Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

cum se monteaza un monitor screen touch?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
giuliella

giuliella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.07.2007
Am primit un monitor touch screen si tot incerc sa il folosesc la valoarea lui reala..adica sa functioneze daca apas pe ecran..pe anumite pictograme..Oricat m-am chinuit cu tot felul de softuri luate de pe net..tot nu am reusit..De vazut se vede ok..dar.. e acelasi lucru ca la alte monitoare. Puteti sa ma ajutati si sa imi spuneti ce ar trebui facut in cazul in care v-ati intalnit cu o situatie asemanatoare..!!!

#2
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Pai in primul rind cred ca trebuie instalate driverele pentru screen touch apoi instalat un soft.

#3
giuliella

giuliella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.07.2007
deci hai sa ma explic..mai exact. Adevarul e ca nu ma pricep nici foarte mult..dar fac eforturi. Monitorul se numeste POSligne- am cautat pe net cate ceva despre el..nu am gasit decat un sit "ela" unde au ceva asemanator si am gasit acolo niste drivere..Am instalat tot ce se putea..apoi in momentul in care atingeam ecranul eram atentionata ca Windows nu recunoste USB . Deci acest monitor are vreo 3 cabluri-1. Alimentare, 2. Usb.si al 3-lea ceva cu niste pini care ma gandesc eu ca vrea sa fie ceva de legat in serie...sau cel putin asa am citit si eu pe web. acum nu pricep daca trebuiesc folosite toate 3...
Deci cam asta e bataia mea de cap

#4
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Daca win te atentioneaza ca nu recunoaste usb inseamna ca driverul corespunzator nu este instalat, spune tipul exact de monitor asa cum scrie pe spatele lui, poate iti gasesc ceva.

#5
giuliella

giuliella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.07.2007
deci pe spate nu scrie decat o serie- model 714A si cum ziceam Pe el scriePOSligne. am instalat cred ca vreo 5-6 drivere..si tot ce am gasit pe net legat de touch screen..Acum mai intreb..conteaza oare placa video ..trebuie sa fie una desteapta...ca sa recunoasca asa monitor...?

#6
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Din cate stiu eu touch screen-ul nu are treaba cu placa video, comenzile sunt conduse de cablul USB, iar imagine care este pe monitor de placa grafica.
Acum poti incerca sa schimbi portul USB in speranta ca ai nimerit un port care nu este chiar asa de bun (stricat  :D ).

#7
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Seamana cu ceva de aici?

#8
giuliella

giuliella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.07.2007
da..cu al doilea -acum cred ca si primul e cm la fel..DEci putin piciorul e diferit..dar cam tot la fel..Oricum cred ca e un model mai vechi.iar ecranul e de 15".
Am gasit si eu ceva..Aspen touch solutions..au ceva drivere acolo..

#9
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
carte tehnica

#10
giuliella

giuliella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.07.2007
deci varianta cu usb-ul stricat nu e buna..ca le-am invartit pe toate..ca la un moment dat ramasesem si fara mouse...ca mi-l anulase un driver..
deci cand ating ecranul apare ceva de genul"usb devices attached to this computer has malfunctioned, and windows does not recognize it. "

#11
peterrom67

peterrom67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.09.2006

 giuliella, on Jul 21 2007, 20:03, said:

deci varianta cu usb-ul stricat nu e buna..ca le-am invartit pe toate..ca la un moment dat ramasesem si fara mouse...ca mi-l anulase un driver..
deci cand ating ecranul apare ceva de genul"usb devices attached to this computer has malfunctioned, and windows does not recognize it. "

Daca nu ai rezolvat (inca) pot sa iti recomand urmatoarele:

1. Incearca sa scoti din sistem orice driver ai incercat pina acum.
2. Incearca sa instalezi unul din driver-ele de aici: http://www.elotouch....nloads/dnld.asp (Aproape orice monitor POS din Europa are controller de touchscreen facut de ELO)
3. Conectarea facilitatii de touchscreen la calculator se face ORI prin USB, ORI prin portul serial, nu ambele.

#12
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006
Am instalat destule monitoare cu touch screen. Sunt 2 parti: partea de monitor, cu cablu video (VGA, etc.) si cablu de alimentare (220 VAC) si partea de touch screen cu cablu serial (se leaga pe Com port , serial, mufa cu 9 pini) plus un cablu de alimentare touch screen care poate fi tip USB sau PS/2 (mouse sau keyboard). Se conecteaza toate cablurile. Se instaleaza driverele. Se restarteaza PC-ul.

#13
printzzuu

printzzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.11.2007
:lol: am si eu aceeasi probema cu un monitor numai ca la mine merge numai in mijloc bine

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate