Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

(Mirela Lucia) Căsuţa noastră - P (sperăm într'o poveste de succes)

- - - - -
  • Please log in to reply
3186 replies to this topic

#19
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostDDuras, on Jul 24 2007, 19:17, said:

Acum, ca v-ati deschis toti topicuri personale, sper ca nu le abandonati pe cele generale. :)


Nicidecum. Dupa parerea mea, oameni de acolo aduna informatiile ehnice, de aici partea mai artistica!

#20
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Nemaipomenit. Imi place foarte mult ceea ce faceti. Si eu mi-am dorit din tot deauna casa fara etaj, dar din pacate bucata de teren pe care am reusit sa pun mana va avea in final doar 12m latime:(. Imi imaginez cu greu o casa fara etaj pe o astfel de latime. Nu vreau vagon.
Deci 14.000 mana de lucru, nici o alta taxa, nu? Atept sa terminati sa imi spui si un pret final pentru materiale, pe mp evident:)

#21
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostGabrielaC, on Jul 25 2007, 16:08, said:

Nemaipomenit. Imi place foarte mult ceea ce faceti. Si eu mi-am dorit din tot deauna casa fara etaj, dar din pacate bucata de teren pe care am reusit sa pun mana va avea in final doar 12m latime:(. Imi imaginez cu greu o casa fara etaj pe o astfel de latime. Nu vreau vagon.
Deci 14.000 mana de lucru, nici o alta taxa, nu? Atept sa terminati sa imi spui si un pret final pentru materiale, pe mp evident:)


nu. mana de lucru am scos-o la 12.000 euro la o suprafata construita de 211 mp casa plus, 30 mp 2 terase, plus acoperisul de la garaj, pentru ca desi in plan e garaj garaj, noi facem doar carport. deci stalpi de lemn infipti in cuzineti si acoperis. Suprafata la sol a garajului e de 30mp. Eu zic ca mai jos nu puteram s-o scoatem. Legat de materiale de constructii am un caiet cu toate cheltuielile, dupa ce termin le centralizez si le pun aici pe forum.

#22
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Sorry, 12 am vrut sa scriu:) Si despre exterior ce detalii poti sa ne dai? M-ar interesa de ce crezi ca nu era posibil sa aplici ce vrei tu sa faci pt un etaj, la 2 etaje? Doar costurile?

Edited by GabrielaC, 25 July 2007 - 15:22.


#23
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostGabrielaC, on Jul 25 2007, 16:21, said:

Si despre exterior ce detalii poti sa ne dai? M-ar interesa de ce crezi ca nu era posibil sa aplici ce vrei tu sa faci pt un etaj, la 2 etaje? Doar costurile?

pai iti spun cum vad eu lucrurile. E doar parerea mea personala deci luati-o ca atare.

casa pe un nivel este cert mai scumpa ca si costuri. Fundatia mai mare si acoperisul ma mare. In rest tot atata caramida cumperi etc.

Mie casa imi place sa fie frumoasa, nu neaparat impopotonata, atat pe interior cat si pe exterior. Ma uit la casele cu 2 etaje. marea majoritate fie sunt monolit si ies ici colo niste geamuri care nu prea sunt bine proportionate si asezate simetric, fie au tot felul de terase si balconase care imi amintesc de bloc. Acum depinde si de firea fiecaruia , de modul de viata , de obiceiurile din familie. Eu una decat sa ies pe un balconas la etaj, mai bine ies pe terasa acoperita de la parter sau si mai bine direct in curte, ca de aia m-am dus la tara, sa respir aer curat si sa imi miroasa a iarba. ma mai uit la unii, baga atatia bani in casa si isi fac balcoanele cu chestii din alea albe de ghips, coloane din alea mici... de tot rasul. Solutiile arhitecturale frumoase pentru casele cu etaj implica niste solutii destul de scumpe pe partea de rezistenta. Tot felul de pereti vitrati, de schimbari abrupte de acoperis, ceea ce te pune sa te intrebi, oare nu era mai ieftin doar un nivel? dar cum am spus, atata timp cat romanul isi face casa la exterior fara sa tina cont de mediul din jur, de incadrarea ei frumoasa in peisaj.... Si sincer vorbind, de multe ori gandesc ca nu beneficiarul e pe deplin de vina. saracul nici nu are de unde sa aleaga modele adecvate. Pentru multi din arhitectii de la noi, e mai simplu un proiect clasic ca de bloc, se face repede, se incaseaza banul, la ce ii trebuie sa se complice. Iti propun sa studiezi de exemplu urmatoarele 2 proiecte cu etaj, ca sa vezi ca am cochetat si cu ideea asta intr-un timp. Asta e ce am gasit si mi-a placut cat de cat. Poate te ajuta pe tine.


http://www.domnahory...p...&projekt=72  Nu mi-am inchipuit ca o casa asa mica poate fi asa draguta la exterior

si al doilea, tot din Polonia

http://www.dobredomy...t=83&infopage=4

#24
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Mersi mult. Oricum avand in vedere ca eu mai am ceva pana cand ma voi apuca efectiv de constructie, voi studia multe, foarte multe proiecte. Dupa ce iese cadastrul la mine, incerc sa vad cat de mult ma pot intelege cu vecinul sa-mi mai dea latime. Dar indiferent cat mi-ar da (mai mult de 2 n-are cum) nu cred ca voi putea face un singur nivel. In schimb nici eu nu vreau casa impopotonata sau mai stiu eu cu ce minibalconase. Momentan cochetez cu ideea de a avea casa cu terasa deasupra, nu cu acoperis si evident cu bolta de vie. (Poate suna a bloc, dar nu e asa, in Germania am vazut cateva astfel de case care chiar mi-au rapit privirea)

Intrebare: Cum veti face cu serviciile? Veti continua sa lucrati in Bucuresti? Daca da, ce parere aveti de distanta? E okay sa parcurgeti o asa distanta zilnic? Sau va veti reorienta, cu munca evident?

#25
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostGabrielaC, on Jul 25 2007, 17:01, said:

Mersi mult. Oricum avand in vedere ca eu mai am ceva pana cand ma voi apuca efectiv de constructie, voi studia multe, foarte multe proiecte. Dupa ce iese cadastrul la mine, incerc sa vad cat de mult ma pot intelege cu vecinul sa-mi mai dea latime. Dar indiferent cat mi-ar da (mai mult de 2 n-are cum) nu cred ca voi putea face un singur nivel. In schimb nici eu nu vreau casa impopotonata sau mai stiu eu cu ce minibalconase. Momentan cochetez cu ideea de a avea casa cu terasa deasupra, nu cu acoperis si evident cu bolta de vie. (Poate suna a bloc, dar nu e asa, in Germania am vazut cateva astfel de case care chiar mi-au rapit privirea)

Intrebare: Cum veti face cu serviciile? Veti continua sa lucrati in Bucuresti? Daca da, ce parere aveti de distanta? E okay sa parcurgeti o asa distanta zilnic? Sau va veti reorienta, cu munca evident?

Avand in vedere ca am stat 5 ani in America si faceam cam 60 mile pana la servici, nici o distanta nu ma mai deranjeaza. Vom continua sa lucra in Bucuresti. DE acasa pana la intrare in Bucuresti ( Cora Pantelimon) facem maxim 15 min cu masina dupa care facem mult mai mult prin Bucuresti toata ziua. La cat timp pierd in Bucuresti cu masina si la cat stres acumulez..... 15 minute pana la casuta mea pe malul lacului nu mai reprezinta nimic. Nici nu e inca ridicata complet si de abia astept sa ies din Bucurest sa las blocurile in spate si sa ma duc ACASA!!! desi acasa inseamna o amarata de rulota.

#26
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostMirelaLucia, on Jul 25 2007, 09:03, said:

mi-a ramas caramida. Cam 15-17 mc . V-am aratat poze cu ea e 25X 37.5X 24.5. daca are cineva nevoie de caramida langa Bucuresti si are si cu ce sa o care, o vand . daca e cineva interesat sa ma contacteze pe PM.

Banuiesc ca necesarul la caramida ti l-a facut arhitectul sau constructorul. Mie mi l-a facut arhitectul, si daca l-as fi ascultat mi-ar fi ramas de doua ori mai mult decat tie ! Noroc ca am pus eu mana pe pix si am refacut necesarul,astfel.
Inca un aspect pt. cei interesati: APROAPE NICIODATA LA NECESARUL DE CARAMIDA NU SE AU IN VEDERE ROSTURILE! Numai de aici poate iesi un surplus semnificativ de caramida (depinde si cum se zideste).

In privinta manoperei, cred ca ai scos-o destul de bine.

#27
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Necesar de Lucrari sau Cantitativ de Lucrari NU este acelasi lucru cu Necesar de Materiale. Sunt doua lucruri sensibil diferite.

Cind ai 80 mc zidarie de caramida de 25 cm, cu siguranta, cantitatea bruta de caramida este cu 15-20% mai mica.
Cu cit caramida e mai mica, cantitatea de mortare creste, implicit, volumu' de caramida folosit la o zidarie este mai mic.
Cu cit caramida este mai mare, volumu' de caramida ce se achizitioneaza se apropie ca si valoare aritmetica de volumu' de zidarie.
La 80 mc de zidarie NU se cumpara 80 mc de caramida, se cumpara mai putin. Cu cit?...raspunsu' sta in modulu' acesteia.

In cantitativu' de Lucrari se dau metri cubi, metri patrati si metri liniari executati.

Un alt exemplu. Daca ai 150 mp de invelitoare, NU cumperi 150 mp de tigla, cumperi mult mai multa in functie de tipu' de material. Cei care produc materialu' iti pot spune exact ce cantitate este necesara pt. a acoperi suprafata rezultata din proiect.

#28
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpunkt, on Jul 26 2007, 22:29, said:

Necesar de Lucrari sau Cantitativ de Lucrari NU este acelasi lucru cu Necesar de Materiale. Sunt doua lucruri sensibil diferite.

Cind ai 80 mc zidarie de caramida de 25 cm, cu siguranta, cantitatea bruta de caramida este cu 15-20% mai mica.
Cu cit caramida e mai mica, cantitatea de mortare creste, implicit, volumu' de caramida folosit la o zidarie este mai mic.
Cu cit caramida este mai mare, volumu' de caramida ce se achizitioneaza se apropie ca si valoare aritmetica de volumu' de zidarie.
La 80 mc de zidarie NU se cumpara 80 mc de caramida, se cumpara mai putin. Cu cit?...raspunsu' sta in modulu' acesteia.

In cantitativu' de Lucrari se dau metri cubi, metri patrati si metri liniari executati.

Un alt exemplu. Daca ai 150 mp de invelitoare, NU cumperi 150 mp de tigla, cumperi mult mai multa in functie de tipu' de material. Cei care produc materialu' iti pot spune exact ce cantitate este necesara pt. a acoperi suprafata rezultata din proiect.


Punkt. am inteles. Oricum acum e tardiv si tarziu. E perfect ce zici tu si e foarte logic. problema noastra in general este ca noi nu ne gandim la lucrurile astea dinainte, ca nu stim sa gandim ca in constructii, ca nu suntem constructori. daca cineva explica cum explici tu acum, inainte de a cumpara caramida sau cand ti se preda cantitativul de lucrari era alta treaba. Dara asa. Unul presupune ca totul e logic si ca e clar, ca se intelege de la sine, si altul crede cu totul altceva. Nu-i o problema. BIne ca s-a intamplat la caramida. De bine de rau se vinde. mai rau era sa se intample la sindrila de exemplu. ca nu iti mai ia nimeni 30 mp de sindrila bituminoasa. Am dat un exemplu, or mai fi si altele. oricum fata de ce am vazut postat pe la ruginel.... eu chiar am casa beton facuta si n-ar mai trebui sa ma plang de caramida in plus

#29
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Daca ai loc suficient poti s-o pastrezi pentru o magazie de vara or smth.

#30
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostGabrielaC, on Jul 27 2007, 09:58, said:

Daca ai loc suficient poti s-o pastrezi pentru o magazie de vara or smth.

daca as avea bani destui, as pastra-o ca de bine de rau ai ce sa faci cu ea. dar 1000 euro imi spunt chiar vitali in momentul asta. Fiecare 100 de euro economisita  e importanta.

#31
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006
Frumos peisaj.
Vad ca te descurci foarte bine, ai inceput sa intelegi fenomenul si te adaptezi repede la situatiile de criza.Se pare ca in constructia unei case asta e secretul : "sa-ti pastrezi calmul si sa gandesti pozitiv.
Succes in continuare

#32
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postruginel, on Jul 27 2007, 17:08, said:

Frumos peisaj.
Vad ca te descurci foarte bine, ai inceput sa intelegi fenomenul si te adaptezi repede la situatiile de criza.Se pare ca in constructia unei case asta e secretul : "sa-ti pastrezi calmul si sa gandesti pozitiv.
Succes in continuare


Ruginel, ai prins bine esenta. Mai bine mai tarziu decat niciodata! Sper ca ai scos casa din pamant cu bine pana la urma.

Eu am comandat deja lemnul pentr plafon peste parter si pod. M-au terminat . ma costa 8000 euro si snt 50 mc de lemn ( inclusiv dulapi). De am vrut casa mare, pe parter. Am bugetat cam 5000 euro dar vad ca nu ma incadrez bine de tot  :)

Am grinzi de 15/20 la 6 m - noroc ca nu am decat cateva la 6m, apoi grinzi de 15/20 la 4m cam 7mc

Cosoroaba e pe 12/12
Coame, dolii, popi 15/12
capriori 10/15

Cica un pod solid se face cu astfel de dimensiuni. Acuma dupa ce am facut o rezistenta la casa de tragi cu tunul in ea, ce sa fac? sa ma stric tocmai la acoperis?

Partea mai nasoala e ca nu prea imi mai raman bani de gard.

A, v-am spus ca mi-am gasit fosa septica ecologica cu 800 euro ( TVA inclus) de 2000 l pentru 4-5 persoane? ce-i drept vine de prin nordul tarii, dar fata de 2000euro aici in Bucuresti....

#33
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostMirelaLucia, on Jul 30 2007, 10:27, said:

Eu am comandat deja lemnul pentr plafon peste parter si pod. M-au terminat . ma costa 8000 euro si snt 50 mc de lemn ( inclusiv dulapi). De am vrut casa mare, pe parter. Am bugetat cam 5000 euro dar vad ca nu ma incadrez bine de tot  :)

Am grinzi de 15/20 la 6 m - noroc ca nu am decat cateva la 6m, apoi grinzi de 15/20 la 4m cam 7mc

Cosoroaba e pe 12/12
Coame, dolii, popi 15/12
capriori 10/15

Cica un pod solid se face cu astfel de dimensiuni. Acuma dupa ce am facut o rezistenta la casa de tragi cu tunul in ea, ce sa fac? sa ma stric tocmai la acoperis?
- cam grosuti capriorii. Se pot folosi si dulapi de 5X10 la un pas de 50 cm.

- Cosoroaba e ok, desi putea fi si de 10X10

- Coamele si doliile sunt elemente principale de rezistenta fie orizontale (come) fie inclinate(dolii), deci daca sunt mai grosute e chiar bine.

#34
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpunkt, on Jul 30 2007, 10:39, said:

- cam grosuti capriorii. Se pot folosi si dulapi de 5X10 la un pas de 50 cm.

- Cosoroaba e ok, desi putea fi si de 10X10

- Coamele si doliile sunt elemente principale de rezistenta fie orizontale (come) fie inclinate(dolii), deci daca sunt mai grosute e chiar bine.



Asa i-a trecut structuristul, asa i-am facut. Acum comanda a fost lansata. Sa speram ca nu le mai trebuie alte grinzi, ca nu le mai dau. sa masoare de 10 ori inainte sa taie, astfel incat sa nu mai ramana nici un lemn.

#35
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostMirelaLucia, on Jul 30 2007, 10:27, said:

A, v-am spus ca mi-am gasit fosa septica ecologica cu 800 euro ( TVA inclus) de 2000 l pentru 4-5 persoane? ce-i drept vine de prin nordul tarii, dar fata de 2000euro aici in Bucuresti....


Vreau si eu sursa penru fosa septica. Pe PM, sau aici.
Multumesc.

#36
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006

View PostX-plane, on Jul 30 2007, 22:43, said:

Vreau si eu sursa penru fosa septica. Pe PM, sau aici.
Multumesc.

Si eu sunt fix la fosa septica.
Pretul e f bun.
Eu ies mult mai scump cu ea facuta de constructor.
Idem X-plane.Pe Pm sau aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate