Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

A mai patit cineva asa ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostGolem, on Jul 25 2007, 17:41, said:

:lol:
Nu e deloc riscant sa schimbi doi condensatori, riscant e sa folosesti o pocnitoare de sursa de 10$!!! sursele bune incep de la 150 lei.
Da ma, "pocnitoare" e din 2003 si uite ca nu m-am plans pana acum... Acum, a mai imbatranit si ea... da' ce putea imbatrani intr-o sursa? Ca nu circuitele sau tranzistorii...
A mers 4 ani fara nici o problema... si eu vad aici pe forum zeci de oameni care au dat bani pe surse cu nume si si-au prajit urat placile de baza, ramii, etc...  
Sa cumpar sursa noua? Cine imi garanteaza ca face banii? Ca de raspunsuri "ai nimerit tu lotul ala naspa" m-am plictisit.

Plus ca prefer de 10 ori o sursa mai no-name asa, facut in Taiwan decat una "cu nume", facuta in China... Mai ales cand numele suna total necunoscut pentru mine: Antec, Foxtrot, K124, si alte initiale... Astea-s "nume"?  Nu de alta, dar am in magazie la munca mai multe surse din astea stricate...  in mai putin de 2 ani.

edit: hei, computerele Dell, Siemens, Compaq sau IBM care ajung la second-uri, ce surse au pe ele? Ce nume au sursele alea?  Sa ma inspir cand cumpar pentru al meu...

Edited by ciureanuc, 25 July 2007 - 17:44.


#20
LordRayden

LordRayden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.09.2005

View Postciureanuc, on Jul 24 2007, 23:37, said:

Eu vreau sa schimb doar doi prapaditi de condensatori de la tensiunea de 3,3 V. Atat.
Ce e asa riscant?  Toti spun " e riscant" dar nimeni nu explica ce si cum...
Intrebare: de ce e riscant sa schimbi 2 condensatori in sursa???
Intrebare 2: sunt condensatorii fabricati in 2002 atat de speciali incat nu pot gasi condensatori similari in 2007 la un magazin de piese electronice??
Salut Inainte sa te bagi sa schimbi condensatorii in sursa masoara tensiunile de pe mufa de alimentare al placii de baza, daca ai manualul vei avea pe undeva si configuratia contactelor + tensiunile aferente daca nu ... google. Legi masa aparatului la una din firele negre de la o mufa libera. Daca tens. sunt bune fa un benchmark, ceva ce sa tureze calculatorul. Exista in comert niste clame mici (2buc.) legate cu o sarma astfel nu ai nevoie sa tii cu mana contactul Mb-aparat de mas. Tens. pc utilizat full-idle nu trebuie sa varieze cu mai mult de 5-7%. Distractie placuta.

#21
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

View Postciureanuc, on Jul 24 2007, 23:37, said:

Eu vreau sa schimb doar doi prapaditi de condensatori de la tensiunea de 3,3 V. Atat.
Ce e asa riscant? Toti spun " e riscant" dar nimeni nu explica ce si cum...
Intrebare: de ce e riscant sa schimbi 2 condensatori in sursa???
Intrebare 2: sunt condensatorii fabricati in 2002 atat de speciali incat nu pot gasi condensatori similari in 2007 la un magazin de piese electronice??

:lol: acum doi ani am cautat de mi s-a acrit condensatori pentru placa mea de baza Jetway (deh, n-aveam bani sa-mi iau alta), intr-un final i-am recuperat de pe o alta placa cu cipsetul ars. In fine, n-are nici o legatura, daca tu tii neaparat sa salvezi sursa aia eu iti urez succes.

#22
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
ok... eram dator cu un raspuns...
Am schimbat sursa temporar - pana imi repar si sursa asta. Care va ramane... mai vedem. :)
Am schimbat-o, cum spuneam si vad ca am voltaje mai mari de cat standard:

12V - 12.10V
5V -   5.13V
3.3V - 3.23V
(voltaje luate cu everest sensor)

Poate ma insel eu dar... se vede mai bine la calculator? E posibil asa ceva? Sa se vada mai CLAR, mai PROFUND decat cu vechea sursa? Are legatura voltajul cu placa video? Sau sunt eu obosit dupa o zi de munca?
A doua intrebare... tensiunea aia de 12V sare cand la 12.13V cand la 12.10V cand la 11.9V cand la 12.16V.... sunt cumva variatiile cam mari per minut? Thanks!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate