Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pasari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7929 replies to this topic

#5995
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postkatran, on 24 septembrie 2017 - 22:41, said:

Intre timp s-au "inmultit". Sunt 7 bucati.
...
Unde ziceai că ai găsit puiuții ăștia?
În principiu au nevoie de sărătură unde cresc organismele cu care se hrănesc. Din câte știu, sunt puține lacuri sărate la noi. Sau ăștia or fi mutanți și mănâncă broaște?
Eu am pozat ceva în Spania, în parcul natural Donana.
Attached File  1080_20170309_donana_006_cristi.jpg   1.11MB   43 downloads

#5996
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cristi, sunt multe lacuri sarate la noi.

Astia au fost gasiti initial de o echipa SOR pe lacul Fundata (Ialomita) - un lac cu apa sarata.
Dupa ceva timp, s-au mutat undeva pe un alt lac intre Urziceni si Ploiesti. Si asta are apa sarata si este la 70 de km de locul unde au fost gasiti prima oara.
Deci se plimba.
Eu banuiesc ca prima oara au venit in Dobrogea, la mare. Dupa aia au luat-o hai-hui prin tara.

Marele mister este cum de gasesc asa usor lacurile cu apa sarata, ei fiind juvenili (pui) si necunoscand deloc terenul.

Nu i-am gasit eu, altii...  Iar eu sunt in "retea" (gasca), aflu stirile...etc
Oricum au dat stirea si pe PRO TV.

http://stirileprotv....-cuib-aici.html

Edited by katran, 25 September 2017 - 22:38.


#5997
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Păi știu unde au fost văzuți prima dată, doar pusesem link-ul de la SOR. Eram curios dacă tu i-au prins tot într-un lac sărat. E plauzibil să fi venit din sud-est, via Dobrogea. Ipoteza mea este aceea că unele cârduri migrează din cauza secetei (lacuri sărate secate), iar ăștia micii s-or fi rătăcit de cârd.

#5998
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pai ca sa raspund punctual la intrebarea ta, i-am pozat pe lacul Rodeanu (Glodeanu), langa comuna Jilavele. E la vreo 10-20 de km de Urziceni.
E un lac cu apa sarata, arie protejata din cate stiu.

#5999
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Prima observatie a speciei se pare ca a fost la Tuzla in 1900. De atunci au mai fost vazuti imaturi, majoritatea in Dobrogea dar si in Oltenia sau Zimnicea. Astia tinerii, cand ii apuca nervii, zboara mii de km . Se pare ca isi aleg lacurile in functie de adancime( mica ) si disponibilitatea hranei, mai putin dupa salinitate.
Se speculeaza ca indivizii astia care apar pe la noi ar proveni din Asia, de undeva din NE lacului Baikal. Ar fi posibil sa vagabondeze si din Grecia, desi situatia coloniilor care se si reproduc acolo este incerta.

#6000
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postschnupe, on 26 septembrie 2017 - 10:37, said:

De atunci au mai fost vazuti imaturi, majoritatea in Dobrogea dar si in Oltenia sau Zimnicea.


Anul trecut au fost gasite si exemplare mature:
http://www.hotnews.r...cent-tulcea.htm

#6001
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
E ciudat sa fie maturi si sa vagabondeze asa. Poate i-au ghidat pe aia micii. Poate sa aiba legatura cu incalzirea? Parca incep sa vina din ce in ce mai des.

#6002
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu am văzut recent în Anatolia câteva lacuri sărate secate. Nu știu dacă așa trebuiau să fie în septembrie sau situația era anormală. Posibil să fie așa și prin alte părți, ceea ce ar putea explica migrația.

#6003
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postschnupe, on 26 septembrie 2017 - 13:40, said:

E ciudat sa fie maturi si sa vagabondeze asa. Poate i-au ghidat pe aia micii. Poate sa aiba legatura cu incalzirea? Parca incep sa vina din ce in ce mai des.
incalzirea globala nu inseamna cresterea temperaturilor atmosferice, ci cresterea instabilitatii fenomenelor meteo.

E o mare diferenta intre vreme si clima.

Edited by glumetu, 26 September 2017 - 15:30.


#6004
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Instabilitatea atmosferica este doar unul din efectele incalzirii globale.



Referitor la pasari, eu cred ca miscari de "trupe" au fost tot timpul (adica specii rare care sa treaca pe la noi).
Nu erau atat de multi observatori in trecut, iar cei care erau, nu prea aveau posibilitati : masina pentru deplasari, bani de benzina, luneta, acces la date, aparat foto, GPS...etc.

Acum, pe langa faptul ca e o explozie de pasionati care au tot arsenalul necasar cautarilor, au si acces la date. Urmaresc traseul pasarilor pe internet. Iar datele de pe teren se introduc in baze de date la care are acces toata lumea (de ex. rombird.ro).

Am un amic care a descoperit intr-un an pe Morii o specie rara de pescarus, tocmai din cauza ca fusesera raportate multe exemplare si in Polonia, Ungaria....
Si s-a gandit ca ar putea sa apara si in Romania.
Si a aparut - l-a gasit chiar pe Lacul Morii.

Sau alt exemplu este acel cuc african descoperit anul asta in Dobrogrea tocmai din cauza ca exista internet. Initial l-au vazut niste turisti nemti, dar vestea a ajuns imediat pe FB, considerata mai mult zvon. Dar unii au luat-o-n serios, au cautat cucul si l-au gasit. Cititi aici povestea:
http://www.sor.ro/ro...in-Romania.html

De asta zic, cat de mult conteaza si accesul la date. Nu se mai fac lucrurile chiar la intamplare.
Explozia asta de specii rare este una falsa. Specii rare au fost tot timpul, dar nu erau suficient de multi oameni pe teren care sa le si gaseasca.

Edited by katran, 26 September 2017 - 18:07.


#6005
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Sesiune foto cu model.

Attached Files



#6006
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Mihai
Este greu sa gestionezi situatii din astea, cu lumina puternica in fundal.
Nu te-ai descurcat rau, dar nici nu a iesit extraordinar poza. Asta dupa gusturile mele, sa mai auzim si alte pareri.


Azi am gasit si pozat un sfrancioc mare.
Sfranciocul mare cuibareste doar in jumatatea nordica a tarii. In sezonul rece, migreaza in sud unde gaseste mai usor hrana.
(Deci aici, pe langa Bucuresti, doar in sezonul rece il putem vedea).

Azi la Comana am gasit un exemplar proaspat sosit (cred), care a fost suficient de ingaduitor cat sa-i fac niste poze.
Am mai multe, dar editata gata este doar asta. Are ceva urme de sange pe langa cioc, semn ca s-a descurcat.  Posted Image

Attached File  sfr_m_01_SM.jpg   340.66K   40 downloads

Edited by katran, 01 October 2017 - 21:19.


#6007
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmihaigerard, on 01 octombrie 2017 - 19:57, said:

Sesiune foto cu model.
HSS!

#6008
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 14.04.2006
Un Grauras in cautarea hranei

Attached File  22104530_1597191266968991_521913185529179009_o.jpg   268.45K   45 downloads

#6009
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Titlu incorect.

#6010
sele

sele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 18.10.2006
Poate ce are in cioc e doar momeala.

#6011
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Mierla de apa:

Attached File  mrl_apa_01_s.jpg   292.05K   49 downloads

#6012
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Grozave fotografiile ce le postezi, katran.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate