Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Macro floral

- - - - -
  • Please log in to reply
1565 replies to this topic

#1459
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Cateva macrouri cu flora montana. Nu ma intrebati ce sunt ca habar n-am. Da-s frumoase.

Attached Files



#1460
Dj_Laoor

Dj_Laoor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 22.07.2007
Buna treaba, florinel. Dar nu mi se pare incadrat ok subiectul pozelor... nu mi se pare ca e ok asa centrat

#1461
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Am fost făcut cu ou și cu oțet pentru prima fotografie postată aici... Așa e mai bine ?

Attached Files


Edited by cutinastefan, 23 July 2017 - 11:50.


#1462
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Poate sunt eu prea cu mofturi si fite dar nu vad macro nici la Florinel, nici la Cutinastefan. Nu vad nici vreo urma de fotografie.

Eram excesiv cand imi imaginam ca doar pozele pe care le-as tipari pe banii mei merita puse spre critica pe forum (aici sau aiurea).

M-am domolit, acum cred ca doar pozele care imi plac mie mult (imi gasesc sau imi fabric eu motive sa le plac) merita puse catre critica.

Daca eu am indoieli nu pun! Daca eu sunt multumit atunci si doar atunci pun catre critica.

Atunci cand ai indoieli mai bine lasi poza acasa sau o pui pe "aici se pe pun primele".

Eu nu vad nimic in pozele lui florinel si cutinastefan.

Poate ca asta e un parcurs firesc: treci un an pe aici si inveti, apoi te muti spre alte zari mai curate.

De ce te muti? Ca e mai curat dincolo..., nu-s flori de mar arse in miezul zilei, macro e chiar macro, peisajul are adancime, BIF-ul are si pene nu doar o silueta miscata si neagra pe cer.

Cu amabilitate, amicitie si spirit de club se ftute zi de zi aria foto.

Eu nu-s amabil asa ca #florinel si #cutinastefan haideti cu mine pe "aici se pun primele foto". Acolo e locul pozelor noastre. Si ale altora.

#1463
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostNewFolder, on 24 iulie 2017 - 00:28, said:

Poate sunt eu prea cu mofturi si fite dar nu vad macro nici la Florinel, nici la Cutinastefan. Nu vad nici vreo urma de fotografie.

Eram excesiv cand imi imaginam ca doar pozele pe care le-as tipari pe banii mei merita puse spre critica pe forum (aici sau aiurea).

M-am domolit, acum cred ca doar pozele care imi plac mie mult (imi gasesc sau imi fabric eu motive sa le plac) merita puse catre critica.

Daca eu am indoieli nu pun! Daca eu sunt multumit atunci si doar atunci pun catre critica.

Atunci cand ai indoieli mai bine lasi poza acasa sau o pui pe "aici se pe pun primele".

Eu nu vad nimic in pozele lui florinel si cutinastefan.

Poate ca asta e un parcurs firesc: treci un an pe aici si inveti, apoi te muti spre alte zari mai curate.

De ce te muti? Ca e mai curat dincolo..., nu-s flori de mar arse in miezul zilei, macro e chiar macro, peisajul are adancime, BIF-ul are si pene nu doar o silueta miscata si neagra pe cer.

Cu amabilitate, amicitie si spirit de club se ftute zi de zi aria foto.

Eu nu-s amabil asa ca #florinel si #cutinastefan haideti cu mine pe "aici se pun primele foto". Acolo e locul pozelor noastre. Si ale altora.
Mi-ar fi plăcut o critică mai constructivă, din care să aflu ce nu e bine, și eventual un exemplu de cum ar trebui să arate macro-ul perfect...

#1464
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Macro perfect...pffff. Eu ma mai uitam la ce pozau altii (sunt cativa si pe aici pe forum, care-s amabili, "baieti de club" - totusi nu au ftut aria) si incercam in primul rand sa ajung la aceleasi rezultate, de acolo extrapolare. Oricum, sunt niste articolase dragute cu chestii de baza in fotografia macro, chestii tehnice. Merita citite!

#1465
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View Postcutinastefan, on 24 iulie 2017 - 09:43, said:

Mi-ar fi plăcut o critică mai constructivă...

Incerc:

Nu e poza/cadru/fotografie (nu e nici macro dar conteaza mai putin).

Toata lumea vede muscata (oricefloareaoarecare) de sus, de la nivelul pedestrului. Si toata lumea stie ca floarea asa arata.
O perspectiva "altfel" o poti obtine daca schimbi unghiul privirii (punctul de statie).

Daca rezolvi punctul de statie apare alta problema, apare fundalul. Aici poti sa alegi daca-l vrei aglomerat sau curat, luminos sau intunecat.
La flori (orice subiecte statice) nu ai nici o scuza, fundalul depinde doar de tine.

Eu nu vad la poza cu muscata claritatea aia extrema care sa imi spuna ca e poza pt. determinare fara dubiu, poza buna de pus in ierbare.
Nu vad nici vreo intentie de cadru ingrijit (incadrare ,lumina, fundal), eu vad snapshot.

De aia zic ca e mai bine sa pui pe "aici se pun primele..." daca doresti sfaturi,  pe ariile dedicate trece lumea in viteza daca nu-i ceva sa atraga atentia.

#1466
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostNewFolder, on 25 iulie 2017 - 01:52, said:

Incerc:

Nu e poza/cadru/fotografie (nu e nici macro dar conteaza mai putin).

Toata lumea vede muscata (oricefloareaoarecare) de sus, de la nivelul pedestrului. Si toata lumea stie ca floarea asa arata.
O perspectiva "altfel" o poti obtine daca schimbi unghiul privirii (punctul de statie).

Daca rezolvi punctul de statie apare alta problema, apare fundalul. Aici poti sa alegi daca-l vrei aglomerat sau curat, luminos sau intunecat.
La flori (orice subiecte statice) nu ai nici o scuza, fundalul depinde doar de tine.

Eu nu vad la poza cu muscata claritatea aia extrema care sa imi spuna ca e poza pt. determinare fara dubiu, poza buna de pus in ierbare.
Nu vad nici vreo intentie de cadru ingrijit (incadrare ,lumina, fundal), eu vad snapshot.

De aia zic ca e mai bine sa pui pe "aici se pun primele..." daca doresti sfaturi,  pe ariile dedicate trece lumea in viteza daca nu-i ceva sa atraga atentia.
Inginerie spațială, nu altceva... Dar dacă tot ai adus vorba, ai dreptate... am să postez (dacă mai am ce) la ”aici se pun primele”... Acum în altă ordine de idei, mie mi s-a părut destul de clar bobocul ”îmblănit” al mușcatei...

#1467
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Nu e rocket science, e doar atentie la lumina, subiect, fundal.

Daca o luam babeste:

1 - care este subiectul tau? In poza nu este evidentiat; daca-i pistilul si staminele atunci restul de floare e in plus. Daca-i o singura floare intreaga tot restul de flori iar sunt in plus.
Cauta sa detasezi/evidentiezi subiectul. Doar ca exemplu extrem pun o "detasare" a subiectului facuta din apertura. Se strepezesc dintii dar iese in evidenta...

Attached File  Hieracium aurantiacum-rusulita.jpg   422.01K   29 downloads

2 - daca ai o floare ca subiect cauta fundaluri curate, simple, fundaluri care sa nu concureze cu subiectul. Inchise sau luminoase, cauta sa proiectezi subiectul tau pe fundaluri cat mai indepartate. La flori zic.

3 - toata lumea vede florile de la nivelul pietonului; merita incercat si de la "genunchiul broastei".

La poza ta eu as curata cu o unghiera/forfecuta tot ce este in spate, as lasa doar floarea pe care ai focalizat. As astepta o gaza sa vina si as astepta sa se mai stinga soarele. As privi mai de jos la ea, as centra daca tot aleg un crop patrat.

4 - cred ca aici e scheps-ul fotografului de duminica: sa nu te enervezi ca nu iti iese ce vrei si sa ai rabdare sa incerci din nou.

Edited by NewFolder, 26 July 2017 - 01:16.


#1468
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostNewFolder, on 26 iulie 2017 - 00:50, said:

Nu e rocket science, e doar atentie la lumina, subiect, fundal.

Daca o luam babeste:

1 - care este subiectul tau? In poza nu este evidentiat; daca-i pistilul si staminele atunci restul de floare e in plus. Daca-i o singura floare intreaga tot restul de flori iar sunt in plus.
Cauta sa detasezi/evidentiezi subiectul. Doar ca exemplu extrem pun o "detasare" a subiectului facuta din apertura. Se strepezesc dintii dar iese in evidenta...

Attachment Hieracium aurantiacum-rusulita.jpg

2 - daca ai o floare ca subiect cauta fundaluri curate, simple, fundaluri care sa nu concureze cu subiectul. Inchise sau luminoase, cauta sa proiectezi subiectul tau pe fundaluri cat mai indepartate. La flori zic.

3 - toata lumea vede florile de la nivelul pietonului; merita incercat si de la "genunchiul broastei".

La poza ta eu as curata cu o unghiera/forfecuta tot ce este in spate, as lasa doar floarea pe care ai focalizat. As astepta o gaza sa vina si as astepta sa se mai stinga soarele. As privi mai de jos la ea, as centra daca tot aleg un crop patrat.

4 - cred ca aici e scheps-ul fotografului de duminica: sa nu te enervezi ca nu iti iese ce vrei si sa ai rabdare sa incerci din nou.
Ceva de genul acesta ?
( Doar că în loc de muscoiul recomandat de tine sunt niște stropi de apă/rouă, și bineînțeles, poza asta nu-mi aparține )

Attached Files



#1469
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Close up  floare din copac de la inaltime. Lumina dificila...
Scuze ca am ales gresit sectiunea. Am vazut prea tarziu.

Attached Files

  • Attached File  Mag.jpg   286.74K   32 downloads

Edited by tacho, 31 July 2017 - 10:23.


#1470
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Neah....

#1471
Dj_Laoor

Dj_Laoor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 22.07.2007
Poza gresita din toate punctele de vedere, tacho

#1472
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
O roză cu Fuji S6500FD

Attached Files



#1473
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 14.04.2006
Crinul

Attached Files



#1474
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Bobci de mușcată ...

Attached Files



#1475
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 14.04.2006

View Posteddy_teer, on 10 iunie 2018 - 11:57, said:

Bobci de mușcată ...

Floare din colt-sus care este out of focus deranjeaza. Si imi pare si un pic subexpusa.

Alte detalii de Crin

Attached File  Crinul 08 res.jpg   121.03K   27 downloads

#1476
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Credeam că dă bine... (am vrut să spun boboci)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate