseaza unde se duce rahatu cat timp nu ramane la tine in casa. asa ca mai prezinta si alte avantaje ale complexului ca asta e motiv slab de reclama.

1. gresit
2.gresit
citeste mai atent si poate o sa intelegi. sa te iei de mana cu eon flux ca amandoi sunteti antisociali :)

#25
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postdantes87, on Jul 30 2007, 09:04, said:

1. gresit
2.gresit
citeste mai atent si poate o sa intelegi. sa te iei de mana cu eon flux ca amandoi sunteti antisociali :)
ok domnu sa te iau altfel: in afara de minunatul sistem privat de colectare a rahatilor altceva nu ne mai povestesti despre ansamblul asta. nu de lata, dar incepe sa puta....

#26
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asta incercam si eu sa-i spun, ca prea bate a reclama pe nimic ceea ce zice
multa lume si-a luat ap/vile dar nu incepe cu "recomand!, luati!, afacere!"

ps. dantes, vezi data inscrierii mele pe forum, adica undeva in 2002; nu cred ca exista aeon flux atunci :), desi mi-a placut un pic filmul

#27
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007

View Postaeon, on Jul 30 2007, 09:56, said:

asta incercam si eu sa-i spun, ca prea bate a reclama pe nimic ceea ce zice
multa lume si-a luat ap/vile dar nu incepe cu "recomand!, luati!, afacere!"

ps. dantes, vezi data inscrierii mele pe forum, adica undeva in 2002; nu cred ca exista aeon flux atunci :), desi mi-a placut un pic filmul

pai cred k aici ar putea fi problema. fiind un rookie in ale forumurilor, nu am stiut care sunt stereotipurile pentru posturi pe forum. imi pare rau ca suna a reclama, dar nu asa a vrut sa sune cu siguranta. am pea putin timp ca sa stau sa fac reclama altora pe mok. cu atat mai mult cu cat nu am putut obtine nici un discount de la dezvoltator, desi am incercat prin diverse lucruri care sa ii confere un plus de calitate proiectului : gazon, farmacie. de aici mi-am dat seama ca in unele proiecte e mai bine sa vorbesti cu agentia, pentru ca sunt mult mai willing sa te ajute decat dezvoltatorul. si mai mult de atat nu au cerut nici un leu in plus fata de pretul dezvoltatorului.

in continuare "recomand" austrian village si asta pentru ca, lasand la o parte toate ironiile acestei liste de discutii, are cam tot ce ii trebuie unui complex de calitate.

aici inchei, iar daca mai vreti sa continuam am rugamintea sa terminati cu prostiile pentru ca vreau sa cred ca suntem aici ca sa construim ceva si nu sa facem caterink.

#28
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...si eu recomand ansamblul, tocmai am vorbit cu o amica care isi ridica casa si varianta lux de acolo pica pe suprafetele casei ei. pretul este aproximativ corect. mai se pune si accesul relativ mai liber spre bucuresti (deocamdata cel putin, o alta colega vine de la crevedia in univeersitatii in 45 de minute) iar cei care construiesc par seriosi.

EDIT le fac un forward , poate imi dau si mie acces la clubul lor...:lol:

Edited by Nicanor, 08 August 2007 - 15:33.


#29
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
cand mi-am cautat casa, una dintre optiuni a fost Austrian Village. Din pacate nu m-au impresionat doua lucruri concrete:

1) singurele case acceptabile dpmdv erau LUX si SUPERIOR, insa preturile mi s-au parut nesimtite. Terenul aferent este foarte mic, abia acceptabil la casa cea mai scumpa.

2) desi suprafetele utile par super-ok, la o privire mai atenta se poate observa ca holul + casa scarilor ocupa pozitie centrala in planul casei, ceea ce mi se pare o impartire extrem de nefericita a spatiului util - rezultatul e evident:
- la parter: living 22mp? (pai atat am acum in apartament...), bucatarie 9mp? (acum am 14...)
- la etaj: camerele copiilor de cate 14mp? si baile pe la 6mp bucata?

Pe chestia asta eu nu pot da banii aia, nu in Crevedia oricum.

#30
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
sigur sunt din caramida in totalitate?

(adica sigur nu au si boltari sau bcu ? )

#31
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
sincera sa fiu, am intrat pe site si, cel putin din prezentarea lor, chiar ma incanta si mi e pare super ok.
singura problema majora mi se pare totusi distanta.... acu' pe bune, 20 km de bucureti? cat sa faci zilnic, la ore de varf, pana in centrul capitalei? o ora jumate? doua? asta numa' dus, ma apuca groaza daca fac calculul pe dus-intors.
plus, banuiesc ca nu exista inca in zona scoli, gradinite, supermarketuri.
in fine, cam astea mi se par mie minusurile, in rest........ imi cam curg balele.
astept si alte pareri, poate a mai incheiat cineva contract cu ei sau e pe cale sa......

#32
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
parerea mea, n-am contract cu ei, nu am vazut locatia, dar este de departe un ansamblu reusit.
dute si vezi de aproape. am o colega care s-a mutat din rahova in crevedia. ea vine zilnic in universitatii si cica ajunge uneori mai usor decat inainte. o medie de 45 de minute.
zona mi-a spus ca este langa o vila a lui ceausescu deci...
imi suna foarte fain, am mai spus. nu e nici zona industriala ca sunt hectarele studioului mediapro pe acolo.
daca o casa gen paradisul verde este o varianta buna ptr tine, acolo ai o alternativa

EDIT ptr mine nu se potriveste

Edited by Nicanor, 09 September 2007 - 22:56.


#33
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007
Hello again,

Observ ca ati mai povestit putin in lipsa mea. Trebuie sa ma mut in curand in Asutrian, cel putin din ce spune agentul cu care discut. De cand mi-am cumparat casa pana acum am tot facut drumuri la diferite ore ca sa vad cum merge traficul. Cu mana pe inima va spun ca nu am facut niciodata mai mult de 55 minute pana in P-ta Victoriei. Iar 55 minute le-am facut la ora de varf. Sunt diverse scurtaturi pe care se poate merge pentru a evita bulevardele aglomerate. Cea mai buna de departe este Kisseleff - Pta Presei Libere - Poligrafiei - Jiului - Bucurestii Noi si mai departe spre Mogosoaia - Buftea. In medie pana in P-ta Victoriei unde lucrez fac 35 minute, aproape jumatate din cat faceam inainte dintr-un cartier periferic al capitalei unde stateam. Intrt-adevar cu scoala e o problema. Din cate am inteles de la agentul care m-a ajutat dezvoltatorul va aduce un microbuz pt scoala zilnic in Austrian Village si ii va aduce pe copii seara. Gradinita va fi in cadrul complexului intr-un mic mall doar pentru copii din Austrian. Un supermarket foarte bun este in Buftea cam la 3 km de Austrian Village (PLUS), dar vor fi magazine si in acel mall de care va povesteam mai devreme.

Din cate am inteles, preturile cresc foarte rapid, pe masura ce se definitiveaza proiectul. Deja mi se pare ca cresc foarte mult, si cu atat mai mult ma bucur ca mi-am luat-o la timp.

#34
aionaro

aionaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.05.2005
mda. compartimentarea nu e prea grozava. livinguri mici, holuri mari care mananca spatiu inutil. compartimentare rigida. se poate mai bine. dar la disperarea de la noi presupun ca e o oferta tentanta.

#35
dantes87

dantes87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.02.2007

View Postaionaro, on Sep 12 2007, 11:46, said:

mda. compartimentarea nu e prea grozava. livinguri mici, holuri mari care mananca spatiu inutil. compartimentare rigida. se poate mai bine. dar la disperarea de la noi presupun ca e o oferta tentanta.

la lux cred k se putea o compartimentare mai buna. Eu am avut noroc cu tipul de casa pe care ammers. compartimentarea pe care o am e excelenta, iar la mansarda mi-am putut compartimenta eu insumi dupa bunul plac.

#36
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
dantes, daca mai auzi ceva de una ca a ta care se elibereaza sau daca cei care ridica acolo mai dezvolta ceva in zona sau aiurea, da-mi si mie un pm.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate