Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Fotografia de noapte

- - - - -
  • Please log in to reply
2303 replies to this topic

#1909
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Dece nu aplici cunostintele fotografice la pozele pe care le faci?

#1910
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postsele, on 03 ianuarie 2017 - 20:35, said:

(....) E adevarat, e repetabila de sute de ori, e facuta din mana si de pe marginea trotuarului, de ce nu pui in contrapartida poza facuta de tine?
Poza e pusa pe aria de critica deci te rog... loveste fara mila si arata tu care e greseala!
Fotografia ta am indicat-o pentru ca a fost data exemplu ca fiind deosebita si era cel mai simplu sa o reproduc. Dupa mintea mea de incepator, probabil greseala e ca ai tras din mana si nu de pe trepied.
In contrapartida, poza facuta de mine cu D7200 am postat-o langa poza ta pe 03.01.17 si a fost mult mai usor de facut decat cea de pe caruciorul de Carrefour

@dani.user - am inteles ideea, o sa ma abtin sa mai postez  Posted Image
@crokodilu - tu n-ai vazut o greseala evidenta iar acum vrei sa imi explici ca am perspectiva cu unghi 30 de secunde la o muchie cat toata poza? Sau poate nu ai vazut ca e un cadru inclinat ?
Sunt poze brute Crokodilu, fara perspective deranjante, era simplu de corectat soft!  Chiar n-ai inteles ca n-am venit aici sa ma laud ?
Apropos pentru corectia de perspectiva exista obiective tilt and shift atunci cand doresti musai o anumita incadrare si nu poti sa faci crop masiv. Banuiesc ca tu numai asa ceva folosesti si iti ies perfecte.

Edited by miki74, 08 January 2017 - 01:01.


#1911
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Nu prea imi dau seama la ce te referi. Eu ziceam ca daca tot zici ca te pricepi la fotografie am fi cu toti castigati daca ai aplica practic acele cunostinte.

#1912
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Privind inapoi, prin istoria artei, criticilor de arta nu li s-a prea cerut sa-si justifice opiniile prin creatiile proprii fiind mai important faptul ca acel critic avea in spate o aprofundare temeinica a domeniului prin pasiune si printr-o documentare bine structurata. Este adevarat ca aici pe forumul foto softpedia, situatia este diferita, nu este indicat  sa-ti exprimi opiniile daca nu exemplifici neaparat cu realizarile personale. ;)

#1913
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postedri, on 08 ianuarie 2017 - 11:44, said:

.. Este adevarat ca aici pe forumul foto softpedia, situatia este diferita, nu este indicat  sa-ti exprimi opiniile daca nu exemplifici neaparat cu realizarile personale. Posted Image
N-am zis sa nu critice, doar m-am gandit ca poate aplica ideile teoretice privind latura artistica in pozele facute, decat atat.

#1914
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postedri, on 08 ianuarie 2017 - 11:44, said:

Privind inapoi, prin istoria artei, criticilor de arta nu li s-a prea cerut sa-si justifice opiniile prin creatiile proprii fiind mai important faptul ca acel critic avea in spate o aprofundare temeinica a domeniului prin pasiune si printr-o documentare bine structurata. Este adevarat ca aici pe forumul foto softpedia, situatia este diferita, nu este indicat  sa-ti exprimi opiniile daca nu exemplifici neaparat cu realizarile personale. Posted Image
Scuză-mă, dar hai să punem lucrurile în ordine. Prin "critici de artă" de referi la personalități de genul Nicolae Manolescu emițând judecăți despre literatura română, fără ca el însuși să fie scriitor? Sau la "Gigel", mare amator de benzi desenate, care încă are probleme cu scrisul și cititul, și care încearcă un exercițiu similar?
Ca potențial beneficiar de critică, pe tine nu te interesează dacă o anumită părere, ascunsă de regulă de un avatar, vine de la o persoană în care poți avea încredere sau de la o persoană în trecere pe aici, care habar nu are de domeniu? Nu că ultima n-ar avea voie să-și spună părerea, dar de ce să-i reproșezi beneficiarului de critică faptul că dorește să știe care păreri merită a fi luate în seamă și care nu? Și cum altfel poți să-ți formezi o idee dacă nu vizualizând realizările personale ale colegilor, alea care sunt, așa cum sunt, cu bune și cu rele?
Zic și eu, nu dau cu parul...

#1915
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Nu am comentat strict  cazul particular al disputei de aici. M-am referit in general la critica in pictura de-a lungul timpului si la tendinta de pe acest forum de a inchide gura celor care nu posteaza exemple personale. Normal ca sunt pertinente si binevenite parerile cuiva care are talent, stapaneste tehnica, are simt artistic si in plus stie sa si explice ceva prin prisma experientei proprii, dar sunt si cazuri de oameni care poate nu au talent, sau nu vor sa posteze sau ... dar sunt bine documentati stiu sa sintetizeze ce este relevant in domeniu si parerile acestora sunt de luat in seama. Ramane la latitudinea beneficiarului de critica ce baga in seama si ce ignora. "Gigei" au fost si vor mai fi, daca sunt bagati in seama continua daca sunt ignorati dipar in mod natural. ;)
Acum ini vine in minte un exemplu din alt domeniu .. era o vreme cand in Nepal locuia o tanti (acum nu-mi amintesc numele) car nu a facut nici o ascensiune in munti, dar care era vizitata de alpinisti renumiti inainte de o ascensiune si i se cerea parerea, pentru ca era mult mai bine documentata si stia sa explice sa sintetizeze informatia  mai bine decat cei care chiar au fost in acei munti.
Sunt deja destul de offtopic ... mai bine caut o fotografie de noapte :)

#1916
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Tot anecdotic (și ipotetic, evident), dacă ai adus vorba de tanti aceea din Nepal: Eu unul, dacă ar fi să fac aventura vieții mele pe Everest, care oricum m-ar costa +100K USD, parcă mai degrabă aș consulta / angaja niște șerpași cu experiență demonstrabilă decât să merg la tanti aceea...

#1917
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Aseara a fost din nou pe Digifilm filmul Everest si pretul era de 65000 USD.

#1918
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Si te mai întorci si fără câteva membre înapoi.

Edited by mircea812, 09 January 2017 - 21:44.


#1919
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postmiki74, on 07 ianuarie 2017 - 19:54, said:

Am vazut pe Fickr la coelgul Katran multe fotografii exceptionale, banuiesc ca nu s-a suparat pe mine pentru o critica la un cadru stricat in post-procesare.
Am intrat aici exclusiv cu gandul ca cineva o sa-mi critice poza "de noapte" la modul urmator : - e subexpusa, e diafragma prea mica, e ISO prea mare, e miscata etc. Atat, nimic mai mult !
PS: Cateva poze cu beculete de sezon.

Nu este nicio suparare.

Lumea nu o sa critice pozele doar dpdv tehnic, o sa le critice si dpdv artistic. Este normal.

La pozele postate de tine in seria asta, da, lipseste elementul de "wow". Poate ca s-ar putea aduce un mare plus cautand o lumina deosebita.
Cum spune lumea "lumina albastra"  ("blue hour") - adica lumina in cele 15 minute de dinainte si dupa apus poate sa faca diferenta.

Eu m-am dus intre craciun si revelion ca sa pozez arcul de triumf.
Am ajuns un pic cam tarziu (era noapte-noapte).
Cum am ajuns acolo si am inceput sa intind trepiedul, imediat m-a luat in primire cineva:
-Colegu', ai intarziat. Ai ratat "blue hour".

Avea dreptate. Am ratat cea mai buna lumina.
Mi-a aratat ce poze facuse el si comparam cu ce poze faceam eu acum. Nu avea niciun rost sa mai fac poze. Ieseau bine pozele dpdv tehnic, dar erau poze banale.
Mi-am promis ca o sa revin, de data asta la ora potrivita. Binenteles ca nu mi-a iesit. Posted Image

Cred ca lumina conteaza cel mai mult, mai ales in genul asta de fotografie. Pe langa asta, compozitie si alte efecte speciale : expuneri lungi..etc.

Edited by katran, 09 January 2017 - 23:35.


#1920
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Inainte de culcare Posted Image

1
Attached File  1.jpg   284.96K   72 downloads

2
Attached File  2.jpg   232.36K   82 downloads

3
Attached File  3.jpg   411.9K   92 downloads

4
Attached File  4.jpg   479.18K   90 downloads


11-12minute la 1,2  si 7-8minute la 3,4.

Edited by edri, 10 January 2017 - 18:02.


#1921
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Daca subiectul e cerul as zice ca e cam putin cer. Si as fi fructificat si lacul, e pacat de el :)

Edited by crokodilu, 10 January 2017 - 19:13.


#1922
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Mie imi plac 3 si 4, dar as fi expus separat pentru cer. Poate as fi cautat si stelele prin apa.

#1923
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Multumesc pentru aprecieri si comentarii.

#1924
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Stele, fulgere si corcoduse:

Attached File  IMGP4567.jpg   431.3K   78 downloads  Attached File  IMGP4566.jpg   405.19K   75 downloads  Attached File  IMGP4570.jpg   349.91K   65 downloads  Attached File  IMGP4561.jpg   377.81K   62 downloads

Edited by crokodilu, 02 July 2017 - 21:58.


#1925
Dj_Laoor

Dj_Laoor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 22.07.2007
tari primele 2 poze, crokodilu! PS: nu-mi place semnatura de pe ele :D

#1926
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Nici mie, dar nu ma stresez...:).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate