Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rodica Ojog Brasoveanu

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
cronos

cronos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.05.2004
Am o intrebare are cineva "Panica in casuta cu zorele"?

#2
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Cam greu de gasit ce vrei tu. Nici Nemira nu are cartea pe care o cauti. Sfatul meu ar fi sa cauti pe la anticariate sau doar sa dai peste un fan-club ROB. Astea ar fi singurele sanse ale tale.

#3
cronos

cronos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.05.2004
Am cautat, la cel de la universitate, si la cel de langa, (staduta din continuarea strazii coltea, dar no luck!)

#4
cronos

cronos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.05.2004
oricum, cine ce a mai citit de ea?

#5
ayak

ayak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.04.2007
rodica ojog-brasoveanu cea mai tare autoare de romane politiste romanesti. cea mai faina carte, dupa parerea mea e :"Buna seara, Melania", unde o babuta si cu un pisoi, Mirciulica, pun la cale un jaf. cititi-o e o carte mortala.

PS: aveti grija, neindicata pentru pentru persoanele pofticioase, acolo se gescriu niste feluri de prajituri ceva de speriat
SUCCES

#6
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 ayak, on Apr 14 2007, 20:52, said:

rodica ojog-brasoveanu cea mai tare autoare de romane politiste romanesti. cea mai faina carte, dupa parerea mea e :"Buna seara, Melania", unde o babuta si cu un pisoi, Mirciulica, pun la cale un jaf. cititi-o e o carte mortala.

PS: aveti grija, neindicata pentru pentru persoanele pofticioase, acolo se gescriu niste feluri de prajituri ceva de speriat
SUCCES

mai tare decat Harlamb Zinca???

#7
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 carman, on Apr 18 2007, 17:18, said:

mai tare decat Harlamb Zinca???

Pe Rodica Ojog o savurezi prin stil, nu trebuie sa aiba cine stie ce intriga politista ca sa-ti placa.
Nu cred ca "Buna seara Melania" e chiar cel mai bun roman al ei. Mai are unele si cu tenta istorica si doua volume de povestiri gen "ale vietii valuri"

#8
vesperala

vesperala

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.01.2007

 carman, on Apr 18 2007, 17:18, said:

mai tare decat Harlamb Zinca???
trebuie să recunosc măcar un fapt... din Haralamb Zincă nu îmi amintesc ceva anume... din Rodica Ojog Brașoveanu îmi amintesc un pasaj în care spunea că personajul ....trecuse examenele fluierând Dunărea albastră  ;)
poate și pentru că urma să lucrez în domeniu...


eu cred că fiecare vârstă are propriul stil de literatură pe care o îndrăgim... nu neapărat comun, acest stil , mai multor indivizi, dar în mod cert se schimbă pe parcursul vieții aceluiași individ.

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu NU va recomand "320 pisici negre". Pt ca e carte dureroasa, pisacioasa si aproape mortala.
Pe romaneste. Reuseste sa iti descrie atat de bine fazele incat aproape ca le vezi, ca la cinematograf. Si incepi sa razi... Si RAZI. Pana cand te DOARE. Adica aproape te p.si pe tine. Si simti bine, adica BINE ce vrea sa zica expresia "sa mori de ras".
Pt cateva pagini am pierdut nu mai stiu cate ore. Un paragraf si hahha, hi, dar [email protected] o pauza, ca simteam ca ma sufoc, un pahar de apa, auto intrebari "chiar am(i) inebunit de fac(i) asa"..un juramant"NU, NU MAI FAC ASTA", apoi inca un juramant "pe onoarea si cravata mea -de pioner/cercetas-nu mai rad asa te tare"..iar dupa inca vre-o juma de pagina iarasi..HAHAHA..Spre disperarea mamei/nevestei.
E tot din ciclu M@M (Melania si Mirciulica).

#10
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
mie mi-au lacut mai mult cele din seria cu logofdatul Dragu , carti istorice cu actiunea care se petrece pe vremea domniei lui Brancoveanu..

#11
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
si eu o apreciez foarte tare pe rodica ojog brasoveanu. am savurat si "logofatul de taina", si "cianura pentru un suris" si "buna seara melania". pina mai devreme nu stiam ca exista si o continuare cu melania, dar de curiozitate am descarcat de pe net pe aia cu 320 pisici, si dau de melania!
hehe, am ce face pina miine ;)

#12
dea_bengescu

dea_bengescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.10.2007
Pentru fanii Rodica Ojog Brasoveanu, am inteles ca la tirgul de carte de la Romexpo este o editura, nu Nemira care are romane ale scriitoarei.
Si eu sint mareeeeee fan insa nici eu nu am reusit sa gasesc cartile mai vechi.

#13
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 dea_bengescu, on Nov 23 2007, 12:06, said:

Pentru fanii Rodica Ojog Brasoveanu, am inteles ca la tirgul de carte de la Romexpo este o editura, nu Nemira care are romane ale scriitoarei.
Si eu sint mareeeeee fan insa nici eu nu am reusit sa gasesc cartile mai vechi.
melania si misterul din parc .. crunta.. violeta din safe .. crunta.. nu stiam de celelate 200 milioane de pisici , am sa o caut sa o citesc.. e o autoare pe care nu am citit-o de cativa ani dar pe care tre sa  o recitesc musai. have fun.

#14
daemonyak

daemonyak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.05.2003
O mare scriitoare! O ador! F spumoasa in scrierile ei! Pacat ca a murit!

#15
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
... au chiar și Panică în căsuța cu zorele.... :D

#16
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007
"Panica la casuta cu zorele" e preferata mea dintre cartile Rodicai Ojog Brasoveanu. O recomand tuturor fanilor ei impreuna cu "Nopti albe pentru Minerva". ;)
Aaa si "Misterioasa disparitie a statuii din parc"....

Edited by darkchocolate, 30 December 2007 - 17:39.


#17
sergiudtru

sergiudtru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.02.2007

 ayak, on Apr 14 2007, 20:52, said:

rodica ojog-brasoveanu cea mai tare autoare de romane politiste romanesti. cea mai faina carte, dupa parerea mea e :"Buna seara, Melania", unde o babuta si cu un pisoi, Mirciulica, pun la cale un jaf. cititi-o e o carte mortala.

PS: aveti grija, neindicata pentru pentru persoanele pofticioase, acolo se gescriu niste feluri de prajituri ceva de speriat
SUCCES
buna seara melania e strict continuarea de la cianura pentru un suras

pentru tonks:

de unde ai descarcat? te rog mesaj privat.

Este cea mai completa scriitoare de carti politiste romanesti
Parerea mea!

#18
neocld

neocld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.06.2008
rodica ojog brasoveanu e geniala! pacat totusi ca nu se mai gasesc cartile ei. o perioada le-a publicat Nemira, dar nu se mai gasesc pentru ca nu mai sunt in stoc, iar la anticariate nu se mai gasesc demult. cred ca cea mai interesanta carte a ei este "Buna seara, Melania!", dar si "cianura pentru un suras" este foarte buna. seria Melania Lupu e foarte tare, poate cea mai tare a scriitoarei

Edited by neocld, 13 June 2008 - 10:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate