Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pasari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7929 replies to this topic

#6409
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Foto nr.2 Posted Image

Totusi, sharpeningul este prea exagerat, ai bagat mult prea mult.

Sunt facute cu Sigma 150-600? Daca da, ce viteza ai folosit?  Te intreb pentru ca am facut si eu niste teste Cu Tamronul chiar pe cormoran, nu prea ma pricep la BIF si inca nu-mi este clar cum sa ii urmaresc. In cazul meu, statea pe creanga si am asteptat sa zboare, tot timpul ma prind prea tarziu.  Cum se procedeaza, ar fi bine sa las mult spatiu in jurul lor si sa fac crop ulterior sau e vreo smecherie referitor la panning?

#6410
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 14.04.2006
Prin parc

Attached File  Hwo are you 210618 13 res.jpg   1.52MB   31 downloads

#6411
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postschnupe, on 01 noiembrie 2018 - 11:40, said:

Sunt facute cu Sigma 150-600? Daca da, ce viteza ai folosit?  Te intreb pentru ca am facut si eu niste teste Cu Tamronul chiar pe cormoran, nu prea ma pricep la BIF si inca nu-mi este clar cum sa ii urmaresc. In cazul meu, statea pe creanga si am asteptat sa zboare, tot timpul ma prind prea tarziu.  Cum se procedeaza, ar fi bine sa las mult spatiu in jurul lor si sa fac crop ulterior sau e vreo smecherie referitor la panning?
Da, sunt facute cu Sigma 150-600mm la f8, ISO900, 1/2000 s. Sunt cropuite (cam atat: Attached File  Crop.jpg   99.85K   26 downloads).

Nu sunt mare exepert de BiF dar abordarea mea e , in general, sa urmaresc rutele pe unde zboara de regula subiectii (asta de exemplu era la a treia tura pe acolo), sa incerc sa pun din departare pe ei intre 5 si 9 puncte de AF (Group AF sau D9 pe Nikon) si sa ii tin sub punctele de focus pe masura ce se apropie. Rar am subiecti care sa fie acoperiti de 21 de puncte de AF.

Apoi crop dupa gust (36Mpx ajuta in aceasta situatie).

La pasari care pleaca de pe creanga nu am avut noroc pana acum (nici nu am incercat foarte mult).

Per total insa, Sigma 150-600C-ul (ca si Tamron-ul 150-600mm) nu sunt foarte potrivite pentru BiF. Un 300mm f4, chiar si cu TC, e sensibil mai rapid la AF.

#6412
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
Buitres este denumirea in spaniola in romana nu stiu daca este aceiasi

Attached Files


Edited by Tonix, 02 November 2018 - 21:50.


#6413
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Vulturul plesuv sur. Spania are cea mai mare populație de vulturi din Europa.

Foarte frumoase, Tonix, mai ales cea cu luna!

#6414
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Intrusul.

Attached Files



#6415
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Subtila poza, mi-a luat un moment sa ma prind Posted Image

Calitatea luminii adesea e mai importanta decat cantitatea acesteia Posted Image Mai mult de palmares:

Attached File  DSC_8683-22S.jpg   742.43K   29 downloadsAttached File  DSC_8772-2S.jpg   49.21K   35 downloadsAttached File  DSC_8436S.jpg   270.69K   34 downloads

Si o mica joaca cu doua editoare diferite:

LR: Attached File  DSC_8590-2S.jpg   53.04K   37 downloads respectiv DxO: Attached File  DSC_8590_DxOS.jpg   423.33K   31 downloads

Edited by StefanSC, 23 November 2018 - 02:21.


#6416
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
La pasari reusita depinde de multi factori:
-trebuie lumina buna;
-daca ai lumina buna, trebuie sa gasesti si subiect;
-daca gasesti subiectul, trebuie sa ai noroc sa te tolereze, sa te lase sa faci fotografia asa cum iti doresti.

Mi s-a intamplat de multe ori sa am lumina ideala, dar sa nu gasesc niciun subiect.
Sau...sa ies pe o lumina execrabila si sa am abundenta de pasari.


Uneori lumina este speciala si face aproape totul, insa subiectul este cireasa de pe tort.
Imi amintesc de zilele cand ieseam la rasarit si cautam cu disperare un subiect. Aveam lumina, dar lipsea subiectul. Il cautam cu disperare pentru ca momentul ala bun tine foarte putin - cam 10 minute.

Edited by katran, 23 November 2018 - 09:28.


#6417
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postkatran, on 23 noiembrie 2018 - 09:24, said:

La pasari reusita depinde de multi factori:
-trebuie lumina buna;
-daca ai lumina buna, trebuie sa gasesti si subiect;
-daca gasesti subiectul, trebuie sa ai noroc sa te tolereze, sa te lase sa faci fotografia asa cum iti doresti.

Mi s-a intamplat de multe ori sa am lumina ideala, dar sa nu gasesc niciun subiect.
Sau...sa ies pe o lumina execrabila si sa am abundenta de pasari.


Uneori lumina este speciala si face aproape totul, insa subiectul este cireasa de pe tort.
Imi amintesc de zilele cand ieseam la rasarit si cautam cu disperare un subiect. Aveam lumina, dar lipsea subiectul. Il cautam cu disperare pentru ca momentul ala bun tine foarte putin - cam 10 minute.

Desi nu sunt expert pe domeniu, pentru a reusi cadre bune cu pasari si nu numai, as mai completa ca pe langa lumina buna, subiectul bun, foarte important este si fundalul.

#6418
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Alexis4tm

Foarte bine punctat.
Am ezitat sa scriu despre fundal in postarea mea anterioara. La momentul ala am zis ca alegerea fundalului depinde si de priceperea fotografului - modul cum se pozitioneaza fata de subiect.
Dar este mai mult decat atat.

Sunt anumite tipuri de fundaluri (lan de rapita, zapada) care au acelasi impact ca si o lumina speciala.

Uneori alegerea locului de fotografiat este decisa de existenta acestui fundal special. De exemplu - in locul cutare exista un lan de rapita. Si atunci ma duc acolo sperand ca voi gasi si un subiect. Nu conteaza ce subiect, orice subiect, lanul de rapita face oricum aproape totul.


Spre deosebire de lumina speciala, fundalul bun are avantajul ca tine mai mult. Nu mai sunt presat.  Posted Image

Edited by katran, 23 November 2018 - 12:01.


#6419
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Chestiunea fundalului e mai nuantata, depinde si de specia tinta.  Daca dai de un terorist cu cioc, dotat cu costum de camuflaj perfect pentru mediul lui ? Ce faci? Tine si de noroc. Sau cumperi un  400mm 2.8 si te doare in basca de fundal...

#6420
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Gascaret de iarna. Garlita mare bif, mascul de garlita mare cu capsa pusa si o gasca de vara in zbor. Am intrat noaptea cu hide-ul , am stat cam 2 ore si jumatate, mi-au inghetat toate alea... Dar a meritat, 30-40 de metri apropiere de garlite este imposibil prin metode obisnuite.

Attached Files



#6421
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Este mare efortul dar probabil ca satisfactia unei astfel de iesiri compenseaza tot deranjul.
Felicitari pentru iesire si pentru rezultate !

Edited by katran, 27 November 2018 - 09:33.


#6422
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Mulțumesc, Toni!

#6423
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@schnupe:

Prima e prea aglomerata pentru gustul meu, a doua e mai reusita, dar un pic frontala, iar a treia e buna, imi place cel mai mult din serie.

Ca tot a venit iarna:

Attached Files



#6424
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ciuf de padure - 300mm, F/4.0, ISO-800, 1/40s:

Attached File  CF_03_s.jpg   474.55K   41 downloads

Cand este soare, ies oribil pozele astea de la umbra frunzelor (umbre si lumini puternice).
Dar azi a fost innourat. Lumina foarte slaba, dar uniforma. Asa ca...mi-au iesit pozele. M-a ajutat mult stabilizarea.

Edited by katran, 09 December 2018 - 14:54.


#6425
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Lupe, hai si noi la ciufi. Or fi venit de-acum.

#6426
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 14.04.2006
La pasari cu TAIR 11A :D

Attached File  Pitigoi 10.JPG   459.97K   22 downloads Attached File  Pitigoi 17.JPG   744.16K   24 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate