Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Program monitorizare temperatura

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
PayTrust

PayTrust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2007

 ripper, on Sep 23 2007, 10:09, said:

Înseamnă că ai o problemă cu heat senzor-ul CPU-ului!


nu-mi arata  nici cu programu de care mi-ai zis u
se pare ca am o problema cu heat senzor-u cpu... e ceva grav? poate influenta in timp functionarea procesorului?
uite si u screenshot la mobmeter.exe

Attached Files



#38
wicked8

wicked8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.04.2006
Hello, eu am un compaq aramada m700 temperatura procesorului sta pe la 56-57 grade cand ma uit la un film, hardul se incinge si el serios cand instalez un program sau in timpul unui film ajungand chiar si la 60 grade. Mentionez ca procesorul are numai 500 mhz. Sunt mari temperaturile?

#39
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005

 PayTrust, on Sep 23 2007, 03:57, said:

salut.. am downloadat si yo NHC si microsoft .net frameworks si nu pot sa vad temperatura la procesor.. imi arata temperatura la hdd viteza la procesor si altele .. dar as vrea sa aflu temperatura la procesor..... am un toshiba satellite M70-168 procesoru e intel ® pentium ® M 1,73GHz 1CPU 533 MHz FSB
poate sa fie din cauza ca nu am varianta professional (platita)?

Stai linistit, nu e nimic. eu am un toshiba m60, si la fel, nu imi vede temp de la procesor, doar cea de la hard. nu stiu de ce....asta e...

#40
PayTrust

PayTrust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2007

 mynameismada, on Oct 1 2007, 09:51, said:

Stai linistit, nu e nimic. eu am un toshiba m60, si la fel, nu imi vede temp de la procesor, doar cea de la hard. nu stiu de ce....asta e...

merci pt raspuns

#41
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Pentru @ ripper si altii:
- stiti si alte programe (versiuni) de monitorizat temperatura pentru Win98SE? NHC este superb, as vrea tot ceva de genul asta, sa imi arate in tray temperatura, frecventa procesor etc. Stiu de SpeedFun (merge pe 98, dar as vrea ceva genul nhc), HD_Tune (vrea Win_NT), MobileMeter (il stiu de aici de pe topic :coolspeak:  dar as vrea sa imi arate si in tray).

PS: Am un laptop slab, Fujitsu-Siemens LiteLine Plus 425A, dar am facu un upgrade la ram (256Mb).

#42
zorgg

zorgg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2009

 lopi, on Oct 23 2007, 15:55, said:

Pentru @ ripper si altii:
- stiti si alte programe (versiuni) de monitorizat temperatura pentru Win98SE? NHC este superb, as vrea tot ceva de genul asta, sa imi arate in tray temperatura, frecventa procesor etc. Stiu de SpeedFun (merge pe 98, dar as vrea ceva genul nhc), HD_Tune (vrea Win_NT), MobileMeter (il stiu de aici de pe topic :coolspeak:  dar as vrea sa imi arate si in tray).

PS: Am un laptop slab, Fujitsu-Siemens LiteLine Plus 425A, dar am facu un upgrade la ram (256Mb).
pe windows folosesc everest lavalays si mere super
daca stie cineva un program pentru linux mandriva

#43
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Un alt program cu care sa monitorizez temperatura?
Ce-mi mai recomandati? Ca mm0310 nu imi merge pe Windows 7 (chiar si cu setarea compatibilitatilor)

#44
jondaniel03

jondaniel03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 09.07.2006
Nu reusesc sa monitorizez temperaturile.

La mm0310 imi da eroare si zice ca " Failed to communicat with the ACPI driver", iar NHC da eroare" Could not load the NHC driver"

Alte variante mai am?

#45
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Core Temp, Real Temp, Everest, etc.

#46
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005

 AndyM, on Feb 10 2009, 21:46, said:

Un alt program cu care sa monitorizez temperatura?
Ce-mi mai recomandati? Ca mm0310 nu imi merge pe Windows 7 (chiar si cu setarea compatibilitatilor)

vezi asa ceva

sau mai poti tot de la ei pcwizard . eu il folosesc pe asta, imi arata temperaturile, cpu load, frecventa in real time

#47
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Am si eu Intel Centrino Duo 1.5 si sta in 54 grade , iar hardul , in 50 grade. Temperatura am verificato dupa 30 de minute de joaca pe Silent Hill.

Dar am o intrebare. Am un prieten care are un MSI , si nu are nici o problema nici macar cand se joaca , de exemplu NFSU2...este putin caldut. Al meu este cald doar cand ma uit la un film. Nu mai zic cand ma joc , frige. Am sa verific si temperatura in timpul jocului.

Ii pot face ceva sa nu se mai incinga asa? Initial m-am gandit la o masuta cu un cooler pe ea...insa nu gasesc marimile laptopului.

#48
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
De ce nu îl măsori? Nu trebuie să fie neapărat pe mărimile lui (identice), nu strică dacă este cu 2-3 cm mai mare, de exemplu.

#49
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004
Everest Ultimate mi se pare foarte bun.
Pe un FSC mai low așa, cu 2 GHz pe un Pentium Dual Core stă la 40 și ceva de grade, 50 daca e folosit și mediu bun. Zilele trecute, fiind foarte cald, am avut răbdare cu el până a atins 94 de grade :D Tjmax e 100, deci nu mai era mult, dar nici n-a mai trecut de 94, și asta fără praf in cooler sau alte chestii. Și erau într-adevăr gradele alea, că se simțea și pe toată carcasa lui, dar și crestea progresiv, cu mai multe chestii în memorie și miezurile lucrând aproape continuu în full-load. Eram prea fascinat de temperatura la care ajunsese ca să mă mai gândesc și la un screenshot :D

#50
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Haios sau nu, acea temperatură nu este deloc normală și poate să dăuneze procesorului pe termen lung. Așa că ai grijă cu joaca asta.

#51
Nvs681

Nvs681

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 26.05.2005

 PayTrust, on Sep 23 2007, 02:57, said:

salut.. am downloadat si yo NHC si microsoft .net frameworks si nu pot sa vad temperatura la procesor.. imi arata temperatura la hdd viteza la procesor si altele .. dar as vrea sa aflu temperatura la procesor..... am un toshiba satellite M70-168 procesoru e intel ® pentium ® M 1,73GHz 1CPU 533 MHz FSB
poate sa fie din cauza ca nu am varianta professional (platita)?

Mie nu-mi arata temperatura HDD-ului.E pe 0(zero).

#52
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
Dupa ce mi-am instalat o placa de baza (Gigabyte GA-K8VM800M-RH) inlocuind un dinozaur ce-l aveam de 8 ani (Matsonic MS8308EP)precum si procesorul aferent (acum am un Athlon 64 3000+) am inceput si eu sa urmaresc de 2 zile temperaturile pe placa, CPU si HDD. Concluzii:
#Intre temperaturile date de Everest, HWMonitor si SpeedFan erau cazuri in care diferenta era de peste 25gr
#SpeedFan mi s-a parut cel mai apropiat de realitate si mai constant
#In Bios mi-am facut mari probleme cand am vazut temperatura de 68gr la CPU(toata lumea zicea pe forumuri ca asta e temperatura reala) - vezi atas. Asta pana cand am "masurat" temperatura cu degetele si mi-am dat seama ca nu e reala ( radiatorul CPU era foarte putin mai cald decat temperatura corpului, puteam tine mana pe el lejer fara sa simt deloc disconfort).
#Interesant este totusi ca la toate 3 temperatura la HDD era constanta intre 41-43gr.

Asa ca mi-am ldat seama ca nu am motive temeinice de ingrijorare in privinta temperaturilor interne din sistem.
PS Singurele ventilatoare sunt la CPU si sursa.

Attached Files



#53
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 clase74, on 3rd November 2009, 22:10, said:

Banuiesc ca ai vazut ca e subforul la Laptopuri  :P . Si 68 grade la un Athlon64 3000+ e enorm de mult daca e afisata corect , m am uitat la un amic si are max 43 grade in full load cu cooler stock .

#54
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007

 lucifer76, on 4th November 2009, 08:20, said:

Banuiesc ca ai vazut ca e subforul la Laptopuri  :P . Si 68 grade la un Athlon64 3000+ e enorm de mult daca e afisata corect , m am uitat la un amic si are max 43 grade in full load cu cooler stock .

Scuze, n-am vazut ca e subforul la Laptopuri .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate