Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

problema adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bigcrew

bigcrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2007
avem un site bine pus la punct creat special pt google adsense.. primeam intre 0.50 - 1.20 $ / click .. totul a fost bine pana cand am mai deschis un site ~500 vizitatori unici / zi pe care de asemenea am pus reclama adsense.. totusi in loc sa creasca veniturile au inceput sa scada.. inainte aveam un CTR de aproximativ 1-2% acuma a scazut sub 1% de aici am dedus ca pe al doilea site nu se prea dau clickuri.. totusi totul era bine daca pretul platit pe click nu scadea undeva la 0.10-0.15 astfel am ajuns de la un castig de 15-20$/zi la 1-2$/zi.. Mentionez ca nu folosesc canale pentru ca nu stiu cum.. stie cineva de ce a scazut pretul / click ?

Edited by bigcrew, 17 July 2007 - 19:44.


#2
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006

View Postbigcrew, on Jul 17 2007, 20:42, said:

avem un site bine pus la punct creat special pt google adsense.. primeam intre 0.50 - 1.20 $ / click .. totul a fost bine pana cand am mai deschis un site ~500 vizitatori unici / zi pe care de asemenea am pus reclama adsense.. totusi in loc sa creasca veniturile au inceput sa scada.. inainte aveam un CTR de aproximativ 1-2% acuma a scazut sub 1% de aici am dedus ca pe al doilea site nu se prea dau clickuri.. totusi totul era bine daca pretul platit pe click nu scadea undeva la 0.10-0.15 astfel am ajuns de la un castig de 15-20$/zi la 1-2$/zi.. Mentionez ca nu folosesc canale pentru ca nu stiu cum.. stie cineva de ce a scazut pretul / click ?

Nu saitul tau e de vina...
E posibil ca pretul reclamelor afisate sa fie mai ieftin.

Canalele nu te ajuta decat in contorizarea separata a banerelor, nu afecteaza pretul sau CTR.

#3
bigcrew

bigcrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2007

View Postsoul4blade, on Jul 18 2007, 04:18, said:

Nu saitul tau e de vina...
E posibil ca pretul reclamelor afisate sa fie mai ieftin.

Canalele nu te ajuta decat in contorizarea separata a banerelor, nu afecteaza pretul sau CTR.

prima data si eu m`am gandit la aceiasi treaba ca poate nu mai sunt la fel de bine platite reclamele.. DAR am facut un test am bagat reclama la un prieten si surpriza 3 clikuri 2.48$ .. acuma am scos reclama de pe al doilea site sa vad ce se intampla.. poate CTR sa influenteze cu cat esti platit?

Edited by bigcrew, 17 July 2007 - 19:59.


#4
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006

View Postbigcrew, on Jul 17 2007, 20:58, said:

prima data si eu m`am gandit la aceiasi treaba ca poate nu mai sunt la fel de bine platite reclamele.. DAR am facut un test am bagat reclama la un prieten si surpriza 3 clikuri 2.48$ .. acuma am scos reclama de pe al doilea site sa vad ce se intampla.. poate CTR sa influenteze cu cat esti platit?
Esti sigur ca acest al doilea sait al tau are continut care sa-ti asigure un pret bun?

#5
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Poate esti smart priced.

#6
bigcrew

bigcrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2007

View Postsoul4blade, on Jul 18 2007, 04:34, said:

Esti sigur ca acest al doilea sait al tau are continut care sa-ti asigure un pret bun?
al doilea site nu are continut pentru pret l`am facut doar pentru a mai scade din CTR aveam unele zile cand era si de 5-6% si am auzit ca nu e prea bine.. deci pe al doilea site stiu sigur ca nu iau mai mult de 4-5 clikuri..

ce inseamna " Poate esti smart priced. "

#7
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Iti voi explica ce este smart pricing-ul printr-un exemplu:

Sa zicem ca ai un site despre ringtone-uri. Vizitatorii tai apasa pe reclamele de pe siteul tau, intra pe acele siteuri din reclame dar nu fac nimic acolo (nu cumpara ringtone-uri, nu se inscriu pe acel site, deci practic nu prea fac nimic vizitatorii tai). Atunci contul tau va fi "smart priced", astfel aproape toate clickurile vor valora catva centi (1 -  2 centi pe click).

In mare acesta este smart pricing-ul. El poate dura cateva saptamani.

#8
bigcrew

bigcrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2007

View Postradetzy, on Jul 18 2007, 05:37, said:

Iti voi explica ce este smart pricing-ul printr-un exemplu:

Sa zicem ca ai un site despre ringtone-uri. Vizitatorii tai apasa pe reclamele de pe siteul tau, intra pe acele siteuri din reclame dar nu fac nimic acolo (nu cumpara ringtone-uri, nu se inscriu pe acel site, deci practic nu prea fac nimic vizitatorii tai). Atunci contul tau va fi "smart priced", astfel aproape toate clickurile vor valora catva centi (1 -  2 centi pe click).

In mare acesta este smart pricing-ul. El poate dura cateva saptamani.

dar totusi reclamele valoreaza 15-20 centi/click nu 1-2 cat zici.. ori cum tind sa cred ca totusi ai dreptate.. sunt sigur ca nu se inregistreaza decat poate fff putini pe siteurile alea ..dar totusi nu este CPA deci daca din cauza asta mi`o scazut mi se pare absurd..
zici ca va dura cateva saptamani.. adica dupa cateva saptamani o sa revina pretul real sau cum? niste conditii de indeplinit ca sa fie scos sau o sa revina la normal oricum. . ms

#9
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Mare lucru nu se cunoaste despre smart price, pentru ca google nu prea a vorbit despre acest lucru. Dar pe alte forumuri am vazut ca unii ziceau ca in fiecare saptamana se "pun/scot" siteurile care sunt smart priced. Pentru a iesi din smart price vizitatorii tai trebuie sa fie "de calitate", adica sa faca ceva pe siturile alea din reclame.

Poate nu esti smart priced, dar alceva nu stiu ce ar putea fi. Sau vezi siteurile din reclame sa nu fie MFA, iar daca sunt filtreaza-le.

#10
bigcrew

bigcrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2007
inseamna ca nu`mi ramane altceva de facut dect sa mai fac un cont adsense pe numele la unul din asociati si sa schimb codurile la reclame lucru care iar nu imi prea convine ca o sa trebuiasca sa ii dau si lui un comision mai mare.... am mai testat ieri cateva treburi am facut ieri  2 pagini identice pe adrese diferite .. am pus 2 conturi adsense diferite si am dat cate un click pe exact aceiasi reclama.. surpiza eu primesc 5 centi iar pe contul celalat 24 centi.. of nu stiu ce sa fac..  ce inseamna MFA? :) scuze dca sunt cam paralel..

#11
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
MFA = made for adsense
Sunt siteuri care sunt facute special pentru reclame: au foarte putin continut, multe reclame astfel multi din care intra pe acele siteuri apasa pe reclame. De obicei ei cumpara reclame de la adwords unde platesc cat mai putin: catva centi.

Un exemplu este: www.mobilewallpapers2008.com/sea_view_176x220.htm

#12
bigcrew

bigcrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2007

View Postradetzy, on Jul 18 2007, 21:53, said:

MFA = made for adsense
Sunt siteuri care sunt facute special pentru reclame: au foarte putin continut, multe reclame astfel multi din care intra pe acele siteuri apasa pe reclame. De obicei ei cumpara reclame de la adwords unde platesc cat mai putin: catva centi.

Un exemplu este: www.mobilewallpapers2008.com/sea_view_176x220.htm
ok acuma am inteles dar totusi la mine nu e vorba despre Mfa`uri pt ca, continutul siteului unde am reclamele este despre spitale, medicamente .. si cum am zis pe aceiaiasi pagina 2 reclame identice pe conturi diferite = castiguri diferite.. dupa cate ai scris mai sus cred ca este vb despre low priced.. le`as scrie celor de la adsense dar nu prea stiu ce sa le zic.. :) ma poate ajuta careva?

#13
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
In primul rand nu ai voi sa dai click pe reclama proprie.
In al 2-lea rand daca le trimiti mail s le spui "uite ma prostilor eu am dat click de pe 2 conturi si sunt preturi diferite" ramai fara cont pentru ca nu ai voie sa dai click pe reclamele propriului site.

Quote

primeam intre 0.50 - 1.20 $ / click
1,2 $ pe click este imens.

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Dar poate omul nu a dat el click, ci vizitatorii site-urilor.

#15
bigcrew

bigcrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2007

View Postdarkangelbv, on Jul 19 2007, 02:50, said:

In primul rand nu ai voi sa dai click pe reclama proprie.
In al 2-lea rand daca le trimiti mail s le spui "uite ma prostilor eu am dat click de pe 2 conturi si sunt preturi diferite" ramai fara cont pentru ca nu ai voie sa dai click pe reclamele propriului site.
1,2 $ pe click este imens.

1. iti dai seama ca nu am dat eu click am pus pe cineva.. tocmai de asta nu stiu ce sa le scriu in mail pt ca ei zic acolo ca nu ai voie sa pui pe cineva sa dea intentionet etc..
2. daca citesti primul post o sa vezi ca am zis ca e special facut pt adsense ..folosesc keyworduri care sunt platite bine deaia este si pretul asta "astronomic"... oricum sunt reclame ( astea nu le stiu ) si de peste 10$/click .. ;) putine dar sunt..

#16
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
1 clic din romania nu este egal cu un clic din USA, dupa cum un clic din Iasi nu este egal cu un clic din Pascani, vrei sa-ti demonstrez?

#17
bigcrew

bigcrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2007

View Postsoul4blade, on Jul 19 2007, 04:24, said:

1 clic din romania nu este egal cu un clic din USA, dupa cum un clic din Iasi nu este egal cu un clic din Pascani, vrei sa-ti demonstrez?

nu stiu ce sa zic.. oricum eu aveam si inainte 100% target romanesc dar siteul e in engleza.. dar de ce inainte se platea si acuma nu.. si culmea numai pe contul meu am zis ca am facut probe.. eh acuma astept sa imi accepte alt cont adsense pe numele la un asociat mai astept 1 sapt maxim sa vad daca se remediaza ceva..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate