Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Valoare USD/click pt. AdSense in romana

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005
intrebare pt. cei care au AdSense pe siteuri in romana si care au nr. mare de vizitatori (peste 10mii/zi, pt. a face o evaluare cat mai corecta): care este in medie valoarea unui click?
Din experienta proprie pt. Adsense in engleza este in jurul a 10centi/click.. la cele in romana cat este in medie?

#2
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Pentru reclamele in limba romana nu cred ca am primit mai mult de 5 centi per click..
In schimb reclama in engleza e mult mai bine platita.. eu as zice in medie cam 30 centi per click

#3
Sopra Tutt1

Sopra Tutt1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2002
iti confirm si eu ca media pentru content romanesc e intre 4-7 centi/click.

#4
pancusb

pancusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 17.02.2007
majoritatea reclamelor in romana sunt de 2-3 centi/click

#5
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postpancusb, on Jul 19 2007, 14:15, said:

majoritatea reclamelor in romana sunt de 2-3 centi/click

sa nu exageram. eu ma invart intre 5 si 8, cifra foarte mica dar nu chiar 2-3

#6
pancusb

pancusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 17.02.2007

View Postmiromulus, on Jul 19 2007, 14:26, said:

sa nu exageram. eu ma invart intre 5 si 8, cifra foarte mica dar nu chiar 2-3
ultima data cand am folosit adsense pt un site in romana atat primeam.. ce`i drept acum 1-2 luni..

#7
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
record: pe un sait in engleza dedicat stirilor financiare, doua click-uri intr-o zi au valorat 2,7 USD
record: pe un sait in limba romana dedicat IT-ului 4 click-uri intr-o zi au valorat 1,6 USD

ambele saituri au trafic insignifiant (sub 100 vizitatori / zi)

repet: astea doua sunt recorduri, in mod normal valorile sunt mult mai slabe...

Edited by soul4blade, 19 July 2007 - 19:22.


#8
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006
Tinand cont ca eu dau 3 centi in medie si maxim 4 centi pe click la AdWords .... ma gandesc ca ceilati sunt punga sparta.

#9
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostMarius19, on Jul 19 2007, 21:17, said:

Tinand cont ca eu dau 3 centi in medie si maxim 4 centi pe click la AdWords .... ma gandesc ca ceilati sunt punga sparta.

Cat dai atata ai. Ai vazut de unde iti vin vizitatorii? Daca copii de 12-17 ani reprezinta targhetul tau, nu e nici o problema...

#10
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Stai linistit Bold ca are suficient spatiu publicitar liber in ro. Cel putin pentru moment pentru ca AdSense a deschis ochii multora care au inceput sa vada ca exista si alte variante de monetizare :) Din pacate piata romaneasca nici nu le permite sa dea mai multi bani pentru ca si profiturile lor sunt mici. Putini vad valoarea lui AdSense si pompeaza chiar si numai sa-si faca un nume (vezi pcfun care baga cu sacul)

#11
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Recordul la mine a fost acum vreo 3 zile pe un site in limba romana, lansat de maxim o saptamana, 2,1 UDS pe 3 click-uri (primele 3 din acea zi, apoi pana la 20 de click-uri am mai facut inca vreo 2-3 $ :( ).

P.S. Contul adsense are cam 1 an vechime si il mai folosesc pe alte 3 site-uri.

#12
mihhu

mihhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.11.2005

View PostBold, on Jul 19 2007, 22:48, said:

Cat dai atata ai. Ai vazut de unde iti vin vizitatorii? Daca copii de 12-17 ani reprezinta targhetul tau, nu e nici o problema...

Offtopic.
Aveti idee care e pretul minim pe click astfel incat reclama sa imi apara si pe site-uri, nu numai la Linkuri sponsorizate, in Google?

#13
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Postmihhu, on Jul 20 2007, 10:25, said:

Offtopic.
Aveti idee care e pretul minim pe click astfel incat reclama sa imi apara si pe site-uri, nu numai la Linkuri sponsorizate, in Google?

Daca iti apare pe google, inseasmna ca platesti destul. Trebuie sa permiti afisarea reclamelor pe content network, din setarile campaniei.

#14
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View PostBold, on Jul 19 2007, 22:48, said:

Cat dai atata ai. Ai vazut de unde iti vin vizitatorii? Daca copii de 12-17 ani reprezinta targhetul tau, nu e nici o problema...



Ce adanc spus!
Culmea, m-am gandit ca trebuie sa vad de unde vin vizitatorii.
Totusi ...  care ar fi problema daca targetul meu sunt oameni care tb sa cumpere ceva cu valoare in general de 600-3000E? Majoritatea clientilor sunt de varste de la 25 de ani in sus.

Edited by Marius19, 20 July 2007 - 17:24.


#15
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View Postmihhu, on Jul 20 2007, 10:25, said:

Offtopic.
Aveti idee care e pretul minim pe click astfel incat reclama sa imi apara si pe site-uri, nu numai la Linkuri sponsorizate, in Google?

1.Verifica daca ai bifat "Content Network", cum psunea cineva mai inainte. Din cate stiu e bifat implicit la setarea unei campanii.
2 Daca ai pret/click mic si/sau sunt multi concurenti reclama ta va aparea rar pe alte site-uri. De cele mai multe ori nu e o drama; in general conversia e cu mult-mult mai slaba ca a celei din Google direct.

#16
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostMarius19, on Jul 20 2007, 18:17, said:

Ce adanc spus!
Culmea, m-am gandit ca trebuie sa vad de unde vin vizitatorii.
Totusi ...  care ar fi problema daca targetul meu sunt oameni care tb sa cumpere ceva cu valoare in general de 600-3000E? Majoritatea clientilor sunt de varste de la 25 de ani in sus.

Nu am inteles ce ai vrut sa spui. Dar daca la valori de 600-3000 euro, nu iti permiti sa platesti mai mult de 3-4 centi, inseamna ca ai o problema cu traficul care iti este livrat.

#17
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View PostBold, on Jul 21 2007, 20:23, said:

Nu am inteles ce ai vrut sa spui. Dar daca la valori de 600-3000 euro, nu iti permiti sa platesti mai mult de 3-4 centi, inseamna ca ai o problema cu traficul care iti este livrat.

Sa speram ca nu ai inteles. De permis, mi-as permite, dar nu vreau sa platesc inutil. Imi place cum iar te grabesti sa tragi concluzii (e vb de problema cu traficul).

#18
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005

View PostMarius19, on Jul 19 2007, 21:17, said:

Tinand cont ca eu dau 3 centi in medie si maxim 4 centi pe click la AdWords ....

De aia dau eu faliment cu Adsense.  :o
De azi inainte nu mai fac situri pentru romani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate