Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Imbinare

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
erica1

erica1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.02.2007
Salut,am si eu o intrebare.Vreau sa-mi fac niste rafturi pe doi pereti(in continuare)si nu stiu cum sa imbin scandurile la 90 de grade in asa fel incat sa nu se vada imbinarea.Inbinarea trebuie sa fie solida pentru a putea suporta greutati destul de mari.V-as ruga niste sfaturi ;)

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Posterica1, on Jul 25 2007, 06:30, said:

Salut,am si eu o intrebare.Vreau sa-mi fac niste rafturi pe doi pereti(in continuare)si nu stiu cum sa imbin scandurile la 90 de grade in asa fel incat sa nu se vada imbinarea.Inbinarea trebuie sa fie solida pentru a putea suporta greutati destul de mari.V-as ruga niste sfaturi ;)
imbinarea tre sa fie facuta cu ''cepuri de lemn''dar acest lucru trebuie facut de un tamplar.

#3
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

View Posterica1, on Jul 25 2007, 07:30, said:

Salut,am si eu o intrebare.Vreau sa-mi fac niste rafturi pe doi pereti(in continuare)si nu stiu cum sa imbin scandurile la 90 de grade in asa fel incat sa nu se vada imbinarea.Inbinarea trebuie sa fie solida pentru a putea suporta greutati destul de mari.V-as ruga niste sfaturi ;)
Se taie in unghi de 45 fiecare capat de scindura( daca peretele are unghiul de 90 , de obicei sunt imperfectiuni)
se face un sablon dintr-o sipca de lemn ( latime egala cu grosimea blatului, lungime egala cu lungimea muchiei unde se imbina scindura si grosime de 4-5 mm) Se gaureste cu burghiu de 6mm sau 8mm (in functie de diametrul cepurilor de lemn care se potrivesc mai bine la grosimea raftului)
in mai multe locuri aflate pe mijlocul sablonului la distante egale (5cm una de alta si de capete)cit mai bine aliniate.
Se asaza sablonul pe muchia de imbinare a fiecarei scinduri pe rind (fixind cu 2 cuie subtiri sablonul pe scindura)si se gauresc scindurile dupa sablon( adincime minima egala cu jumatate din lungimea cepului de lemn).
Se pune putin aracet in gauri si se bat diblurile pe una din scinduri pina la jumatate dupa care se pune aracet in celelalte gauri (cealalta scindura) si se bate in dibluri pina ce se lipesc scindurile.
Se tin la uscat dupa care se pot monta pe perete.

#4
alinutzais

alinutzais

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.08.2007

View Posterica1, on Jul 25 2007, 07:30, said:

Salut,am si eu o intrebare.Vreau sa-mi fac niste rafturi pe doi pereti(in continuare)si nu stiu cum sa imbin scandurile la 90 de grade in asa fel incat sa nu se vada imbinarea.Inbinarea trebuie sa fie solida pentru a putea suporta greutati destul de mari.V-as ruga niste sfaturi ;)


nu ma prea pricep astept si eu sa aflu, daca afli ceva inaintea mea sau daca chiar le faci posteaza o p[oza ca sa ma inspir si eu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate