Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Despre Magnetofoane

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1630 replies to this topic

#1081
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, rulmentul din stanga la care ma refer elimina niste tensiuni inclusiv o eventuala scartaiala in acea zona, pe care un ghidaj fix o poate genera. Insa daca scartaiala provine ca urmare a treceri benzii prin fata capetelor, in acest caz nu ma mai ajuata nimeni si nimic

Chestia e ca am citit undeva cum ca benzile cele mai bune, fara scartait, fara sa fie lipicioase sau cu desprinderi etc, ar fi Agfa-Maxell-Philips-TDK. Manat de curiozitate, am cumparat de pe OLX o banda, cica Philips. Ascultand-o pe Soiuz am auzit ca scartaie la ghidajul din stanga. Am pus-o acum pe Akai, sa vad daca si aici persista. Am insa dubii ca banda e Philips. Carcasa si rola da, scrie Philips. M-am uitat la panglicile colorate si nu vad niciun imprimeu cu logoul Philips. La Agfa stiu ca apare. Daca cineva are benzi Philips, poate confirna faptul ca acest brand isi aplica logoul pe modelele de benzi ce le-a produs?

Attached Files


Edited by SIG, 28 May 2017 - 16:41.


#1082
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Aceste defecte ale benzilor de magnetofon (scartaiala datorita pierderi lubrifiantului, desprinderi de oxizi, sticky...) se regasesc si la casetele audio (deck cassette) sau sunt defecte specifice doar celor de magnetofon?
Dar la tape urile video?

Edited by SIG, 02 June 2017 - 17:33.


#1083
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Eu am intalnit-o doar la unele magnetofoane, in special cele cu cale de rulare rigida dar se poate manifesta si pe scule bune .

#1084
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Ma refer la defectele benzilor in sine, care sun specifice doar anumitor tipuri de benzi ale anumitor branduri.
De exemplu, eu nu am auzit de nicio deck cassette care sa fie lipicioasa sau sfarmicioasa/depuneri, sa scartaie nici pe atat. In schimb, am auzit si vazut benzi de magnetofon cu desprinderi/depuneri pe cap, de ex. BASF, altele lipicioase, de ex. OR-WO, altele sa scartaie...

P.S. Scartaitul poate proveni de la frecarea benzii cu unul din capete, nu doar cu ghidajele fixe iar cauza e banda in sine (lubrifiantul cu care a fost prevazuta)

Edited by SIG, 02 June 2017 - 18:48.


#1085
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Pai vb de scartaitul benzilor, e specific benzilor moi si subtiri , rulate pana la epuizare si (sau) reglaj prost al tensiunii in banda .Scartait de la frecarea cu capetele nu prea am vazut,  capetele sunt facute din materiale , aliaje amorfe ,nerezonante, altfel ar scartai toate magnetofoanele .

#1086
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010
Posted Image  benzi unse?
... cu ulei de pila Posted Image

#1087
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Banuiesc ca se referea la ghidajele active, de rotatie .

#1088
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Oare din ce cauza colectarea anumitor benzi, la rusestile benzi Cbema de ex am observat., nu se face uniform? Se vede in prima poza atasata cum banda a oscilat/alunecat in momentul colectari ei. In schimb, altele s-au colectat uniform, poza a 2a. Poate nu doar la Cbema e prezent fenomenul.
Fenomenul nu tine de magnetofon si nici de rola pe care se colecteaza.

Attached Files


Edited by SIG, 09 June 2017 - 05:47.


#1089
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Depinde starea benzii, praful ,mizeria, vechimea, etc, orice mica variatie pe calea de rulare ii schimba pozitia la colectare, uneori tine si de magnetofon, starea rolei presoare, mizeria de pe ghidaje, alinierea ghidajelor, tensiunea benzii si o gramada de alti factori.
Benzile subtiri ,cum e cea ruseasca au tendinta de a "dansa" pe axul cabestanului daca rola presoare nu aplica presiunea corecta sau nu este perfect paralela cu axul, asta fiind cauza cea mai frecventa a asezarii neuniforme pe rola colectoare.

Edited by ipsihi, 09 June 2017 - 06:15.


#1090
horex1952

horex1952

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.05.2016
.....depinde de tipul magnetofonului,  de tipul de banda, de grosimea benzii, de lungimea benzii, de reglajul intinzatoarelor(actioneaza diferit in funktie de grosimea si lungimea benzii), de reglajul franelor.......

#1091
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
"Cbema" = "Svema"   :)

#1092
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009

 djl, on 09 iunie 2017 - 09:16, said:

"Cbema" = "Svema"   Posted Image

Eu n-am facut nici un minut de rusa dar din cite stiu 'm' = 't' , deci corect ar fi 'Sveta'

https://ro.wikipedia...abetul_chirilic

#1093
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
Buna ziua,

Am o banda magnetica veche de cel putin 30-40 de ani
Nu am magnetofon si as dori sa transfer continutul ei pe un CD
Daca poate face cineva acest lucru, il rog sa-mi dea un mesaj pe forum

#1094
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
@n_priceputu - Sunt firme specializate pe asa ceva, transferul il pot face chiar si anumite laboratoare foto. Totu-i sa le gasesti. Si nici nu te jupoaie...
Daca totusi vrei sa faci treaba cu mina ta, musai ai nevoie de un magnetofon, o placa de captura audio si un soft. Eu ti-as recomanda Adobe Audition 3.0 e strasnic, are o gramada de filtre cu ajutorul carora poti prelucra sunetul pina la al face HD :)

#1095
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Revin cu aspectul derulari inspre inapoi la Soiuzul meu 111. E posibil ca din concept, spre deosebire de Rostov cu care seamana, derularea inapoi sa incetineasca spre capat? Sau ar trebui sa aiba o viteza constanta pe tot parcursul, cap-coada? La derularea inainte nu am probleme, viteza de derulare e in regula, nu incetineste.
Mersi.

#1096
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Teoretic trebuie sa deruleze identic in ambele sensuri, cand sunt noi deruleaza perfect, uzura mecanica, frictiune marita, motoare obosite in lagare, starea benzii ,samd .

#1097
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010

 SIG, on 09 iunie 2017 - 05:45, said:

Oare din ce cauza colectarea anumitor benzi, la rusestile benzi Cbema de ex am observat., nu se face uniform? Se vede in prima poza atasata cum banda a oscilat/alunecat in momentul colectari ei. In schimb, altele s-au colectat uniform, poza a 2a. Poate nu doar la Cbema e prezent fenomenul.
Fenomenul nu tine de magnetofon si nici de rola pe care se colecteaza.
prima banda este derulata rapid
a 2-a este pusa pe play si lasata sa mearga cap-coada

 SIG, on 09 iunie 2017 - 05:45, said:

Oare din ce cauza colectarea anumitor benzi, la rusestile benzi Cbema de ex am observat., nu se face uniform? Se vede in prima poza atasata cum banda a oscilat/alunecat in momentul colectari ei. In schimb, altele s-au colectat uniform, poza a 2a. Poate nu doar la Cbema e prezent fenomenul.
Fenomenul nu tine de magnetofon si nici de rola pe care se colecteaza.
prima banda este derulata rapid
a 2-a este pusa pe play si lasata sa mearga cap-coada

#1098
01-RMG

01-RMG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2017
Buna seara,
Am citit cu mare interes toate informatiile postate in aceasta sectiune.
Va rog sa-mi spuneti unde as putea efectua regaljele necesare unui vechi magnetofon Akai in Bucuresti.
Stie cineva o persoana care sa dispuna de aparatura electronica necesara pentru efectuarea reglajelori,benzi  de test si mai ales care sa detina toate cunostinte necesare?
Va multumesc anticipat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate