Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Despre Magnetofoane

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1628 replies to this topic

#1405
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, intreb pentru ca citisem cum ca typeI suporta putin mai multi dB peste 0dB decat typeII. Da, typeIV suporta cei mai multi dB peste 0dB, decat oricare alt type. Deci ordinea ar fi:
type I +4dB ocazional
typeII + 2dB ocazionsl
typeIV + 6dB ocazional

#1406
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009

 SIG, on 23 septembrie 2018 - 14:19, said:

Da, intreb pentru ca citisem cum ca typeI suporta putin mai multi dB peste 0dB decat typeII. Da, typeIV suporta cei mai multi dB peste 0dB, decat oricare alt type. Deci ordinea ar fi:
type I +4dB ocazional
typeII + 2dB ocazionsl
typeIV + 6dB ocazional

Nu-i bine. Type II suporta ceva MAI MULTI dB decit type I.
Din simplul motiv ca benzile CrO2 si Metal permit un nivel de premagnetizare mult mai mare decit oxidul feric (type I)

Edited by costidraghia, 23 September 2018 - 14:39.


#1407
andym02

andym02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.02.2018
Merci "viceroy56 "  ,am rezolvat aspectul , am inlocuit vechiul cap cu unul de Pioneer de 200 ohm , nu am crezut ca se poate auzi asa de bine , excelent mai bine spus .
Din toata " gramada " de casete am gasit doar cateva care au ramas aproape in parametrii .
O sa fac sapaturi poate mai gasesc ceva de calitate cu muzica anilor '80 .
Am cateva DVD'ri cu muzica veche care se aude f.bine , insa daca inregistrez pe banda nu este ceea ce imi doresc , ceva face diferenta intre analog si digital .

Edited by andym02, 29 September 2018 - 14:20.


#1408
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Pai la redare o impedanta mai mare nu are asa mare importanta, uneori, in functie de electronica, se poate auzi putin mai tare. Daca este naou capul, sigur se aude mai "clar", mai bine, are mai multe inalte.
La inregistrare trebuie sa faci reglarea curentului de premagnetizare si alte ajustari in electronica in cazul in care schimbi capul cu oricare alt model decat cel original. Chiar si la original trebuie sa verifici cat de corect functioneaza si reglajele de finete sa le faci dupa 10-15 ore de functionare pe redare.
Daca nu ai aparate de masura si calificarea/experienta necesara, numai prin tatonari succesive vei reusi sa faci un reglaj cat de cat acceptabil.
Ai nevoie in primul rand de o banda test pentru reglarea azimutului capului de redare/inregistrare si apoi de generator de semnal sinusoidal intre 20 Hz si 20 KHz, osciloscop pana la 1 MHz. pentru reglajul inregistrarii.
AI schema electronica a deck-ului?

#1409
andym02

andym02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.02.2018
De cateva zile il tot " bibilesc "  / adica i-am ajustat capul incat sa se auda f. bine , am un amic electronist posesor de cam toata gama Akai GX.... , are scule si aparatura necesara reglarii , schimbarii , banda de test ...etc . Capul este nou noutz , n-a fost folosit .
Pana si el a ramas surprins de cum se aude , nu mi-a placut Madona niciodata , am o caseta cu ea primita din Germany prin anii '86 se aude de zici ca acum este trasa .
Mai am vre-o 4 bucati BASF  REFERENCE MAXIMA TP II  alea cu scrisul auriu pe ele , pe astea vreau sa inregistrez cateva piese de calitate .
Nu am schema electronica a decku'lui , este DENON  DR-M12 HX  , nu cred ca este un aparat prea laudat , insa ii vad potenta , daca ii pui o banda de calitate si el ofera calitate .

Exact asta  :   https://www.hifiengi.../dr-m12hx.shtml

Edited by andym02, 30 September 2018 - 14:33.


#1410
andym02

andym02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.02.2018
Aproppos a folosit careva dintre dvs asa ceva :  https://www.olx.ro/o...816a1475b  , vreau sa-l folosesc pentru a face conversia din digital in analog , mai precis de pe o unitate DVD in care o sa introduc dvd'uri cu muzica , dupa care prin intermediul acestui convertor sa transfer muzica pe benzi .
   Este posibil  ..... ??? Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by andym02, 30 September 2018 - 15:58.


#1411
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Este inutil dacă nu ai ieșire optică din Player-ul DVD.
Bagă DVD-ul cu mp3 sau flac sau ce ai tu în DVD Reader-ul PC-ului, scoate semnal stereo din mufa verde a plăcii de sunet, bagă celălalt capăt al cablului în casetofon și dă-i REC!

#1412
m2aurel

m2aurel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.07.2008
Buna ziua, stimati iubitori de sunet analog. Am o intrebare despre magnotofonul Kashtan. Am doua, unul are o viteza mai mare a benzii, care cred ca e normala si altul ceva mai mica. Nu m-am prins cum se poate regla viteza, daca puteti sa-mi dati o indicatie. Si un VU metru cred ca e mort, cum pot sa-l masor sa fiu convins ca trebuie sa uit de el, sau sa-l inlocuiesc daca gasesc asa ceva.
Multumesc

#1413
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Viteza nu se poate regla. Vezi mecanica: curăță toate axele roților, înlocuiește vaselina. vezi dacă nu cumva, altcineva a adus modificari mecanice prin schimbarea roților de transmisie (alte diametre). Măsoară condensatorul de 4 uF C2 și rezistorul de 130 Ohm R5 de 10W.
O schemă de VU-metru te-ar putea ajuta?:

Attached Files


Edited by Mircel, 01 October 2018 - 10:48.


#1414
andym02

andym02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.02.2018
salutare tuturor !
"Mircel "  am cateva mii de melodii pe suport magnetic ( CD , DVD ) care consider ca se aud f.bine , am facut comparatie intre aceleasi melodii , in speta am ales caseta cu Madona - melodia x , aceiasi melodie ascultata de pe DVD , ambele se aud f.bine , insa daca copii de pe DVD pe banda nu mai este aceiasi calitate ( se aude pe inalte f.tare ) , este necesara o " interventie " la nivelul reglajelor inainte de a se copia pe banda .
Sau ar fi indicat un egalizator prin care sa trec melodia de pe DVD prin egalizator apoi pe banda , din egalizator sa fac corectiile ?
Multi spun ca trebuie placa audio de calitate in pc + o aplicatie dedicata .....dupa care ai sunet analog de exceptie , nu cunosc detalii , doar intreb .

P.S.  Am si iesire optica din DVD si cablu optic , dar n'am acces la reglaje .....s-o scot cum trebuie Posted Image

Edited by andym02, 01 October 2018 - 11:48.


#1415
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 andym02, on 01 octombrie 2018 - 11:46, said:

Sau ar fi indicat un egalizator prin care sa trec melodia de pe DVD prin egalizator apoi pe banda , din egalizator sa fac corectiile?
Încearcã Aimp3. Are și egalizator:

Attached Files


Edited by Mircel, 01 October 2018 - 11:56.


#1416
m2aurel

m2aurel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.07.2008
Multumesc mult, Mircel pentru raspunsul rapid. O sa caut sa vad ce pot face mecanic.

#1417
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
@andym02 - CD si DVD sunt suporti optici, iar banda si discheta floppy sunt magnetice Posted Image .

Edited by costidraghia, 02 October 2018 - 15:56.


#1418
m2aurel

m2aurel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.07.2008
Pentru @andym02,
Daca vrei control absolut asupra unor fisiere de sunet, gen mp3 dar nu numai, foloseste Audacity. Poti transforma o melodie de nu o recunosti. Doar putin studiu de user manual si cateva incercari si modifici cam toti parametrii unei melodii. Merge si pe win si pe linux. Si este free.

Edited by m2aurel, 10 October 2018 - 18:52.


#1419
andym02

andym02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.02.2018
seara buna domnilor !
mii de multumiri tuturor acelora care ofera sfaturi utile  Posted Image

#1420
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Salutare!

Majakurile suporta boxa de 4 ohms pe iesire?
Ce impedanta au difuzoarele proprii? Sunt, parca, legate in serie daca nu ma insel.
Multumesc.

#1421
andym02

andym02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.02.2018

Quote

Majakurile suporta boxa de 4 ohms pe iesire ?
Daca aveti boxa de 8 ohm este mult mai ok , merge mai lejer , sa nu fie mai mica de 4 ohm .

#1422
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Proiectul care a fost blocat de C.A.E.R.: http://www.proradioa...vinzEV5Jck6jkOY

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate