Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

aer conditionat HYUNDAI

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostDragon Warrior, on 27th July 2010, 13:42, said:

Bai ce lucru prost si-a luat. Merge de 3 ani fara probleme. Da' e prost ca asa zice "expertii".

Si nuuuu, nici nu produc Hyundai aparate de aer conditionat: http://www.hyundai-w...amp;sProd=36613

Acum sper sa nu vina vreun papagal sa spuna ca nustiu ce surub e cumparat de la alte firme. Stim. Se numeste globalizare.

Nici Panasonic nu produce ecrane LCD dar cumva se descurca si fac televizoare LCD care sunt chiar bune. Cum-necum se descurca si aprovizioneaza de undeva panourile LCD.
Tu chiar crezi ce spui? Uite aici pagina Hyundai Romania,o sa observi asemanarea AC-urilor cu AIRKOOL si alte aparate egiptene
Este un produs OEM

Edited by gall71, 27 July 2010 - 16:21.


#20
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ok. Si ce? Un produs OEM trebuie sa fie prost si/sau ieftin?

Si ce inseamna la tine asemanare? O cutie exterioara din tabla cu o elice mare in mijloc? Sau o cutie lunguiata, usor rotunjita din plastic in interior? Deci la care asemanare te referi mai precis?

Sa-ti arat un aparat Hitachi de vreo 10 ani care arata ca porcul? Extrem de urat si de banal?

Edited by Dragon Warrior, 27 July 2010 - 16:41.


#21
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostDragon Warrior, on 27th July 2010, 17:38, said:

Ok. Si ce? Un produs OEM trebuie sa fie prost si/sau ieftin?

Si ce inseamna la tine asemanare? O cutie exterioara din tabla cu o elice mare in mijloc? Sau o cutie lunguiata, usor rotunjita din plastic in interior? Deci la care asemanare te referi mai precis?

Sa-ti arat un aparat Hitachi de vreo 10 ani care arata ca porcul? Extrem de urat si de banal?
Hyundai nu proiecteaza sau produce AC-uri,este un produs 100%egiptean cu o eticheta de Hyundai;de ce nu ai lua originalul chinezesc sau egiptean la un pret mult inferior acestuia?(in cazul de fata diferenta a fost de 600 de lei)
Tu unul ce ai cumpara,un White westinghouse la 1600 lei sau un Midea la 800 lei?

Edited by gall71, 27 July 2010 - 17:12.


#22
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ia pune aici un certificat de provenienta ca te vad convins de ce spui.

Dar extrapolez: de ce ai lua un aparat Toshiba produs in China cand poti sa cumperi unul produs in Japonia?

Si repet intrebarea: sa zicem ca e produs in Egipt. In egipt nu se pot produce calitati diferite? Daca e produs in Egipt, nu poate avea componente de prima clasa? Daca e produs in Egipt nu poate sa functioneze timp de 3-5-7 ani fara nici cea mai mica problema?

Edited by Dragon Warrior, 27 July 2010 - 17:30.


#23
adriantanasa

adriantanasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.07.2009
Sau noul Ford Ka care e pe dedesubt un Fiat 500 (absolut tot)  ... si ai cumpara Ford sau Fiat?
N-are rost sa batem campii aiurea.
1. Sigur diferenta de pret nu e doar "brand". Sau poate la noi in tara "datorita faptului ca piata e LIBERA"
2. Cu ce e mai prejos un produs "no name" daca el are un pret corect si e fiabil?

PS: Rog un moderator sa modifice numele topicului "HUNDAY" care este scris gresit.

Edited by adriantanasa, 27 July 2010 - 17:44.


#24
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Zau daca e cazul sa va aprindeti asa.

Tot citesc dezbaterile pe tema fabricatiei si a calitatii produsului pe cale de consecinta.

Lucrurile sunt ceva mai complicate si in acelasi timp destul de simple.

E periculos si duce la concluzii gresite sa amestecam lucruri din diverse tipuri de abordare a pietelor si sa facem un ghiveci mare si confuz.

Cand o sa am ceva mai mult timp, o sa incerc sa fac putina lumina in povestea asta cu "cine si unde fabrica", "produs in tara de origine a brand-ului sau in tari cu costuri de productie mai mici", "brand care are traditie si R & D in climatizare si brand-uri care sunt doar etichete", etc.

Chiar trebuie stiute toate detaliile, mai ales acum cand recesiunea impinge la a ne informa cu totii asuprsa oricarui lucru pe care dam banii.

Toate bune pana atunci

PS - Hyundai e o super corporatie Sud Koreana (la fel ca si LG); e foarte puternica in constructii civile, in industria auto, in industria de constructii navale si altele, dar clima nu prea produce zilele astea; chiar nu; asta nu inseamna c a, daca eticheta cu numele lor inspira unui fan al brand-ului incredere, ar face o prostie sa cumpere si AC cu numele lor; atat doar ca trebuie sa stie exact ce cumpara.
  



View PostDragon Warrior, on 27th July 2010, 18:28, said:

Ia pune aici un certificat de provenienta ca te vad convins de ce spui.

Dar extrapolez: de ce ai lua un aparat Toshiba produs in China cand poti sa cumperi unul produs in Japonia?

Si repet intrebarea: sa zicem ca e produs in Egipt. In egipt nu se pot produce calitati diferite? Daca e produs in Egipt, nu poate avea componente de prima clasa? Daca e produs in Egipt nu poate sa functioneze timp de 3-5-7 ani fara nici cea mai mica problema?


#25
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Si LG este un aparat extrem de prost. Nu produce compresoare proprii si nu este produs in Japonia.

Cum suna afirmatia asta?

#26
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Suna rau; mai grav e ca e falsa.

Dar poate sa tina la cine nu se informeaza si inghite cate o vorba ici si colo din zbor; pe care poate chiar vrea sa o creada.

Japonia, vrem nu vrem, e tara "mama" a cel putin 5 brand-uri din primele 12 pe plan mondial.

Vrei sa spui totusi ceva cu intrebarea asta sau e doar retorica ?

Tocmai spusesem mai devreme ca e important sa stim ce cumparam; sa fie clar pe ce dam banii; asta e opusul defaimarii, al dezinformarii si al exagerarilor plecate din subiectivism si interese de alta natura.


View PostDragon Warrior, on 27th July 2010, 20:38, said:

Si LG este un aparat extrem de prost. Nu produce compresoare proprii si nu este produs in Japonia.

Cum suna afirmatia asta?


#27
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
E important sa stii ce cumperi. Pe majoritatea electrocasnicelor vandute prin zona scrie Made in EC.

Vroiam sa subliniez ca si cand cumperi un Mercedes, are 5% piese romanesti in el. Fara nicio caterinca.

Asadar sa nu ne mai ascundem dupa deget. In epoca consumerismului nimeni nu mai stie ce cumpara. Orice ar scrie pe produs. El vine insotit de o hartiuta pe care scrie: in conformitate cu bla-bla-bla.

Sa ne scoatem din cap compresoare japoneze, tenacitatea si dedicatia omuletilor cu ochi oblici, mirajul productiei asiatice. Astea sunt doar povesti (care or fi fost adevarate pe vremuri). Am desfacut  odata un VCR. AKAI parca. Am gasit in el piese Hitachi, Sony, NEC, Etc.

A desfacut cineva un aparat AC Hyundai sa verfice daca nu cumva are un compresor Mitsubishi inauntru?

Edited by Dragon Warrior, 27 July 2010 - 21:23.


#28
marioalex1

marioalex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 05.07.2009

View PostDragon Warrior, on 27th July 2010, 20:38, said:

Si LG este un aparat extrem de prost. Nu produce compresoare proprii si nu este produs in Japonia.

Cum suna afirmatia asta?
de ce ar produce in Japonia? nu cumva este ''made in koreea'' ?
de ce e ''un aparat extrem de prost''? Nici fujitsu nu-si produce compresoarele...sa inteleg ca fujitsu= =lg=hyundai=airkool=americool=unionaire=etc made in a.r.e..nu cumva important e cine face CTC-ul?

hyundai...in 2007 nu gaseam carote de 55 bosch sau hilti ... m-a pus dracu' si am luat o hyundai.a rezistat eroic fix doua gauri in caramida...dar a meritat...la 600 de lei...doua gauri...n'am ce zice...pentru garantie...poi daca ati dat in armatura cu ea :thumbup: !!!?

PS pentru instalatori: plecati la service pentru "made in are"=luati-va o sacosa de condensatoare dupa voi.

#29
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Incidentally; LG este acum unul dintre cei mai mari producatori de compresoare (AC si frigidere) din lume; fujitsu a fost odata ca niciodata (din pacate); Fujitsu (AC) a intrat in Romania multi ani inainte ca actualul importator sa exista ca firma (m-am ocupat si eu de el atunci).

Outsource-ing-ul are sens pentru unele componente; dar e bine de stiut cine si ce produce, cine si cum asambleaza si pana la urma, cine garanteaza ca produsul cumparat chiar merita banii platiti pe el.



View Postmarioalex1, on 27th July 2010, 22:30, said:

de ce ar produce in Japonia? nu cumva este ''made in koreea'' ?
de ce e ''un aparat extrem de prost''? Nici fujitsu nu-si produce compresoarele...sa inteleg ca fujitsu= =lg=hyundai=airkool=americool=unionaire=etc made in a.r.e..nu cumva important e cine face CTC-ul?

hyundai...in 2007 nu gaseam carote de 55 bosch sau hilti ... m-a pus dracu' si am luat o hyundai.a rezistat eroic fix doua gauri in caramida...dar a meritat...la 600 de lei...doua gauri...n'am ce zice...pentru garantie...poi daca ati dat in armatura cu ea :thumbup: !!!?

PS pentru instalatori: plecati la service pentru "made in are"=luati-va o sacosa de condensatoare dupa voi.


#30
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
detin si eu un aparat Hyundai de 3 ani cred,s-a stricat de doua ori,anul asta a cam comis-o,am ceva zile de cand suport caldura. Au venit niste "meseriasi" si au incurcat agentul de racire in loc de R410 au introdus R407,ce efecte poate avea acest lucru?mentionez ca acum aerul functioneaza o perioada dupa care apar erori pe LCD-ul extern

#31
marioalex1

marioalex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 05.07.2009

View Postal33xxxx, on 4th August 2010, 17:53, said:

detin si eu un aparat Hyundai de 3 ani cred,s-a stricat de doua ori,anul asta a cam comis-o,am ceva zile de cand suport caldura. Au venit niste "meseriasi" si au incurcat agentul de racire in loc de R410 au introdus R407,ce efecte poate avea acest lucru?mentionez ca acum aerul functioneaza o perioada dupa care apar erori pe LCD-ul extern
Compresorul aparatului va ceda in scurt timp daca va continua sa functioneze in conditiile acestea. 410 si 407 au presiuni de lucru diferite;uleiul folosit pentru ele e diferit.Ar trebui curatat traseul frigorific,schimbat uleiul,inlocuit agentul frigorific=timp,nervi,bani(destul de multe din fiecare).

#32
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008

View Postmarioalex1, on 4th August 2010, 23:51, said:

Compresorul aparatului va ceda in scurt timp daca va continua sa functioneze in conditiile acestea. 410 si 407 au presiuni de lucru diferite;uleiul folosit pentru ele e diferit.Ar trebui curatat traseul frigorific,schimbat uleiul,inlocuit agentul frigorific=timp,nervi,bani(destul de multe din fiecare).
ms mult pentru raspuns,asa zisii meseriasi au facut treaba cu picioarele,spuma izolanta din compresor au indepartat-o,vad ca deja se fac nevazuti,pana acum pentru inlocuirea unui condensator si ce au mai gadilat acolo au primit 220 ron,mai mult si-au batut joc....

#33
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View Postmarioalex1, on 4th August 2010, 23:51, said:

Compresorul aparatului va ceda in scurt timp daca va continua sa functioneze in conditiile acestea. 410 si 407 au presiuni de lucru diferite;uleiul folosit pentru ele e diferit.Ar trebui curatat traseul frigorific,schimbat uleiul,inlocuit agentul frigorific=timp,nervi,bani(destul de multe din fiecare).

Vad ca te pricepi.

La ce presiune functioneaza R410 si la ce presiune R407? Intreb pentru ca aparatul produce o singura presiune de lucru. El nu stie ce agent frigorific i-ai bagat.

Si de ce uleiul trebuie schimbat? El nu ia contact cu agentul frigorific.

#34
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostDragon Warrior, on 8th August 2010, 13:33, said:

Si de ce uleiul trebuie schimbat? El nu ia contact cu agentul frigorific.
Cum se face ungerea compresorului?
Cu uleiul nu e bai  mare,amandoi refrigeranti folosesc acelasi ule sintetic,POE,problema apare atunci cand vei mixa trei refrigeranti(R407C) cu inca doi existenti in R410A
Solutia in cazul de mai sus este eliminarea refrigerantului,curatarea tevilor si apoi incarcarea cu ajutorul unui cantar

Edited by gall71, 08 August 2010 - 17:44.


#35
_FTW_

_FTW_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.08.2010
Si eu am luat tot cam acum 3 ani un Hyundai de 12000 btu. Sunt multumit de el, dar mama nu e.
Este pus intr-o bucatarie mare cat o sufragerie orientata spre vest.
De fiecare data cand face mancare, indiferent ca el este dat la maxim si cu geamurile/usile inchise si jaluzelele trase, acest aparat se comporta extrem de prost. De exemplu seara pe la ora 5 daca face mancare, ma uit pe el cand ii dau drumul, sunt 32 de grade. Dupa o ora ma intorc si ce sa vad, ca abia se mentine la 28. E bataie de joc, nu mai cumpar in viata mea Hyundai.

#36
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostDragon Warrior, on 8th August 2010, 12:33, said:

Vad ca te pricepi.

La ce presiune functioneaza R410 si la ce presiune R407? Intreb pentru ca aparatul produce o singura presiune de lucru. El nu stie ce agent frigorific i-ai bagat.

Si de ce uleiul trebuie schimbat? El nu ia contact cu agentul frigorific.

Ba dimpotriva , uleiul este in permanenta in contact cu agentul frigorific .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate