Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Fotografia de noapte

- - - - -
  • Please log in to reply
2303 replies to this topic

#1
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Star trails over Sulina

Attached File  sulina_harbour_star_trails.jpg   54.56K   2923 downloads

#2
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Nice!!! Ce timp de expunere ai folosit?

Edited by Eminovici, 21 July 2007 - 11:35.


#3
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Timpul de expunere a fost de vreo 15-20 de minute... nu m-am uitat exact la ceas ;)

#4
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Wow frumos...cand ma gandesc ca la camera mea e maxim 1 minut.. :rolleyes:

#5
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
ia-ti o fierotanie veche de aparat si expui si 2 zile ... eu deja am pus ochii pe una :)

pac man ... congrats, f reusita poza (banuiesc ca nu ai incercat-o de mai multe ori :P). detalii despre expunere? luna pe cer?

#6
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
mersi deejay. Din pacate ceea ce a ramas este doar un crop, cadrul initial era ceva mai mare (facut la 12 mm) si mai interesant in opinia mea. Dar mi-au aparut iarasi niste flareuri/artefacte ciudate in partea de sus si a trebuit sa cropuiesc destul :(. Mi s-a zic ca ar fi trebuit sa acopar si vizorul ca sa nu prind si lumina portului din spate... O sa incerc data viitoare.

Era doar cer senin, fara luna.

#7
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostPac_Man, on Jul 24 2007, 12:41, said:

mersi deejay. Din pacate ceea ce a ramas este doar un crop, cadrul initial era ceva mai mare (facut la 12 mm) si mai interesant in opinia mea. Dar mi-au aparut iarasi niste flareuri/artefacte ciudate in partea de sus si a trebuit sa cropuiesc destul :(. Mi s-a zic ca ar fi trebuit sa acopar si vizorul ca sa nu prind si lumina portului din spate... O sa incerc data viitoare.

Era doar cer senin, fara luna.


12 mm?  <_<

de cand ai bre tu 12 mm ?  :huh:

#8
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Nu am. Dar am imprumutat... deh, sunt si avantaje cand pleci in excursii cu mai multi nikonisti :P

#9
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Nu ma mira ca ti-au aparut artefacte ... totusi ai "forjat" destul de tare saracul senzor daca ai tras cu digitalul. Am de gand sa experimentez si eu insa cu un aparat mecanic. Cat despre faza cu acoperitul vizorului din cate stiu afecteaza decat exponometrul deoarece patrunde lumina si prin obiectiv si prin vizor, insa nu e cazul aici. in timpul expunerii nu prea vad cum ar putea sa afecteze lumina intrata prin vizor deoarece oglinda "sigileaza" camera in care se afla senzorul.

#10
visulalexandru

visulalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.06.2007
Salutare

Imi poate explica cineva (am cautat mult, dar nu sunt lamurit) cum pot obtine un timp de expunere mai mare de 30", la D200 ? Va rog nu-mi postati linkuri externe ca le-am citit pe majoritatea. Doar daca e un link de aici, de pe forum pe care poate l-am sarit..

#11
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Folosesti modul 'bulb' impreuna cu un cablu de declansare sau telecomanda.

#12
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
pac_man: congrats man, arata foarte bine. Am incercat si eu ceva pe la jumi ora dar nu arata nici pe departe atat de bine.

Pentru rezultate si mai spectaculoase incearca sa ai Steaua Polara in cadru si "ceva" interesant pe "pamant". Un contur de copac, un munte, o cetate, ceva (cam astea-s ideile mele pana acuma).

Mi-ar place sa ajung intr-un loc fara poluare luminoasa intr-o noapte seninta, fara luna sa trag ceva la 3-4 ore.

Edited by grig_jr, 30 July 2007 - 10:53.


#13
visulalexandru

visulalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.06.2007

View PostPac_Man, on Jul 30 2007, 04:15, said:

Folosesti modul 'bulb' impreuna cu un cablu de declansare sau telecomanda.

Priceput. Din pacate n-am nici una nici alta.

Btw, la un nr de 3-4-5 poze cu timp de ex. 15-20 de min, imi ajunge un singur acumulator (in general)?

#14
visulalexandru

visulalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.06.2007
Mai am o intrebare. Folosind asa timpi mari de expunere, senzorul are de suferit in vreun fel?

#15
zavaidoc

zavaidoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2005
asta ma intrebam si eu.. ma oftic ca am fost la munte si n'am reusit sa pun trepiedu sa trag nimic, era un cer fenomenal, dar eu eram la baute, gratare si alte dracii. in bucuresti e f greu sa scoti ceva, poate la tzara.

#16
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001

View Postgrig_jr, on Jul 30 2007, 11:53, said:

pac_man: congrats man, arata foarte bine. Am incercat si eu ceva pe la jumi ora dar nu arata nici pe departe atat de bine.

Pentru rezultate si mai spectaculoase incearca sa ai Steaua Polara in cadru si "ceva" interesant pe "pamant". Un contur de copac, un munte, o cetate, ceva (cam astea-s ideile mele pana acuma).

Mi-ar place sa ajung intr-un loc fara poluare luminoasa intr-o noapte seninta, fara luna sa trag ceva la 3-4 ore.

Mersi grig. Cadrul initial avaea si Steau Polara in cadru, dar datorita artefactelor mentionate a trebuit sa cropuiesc.

View Postvisulalexandru, on Jul 30 2007, 13:33, said:

Priceput. Din pacate n-am nici una nici alta.

Btw, la un nr de 3-4-5 poze cu timp de ex. 15-20 de min, imi ajunge un singur acumulator (in general)?

Hmm... nu prea cred. D50-ul cred ca papa un acumulator la 2-3 expuneri. Iar D200 e energofag fata de D50...

View Postvisulalexandru, on Jul 30 2007, 16:59, said:

Mai am o intrebare. Folosind asa timpi mari de expunere, senzorul are de suferit in vreun fel?

Hmm... nu stiu ce sa-ti zic. Ma gandesc ca din moment ce expunerea este limitata la 30 de minute n-ar trebui sa fie probleme. Intr-adevar cam fortezi senzorul, dar nu cred ca are de suferit.

View Postzavaidoc, on Jul 30 2007, 17:54, said:

asta ma intrebam si eu.. ma oftic ca am fost la munte si n'am reusit sa pun trepiedu sa trag nimic, era un cer fenomenal, dar eu eram la baute, gratare si alte dracii. in bucuresti e f greu sa scoti ceva, poate la tzara.

Sunt de acord cu tine, pentru rezultate optime trebuie o locatie cat mai departe de orice urma de "civilizatie".

#17
visulalexandru

visulalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.06.2007
Merci de raspunsuri Pac_Man. Tocmai ma uitam la declansatoare pe f64. Cum probabil timer-ul este obligatoriu ma gandeam la MC-36. Pretul 386ron  :eheyebrow: . Sau asa. Sfaturi?

#18
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Eu zic mai degraba asa :P

Presupun ca e valabil si pt d200 :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate