Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Romanii cei mai slabi in utilizarea internetului din europa

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

Quote

caz in care va sugerez sa (re-)vedeti toate topicurile din categoriile inet, provideri, retele, etc... unde recunosc cam toti (-cu mare greutate...) ca de fapt in oferte sunt ratele maxime de transfer, ca vitezele alea sunt obtinute, de fapt, in conditii de ..."laborator", ca practic nu pot fi atinse decat in situatia ca pe toata reteaua nu ar fi decat serverul si ...un singur utilizator, ca in nici-un contract nu este precizat un minim garantat in raport cu uptime..., etc., etc., ...!

Viteza din oferta se imparte la 8 ... acum depinde si de provider .. in unele cazuri se imparte si la 20 :lol:

#38
TazzY

TazzY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 13.11.2006
Este cea mai mare prostie de care am auzit. Dute in alte tari si intreaba tineri daca folosesc internetul. Sau macar calculatorul. O sa primiti un raspuns cald.. Playstation2 sau XBox.

Deci in comparatie cu romanii, ceilalti sunt VARZA!
Sau poate sondajul a fost facut in vreun sat uitat de lume.

Hai sa fim seriosi!

#39
mrAdyboy

mrAdyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 20.06.2007

View PostTazzY, on Dec 3 2007, 13:13, said:

Este cea mai mare prostie de care am auzit. Dute in alte tari si intreaba tineri daca folosesc internetul. Sau macar calculatorul. O sa primiti un raspuns cald.. Playstation2 sau XBox.

Deci in comparatie cu romanii, ceilalti sunt VARZA!
Sau poate sondajul a fost facut in vreun sat uitat de lume.

Hai sa fim seriosi!
Gresesti! Cei mai multi utilizatori in randul tuturor categoriilor sociale este netul. Am fost in destule tari si am vazut. Sa-mi zica cineva daca nu-i asa

#40
blu3lion

blu3lion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.07.2007
Apropo de numărul de utilizatori de internet din lume ia priviți care sunt țările cu cei mai multi utilizatori:
1. Statele Unite 208 mil
2. China 137 mil
3. Japonia 87,5 mil
4. India 60 mil
5. Germania 38,6 mil
6. Coreea de Sud 34,1 mil
7. Marea Britanie 33,5 mil
8. Franța 31,3 mil
9. Italia 28,8 mil
10. Canada 22 mil

La noi CIA World Factbook spune că în 2006 erau 5,063 milioane de utilizatori de internet.
După câțiva ani probabil China o să ajungă pe primul loc.

Edited by blu3lion, 05 December 2007 - 22:36.


#41
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

View PostTazzY, on Dec 3 2007, 13:13, said:

Dute in alte tari si intreaba tineri daca folosesc internetul. Sau macar calculatorul.
O sa primiti un raspuns cald.. Playstation2 sau XBox....
Mi se pare ca topicul incepuse cu o statistica de utilizatori de la 18 la 70 ani...
Nu prea ii vad pe cei de la aprox. 30 ani in sus jucandu-se nici pe Pstation, nici pe Xbox, nici macar PCgames...

View Postblu3lion, on Dec 5 2007, 22:25, said:

La noi CIA World Factbook spune că în 2006 erau 5,063 milioane de utilizatori de internet.
5,063 milioane :D  =))   :lol:
Pai probabil le-a fost rusine prin toate birourile, pe la firme, prin administratia publica, prin scoli sa bifeze altfel in formularele alea...
Si ma rog cam ce au "utilizat" pe internet acesti 5,063 mil.!? Cred ca daca s-ar activa pe toate serverele provider-ilor din RO un fel de colectare statistica a utilizarii, si s-ar centraliza datele, cred ca am fi de tot rasul in lume in ce priveste aplicatiile folosite, si url-urile accesate...

Eu cred ca estimarea de cca. 2mil. de care se vorbea in prima pag. este aproape de realitate. Iar daca tendinta este in crestere, nu se datoreaza "apetitului" utilizatorilor PC de a utiliza internetul, ci datorita aplicatiilor business/ office in shared resources, care trec de la configurari lan, wan, vpn, etc. in configuratii internet client-server-client. Acestea apar statistic tot ca utilizare internet, dar, de fapt, dpdv functional, sunt tot niste retele "locale".

Edited by webc, 07 December 2007 - 12:42.


#42
TazzY

TazzY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 13.11.2006

View Postblu3lion, on Dec 5 2007, 23:25, said:

9. Italia 28,8 mil


Numai strainii din Italia  :thumbup:  :w00t:  :D  :lol:

#43
- GeO -

- GeO -

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 97
  • Înscris: 11.12.2006
Poate ca in statistici suntem printre ultimii la folosirea net ului asa e..  dar in realitate sunt f.multi!!!
Acolo in statisticile alea sunt trecuti doar cei conectati in mod legal..
Insa cei conectati ilegal.. prin retele de cartier - sunt de n ori mai multi.. ( n tinde catre infinit :P .. m-a traumatizat matematica asta :))))))) )

Un exemplu foarte bun e strada mea si cele din jur - toti pe care ii cunosc au net din retele de cartier! legale sau nelegale asta nustiu..

#44
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
iti dai seama ca astia cu statisticile trec din casa in casa sa intrebe daca are net , sau ia doar retele legal facute....

#45
mishu_emine

mishu_emine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.08.2007
fratilor , gresiti un pic la calcule:
in mediu rural tre sa astepti pana si o luna ca sa-ti " tragi " net asa is de aglomerati,
se umple satu de net :))

#46
mishu_emine

mishu_emine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.08.2007
asa ca mai puteti aduna ceva "utilizatori" de mess si hi5

#47
zdarova

zdarova

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2008
sunt student in TLC in italia si cred ca pot sa spun diferite chestii in leg cu sondajele si valabilitatea lor.
1. aproxamativ, cam atatia suntem pe net avand un contract in regula (flat-internet), neincluzand retelele de cartier, dial-up, share-internet sau mobile internet mai nou. ( adica pana in 7 mil - date din 2008!) site de referinza cu date oficiale:
http://www.internetw....com/stats9.htm
2. romanii in medie se pricep mai bine sa foloseasca webul decat multe tzari din Europa de Vest, o spun din experienta si din ce am vb cu multe persoane.
3. in romania netu' e facut prin cablu (coaxial cable) si este mult mai bun decat firele de cupru de telefoane din Europa de Vest, noi nu am avut o infrastructura asa buna ca ei in firele de telefoane si am fost nevoiti sa construim una pentru TV, pe care o folosim si pentru net pentru a aduce netul in casa la oameni.
In europa au fibra optica pana la centralele telefonice( la noi pana la serverele locale RDS, UPS etc)  iar de acolo fiecare ISP isi duce netu acasa la client. viteza Down pana la 20Mbps, Up pana la 1Mbps doar pana la 1km de la centrala pentru 20Mbps, cei care stau la 10 Km de la centrala telefonica, nu ajung sa aiba mai mult de 1Mbps.
In schimb coaxialul di romania pus de recent se comporta mai bine (are raportul signal/noise mai mic).
4. in romania la tzara ( 50% din populatia romaniei) nu prea are net, au putini computer dar nu au acces inca la Broadband (banda larga)
Sunt posibilitati prin WIFi-long distance, laser-link, sau net prin reteaua eletrica dar costa prea mult modemul si nu este convenabil.


in romania acum principalii ISP vizeaza zonele rurale pentru ca nu sunt saturate.
eu cred ca ar incepe cu tecnologia Wi-Max dar nu se grabesc pentru ca LTE vine puternic din urma si nu ar fi profitabil sa investesti intr-o tecnologie care nu esti sigur daca va dura sau nu, exemplu: 3G cam un esec la cat s-a investit, acum marii operatori incerca sa mai scoata ceva bani prin mobile-internet:
HSPDA sau derivatele acestuia.
Cred ca asteapta (cum fac multi din europa) sa vada ce tecnologie se va extinde. in tatire nordice deja au Wi-Max, isi pun o antena pe casa, statiunea baza e la vreo 40-50 KM!!! si au internet de 10Mbps/10Mbps.


Nu va mai luati dupa toate stirile, multe sunt miciuni, cum de exemplu ce salarii au afara...sunt mult mai mari de aici dar nici cat spun ei la televizor. Asa e si cu internetul in romania, nu stam asa rau...nu suntem pe primul loc, dar nici la coada, si calitatea utilizatorilor din romania e mult mai mare decat afara si va spun de ce: lumea e mai saraca si informeaza mult inainte sa isi ea un computer, sa isi puna net acasa...pentru a plati cat mai putin, cine are bani nu face asta...cumpara computerul gata asamblat, se aboneaza la un ISP care vede la TV, poate chiar cel mai scump.
Iar raportul  Mbit/Euro e destul de bun, suntem in top 10 cam, franta si italia sunt in urma noastra, tarile din norm stau bine si la acest capitol.

In privinta vitezei de download stam mai bine decat afara pentru ca infrastructura e mult mai simpla... nu are filtre pt p2p, sau e mai putin filtrat.
Va spun si cum se vede asta... punctele la care ne conectam noi trec prin amsterdam cam pentru toti, doar ca pingul din romania in medie e mult mai mic decat alte tzari in referinza cu amsterdam.
Pt uplaod, prin dsl (adsl sau altele) max e 1024Kbps, in schimb prin cablul coaxial care aduce si Tv-ul in casele noastre se poate avea un upload si de 2Mbps fara probleme ( nu vreau sa zic ca asta e limita teoretica, doar ca ar trebui sa divida frecventa pe cablu mai mult si ar redeuce distanta)

sper ca am fost destul de clar


eu astept sa vad cand o sa dezvolte mobile WiMax, sa merg cu trenu cu 150km/ora si sa am netu pe notebook cu 50Mbps/50Mbps, nu suntem departe, doar nu sunt banii pe mainele care trebuie si sunt prea multe interese printre ISP.

#48
omulprost

omulprost

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2008
N-are rost să vă pun poza, dar am bandă de bandă în românica. Mai tare, la banii care-i plătesc, decât dubaiul.

#49
zdarova

zdarova

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2008
ps: statisticile se iau de la ISP uri, ip privat sau dinamic, nu conteaza, se uita doar cine are abonament.
repet, retelele de cartier sunt vazute ca o chestie ilegala cam tot timpul, nu are rost sa le pui in numar, e ca si cum ai pune in PIB (PIL) si cat fura hotii in romania ( sau in afara), nu are sens!

#50
angel3110

angel3110

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 07.03.2007

View Postzdarova, on Aug 9 2008, 00:38, said:

ps: statisticile se iau de la ISP uri, ip privat sau dinamic, nu conteaza, se uita doar cine are abonament.
repet, retelele de cartier sunt vazute ca o chestie ilegala cam tot timpul, nu are rost sa le pui in numar, e ca si cum ai pune in PIB (PIL) si cat fura hotii in romania ( sau in afara), nu are sens!
Plus ca jumatate din pop.Romaniei e la tara si sunt zone in care nici nu s-a inventat televiziunea prin cablu...ce sa mai zicem de internet.

#51
mmariuss

mmariuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.06.2008

View Postpancusb, on Jul 19 2007, 22:50, said:

ROMÂNII PE ULTIMUL LOC ÎN EUROPA LA UTILIZAREA INTERNETULUI

Doar 18 la sută dintre românii cu vârste cuprinse între 16-74 ani accesează Internetul cel puțin o dată pe săptămână, arată un studiu Eurostat. România se situează astfel pe ultimul loc în Europa din acest punct de vedere, fiind devansată de Bulgaria (22 la sută), Grecia (23 la sută), Italia și Portugalia (cu 31 la sută). Cei mai mulți utilizatori de Internet se află în țările nordice, precum Islanda (84 la sută), Suedia (80 la sută), Danemarca (78 la sută), Norvegia (77 la sută) și Olanda (76 la sută).

Conform statisticilor, doar 11 la sută dintre români utilizează Internetul de acasă, față de Bulgaria, unde procentul este de 14 la sută. Cei mai mulți cetățeni conectați la Internet sunt în Islanda (80 la sută), Suedia, Olanda și Danemarca (cu câte 77 la sută) și Norvegia (73 la sută). În UE 27 media este de circa 41 la sută, iar în zona euro- de 42 la sută.

Surza : antena3

Glumesti? NU ARE CUM ... Din 21.000.000 de locuitori , cel putin 12.000.000  are un PC(fie el P2) ,si cel putin 9.000.000 are internet!

Studiul a fost facut undeva intr-un canal ...altfel nu se explica!

Edited by mmariuss, 15 August 2008 - 01:31.


#52
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View Postzdarova, on Aug 8 2008, 23:38, said:

ps: statisticile se iau de la ISP uri, ip privat sau dinamic, nu conteaza, se uita doar cine are abonament.
repet, retelele de cartier sunt vazute ca o chestie ilegala cam tot timpul, nu are rost sa le pui in numar, e ca si cum ai pune in PIB (PIL) si cat fura hotii in romania ( sau in afara), nu are sens!

de zici tata ca is ilegale?
Sunt firmulite mici care cumpara abonamente bussiness de net si apoi cableaza blocurile. Se platesc taxe in regula si totul e perfect legal. In Cluj cartiere intregi sunt legate astfel! Nu e nimic ilegal in asta. Multe din aceste firmulete mici au fost cumparate de RDS si UPC...vezi it4web si multe altele.

#53
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
pai noi - de exemplu - ne-am mutat acum 3 ani pe o strada ultra-centrala din Bucuresti unde nu avea NIMENI internet...
cand am facut cererea de conectare, am constatat ca nu eram nici macar in harta lor de acoperire...

si voi va dati cucu ru de pamant ca suntem mai tari decat statisticile?
nu prietene, suntem exact ce scriu baietii astia: niste codasi,
niste prea putin educati in tehnica, cu un elan mare in randul generatiei noi,
insa cu o frâna cat palaria lu' Iliescu atunci cand e vorba de NOU...

am intalnit oameni de afaceri care declarau ca nu cunosc si nu vor sa cunoasca internetul,
si vreti sa spuneti ca suntem cablati mai abitir ca sediul lui bil gheits?

asa ca n-am cum sa ma gandesc ca populatia rurala sau defavorizata (care depaseste 50%)
se inghesuie la serviciile internetului...

#54
plmok

plmok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.06.2008
Eu unul zic k a evoluat destul de mult .........adica io sunt de la tara din pufesti vrancea si o firma de internet din adjud sa chinuit si nea adus internet prin fibra optica am banda de download 30MB si descarc cu pana la 5MB/s de aproape oriunde si sunt foarte multumit la 50 eli /luna

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate