Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Despre Magnetofoane

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1648 replies to this topic

yo9hrb

yo9hrb

Senior Member

• Grup: Senior Members
Poti reda o banda stereo inregistrata cu altceva. Tesla B4 putea sa redea un canal prin amplificatorul lui, iar pentru celalalt canal se folosea preamplificatorul AZZ941 (produs tot de Tesla) si orice amplificator mono.

djl

djl

Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

Probabil avea intrare mono şi ieşire stereo, dar ieşiea stereo conţinea doar un preamplificator, amplificarea finală făcându-se extern.

gry2000

gry2000

Senior Member

Precum Majak 205 care a fost gandit la fel cu preamplif-uri stereo, dar un singur amplif pentru difuzoare interne si externe.
Si inregistrarea era pe cate o pista, dar cunoscatorii stiu ca daca apesi ambele butoane de piste poti inregistra si reda stereo.
Din pacate condensatorii din acel Majak cu vechime mare s-au dus si nu am avut timpul si rabdarea sa ii schimb. Scula arata impecabil si acum, cumparat din radioprogres in anii 90.

yo9hrb

yo9hrb

Senior Member

djl, pe 02 februarie 2024 - 13:10, a scris:

Probabil avea intrare mono şi ieşire stereo, dar ieşiea stereo conţinea doar un preamplificator, amplificarea finală făcându-se extern.
Nu avea nici macar preamplificator pentru cap magnetic pe cel de-al doilea canal. AZZ941, care continea vreo doi tranzistori cu Ge, asta era. Preamplif de cap magnetic. La mufa venea direct semnalul de pe cap. Schema exista in cartea de scheme de magnetofoane si pickup-uri.

gry2000, pe 02 februarie 2024 - 14:59, a scris:

Precum Majak 205 care a fost gandit la fel cu preamplif-uri stereo, dar un singur amplif pentru difuzoare interne si externe.
Si inregistrarea era pe cate o pista, dar cunoscatorii stiu ca daca apesi ambele butoane de piste poti inregistra si reda stereo.
Din pacate condensatorii din acel Majak cu vechime mare s-au dus si nu am avut timpul si rabdarea sa ii schimb. Scula arata impecabil si acum, cumparat din radioprogres in anii 90.
Majak-ul chiar era stereo. Doar ca nu avea decat un singur amplificator final.

blueicon

blueicon

Junior Member

• Grup: Members

yo9hrb, pe 01 februarie 2024 - 20:35, a scris:

Tesla B90 e stereo. Ultimul Tesla mono a fost B4, care putea reda si stereo cu un amplificator suplimentar. De inregistrat inregistra, insa, numai mono.
Trebuie sa contrazic..B90 era Mono,dar era B93 stereo.

gry2000

gry2000

Senior Member

View Postyo9hrb, on 02 februarie 2024 - 18:23, said:

Majak-ul chiar era stereo. Doar ca nu avea decat un singur amplificator final.

Asta am si spus, doar ca trebuia sa stii cum sa apesi butoanele de piste ca sa fie stereo.

S-M-O

S-M-O

New Member

• Grup: Candidate Members
Salve , sunt pasesorul unui KASTAN neurilizat din ani 2000 , as fi interesat sa contactez un restaurator pentru o revizionare  , mentionez ca sunt din Bucuresti , nu intentionez sa  il vind din motive  sentimentale . Va multumesc anticipat pentru eventuale indumari si ajutor

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Nu te pot contacta prin mesagerie interna si postarea adreselor de e-mail si a nr. de telefon nu sunt OK pe forum.
Daca ai un prieten cu vechime/activitate pe forum, sa-mi dea PM si te contactez.

yo9hrb

yo9hrb

Senior Member

View Postblueicon, on 09 februarie 2024 - 20:06, said:

Trebuie sa contrazic..B90 era Mono,dar era B93 stereo.
Ai dreptate. M-a indus in eroare faptul ca ambele au benzile pe diagonala.

toniburceagmail

toniburceagmail

New Member

• Grup: Candidate Members
Salut. Vechi , dar nou pe aici. Va rog frumos, cine are o schema de magnetofon Saturn (Сатурн) 1970 ?

viceroy56

viceroy56

Guru Member

ASTA am gasit.
Sunt mai multe versiuni de SATURN, vezi daca se potriveste.
Sau AICI, alt model.

maimutzica

maimutzica

Member

Intrucat nu ma pricep deloc la magnetofoane dar imi plac enorm de mult as dori sa-mi achizitionez unul. Am o linie formata din deck, pickup, cd player Pioneer si as dori sa il bag prin aceeasta. Acum nu stiu daca orice magnetofon ar merge bagat prin ea (nu doresc sa mai pun alte boxe separat pt magnetofon intrucat nu am loc) sau doar cele fara amplificare si fara difuzoare interne. Ce magnetofon bunicel imi recomandati pana in maxim 1000 lei ca sa stiu dupa ce ma uit?

yo9hrb

yo9hrb

Senior Member

Pana sa iti iei magnetofon, cauta si vezi cat costa o banda noua. Benzile SH pe care le gasesti pe OLX sau prin alte parti sunt loterie. Pot fi foarte OK, in ciuda vechimii si fabricantului, sau pot fi folosite pe post de perdea de muste.
Daca totusi doresti magnetofonul, gandeste-te la unul la care sa gasesti si piese (capete, curele, rola presoare). Cauta si parerile altor posesori, vezi ce defecte tipice pot sa aiba. Daca vei inregistra tu benzile, recomand ceva cu 3 capete. Nu te chinui sa-ti iei autorevers, va trebui sa folosesti numai benzi care sa aiba portiunea aceea metalica dupa lead-tape. Din punct de vedere al fiabilitatii mecanice, recomand ceva cu 3 motoare. Mecanica este surprinzator de simpla, nu mai ai "uzina" aia de parghii si diverse role, mai putine sanse se defectare.
A, si toate au iesire pentru amplificator.

Edited by yo9hrb, 04 May 2024 - 20:42.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Magnetofoane noi - Extraordinar de scumpe.
SH - poate doar sa fie obiect de decor in lantul audio.
Dupa cum s-a spus mai sus, foarte rare mag-urile la care se mai gasesc piese de schimb - cosumabile. Si foarte scumpe, inclusiv piesele de schimb.
Un mag profesional(Studebaker - Studer), ca sa ai calitatea auditiei, costa enorm si este foarte mare.
Oricum, astazi se folosesc in studiouri(daca se mai folosesc) aparate cu banda cu inregistrare digitala, aparate care joaca in alta liga si sunt alta mancare de mielPosted image

Edited by viceroy56, 05 May 2024 - 07:18.

maimutzica

maimutzica

Member

Nu am pretentii de magnetofon de sutdio, am vazut ca sunt foarte scumpe. Unul cat de cat acolo, sa arate bine pe masa. Am gasit un Akai 1722L. Imi place cum arata. Ar fi bun? De benzi vad eu ce fac. repet nu am pretentii cine stie ce, oricum se aud bine fata de prostiile mp3 de azi.

Edited by maimutzica, 05 May 2024 - 11:52.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Daca tie iti place acel AKAI...
Dar este foarte foarte vechi - 1976!
Nu mai exista niciun fel de piesa de schimb.
Poate printr-o minune sa mai aiba capul de redare/inregistrare in mintile lui.
Curele/role de cauciuc - nu mai povestesc. sunt deja bachelita rolele si crapate curelele.
Observatii daca il vrei functional.
Ca si obiect de decor - posibil sa fie frumos pe fata, dar carcasa de lemn cu vinilin - sigur nu are cum sa mai fie OK.

SI daca nu ai aflat, mai exista si fisere digitale de muzica lossless - FLAC, APE, Monkey Audio si pentru cele multicanal DTS.
MP3 este pentru telefoane ieftine cu ascultare la casti. Telefoanele noi si bune "stiu" de fisiere FLAC si este o diferenta enorma pe niste casti BUNE.

yo9hrb

yo9hrb

Senior Member

Dupa schema nu mi se pare cine stie ce. Nici nu pare sa aiba capete long life, ceea ce ar putea fi o problema. Parerea mea.

Attached Files

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Schema de principiu este foarte asemanatoare cu una de casetofon, cu ajustarile de rigoare pentru corectiile NAB pentru viteze de 19 si 9 cm/s a benzii.
Slabuta, un singur motor de CA la care nu poti regla turatia, deci transmisii cu roti baladoare de cauciuc si curele, dupa cum am zis mai sus.

Pentru documentare, vezi AICI

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate