Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Despre Magnetofoane

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1630 replies to this topic

#1099
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
@ 01-RMG https://www.publi24....73796b6557.html

Edited by costidraghia, 06 July 2017 - 13:54.


#1100
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
De citit: http://jurnaluldesat...hi-de-la-carei/

#1101
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Dat fiind ca se mai rup fluturii tamburilor la magnetofoanele Soiuz/Rostov, cel putin eu am cumparat unul asa cu un tambur rupt, a incercat careva sa inlocuiasca axul rupt al tamburului Soiuz cu altul de Tesla? Se poate decupa doar axul fluture si fixa pe suportul tambur Soiuz?
Tamburii de Soiuz se gasesc la pret de 120...160 lei perechea in timp ce o pereche de tamburi Tesla pe la 30...40 lei. In poza un tambur de Tesla.

Attached Files


Edited by SIG, 01 August 2017 - 06:44.


#1102
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
La strung .

#1103
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Da' cele 3 aripi la 120o   tot la strung ?!?

#1104
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Ma gandeam sa decupez pe conturul indicat in poza, pe strung.
Apoi, axul cu baza circulara decupat sa-l aplic prin lipire pe tamburul Soiuz, axul tamburului Soiuz ras complet in prealabil, poate tot pe strung.
S-ar suprainalta axul in acest fel? Se poate insa compensa (regla) din pozitia tamburului Soiuz pe axul motorului.

Attached Files


Edited by SIG, 01 August 2017 - 09:17.


#1105
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Te duci cu tamburii originali si iti face strungarul un scaun pt adaptare, sa ramai pe aceasi inaltime, le prinzi cu suruburi cap ingropat .

#1106
blueicon

blueicon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.03.2004

View Postipsihi, on 01 august 2017 - 11:04, said:

Te duci cu tamburii originali si iti face strungarul un scaun pt adaptare, sa ramai pe aceasi inaltime, le prinzi cu suruburi cap ingropat .
Asa am facut si eu la un moment dat cand eram in lipsa de tamburi.Posted Image

#1107
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View PostSIG, on 01 august 2017 - 09:15, said:

sa decupez pe conturul indicat in poza, pe strung.
Are raza prea mica pentru efortul care este necesar sa suporte adezivul, faceti o comparatie cu raza bazei spinului(detasabil) de la Majak, indicat ar fi sa utilizati tot spatiul disponibil(diametrul dintre sageti) Attached File  Spin.jpg   33.49K   9 downloads pe tambur.

Edited by miron1947, 01 August 2017 - 12:10.


#1108
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Asa arata un spin de Tesla Attached File  Spin 02.jpg   806.99K   11 downloads  partial prelucrat pentru Majak, mai trebuia sa-i elimin nervurile Attached File  Spin 01.jpg   112.4K   14 downloads si sa-i fac fantele pentru tractiune.

Edited by miron1947, 01 August 2017 - 12:52.


#1109
armin74

armin74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.07.2007
Va salut pe toti pasionatii de magnetofoane :)
As avea nevoie de sfaturi din partea celor experimentati in alegerea unui magnetofon.
In speta, m-am oprit la 2: Revox A77 si Tandberg TD 20A.
Din ce m-am documentat eu pana acum, Revox e un mag fiabil, robust, cu o arhitectura greu de egalat, sunet bun, inregistreaza bine. Partea mai putin buna, din punctul meu de vedere: aspect estetic nu foarte convingator :) Stiu, e subiectiv.
Tandberg, pe de alta parte, arata mai bine, suna fenomenal dupa spusele unora, dar se pare ca e mai sensibil, mai stricacios. Asa este?

Magnetofonul l-as lua doar pentru ca am ocazia sa fac un schimb cu o bicicleta de colectie si mai mult din nostalgie, o sa-l folosesc moderat.
Referitor la service, care dintre cele 2 este mai usor de reparat (piese, mesteri)? eu cred ca Revox, nu?

Multumesc pentru ajutor.

#1110
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Eu as merge pe Revox !!!

#1111
blueicon

blueicon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.03.2004
Revox A77 este simplu si usor depanabil.Sunt multe si gasesti piese de schimb.Aspectul, da , de aragaz dar suna frumos.Eu am cateva A77 si sunt tare multumit.Cat despre Tandberg am citit doar ca suna bine dar nu am pus mana pe niciunul.Din ce stiu ca acel Tandberg are cateva lucruri care nu mi-au placut la el si care acum sunt probleme ce se rezolva mai greu.Problema cea mai mare este ca are circuite integrate, dar multe se gasesc si costa putin de ordinul a catva lei.Insa exista un Prom care chiar daca il gasesti trebuie programat.In resti integratele sunt pe socluri deci se schimba usor si mai sufera de boala electroliticilor europeni care trebuiesc schimbati (gen Frako, Siemens , Philips).Deasemenea nu mi-a placut ca are curea intre motor si volanta care e o mica probleme, nu dai fuga la magazinul din cartier sa-i cumperi o curea de volanta si nu stiu daca motorul e controlat electronic sau e la frecventa retelei.(Revox A77 are motor DD la motorul de cabestan).Scrie ca are 4 motoare dar unul e pt partea mecanica si s-a inlocuit solenoidul pt zgomot ca altfel nu ajuta cu nimmic la sunet, doar la o miscare a rolei presoare mai silentoasa pana cupleaza si frana desigur actionata tot de acelasi motor.
Depinde si daca doresti sa-l folosesti sau sa-l tii de design.
Sper ca n-am plictisit pe aici.

Edited by blueicon, 08 August 2017 - 09:59.


#1112
armin74

armin74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.07.2007
multumesc pentru sfaturi, si eu tot spre Revox ma orientez.

#1113
armin74

armin74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.07.2007
maine trebuie sa primesc un Revox B77 varianta 2 track. Are un buton selector care nu este al lui si fata are ceva zgarieturi (probabil de la un transport anterior). Probabil le voi cumpara de pe ebay pentru a-l aduce la conditie optica foarte buna.
Intrebarea care ma framanta acum este legata de benzi, fiind 2 track are banda de 1/2", nu 1/4" cum au majoritatea. Se gasesc noi/sh in conditie buna? Pot sa folosesc si banda 1/4"?
in momentul de fata nu am nicio banda, rola sau Nab-uri...
Am primit un filmulet cu magul pe play si derulare Rew si FFW, merge bine, dar probabil va trebui sa treaca printr-o revizie, mai ales daca ma hotarasc sa-l pastrez.
Imi poate recomanda cineva un tehnician serios, cu experienta pentru service in Bucuresti?
Va multumesc pentru ajutor,
Arminius

#1114
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
O fi 2 track dar foloseste banda normala de 1/4", dezavantajul este ca pt o inregistrare stereo vei putea folosi banda intr-un singur sens .

#1115
armin74

armin74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.07.2007

View Postipsihi, on 13 august 2017 - 20:36, said:

O fi 2 track dar foloseste banda normala de 1/4", dezavantajul este ca pt o inregistrare stereo vei putea folosi banda intr-un singur sens .

da, stiu treaba cu un singur sens.
macar e bine ca pot folosi benzi normale.

Edited by armin74, 13 August 2017 - 20:56.


#1116
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Daca e pus la punct, inregistrarea e net superioara celor 4 track, mai ales pe viteza mare, 38 !!!

Edited by ipsihi, 13 August 2017 - 21:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate